misin
15.02.13,13:05
Dobry den prajem,
v panelovom byte (cca 70m2) potrebujeme vymenit povodnu elektroinstalaciu.
V byte su povodne rozvody, casto sa vyhadzuju poistky. Casto odchadzaju ziarovky, poskodilo sa napajanie NTB a pod.
Opravar zistil, citujem : "obcas dokonca napatie prebija aj nulovu fazu, co je velmi nezvycajne".

Chcel by som sa zbehlejsich v danej oblasti opytat nasledovne:
1. Vraj postacuje vymenit len poistkovu skrinu.
Nehrozi potom riziko prehrievania sa povodnych hlinikvych rozvodov v byte? Rocna spotreba v danom byte je cca 2600 kWh.
2. Ak by bolo potrebne urobit vymenu vsetkych rozvodov, za aky cas je to realne mozne? Vymenu by som chcel spravit s co najmensimi zasahmi do bytu - teda nie viest v podlahe, ale v listach pri panelovych stenach resp. drazkovanim v prieckach.

Byt je obyvany rodinou, najomnikov chcem uchranit od dlheho casu rekonstrukcie a bordelu.

dakujem,
p.
misoft
15.02.13,12:21
1) Poistkovou skrinkou sa to nevyrieši (vyššie hodnoty) - vodiče (pôvodné AL) to nemusia zniesť. Ročná spotreba nie je až taká podstatná - podstatné je prúdové zaťaženie pôvodných vodičov.
2) Ak chceš viesť lištami - musíš počítať s rozvodnicami - pokiaľ chceš viesť drážkami - pripočítaj dobu na drážkovanie, uloženie rozvodu a konečnú úpravu. Za jeden deň to nebude - počítaj (ak budeš mať dobrých majstrov) 5-6 dní - a nezabudni - revízia el. rozvodov.
tienik
15.02.13,15:45
Dobry den prajem,
v panelovom byte (cca 70m2) potrebujeme vymenit povodnu elektroinstalaciu.
V byte su povodne rozvody, casto sa vyhadzuju poistky. Casto odchadzaju ziarovky, poskodilo sa napajanie NTB a pod.
Opravar zistil, citujem : "obcas dokonca napatie prebija aj nulovu fazu, co je velmi nezvycajne".

Chcel by som sa zbehlejsich v danej oblasti opytat nasledovne:
1. Vraj postacuje vymenit len poistkovu skrinu.
Nehrozi potom riziko prehrievania sa povodnych hlinikvych rozvodov v byte? Rocna spotreba v danom byte je cca 2600 kWh.
2. Ak by bolo potrebne urobit vymenu vsetkych rozvodov, za aky cas je to realne mozne? Vymenu by som chcel spravit s co najmensimi zasahmi do bytu - teda nie viest v podlahe, ale v listach pri panelovych stenach resp. drazkovanim v prieckach.

Byt je obyvany rodinou, najomnikov chcem uchranit od dlheho casu rekonstrukcie a bordelu.

dakujem,
p.


neviem coho to bol opravar, ale elektrikar to iste nebol ani z velkej dialky - ta citovana veta vypada na beznych "jadrovych vseumelcov" co "akoze" urobia vsetko nalepsie a samozrejme najlacnejsie.
Takze v prvom rade, zavolajte fakt elektrikara, ten premera, zisti stav - mozno uz tak havarijny ze to hned aj odpoji.
Rekonstrukcia musi urcite zahrnat vymenu vsetkych prvkov. To jest, rozvadzac, kable, istice. Povodna sustava bola iste dvojvodicova, takze na dnesnu trojvodicovu nevyhovuju ani tie svetelne.
Elektrikar ked bude namieste este pozre a poradi z privodnym kablom od stupacky - tam to musi ist od situacie.
felix1
15.02.13,18:21
,, Opravar zistil, citujem : "obcas dokonca napatie prebija aj nulovu fazu, co je velmi nezvycajne",,

No niekto nieco doplietol :) Nulova faza ??? a to je ktora ? Ak chces usetrit cas a mozno aj peniaze daj to pozriet niekomu kto chce zarobit na oprave a nie na prerabke.
bodliak
15.02.13,18:24
Opravar zistil, citujem : "obcas dokonca napatie prebija aj nulovu fazu, co je velmi nezvycajne".

A to bol opravár čoho ? Kukučkových hodín ?
juraj:-)
15.02.13,21:29
ak chcete dražkovať, odporúčam poslať rodinku na výlet na týždeň. Totiž s novou omietkou by to chcelo aj opaľovať a to vám pri dobrom počasí bude trvať niekoľko hodín kým uschne omietka a niekoľko hodín maľovanie. Treba dodržať technologický postup, inač sa vám zas "nasťahujú" pliesne. Ale to sa pýtajte maliarov :)
Ak by ste išli do list, bude to vypadať dosť zlé. Byt stratí na hodnote. Ale nemusíte maľovať ani sekať, prach bude minimálny. Avšak predstavte si listu od vypínača na strop a po strope do stredu miestnosti. Pre mňa nepredstaviteľné, asi by som tam nechcel bývať. Ale je to na vás. Lištovaním to môže trvať tak 2-3 dní. S drážkovaním vám bude len 2 dni drážkovať a vrtať diery. Ale ak budú viacerí tak aj za deň by to zvládli. Samozrejme, bude už pripravený prístup ku stenám teda dva dni presuvate nábytok a zakrývate foliou :D. Dva dni a elektrika bude naťahaná a ten druhy deň už by mohli zahadzovať drážky. A ak to stíhnu, môže sa na druhý deň maľovať. A potom to najdlhšie, upratovanie a sťahovanie na miesto :D:D

PS: toho opravára už vážne nevolajte, jedine tak pomôcť sťahovať skrine
JForgi
16.02.13,13:41
Ja ťahám zásuvkové obvody v podlahe lištami a nie je nič vidieť- žiadny bordel.Ak máte byt tak z rokov 85-a viac na svetla boli asi na 60% urobené dutiny na ťahanie káblov a tam to je tiež v pohode.Ak nie tak svetelné obvody nemením ale len vymením svorkovnice a vipínače .Ak zistím že je to už moc zlé tak ťahám ploché káble .kde drážka je ozaj minimum.
Treba si naozaj zavolať profesionála a potom zhodnotiť čo je lepšie.
juraj:-)
16.02.13,15:11
Ja ťahám zásuvkové obvody v podlahe lištami a nie je nič vidieť- žiadny bordel.
Prečítajte si čo žiada zakladateľ. NECHCE viesť kable podlahou. A netvrdte že s toho nie je bordel. Isto sa neda všetko vymeniť v pôvodných dutinách. Teda nastáva sekanie a vŕtanie, teda ten neporiadok je. A ak zarezávate ploché káble tak nenaprášite? isto menší neporiadok ako pri drážkach 3cm širokých. A čo je to za význam prerobiť celý byt na meď 3 vodičovú sústavu TN-S a nechať svetla na hliniku TN-C. Nič vám nehovorí to, že by ste nemali z TN-S prechadzať na TN-C ?? Alebo používate všade TN-S, ale ku svetlam neprivediete ochranný vodič? To je trošku proti bezpečnosti.