robert36
17.02.13,07:54
Som vlastníkom pozemku / orná pôda / vo výmere 25á, v obci Marianka. 21.novembra 2012 prišla z Obecného úradu výzva na pokosenie pozemku. Toto som nevykonal nakoľko poveternostné podmienky túto činnosť znemožňovali a navyše som Ťažko zdravotne postihnutý na invalidnom dôchodku. 17.januára 2013 mi prišiel z OU Marianka rozkaz o uložení pokuty nakoľko som obvinený z priestupku § 45 ods. 1 zák.č. 372/90 Zb.
ako odôvodnenie uviedli že 6.12.2012 z OÚ kontrolovali pozemok a zistili burinu a invázne druhy rastlín ako i šírenie alergénov do ovzdušia z rastlín na pozemku.
Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť ?
Trocha čudné praktiky ako z ľudí ťahať peniaze. Ja nie som totiž sám komu takto zaslali pokutu.
- v Novembri zaslať výzvu na kosenie - kto kosí v novembri ???
- v Decembri vykonať kontrolu pozemkov - po vegetačnom období
- aké alergény lietajú v Decembri ???
- v Januári - rýchlo zaslať pokutu
buchač
17.02.13,07:26
Som vlastníkom pozemku / orná pôda / vo výmere 25á, v obci Marianka. 21.novembra 2012 prišla z Obecného úradu výzva na pokosenie pozemku.
...nuž , obec ide podľa zákona ...

NR SR č. 220/2004 Z. z o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov.

Tento vraví :


Povinnosťou vlastníka, nájomcu a správcu pozemkov v zmysle § 3 citovaného zákona je okrem iného predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkov.
pablito74
17.02.13,07:28
Nevyznam sa do toho, no mam suseda ktory 3 roky nepokosil zahradu, je to pdola mna nezodpovedne (kto ma zahradu ma sa o nu starat, a ked nevladze nech o to niekoho poziada alebo nech ju preda/daruje rodine a pod. ), môj nazor je taky preto, lebo od tej zahrady lezie ku mne vsetka haveď (slimaky a pod.), a dalej je to velky zdroj burin ktore ked sa vyseju, tak mozem ja plieť zahradu kolko chcem, a kazdy rok tam bude buriny viac a viac.
hena22
17.02.13,07:59
Tiež si myslím, že kosenie v decembri je nemožné. OcÚ sa dosť neskoro spamätal. Nekosil si celé leto alebo ako to bolo? Odvolaj sa, za to nič nedáš.
Ale na druhej, strane pokuta je do 99€, takže je možno menej, než keby si to dal pokosiť.
Budúci rok by som si na Tvojom mieste dala na tom kosení záležať.
misomiso
17.02.13,08:32
...nuž , obec ide podľa zákona ...

NR SR č. 220/2004 Z. z o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov.

Tento vraví : Povinnosťou vlastníka, nájomcu a správcu pozemkov v zmysle § 3 citovaného zákona je okrem iného predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkov.

Celkom by ma zaujimalo, ci zakon niekde aj definuje, co je to "burina". Napriklad prhlava alebo pupava moze byt niekym povazovana za burinu, inym za liecivu rastlinu.
buchač
17.02.13,11:19
Celkom by ma zaujimalo, ci zakon niekde aj definuje, co je to "burina". Napriklad prhlava alebo pupava moze byt niekym povazovana za burinu, inym za liecivu rastlinu.
...tu sa predsa jedná o to , že ak má niekto komplet nepokosený pozemok ...do tej výšky až do het ....
Takýchto je potrebné poriešiť ...

...tu sa jedná aj o to , že niekto má tú púpavu ako liečivú rastlinu , no ten druhý ( sused/ia ) má z toho iba problémy - zdravotné ...

Už len to by chýbalo , aby zákon stanovil , že ktoré rastliny sú škodlivé a ktoré liečivé , respektíve naopak ...
Nemáme dosť debilných zákonov a aj ich tvorcov ???
Katy a R
17.02.13,11:31
- a invázne buriny sú definované presne http://www.porada.sk/t49963-p75-zahradkarska-burza-poradakov.html#post1895159

tá pokuta je zrejme za celý rok - či? Na konci roka asi pri kontrole zistili, že pozemok nebol vôbec kosený. a že sú tam okrem obyčajnej buriny aj invazívne ... :confused::confused:
zabka3
03.07.13,14:58
Byvame asi 5 rokov v bytovke kde mame od balkona asi 1,5 m parcely ktore za cely ten cas bol pokosene 1 krat aj to na moju iniciativu za ktoru bolo treba zaplatit a to bol problem od vtedy to nikto nekosil okrem toho ze je na to strasny pohlad vsetky vysemenene travy bodlaky a neviem co este mame na balkone a ked otvorime balkon tak aj v byte ani nevieme komu to patri a obec sa nema k cinu.Vobec by mi nevadilo keby dotycnim vlastnikom vyrubili pokutu pretoze tu tiez vyvaju zdravotne postihnuti ludia a tym to tiez prekaza.
zabka3
03.07.13,15:02
som to zle umiestnila chcela som len reagovat na to ako je to z druhej strany ked byvate niekde kde sa nekosi.