vrlo
14.02.13,16:04
Chcem poradit
Aky je postup pri rekonstrukcii stien v starom dome?
Zoskrabal som staru malovku a teras to chcem natiahnut jemnou omietkou
Neopadne to?
aka je obra znacka a druh najlepsie jednovrstvova STUK.
Dakujem
martina0203
14.02.13,15:26
v prvom rade, treba dobre všetko oškrábať a potom dobre napenetrovať.......neviem, kto to bude robiť, ale ak nejaká firma, tak vám poradí..... na veľmi staré steny sa vraj dáva aj nejaké rabicové pletivo, ale tu u vás asi nie....to je pravdepodobne, len na holé steny, obúchané.... posúvam, skúsenejším, niekto vám poradí....
220870
14.02.13,15:28
Napenetrovať a naniesť fien putz (Baumit)v dvoch vrstvách.
buchač
14.02.13,15:39
Napenetrovať a naniesť fien putz (Baumit)v dvoch vrstvách.
Záleží alebo nie na zložení steny ???
Je alebo nie je jedno , či je stena ( stavba ) z tehál , vaľkov , kameňa ......???
220870
14.02.13,16:12
Záleží alebo nie na zložení steny ???
Je alebo nie je jedno , či je stena ( stavba ) z tehál , vaľkov , kameňa ......???
Pri štukovej omietke je to viacmenej jedno.Dôležité je či nieje vlhká stena .Najmä pri "vaľkoch" nemôžete dať na stenu vonkajší fein putz (aussen).Musí byť vápenná omietka s minimom cementu a tzv zušlachtujúcich prísad.
pmajap
14.02.13,16:12
Záleží alebo nie na zložení steny ???
Je alebo nie je jedno , či je stena ( stavba ) z tehál , vaľkov , kameňa ......???

Záleží a ako. Na nepálenú tehlu bez omietky pletivo a vápenná omietka a žiaden penetrák.
220870
14.02.13,16:16
Záleží a ako. Na nepálenú tehlu bez omietky pletivo a vápenná omietka a žiaden penetrák.
Nieje celokom pravda.
Penetračný náter je pri vlhkej stene veľmi rýchlo odbúrateľný.Reaguje zo solami obsiahnutými v murive.Tak za pár mesiacov je po pentráku.Penetrák má len zjednotiť savosť podkladu.Nie" hydroizolovať".
buchač
14.02.13,16:32
Záleží a ako. Na nepálenú tehlu bez omietky pletivo a vápenná omietka a žiaden penetrák.

Nieje celokom pravda.
Penetračný náter je pri vlhkej stene veľmi rýchlo odbúrateľný.Reaguje zo solami obsiahnutými v murive.Tak za pár mesiacov je po pentráku.Penetrák má len zjednotiť savosť podkladu.Nie" hydroizolovať".

....a kameň ???

...a dosť stará stavba ...
Kvaka
14.02.13,16:48
Kvaka
14.02.13,16:48
pmajap
14.02.13,17:13
....a kameň ???

...a dosť stará stavba ...

Je to rôzne, podľa výplne medzi kameňmi. Vyššie (hradné stavby) majú lepšiu skladbu kameňa, pri kúriách a rod. domov je rôznorodý kameň spájaný aj hlinou. Takéto murivo nasáva vodu a preto aj omietky sa musia riešiť individuálne.
220870
14.02.13,17:48
Kamene sa nepenetrujú.
buchač
14.02.13,17:54
Je to rôzne, podľa výplne medzi kameňmi. Vyššie (hradné stavby) majú lepšiu skladbu kameňa, pri kúriách a rod. domov je rôznorodý kameň spájaný aj hlinou. Takéto murivo nasáva vodu a preto aj omietky sa musia riešiť individuálne.
...niečo som už " robil "...bol som nútený po minulej zime , po potope ( drbol mi vodomer )...

Môj majster obil staré omietky , vyspravil najhoršie miesta pieskom + vápno ...
Na to hodil jemnú vrstvu lepidla a na to ten baumit ...zatiaľ to vyzerá fasa ...

Asi predsa len záleží od lokality a iných aspektov ...

Teraz plánujem pustiť sa do ďaľších miestností ...preto ten interes ...
pmajap
14.02.13,17:57
Banská Štiavnica, to je učebnica na rekonštrukciu a odvodnenie takýchto stavieb.
vrlo
15.02.13,13:23
priecky su tehlove
ale neobijam to az po tehlu skrabem to spachtlov a potom to chcem zdrsnit napenetrovat a natiahnut omietku
len jednu vrstvu.
Aku pouzit omietku?
Je to spravne neopadne mi to ?
lapejko
15.02.13,16:54
...niečo som už " robil "...bol som nútený po minulej zime , po potope ( drbol mi vodomer )...

Môj majster obil staré omietky , vyspravil najhoršie miesta pieskom + vápno ...
Na to hodil jemnú vrstvu lepidla a na to ten baumit ...zatiaľ to vyzerá fasa ...

Asi predsa len záleží od lokality a iných aspektov ...

Teraz plánujem pustiť sa do ďaľších miestností ...preto ten interes ...
Juraj, kameň nie je problém, skôr murovacia malta, ktorá je medzi kameňmi, ak je stará na tzv. organickej bázi t.j. vajíčka, kostný glej a pod. alebo hlina s vápnom a plevami, neznáša to cement, po pár rokoch dokáže cementovú maltu odpáliť zo steny...Na akékoľvek hrubé výspravky a zrovnanie stien je vhodná akákoľvek sadrová strojová omietka, povrch sa môže zgletovať ale aj obkladať, takisto upraviť akoukoľvek omietkou.