roman29
17.02.13,13:34
neviem najst vysvetlenie a dost meditujem nad tym, ako je to s tou zdravou vyzivou.
hovori sa napr. ze clovek ma denne zjest 3 porcie surovej zeleniny (alebo dokonca 5 ?), inac ma telo nedostatok toho, tamtoho, onoho, trpi tento a tamten organ ... ale realita ?

ved poznam ludi co surovu zeleninu do ust nedaju, ovocie tiez zriedka, tvrdia ze im to nechuti, nechyba .. su naopak napr. vylucne masovy typ a pod, zo zdravej vyzivy sa smeju - a vysledok ? Su podobne casto chori, alebo paradoxne este menej (alebo aj vobec) ako ti co na zdravu zivotospravu myslia kazdy den.

Proste neviem najst vysvetlenie na to, ze podla vsetkych priruciek zdravych vyziv nadobudam dojem, ze ten kto sa toho nedrzi, by mal do par tyzdnov/mesiacov skolabovat, ochoriet na vazne choroby, zlyhavat im organy a pod..

Alebo poviem to naopak - ja velmi dobre viem ze telo potrebuje vitaminy, mineraly atd... odkial to potom organizmy takych ignorantov zdravej vyzivy cerpaju ?? Asimiluju nejako zo vzduchu alebo co ? :) Nevidim v tom logiku.
Ako mozu fungovat v pohode cele roky, 10rocia ??

Poznam v rodine takeho dochodcu: mlieko, mliecne vyrobky prakticky kategoricky NIE, z ovocia ma vraj palenie zahy - takze nie, .. da si napr. chleba vo vajicku, ponuknem mu k tomu zeleninu - odpoved: vies ze zeleninu nejem. Cvicenie - to je co ? (ak neratam domace prace, prace v zahrade, to by som zase krivdil). Ranajky ? Nikdy nezvykol ranajkovat, mozno len kavu .. a teda prve jedlo byvalo obed. A takto funguje 10rocia, zdravotne celkom ok alebo nadpriemerne ok.
Daka zelenina len varena, v polievkach a tak, ... ale predsa varenie ma tak strasne nicit vitaminy a znehodnocovat stravu ...

Som z toho jelen.
Tot filozoficka tema :)
lujza.j
17.02.13,12:40
mohol si pokračovať aj tu..... http://www.porada.sk/t152840-zdrava-vyziva.html
Ingrid Ondruskova
17.02.13,12:52
Roman...tak toto aj mňa v poslednu dobu trápi: dnešná doba je plná paradoxov: jedna moja známa, čo sa celý život zdravo stravovala...bum...diagnostikovali jej karc.hrubého čreva, a presne ako opisuješ...napr. môj svokor....má 80 rokov, celučičký život na stole kačička, jelitá, klobásky, slanina nesmie chýbať ani dnes...pomenej ovocia a zeleniny, ale celý život sa hýbe okolo hospodárstva ...toto jediné musím uznať...a chválabohu...klop-klop na drevo....je zdravotne fit! Aj minule sa nejaká česká spisovateľka dožila v zdraví tuším tiež 80 rokov a pýtali sa jej na životosprávu a ona na to: pozrite sa, v živote ma netrápil pitný režim, ovocie-zelenina?, nejedla som cereálne pečivo... a najradšej mávam :tuším zapotila, že španiels.vtáčkov na smotane....tak babo raď!
erik555
17.02.13,12:59
Daka zelenina len varena, v polievkach a tak, ... ale predsa varenie ma tak strasne nicit vitaminy a znehodnocovat stravu ...

Napr. z varenej mrkvy viac ziskas betakaroten, ako zo surovej. Zas teplom vitamin C ubuda z potravin.
Treba jest aj tak, aj tak :D Kazde rano si daj na ranajky do sojoveho mlieka vlocky (moze byt aj mix), kukuricne lupienky, lupane slnecnice, psenicne klicky, ochutit mozes medom, kakaom...dalej malu surovu mrkvu, kusok kalerabu, jablko, banan... :)
P.S. 80 rocny clovek mal 20 rokov pred 60timi rokmi...takze sa to velmi prirovnavat neda, ked vtedy aj salama vydrzala velmi malo, hned bola zelena. Teraz nie je zelena, lebo je poprespikovana suprovymi Eckami, konzervantmi!
Ingrid Ondruskova
17.02.13,13:04
veď tá nešťastná chémia dneška! to nás postupne zabíja!!!
lujza.j
17.02.13,14:49
varená mrkva má zas viac cukru ako surová....
mareko
17.02.13,15:57
:rolleyes: Moja babička sa dožila 100 rokov a dva mesiace. Bývala v Brne, vo veľkomeste, nemala role, záhrady a nikdy v živote nechodila do práce. Bola to skutočná dáma, ktorá chodila v topánkach na podpätku takmer do smrti, vždy upravená, na hlave klobúčik :-). Myslíte si, že sa zaoberala dákou výživou? Nikdy nie, nakoľko celý život šetrila a "gazdovala", aby vyšli z dedovho platu. Jej najobľúbenejšie jedlo boli zemiaky, potom krumple alebo kartoška či švábka. Ako prílohu mala mlieko či už sladké alebo kyslé, studené či teplé. Čo sa týka mäsa, veľmi - veľmi skromne a ovocie...istotne iba to, čo sa urodilo v okolí. Neriešila žiadnu vyváženú stravu, cvičenie ani nič podobné :) Stovky sa dožila v zdraví a pri plnom rozume. Stovka bol jej cieľ, potom sa na to už viac menej vykašľala....
Takže, zdravá výživa...čo to je?
mareko
17.02.13,15:58
Áno Ingrid, je to o chémii a sajrajtoch, ktoré sme nútení konzumovať.
roman29
17.02.13,15:59
... v živote ma netrápil pitný režim.....
dalsia pikoska, pitny rezim. Tolko sa vsade omiela. My ako deti sme veru nebehali po vonku s flaskami (jednak ani take plastove ako dnes velmi neboli), rodicia nam nevravievali aby sme pili a nesledovali kolko vypijeme, ked sme boli smadni, dobehli sme domov (ale to casto po hodinach), alebo dakde z dakeho pramena alebo hadice sme sa napili .. :) (ak bolo po ruke). Mam dojem ze podla toho co sa dnes hovori okolo pitneho rezimu, sme mali pravidelne kolabovat, mat zdravotne problemy aj s nasledkami. Neviem o nicom takom :) Mne sa zda ze je to vsetko znacne prehanane, a vali sa to dnes z kazdeho media.
mareko
17.02.13,16:08
Dobrá téma :-)
mareko
17.02.13,16:11
Veru tak,ani moja 100 ročná babička sa nezaoberala pitným režimom, vlastne mala byť po smrti už dakde v dvadsiatke a nie po stovke :-)
lujza.j
17.02.13,16:25
veľa vecí je čistý marketing...pre mňa top blbosť, ale pre veľa ludí móda Bio.....potravín...že bio saláma, bio hranolky, bio citróny a iné bio nezmysly ......:D...každý organizmus je iný...každému vyhovuje niečo iné......ja napr. nebudem jesť karfiol ked ho nelúbim, ale móžem brokolicu.....a tak podobne......viem sa zaobísť bez vyprážaného aj hranoliek....ale milujem pečenú kačku a lokše plnené pečienkovou paštétou.....a mohla by som pokračovať.....pitný režim..áno dodržiavam, ved niekto musí kupovať tú balenú vodu:)...nejem ryžu, ani zemiaky.....ani u mamy kde sa vždy tak nažeriem,že si musím dať tabletku na trávenie...lebo moje telo už také šoky nezvláda:D....
buchač
17.02.13,18:30
:rolleyes: Moja babička sa dožila 100 rokov a dva mesiace. Bývala v Brne, vo veľkomeste, nemala role, záhrady a nikdy v živote nechodila do práce. Bola to skutočná dáma, ktorá chodila v topánkach na podpätku takmer do smrti, vždy upravená, na hlave klobúčik :-). Myslíte si, že sa zaoberala dákou výživou? Nikdy nie, nakoľko celý život šetrila a "gazdovala", aby vyšli z dedovho platu. Jej najobľúbenejšie jedlo boli zemiaky, potom krumple alebo kartoška či švábka. Ako prílohu mala mlieko či už sladké alebo kyslé, studené či teplé. Čo sa týka mäsa, veľmi - veľmi skromne a ovocie...istotne iba to, čo sa urodilo v okolí. Neriešila žiadnu vyváženú stravu, cvičenie ani nič podobné :) Stovky sa dožila v zdraví a pri plnom rozume. Stovka bol jej cieľ, potom sa na to už viac menej vykašľala....
Takže, zdravá výživa...čo to je?
Babičku teraz neriešme ....:rolleyes:

Boli jedinci , ktorí nerobili nič celý život a dožili sa vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí makali celý život a taktiež sa dožili vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí prežili vojnu , koncentrák , gulag , uránove bane a doteraz ešte žijú...
Boli jedinci , ktorí nerobili nič " celý život " a drblo ich v 25 - ke ...

Boli jedinci , ktorí makali celý život , tlačili do hlavy nezdravé jedlo , chlastali jak dúhy , kurili jak komín na teplárni ...a pomaly ich bolo potrebné odstreliť v tej 90 - ke ...

Takže ???
srska
17.02.13,18:50
Babičku teraz neriešme ....:rolleyes:

Boli jedinci , ktorí nerobili nič celý život a dožili sa vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí makali celý život a taktiež sa dožili vysokého veku ...
Boli jedinci , ktorí prežili vojnu , koncentrák , gulag , uránove bane a doteraz ešte žijú...
Boli jedinci , ktorí nerobili nič " celý život " a drblo ich v 25 - ke ...

Boli jedinci , ktorí makali celý život , tlačili do hlavy nezdravé jedlo , chlastali jak dúhy , kurili jak komín na teplárni ...a pomaly ich bolo potrebné odstreliť v tej 90 - ke ...

Takže ???záleží na bičíkoch a na tom najsilnejšom kam sa zavŕta
Indeed
18.02.13,07:48
Zaležitosť životospráva treba chápať KOMPLEXNE,

nie je to len o výžive, do životosprávy vstupujú také faktory ako psychika a hlavne psychohygiena, vplyv prostredia v na človeka,hlavne znečistenie vzduchu smogom ,priemyselnými aerosolmi, elektrosmog a tiež potreba odpočinku resp. jeho nedostatok.
Vysvetlím , pred 60 rokmi nebolo toĺko vyššie spomenutých rizikových faktorov,ktoré posobili na človeka ako teraz,preto nebolo až tak doležité čo zje a hlavne to čo ľudia vtedy jedli bolo vypestované v čistejšom prostredí
a malo vyššiu nutričnú hodnotu ako v dnešnej dobe /je to aj vedecky dokázané,že pred 60 rokmi,bola nutričná vyživová hodnota potravín vyššia ako dnes/
Pred 60 rokmi nebrali deti antibiotiká a ich organizmus nebol už od mladosti oslabený,prežili len najsilnejšie ....
Teda vzhĺadom na vyššie uvedené skutočnosti a vysoké riziká na zdravie dnešného človeka ,je treba zakomponovať
do vyživy vyživové doplnky a vitamíny,
je známe,napr. že pobyt v znečistenom prostredí a špecialne fajčenie dramaticky zvyšuje
potrebu takého organizmu po vitamíne C , a ktorý vitamin C by bol najvhodnejší 60 mg, 150 mg, 300 mg, 500 mg,
či rovno 1000 mg ???
Alebo zjesť kilogram papriky, či niekoĺko kg jablk alebo surovej kapusty alebo kvasenej kapusty ??
Teda životosprávu treba chápať komplexne a vyživu nepreháńať,hlavne neprijímať stále to isté a nie vyrazne škodlivé potraviny , výživová pyramída je všeobecne známa nebudem sa o nej podrobne rozpisovať..
A pitný režim ?
Telo si ho samo vyžiada pocitom smädu.
roman29
18.02.13,09:18
ale o com to potom je, ked su stanovene rozne mnozstva ktore by telo malo prijat, toho onoho mineralu, vitaminu denne, tyzdenne...lebo inac ...a kopec ludi ocividne prijima ich nepatrne zlomky, cele roky. Aj dnes v sucasnosti, este k tomu z tej nekvalitnej stravy. No a teda nic im zdravotne nie je.
alebo ten priklad tych ludi v koncentrakoch a pod.

z toho mi celeho vyplyva, ze su to blbosti, velke prehananie ? hoci je to aj v roznych oficialnych publikaciach ? Priamo od lekara a pod ?
a k tomu pitnemu rezimu .. pises "Telo si ho samo vyžiada pocitom smädu.". No ved to prave sa vsade uvadza, ze pocit smadu, to uz je vlastne neskoro, treba (vraj) pit predtym !! (co uz som si definitivne povedal ze je blbost, iba co som lietal vela na zachod .. :) )
osky
18.02.13,09:41
ked nas Boh stvoril,vsetko bolo BIO a bolo to uplne prirodzene-
ludia odpradavna zili v sulade s prirodou a preto nemuseli nieco taketo riesit.

s prichodom prvych aut,elektriny atd. sa zacali stavat tovarne a podobne veldiela ktore znecistuju Zem,
tato nebola nikdy pripravena na odpad ktory sa neda eliminovat,
na zaciatku fungovala perfektna recyklacia a neratalo sa s tym,ze raz sa tu objavi plast,radioaktivny odpad,smog a ine exhylaty ,
neratalo sa sa so zanasynim spodnych vod ani s odpadovymi latkami,ktore priroda sama eliminovat nedokaze...

cize,pred nejakymi stovkami,tisickami rokov bolo vsetko idealne. nebolo treba riesit zdravu vyzivu.
v dnesnej dobe sa bio-potraviny zmenili na ecko-potraviny a preto reisime,ako toto eliminovat.

zasady zdravej vyzivy ktore su nam dnes podavane,su predsa zasady normalnej,prirodzenej vyzivy cloveka zpred storocia a dalej pred tym.
predsa nasi predkovia aj ked si dali daku tu slaninu,vajce,mäso....vedeli odkial je,nebolo to svinstvo ako dnes a hlavne-mäso bolo na stole raz,dva razy do tyzdna.
jedli sa obilniny,dokonca obilna kava,jedli sa zemiaky,strukoviny,cestoviny-muka bola celozrnna,az neskor prisliel modny vystrelok,ze biela muka a s tym zacali aj zdravotne problemy.
a veru,jedlo sa vela zeleniny a ovocia.kazdy mal zahradu,sad....
nasi predkovia nezjedli tolko syra,mlieka,smotany,masla ako dnes nasa generacia-ked sa maslo,ci syr doma aj urobili,väcsinou sa to islo na trh predat bohacom.
a veru,bohaci aj byvali chori,vsak trpeli na obezitu,dnu....mali to z tolkeho blahobytu.
preto je aj dobre sem-tam si dat post.
a nasi predkovia sa hybali-od rana do vecera okolo hydoby,zahrady,sadu...zeny susili bylinky,oberali lesne plody....
pili cistu vodu,ktoru nechlorovali-nebolo to este potrebne a v zime si varili bylinkovy caj bylin co si aj sami nasusili...

moja babicka cele dni travila v lese ked bol cas sipiek,ostruzin,truskavic...
nazbierala plne sudy,aj palenku robili,tolko toho mala.cele dni na cerstvom vzduchu....
odovzdavali sme kvanta aj v skole do zberu,robila lekvare,kompoty...
doma mali husi a kravy,nemali kedy na televizor cumet,ani na PC,jak my teraz.

dnes to neni o osvete na zdravu vyzivu-to je iba taky novy ,moderny nazov.
je to osveta na prirodzeny zivot,a k tomu automaticky uz patri aj prirodzena,zdrava strava.
pohyb,cerstvy vzduch....

dnes sa to musi uverejnovat v casopisoch,na nete a pod.,aby sme vobec mali potuchy o tom,ako vyzeral zdravy zivot nasich predkov....
roman29
18.02.13,10:34
no ano, to vsetko chapem,
len pointou mojej temy bolo ine.
ano, v sucasnosti tie casopisy dookola omielaju to co bolo kedysi normalne, bezne ,prirodzene ...
ale aj tak su mnohi ludia co sa toho nedrzia, ci v modernom podani, ci v tom starom podani... ani sa nemozu drzat, ved vela z tych potravin uz nemame prirodzenych .. naopak krmia sa casto polotovarmi a pod, bez zeleniny, ovocia...... a aj tak sa to vobec na nich negativne neodrazi.

tu mi chyba logika.
alebo jedina logika je, ze telu v skutocnosti stacia uplne zlomky mineralov, vitaminov z toho ako sa uvadza dnes, alebo aj zlomky toho co realne prijimali nasi predkovia (ked mali obdobie dostatku).
220870
18.02.13,10:35
Ja rozoznávam Slovensko pred a po príchode supermarketov.To čo bolo pred 10 rokmi na pultoch je niečo úplne iné ,ako teraz.Ako Československo sme mali jedny z nájprísnejších potravinásko- hygienických noriem na svete.Zrušila to prvá Dzurindová vláda.Mali sme kvalitné potraviny.Preto sa mohli starý ľudia dožiť 100 rokov.Teraz máme jedny z najbenevolentnejších noriem ......Z terajších generácií, ktoré začali požierať odpadky z hypermarketov sa 100 r nedožije nik a je jedno či ste vegetarián ,alebo čistý mäsožravec(v Indii je miliarda veganov a nie sú 100 ročný).Osobne si myslím ,že sa nás snažia vedome otráviť.Robia všetko pre to, aby sme vládli drieť ,ale nie sa dožili dôchodku(čo je pre štát a politikov nevhodné) .Osobne zožeriem takmer všetko ,ale veľmi vyberám potraviny podľa toho ,koľko otrovy na ich výrobu použili.
Porovnajte si Rakúsko ,Nemecko.Tam vedomá vlna trovenia obyvateľstva prebehla v 60-70 rokoch .Ich dnešný dôchodcovia sú samý alzheimer,svalová disporforbia,rakovina ,artróza,70%populácie sú alergici.Sú to všetko následky nekontrolovaného prechemizovania potravín.Pred 100 rokmi prakticky neznáme choroby.
Ja mám tetku ktorá žije od 1985 r v Mníchove.Vyrástla pomaly v maštali,vychovaná na mlieku a bravčovom,momentálne veľmi bohatá.Keď sem chodila na návštevy tak dosť vymŕvala v jedle to tu vtedy nikto nechápal,sme si medzi sebou ukazovali na čelo ,že jej z toho ebe.Ja som to pochopil až teraz ,keď vidím to svinstvo v hypermarketoch.Osveta ohľadne potravín prebehla na západ od nás v 80 rokoch.Nás to ešte len čaká keď budeme vidieť svoje decká skapíňať od kŕčov v bruchu bude z toho veľmi veľa chorých a nešťastných.Ak už chcete žerte si barz aj odpad z uránových baní ,ale nedávajte to svinstvo svojim deťom.Oni za to nemôžu.
Ja som stavbár.Toľko škodlivej chémie čo sa dnes zakomponováva do stavebných materiálov nemá obdobu.Obzrite sa po svojom byte kde sa pozriete čistá chémia.Cementárne melú do cementov pneumatiky,staré lieky,oleje,odpad z chemičiek rozomleté plasty,potom musia do cementu na to aby mal akú takú kvalitu a vydržal záruku pridávať ďaľšiu tvrdú chémiu.Dnes už prakticky nejestvuje ,aby som betónoval bez gumenných rukvíc ,rozožerie to ruky do kosti.To predtým ,ako predali Holcim Wienerbergeru nebolo.Pričom chudák cement prišiel o polovicu svojej pevnosti.Prečo myslíte ,že sa všetky potraviny vyrábajú v Poľsku,hypermarkety prišli veľmi rýchlo na to ,že tam nejestvuje kontrola.To samé sú stavebné materiály.Chudák našinec si myslí ,že ušetril keď kúpil v PL tehlu,ale to že tá tehla obshuje 100 násobok povolenej normy arzénu , chrómu,radónu je mu jedno.To samé nábytok,plávajúce podlahy , lakované a napúšťané , ani samo nebo nevie čím.
petermikuláš
18.02.13,12:09
Súhlasím s Indeed, osky a samozrejme s 220870. Totižto pravda je taká, že celé je to o komplexnosti viacerých faktorov. Nemôžeme na to pozerať len dvojito v zmysle jedni jedia nezdravo a žijú a druhí jedia zdravo a tiež žijú. resp. robiť si závery a vyhodnotenia z toho ako to teraz momentálne vidí človek je nesprávne. Roman29 píše "ale aj tak su mnohi ludia co sa toho nedrzia, ci v modernom podani, ci v tom starom podani... ani sa nemozu drzat, ved vela z tych potravin uz nemame prirodzenych .. naopak krmia sa casto polotovarmi a pod, bez zeleniny, ovocia...... a aj tak sa to vobec na nich negativne neodrazi." To sa ani zďaleka tak nedá povedať. Viete my zdravotníci to vidíme aj z iného uhla pohľadu - z pohľadu našich ambulancií, pretože je to naša práca a tam keď odoberáme anamnézu tak sa všeličo dozvieme. Osobne teda nemožno súhlasiť s tým, že tí čo sa nestravujú zdravo nemajú žiadne problémy. Často krát keď ich potom majú tak je to tak vážne že až. Resp. mnohí ani neviete o nich, že ich majú pretože sa tým nechvália. Pamätám si mnoho prípadov. Dlho nič a potom vážna choroba alebo smrť.
Poviem to ešte inak, nedávno som to hovoril na jednej prednáške: množstvo negatívnych faktorov vplývajúcich na naše zdravie je oveľa väčšie ako bolo pred x rokmi v minulosti. Pritom niektoré neovplyvním /napr. kvalita ovzdušia v práci a pod./ ale niektoré ovplyvním /napr. z čoho si postavím dom, z akého materiálu a od akého výrobcu si kúpim podlahu, akým náterom vymalujem, aké potraviny si kúpim a pod./. No a teda nie je jedno koľko toxínov za deň absorbujem. Teda nie je jedno či napr.:
1. mám spústu škodlivín v práci - doma spústa škodlivín - v noci keď spím spústa škodlivín
2. mám spústu škodlivín v práci - doma sústa škodlivín - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
3. mám spústu škodlivín v práci - doma minimum, alebo takmer žiadne - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
4. mám minimum škodlivín v práci - doma minimum, alebo takmer žiadne - v noci keď spím minimum alebo takmer žiadne
naschváľ som to rozdelil na tri časti: v práci sa zdržujeme zhruba tretinu času /poniektorí/, zhruba tretinu doma a zhruba tretinu prespíme /chápte to prosím orientačne/
No a teda je len na nás čo z toho ovplyvníme a čo nie. V prvom variante máte oveľa vyššiu pravdepodobnosť ochorieť ako v ostatných variantoch. Iste môžeme sa na všetko vykašlať a povedať, však všetko je "otrávené, všetko je škodlivé tak čo už budem robiť nič". Aj to je postoj ale rozumný človek si ho nikdy neosvoji. Som rád že zareagoval aj 220870 ako stavbár v tejto téme, pretože je to jeden z veľmi mála stavbárov, ktorí pomenováva veci pravým menom a ja si ho za to nesmierne vážim. To čo tu napísal je presne tak o kvalite mnohých "novodobých" stavebných materiáloch a plne s tým súhlasím. To, že sa posledné roky stalo Slovensko smetiskom takmer pre celý svet je polutovaniavhodné ale zároveň to odzrkadľuje činy našich politikov. Je tu strašne veľa šmejdu vo všetkých oblastiach. V stavebníctve /sám veľmi dobre o tom viem lebo rekonnštrujem a som v obraze. Denne sa rozhodujem podľa kvality a zloženia materiálov. Tak je to v potravinárstve, tak je to v odevníctve a pod. Ale našťastie nie je to až také zlé pretože ku všetkému tu zatiaľ existuje alternatíva. Produkty všetkého druhu sa dajú kúpiť v celej škále kvality. A podotýkam, že nie vždy je to o cene. Nie vždy je to tak, že kvalitnejšie a zdravšie je aj drahšie. Je to len o našej uvedomelosti, a chcení či nechcení vedieť o veciach okolo nás. Pritom to vôbec veľa nestojí. Na začiatku vždy stačí záujem. Kúpim si napr. podlahu do celého domu podľa výzoru, podľa toho čo mi povie predavač, podľa ceny alebo podľa výrobcu a zloženia maateriálu. A takto je to všetkom. Ešte jeden príklad: už sedem rokov /zhruba/ hovorím ľuďom a upozorňujem ich na niektoré škodlivé farbivá v potravinárstve. Jedno z nich je napr. žltá SY alebo kódový názov E110. Do minulého roku som vídaval v obchodoch na polici dva vanilkové pudingy. Jeden od jedného výrobcu zafarboval poding žltou SY, druhý poding od iného výrobcu ho zafarboval E160a to je prírodný beta karotén. Prvé farbivo je vo svete dokázaný karcinogén, druhé je zdraviu prospešné dokonca. Podotýkam, že cena oboch pudingov bola rovnaká. Ktorí si vyberiete? Ak Vám záleží na Vašom dieťati tak kúpite ten s E160a, ak Vám na ničom nezáleží a žijete v sladkej nevedomosti tak kúpite s SY a postupne trovíte vlastné dieťa. Vždy je to len o ochote rozhodnúť sa pre zdravie a nie pre choroby. Ovšem niekedy sa chorobe nevyhneme aj tak, ale vždy je to o tom, čo som urobil z toho čo som mohol pre svoje zdravie.
Niekto tu spomenul bielu múku. Ale uvedomme si , že percentuálny podiel lepku tejto múky pred 30 rokmi bol okolo 12-14%, dnes je to aj okolo55%. A zrazu máme prudký nárast celiakie v populácii. Lepok je totiž alergén. Alebo príklad zo stavebníctva v minulosti ľudia používali ako farbu na steny vápno. Vieme presne jeho chemické zloženie a jeho dopad na zdravie. Dnes mámme nepreberné množstvo farieb s chcmickým zložením ktoré väčšina z nás ani nepozná, nieto ešte aby sme vedeli ich dopad na naše zdravie, na to sú potrebné dlhodobé vedecké štúdie. Ale kto ich má robiť ak ročne pribudne cca 10 000 nových chemikálií. A kto by ich zaplatil. V súčasnosti všetko diktuje trh. Predať čo najviac a zarobiť čo najviac. V minulosti to tak nebolo. Boli prísne normy na kvalitu. A v neposlednom rade sa líšime ako štáty jednotlivými legislatívami. Kým napr. v Nemecku je formaldehyd zakázaný aj v stavebníctve /pretože je dokázaný karcinogén/, naša legislatíva ho povoľuje aj v potravinárstve. Takže na kom to je? Na nás spotrebiteľoch. Ak my kúpime daný tovar, tak nám ho sem dovozca privezie znova. Pretože ho predá a aj dobre zarobí. Ak ho ekúpime pretože my sa tak rozhodneme /mnohí/, tak ho už neprivezie pretože ho nepredá. V Rakúsku sa napr. prečo nepredávajú rôzne svinstvá. Pretože uvedomelosť rakúšanov ohľadom svojho zdravia je úplne iná ako naša a tam keď to aj dovozca dovezie, tak to nikto nekúpi, on to nepredá a až to viac nedovezie. Samozrejme v neposlednom prípade záleží aj od nášho metabolizmu, genetiky a pod. ale to sú veci z oblasti ktoré neovplyvníme.
BXLmiami
18.02.13,19:22
Súhlasím do bodky a pridám-vieme ovplyvniť čo striekame do záhrady.Vojdite do ktorejkoľvek záhradkárskej témy,aké sajrajty tí ľudia striekaju na stromy a kvety a neuvedomuju si,že to potom jedia ich deti.Načo plieť,ked môžeme naliať totálny herbicíd,že ano.Paneláky a ich zatepľovanie k tomu plastové okná sú iná kapitola,plesne,plesne,plesne.A to čo robíme našim deťom uplne chorou výživou ani nekomentujem.Nie nadarmo maju naše deti najskazenejšie zuby v EU.
Mirkaska
18.02.13,21:55
aké potraviny a kde ich kupujete? kde kupujete zeleninu, všetko nemáme domáce, ked nie v hypermarketoch?
Martin1310
18.02.13,22:16
Ale pokial viem tak priemerný vek sa zvišuje.
Ono to bude tým že máme stále lepšie a drahšie lieky až mám podozrenie že farmaceutický a potravinársky priemysel majú nejakú dohodu,teda-jedny nás neustále otravujú potravinami a druhí liečia.No a nakoniec sú všetci spokojný ako v rozprávke.
To nemyslím celkom vážne.
Ingrid Ondruskova
18.02.13,22:38
plný súhlas s petermikuláš...veľmi pekne KOMPLEXNE vystihnuté, lenže to má háčik...vo všetkom okolo nás /v jedle, v staveb.materiále, v odevách a pod./ je toľko sajrajtu, že od radosti človek ani nevie, čo má vlastne hodiť do košíka, jasný príklad ten puding-viete aký by musel byť človek sčítaný, aby mal analyzovaný každučký produkt v markete? áno, už keď o tom viem, tak si vyberiem "lepšiu alternatívu" ale to je len zlomok, ani netuším, čo je v chlebe /a tých je na pulte aj zo 10 druhov/ a takto by som mohla pokračovať... ja sama som sa v poslednej dobe -keď sa prevalili tie potravinové aférky pristihla: idem po markete, mám zoznam potravín, ktoré chcem, nakúpiť, načiahnem sa za soľou...a študujem a spomenula som si na aférku so soľou z Poľska,
potom som chcela hodiť do košíka kuracie prsia...bum..vynorila sa mi v hlave ďalšia aférka, deti pri mne skackali, že chcú lentilky...zakázala som im to, lebo viete, tie farbivá sú predsa nezdravé!....párky? zabudnite! a ešte som si takto prešla zopár položiek...v ten deň som mala asi vymletý mozog, ale po dobrej hodine študovania zloženia rôznych výrobkov /až ma oči štípali/ som odišla s polovičným nákupom znechutená domov s pocitom: nebolo by mi lepšie niekde na opustenej samote, kde by som si musela všetko dopestovať sama?
P.S.: k 220870...oceňujem úprimnosť z jeho oboru, toto prezradí málokto, ale popravde až ma zamrazilo....keď to pritiahnem za vlasy....počas života sa napr. snažíme dobre stravovať, športovať atď .....a potom zistíme, že niekoľko rokov žijeme v dome z poľských tehál, z ktorých unikajú karc.látky...
korela
18.02.13,23:00
Ale pokial viem tak priemerný vek sa zvišuje.
Ono to bude tým že máme stále lepšie a drahšie lieky až mám podozrenie že farmaceutický a potravinársky priemysel majú nejakú dohodu,teda-jedny nás neustále otravujú potravinami a druhí liečia.No a nakoniec sú všetci spokojný ako v rozprávke.
To nemyslím celkom vážne.
Ani nie si ďaleko od pravdy.



Zdravotné poisťovne sú akcionármi sietí rýchleho občerstvenia
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=647&Itemid=30
Dáša_
19.02.13,05:09
plný súhlas s petermikuláš...veľmi pekne KOMPLEXNE vystihnuté, lenže to má háčik...vo všetkom okolo nás /v jedle, v staveb.materiále, v odevách a pod./ je toľko sajrajtu, že od radosti človek ani nevie, čo má vlastne hodiť do košíka, jasný príklad ten puding-viete aký by musel byť človek cčítaný, aby mal analyzovaný každučký produkt v markete? áno, už keď o tom viem, tak si vyberiem "lepšiu alternatívu" ale to je len zlomok, ani netuším, čo je v chlebe /a tých je na pulte aj zo 10 druhov/ a takto by som mohla pokračovať... ja sama som sa v poslednej dobe -keď sa prevalili tie potravinové aférky pristihla: idem po markete, mám zoznam potravín, ktoré chcem, nakúpiť, načiahnem sa za soľou...a študujem a spomenula som si na aférku so soľou z Poľska,
potom som chcela hodiť do košíka kuracie prsia...bum..vynorila sa mi v hlave ďalšia aférka, deti pri mne skackali, že chcú lentilky...zakázala som im to, lebo viete, tie farbivá sú predsa nezdravé!....párky? zabudnite! a ešte som si takto prešla zopár položiek...v ten deň som mala asi vymletý mozog, ale po dobrej hodine študovania zloženia rôznych výrobkov /až ma oči štípali/ som odišla s polovičným nákupom znechutená domov s pocitom: nebolo by mi lepšie niekde na opustenej samote, kde by som si musela všetko dopestovať sama?

my to robíme tak, že máme presne vytipované potraviny - tie sme preskúmali v rámci našich možností a iné nekupujeme. Možno by som to vedela aj spočítať, je to snáď celkovo nejakých 50 položiek. Nie sú z jedného obchodu, je to kombinácia viacerých, vždy keď ideme tým smerom, tak dokúpime. Hotových výrobkov kupujeme minimum. Tým sa aj nákup zrýchľuje a zjednodušuje. Reklama ma len tak ľahko nedostane. Síce občas podľahnem aj ja, ale skôr výnimočne.
Stravujeme sa všetci doma, takže viem, čo dávam do hrnca a v rámci možností sa snažím na to dohliadať. Samozrejme, nejeme na 100% tak, ako by sa dalo, ale snažíme sa. Časť vecí sme si dopestovali.
gilda
19.02.13,06:46
.... Ale našťastie nie je to až také zlé pretože ku všetkému tu zatiaľ existuje alternatíva. Produkty všetkého druhu sa dajú kúpiť v celej škále kvality. A podotýkam, že nie vždy je to o cene. Nie vždy je to tak, že kvalitnejšie a zdravšie je aj drahšie. Je to len o našej uvedomelosti, a chcení či nechcení vedieť o veciach okolo nás. Pritom to vôbec veľa nestojí. Na začiatku vždy stačí záujem. ....
Presne vystihnuté. Pri nedávnom "Pekle na talíři" o mlieku http://www.stream.cz/peklonataliri/7...a-taliri-mleko (http://www.stream.cz/peklonataliri/792963-peklo-na-taliri-mleko) som bola znova vďačná za alternatívu. Oproti propagovanej "kvalite" (mlieko je kvalitný zdroj vápnika) existuje reálna kvalita v alternatíve. Spracované mlieko vôbec nie je kvalitným zdrojom vápnika. Pri dnešných technológiach ani len zdrojom, lebo spracovaním sa zničia enzýmy potrebné na jeho vstrebanie. Našťastie je tu alternatíva v sezamových semienkach, v maku. ... My už nie sme generácia s tuhým koreňom, pri dnešnom spôsobe života nám dlhovekosť nehrozí. Máme informácie, treba sa v nich zorientovať, poznať čo je dobré a čo ma zabíja.
BXLmiami
19.02.13,08:11
Dovolíme aby nám zase postriekali Tatry neurotoxínmi????
roman29
19.02.13,09:24
to je vsetko pekne co pisete, a som rad ze tu mnohi napisali (stavbar, aj nejaky zrejme lekar atd), len zadanie temy bolo trocha o inom. Nie o kompletnom zdravom zivotnom style, ale konkretne o jednej jej casti - o zdravej vyzive, o tom co sa oficialne uvadza ze telo musi prijimat aby fungovalo v zdravi.

ze ako mozu zit a fungovat ti ludia co prijimaju len zlomky davok (a to cele roky !) co sa oficialne uvadza ze je nevyhnutne pre organizmus. Uz kvoli tomuto jedinemu faktoru by nemali zit alebo by to mali byt uplne trosky.

Mne z toho vyplyva ze tych co aj u nas v praci vidim, ako si cistia kadejake oriesky, zeleninu, stale nieco chrumu, kadejake klicky, vlocky atd. .. prijmu 10x viac vitaminov a mineralov ako ti ignoranti... tak to robia asi dost zbytocne, ziju v nejakom klame.
Xanti
19.02.13,09:35
to je vsetko pekne co pisete, a som rad ze tu mnohi napisali (stavbar, aj nejaky zrejme lekar atd), len zadanie temy bolo trocha o inom. Nie o kompletnom zdravom zivotnom style, ale konkretne o jednej jej casti - o zdravej vyzive, o tom co sa oficialne uvadza ze telo musi prijimat aby fungovalo v zdravi.

ze ako mozu zit a fungovat ti ludia co prijimaju len zlomky davok (a to cele roky !) co sa oficialne uvadza ze je nevyhnutne pre organizmus. Uz kvoli tomuto jedinemu faktoru by nemali zit alebo by to mali byt uplne trosky.

Mne z toho vyplyva ze tych co aj u nas v praci vidim, ako si cistia kadejake oriesky, zeleninu, stale nieco chrumu, kadejake klicky, vlocky atd. .. prijmu 10x viac vitaminov a mineralov ako ti ignoranti... tak to robia asi dost zbytocne, ziju v nejakom klame.
Naozaj veľmi zaujímavá téma.
Môj názor. Určite boli robené výskumy na vzorke ľudí, čo treba aby telo fungovalo. A kedže tie výskumy neboli robené na celom ľudstve tak je to len nejaké odporúčanie, koľko toho asi by sme mali prijať aby telo fungovalo.

Každý organizmus funguje ináč, samozrejme princíp je ten istý ale výsledný efekt taký byť nemusí. Telo si podľa mňa vyžiada to svoje. Sem tam potreby tela ignorujeme, to je fakt tak telo si nájde iný spôsob ako si pomôcť. Vezmime si malé deti, úplne v pohodke jedia zem, alebo olizujú steny v bytoch. Telo si to žiada a oni nepremýšľajú, že to sa nesmie, že to nemajú robiť.

Preto niektorí môžu sa zdravo stravovať podľa všeobecne zaužívaných pravidiel, a môžu mať väčšie problémy ako človek čo jedáva slaninu a také tzv. nezdravé veci.
BXLmiami
19.02.13,09:36
to je vsetko pekne co pisete, a som rad ze tu mnohi napisali (stavbar, aj nejaky zrejme lekar atd), len zadanie temy bolo trocha o inom. Nie o kompletnom zdravom zivotnom style, ale konkretne o jednej jej casti - o zdravej vyzive, o tom co sa oficialne uvadza ze telo musi prijimat aby fungovalo v zdravi.

ze ako mozu zit a fungovat ti ludia co prijimaju len zlomky davok (a to cele roky !) co sa oficialne uvadza ze je nevyhnutne pre organizmus. Uz kvoli tomuto jedinemu faktoru by nemali zit alebo by to mali byt uplne trosky.

Mne z toho vyplyva ze tych co aj u nas v praci vidim, ako si cistia kadejake oriesky, zeleninu, stale nieco chrumu, kadejake klicky, vlocky atd. .. prijmu 10x viac vitaminov a mineralov ako ti ignoranti... tak to robia asi dost zbytocne, ziju v nejakom klame.
No ,kedže si naše vysvetľovanie zjavne nepochopil,vysvetlím Ti to po slovensky.Genetiku neose*ieš.Toto dúfam chápeš.
great.zv
19.02.13,10:43
Ani nie si ďaleko od pravdy.



Zdravotné poisťovne sú akcionármi sietí rýchleho občerstvenia
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=647&Itemid=30



:o:(... a to je už aký VÝSMECH!! ...
BXLmiami
19.02.13,10:57
No myslím,že aj farma firmy,hnojivé a postrekové firmy majú jedného majiteľa.
Indeed
19.02.13,11:21
Ešte by som pridal jednu doležitú vec a tou je nutnosť POHYBU,

a nie hocijakého pohybu, ale pohybu tak intenzívneho,že budem mať prepotené niektoré časti odevu

taký pohyb spolu s pitím čistej vody, veĺmi pomáha organizmu zbaviť sa odpadových látok

a tým ozdraviť telo.
petermikuláš
19.02.13,11:36
plný súhlas
korela
19.02.13,13:34
Ešte by som pridal jednu doležitú vec a tou je nutnosť POHYBU,

a nie hocijakého pohybu, ale pohybu tak intenzívneho,že budem mať prepotené niektoré časti odevu

taký pohyb spolu s pitím čistej vody, veĺmi pomáha organizmu zbaviť sa odpadových látok

a tým ozdraviť telo.
Podľa môjho bývalého praktického lekára, odporučil mi, že ako pohyb stačí aj vysávanie, ale musí sa dosiahnuť po pol hodine tepová frekvencia ...a to som už zabudla, niekto to tu určite doplní.
To bolo pred dvadsiatimi rokmi, chodila som pravidelne aj plávať, dnes nie je u nás kde. Pasienky mi nevyhovujú. Pred zbúraním Centrálu a likvidácie Gr"osslingu kedykoľvek, deti si v týždni dokončili školské povinnosti a len tak sme vybehli do plavárne. Hoci aj o 19. hod večer, do 21 boli v posteli.
Indeed
20.02.13,12:55
No ,kedže si naše vysvetľovanie zjavne nepochopil,vysvetlím Ti to po slovensky.Genetiku neose*ieš.Toto dúfam chápeš.

Aby telo mohlo správne fungovať stačí jesť chlieb omasteny bravčovou masťou a okorenený cibuĺou a zapíjať čistou vodou

máš tam VŠETKO,čo organizmus potrebuje ešte aj naviac antibakterialnu ochranu eterických silíc v cibuli.
SamuelSK
20.02.13,13:53
Zabudate na fakt, ze to co dnes zjem, sa na zdravi prejavi o tak 20 rokov.
Cize je blbost verit, ze ak niekto chodi do McShitu, tak je v pohode..
Pockajte par rokov a potom uvidite..

Osobne skor neviem, ci je zdravsie jest, alebo nejest vobec radsej..
alabut
20.02.13,14:44
Pokial funguje jadrova synteza, tak ano. :-)
alabut
20.02.13,14:45
Bunky kazdej casti organizmu maju svoju zivotnost. Problemom je neodstranenie mrtvych buniek. :-)
alabut
20.02.13,14:47
Kedze telo nema cerpadlo pre lymfaticky system, jasne, ze ho treba rozhybat. :-)
mareko
20.02.13,14:53
Ono to bude tým, že si na tie sajrajty naše telo a orzanizmus pomaly zvyká:-(
gilda
20.02.13,16:14
je zopár tých, čo žijú len z "božskej prany"- nejedia, len pijú, nám ostáva jesť s rozumom a mierou
gilda
20.02.13,16:22
Zabudate na fakt, ze to co dnes zjem, sa na zdravi prejavi o tak 20 rokov.
Cize je blbost verit, ze ak niekto chodi do McShitu, tak je v pohode..
Pockajte par rokov a potom uvidite..

Osobne skor neviem, ci je zdravsie jest, alebo nejest vobec radsej..

Už jeden a pol ročný pravidelný konzum v McShite doriadil dotyčného.
ilona
20.02.13,17:02
Ale pokial viem tak priemerný vek sa zvišuje.
Ono to bude tým že máme stále lepšie a drahšie lieky až mám podozrenie že farmaceutický a potravinársky priemysel majú nejakú dohodu,teda-jedny nás neustále otravujú potravinami a druhí liečia.No a nakoniec sú všetci spokojný ako v rozprávke.
To nemyslím celkom vážne.
Je to liekmi, predlžuje sa utrpenie ľudí. Niekedy starý človek ak ochorel potrápil sa pár mesiacov a pošiel na druhý svet. Dnes sú plné domovy takýchto ľudí, ktorí roky ležia v plienkach a nevnímajú okolie. Kto má doma takto ležiaceho človeka vie o čom hovorím, aká je to záťaž na celú rodinu. Tým chcem povedať, že niekedy sa toľko netrápili ani deti,ani rodičia a nepoznali takúto záťaž, či už po fyzickej alebo psychickej stránke.
Aankaa
21.02.13,17:31
taiko
22.02.13,11:15
no ano, to vsetko chapem,
len pointou mojej temy bolo ine.
ano, v sucasnosti tie casopisy dookola omielaju to co bolo kedysi normalne, bezne ,prirodzene ...
ale aj tak su mnohi ludia co sa toho nedrzia, ci v modernom podani, ci v tom starom podani... ani sa nemozu drzat, ved vela z tych potravin uz nemame prirodzenych .. naopak krmia sa casto polotovarmi a pod, bez zeleniny, ovocia...... a aj tak sa to vobec na nich negativne neodrazi.

tu mi chyba logika.
alebo jedina logika je, ze telu v skutocnosti stacia uplne zlomky mineralov, vitaminov z toho ako sa uvadza dnes, alebo aj zlomky toho co realne prijimali nasi predkovia (ked mali obdobie dostatku).
Logika Ti tam chyba, lebo tam ziadna nie je. Kazdy sme iny. To je ako keby si hladal logiku v tom ze niekto dostane rakovinu a niekto nie. Ak by si chcel urobit nejaky zaver, musel by si urobit statistiku. A minimalne by si mal porovnavat ludi z rovnakej doby. To co sa jedlo, pilo, dychalo pred 1990, ma dnes uplne ine kvality. Dnes si vystaveny vplyvom, ktore niekedy neexistovali a naopak.
V zasade by mal ale kazdy pocuvat svoje telo a riadit sa rozumom. Ked je vedecky dokazane, ze konzumacia prepaleneho tuku je skodliva, tak ho jest nebudem, alebo ho obmadzim. Ked viem, ze lieky proti bolesti nicia zaludocnu sliznicu, tak si na bolavy zub dam radsej tinkturu z klincekov a na menstruacne problmy zazvorovy caj. Ked sa niekde docitame, ze sunka ma 50% masa, tak ju proste nekupime. Ked sa docitame, ze v pastete su soja, voda, koze, usi, rohy, oci, a latky, ktorych nazov nevieme ani vyslovit, tak ju proste nekupime a nejeme. Ked nam chce niekto predat hrasok zo Zimbabwe, cesnak z Ciny a broskyne z Izraela tak ich proste nekupime a vyhladame farmara Janozsa Baranyiho v Galante, alebo pestovatela, ktory predava na miestnom trhu. Vsetka moc a rozhodovanie je v nasich rukach.
taiko
22.02.13,11:46
to je vsetko pekne co pisete, a som rad ze tu mnohi napisali (stavbar, aj nejaky zrejme lekar atd), len zadanie temy bolo trocha o inom. Nie o kompletnom zdravom zivotnom style, ale konkretne o jednej jej casti - o zdravej vyzive, o tom co sa oficialne uvadza ze telo musi prijimat aby fungovalo v zdravi.

ze ako mozu zit a fungovat ti ludia co prijimaju len zlomky davok (a to cele roky !) co sa oficialne uvadza ze je nevyhnutne pre organizmus. Uz kvoli tomuto jedinemu faktoru by nemali zit alebo by to mali byt uplne trosky.

Mne z toho vyplyva ze tych co aj u nas v praci vidim, ako si cistia kadejake oriesky, zeleninu, stale nieco chrumu, kadejake klicky, vlocky atd. .. prijmu 10x viac vitaminov a mineralov ako ti ignoranti... tak to robia asi dost zbytocne, ziju v nejakom klame.
Veru pravdu mas, vela ludi Ti poskytlo nazor. Co chces ale presne pocut?
1. Ano jedz zeleninu, klicky a oriesky, alebo
2. nie nejedz, je to zbytocne vyhadzovanie penazi?

Rob co uznas za vhodne Ty. Ako sa citis Ty? Ziada sa Ti jest zeleninu? Mas pocit, ze malo pijes, alebo si si len niekde precital ze by si mal pit viac? Vadi, ci nevadi Ti tetrametafluorglycerinhydrat dusicnanu modrozelenosirnateho v tycinke Margot?

Mozno pri svojich uvahach mozes vziat do uvahy aj fakt, ze napr jedenie zeleniny moze ucinkovat aj ako placebo. ergo. "Jem vela zeleniny -> budem zdravy". Nejaky mudrc povedal , ze podvedomie cloveka ma obrovsku silu. Takze niektori mozno jedia zeleninu a zdrave jedla prave z tohoto dovodu. Iny zase preto, lebo im zdravotny stav nedovoluje inak (alergici, potravinova intolerancia).
alabut
22.02.13,12:49
Smazeny tuk nie je skodlivy, ale rastlinny olej. :-)
alabut
22.02.13,12:59
... taiko, najlepsie je necitat co je zdrave a co nie, vypnut televizor, vypnut radio a robit vsetko naopak, ako radi skolska medicina. Ked pisu odkyslit organizmus, okyslit, ked nejest tuk, jest. Zober si, ze mame zopar organov v tele a zhruba okolo pat milionov druhov liekov na kazdy organ. Nedavno dostal akysi Vilcek zo Slovenska od Obamu vyznamenanie za akysi liek proti artroze, ci comu. Treti najpredavanejsi liek. Daroval vyse sto milionov dolarov univerzite, ktora ho prichylila, je mecenasom charity. Obycajny clovek, ziadny manazer. Ak je liek taky dobry, ze zarobil ohromne mnozstvo pebnazi, vyvstava otazka ... bud artroza mala zmiznut z povrchu zemskeho, alebo take obrovske mnozstvo pacientov pomaly cicat az do konca, ved sa na to neumiera. Na webe su informacie, ze Walker a podobni pisatelia knih o zdravi dostali po 75 000 dolarov za klamanie verejnosti. Ak vezmem, ze o tieto knihy sa opieraju nielen media, ale i lekari, vychadza mi z toho - rob vsetko naopak. Mas dobru kuchynu. :-)
roman29
22.02.13,13:10
dik za ostatne reakcie.
no neviem co chcem pocut, iba to ze ako si to ostatni vysvetlujete.

trocha ma mrzi ze som sa zbytocne zaoberal touto otazkou uz dlhe roky. Len tak zlahka, ziadny extrem, ale ti ignoranti zdravej vyzivy uz aj z toho mala co som sa snazil dbat si robili posmesky. A nezaoberal som sa vobec preto ze by som bol chorlavy, to vobec nie, ale proste preto , ze sa o tom vsade pise.

Dalsia vec je, ze som zvykol hustit do roznych rodinnych prislusnikov.
Mama vzdy pila mlieko atd. - a teraz na dochodku ? Osteoporoza.
Svokra ktora vypila naposledy mlieko asi pred 10rociami, aj jogurt jedla naposledy dakedy v 70tych rokoch (schvalne som sa spytal nech si skusi spomenut) ta osteoporozu nema, a nema ani problem s chrbticou narozdiel od ostatnych clenov rodiny.

A ja v panike ze ako moze niekto tak ignorovat tu zdravu vyzivu, preco si tak sam robi zle .. roky usli a vidim ze bez problemov moze, nic sa nedeje.

Sam som napr. to mlieko uz v vacsej casti vyradil .. .a voila, upravilo sa mi travenie, vsetko je lepsie.
A podobne aj s tou zeleninou, ovocim atd. , len tu specialne spominam to mlieko.

Skratka ma mrzi ze ja sam som zil roky v klame a este o tom klame presviedcal inych. Ved vsade bolo pocut, ake hrozne, spotreba mlieka klesa, a pritom je to taky cenny zdroj vapnika, mineralov, vitaminov... co len teraz s tou populaciou bude...

kolegovci chrumu zeleninu, ovocie .. klicky .. pride chripkove obdobie, ochoreju.
ja som bol naposledy chory na nieco take dakedy na zakl. skole pred 25 rokmi.. klop klop ..
taiko
22.02.13,13:21
priatelu prosim neuraz sa, ale ty si cital, co Ti tu ludia popisali? Genetika, rozdielnost ludi, rozdielnost prostredi atd
taiko
22.02.13,13:24
nevadim sa, ja mam zapamatane, ze cokolvek smazene an comkolvek nie je bohvieako zdrave. Ale zase raz za cas nemoze dobry rizek so zamiakovym salatom ublizit. :-)
bodliak
22.02.13,13:26
A ľudstvo hlúpne. ("zvišuje")
bodliak
22.02.13,13:28
Svokra ktora vypila naposledy mlieko asi pred 10rociami, aj jogurt jedla naposledy dakedy v 70tych rokoch (schvalne som sa spytal nech si skusi spomenut) ta osteoporozu nema, a nema ani problem s chrbticou narozdiel od ostatnych clenov rodiny.


A s pamäťou je na tom ako ?
alabut
22.02.13,14:28
taiko, kto ma doma laboratorium, aby vedel posudit vplyv genetiky na zdravie? Ak ma bunka, co potrebuje, moze byt iba zdrava. :-)
alabut
22.02.13,14:37
Podla mna na pamat je najskodlivejsie uzivanie liekov. Lekari namiesto toho, aby liecili pricinu nemoci, idu po odstranovani bolesti, to znamena, po nervoch alebo mozgu. Na pricinu kaslu, hlavne nech je vyplata. :-)
petermikuláš
22.02.13,14:55
tak ako pribúdajú príspevky v tejto téme, tak vo mne silnie presvedčenie, že zadávateľ témy, chcel od nás /reagujúcich/ dostať jednoznačné potvrdenie toho, že zdravý životný štýl, resp. konzumácia zdravých potravín je holý nezmysel a podľa mňa utvrdiť sa v presvedčení, že môže jesť kľudne všetko "nezdravé". Inak je to kľudne možné, pretože našťastie všetci máme slobodnú vôľu a čo dáme do úst je len naša vec. Okrem prípadu, že sme deti a jeme to čo nám dajú rodičia. Netreba však zabúdať na to, že všetko má aj svoje dôsledky, a to či už pozitívne alebo negatívne. Takže v podstate je to prosté a jednoduché. Všeobecne, však platí, že ak sa rozhodneme niečomu neveriť, resp. niečomu neveríme, ešte to neznamená, že to aj v skutočnosti neexistuje.
alabut
22.02.13,15:30
Potrava je dolezita, hlavne vo vyssom veku. Zlazy okolo zaludka produkuju napriklad patkrat menej kyseliny solnej ako mlademu cloveku, v crevach ma menej symbiotickych baklterii, je zasoleny mineralnymi solami, ma menej kyslu a hustejsiu krv a pod (zdravotnici ma opravia :-)). Preto je strava vo vyssom veku dolezita. Nemyslim, ze je to genetikou. Vsimnime si, kto sa dozival dlheho veku bez vymeny plienok: pravnici, politici, knazi, herci, v podstate ludia v pohybe. Koukolik by ich zaradil k deprivantom, ludom bez svedomia. Na pocudovanie si myslim, ze lekari sa dozivaju kratkeho veku.

Mne z toho vyplyva:
1) Starostlivost o chrbticu, zabezpecuje vymenu informacii medzi hlavou a organmi (rozne cvicenia, napriklad Alim Achajev, pohyb, nie vykonovy sport).
2) Dostatocne kysly organizmus, zle prostredie pre mikroby a dobre prostredie pre odburavanie starych buniek (kuchynska sol, kysla kapusta, kysle mlieko a pod).
3) Kazdorocne odmineralizovanie tela, to su v podstate jarne ocistovacie kury podla receptov starych ludi.
4) Nakolko sa potraviny zivocisneho povodu spracovavaju hlavne chemicky v zaludku a rastlinneho povodu hlavne v crevach symbiotickymi bakteriami, pravidelne doplnat symbioticke bakterie (kysla kapusta, kysle mlieko, kvasena zelenina, kvasena srvatka, mledzivo, materske mlieko a pod.)
5) Starostlivost o energetiku tela. V tele su dokazane drahy meridianov, preto su vhodne meditacne cvicenia, najlepsie v prirode (strata svedomia). Co je zvlast dolezite, nezdrziavat sa v tzv. patogennych zonach, hlavne dlhodobo (postel, pracovisko a pod.)
6) Dostatok cerstveho vzduchu (kyslik). Predpoklada sa, ze organizmus po smrti uz nema moznost vyslat telu nejaky signal (hormon), ze je finito, exodus, zastavte stroj, preto sa bunky riadia podla nedostatku kyslika, ten sa nemusi vyrabat ani rozposielat po tele. A zda sa mi, ze chorobnost je vyssia aj v dosledku plastovych okien, ked je znizena ventilacia vzduchu, teda nedostatok kyslika, ktory mozu niektore bunky vyhodnocovat ako finito.

Nadnes som sa akosi rozpisal, o chvilu pride alabutka, idem jej vyvetrat, nakrmit kapustnicou a kolozvarskou, vypijem s nou arabicu (kyslejsia), pred nakrmenim, kvasenou srvatkou s mate a den ukocim pohybom v posteli, ziadne vrcholove vykony. :-)
roman29
22.02.13,15:39
A s pamäťou je na tom ako ?

ma to byt nejaky sarkazmus ? :) Pamat ma dobru (niekedy az prilis dobru :D )

inac nechcel som uviest ludi do omylu, ze som za "nezdravu" vyzivu.
Ale skratka pozorovanim som si spravil nazor, ze uplna bezna domaca strava cloveku postaci, samozrejme vsetko ako-tak s mierou, nepucit do seba mastne jedla dookola, samozrejme ani McShit dookola a pod. To je nedorozumenie ak to takto niekto pochopil.

Bezna vyvazena strava, bez nutnosti specialne sledovat co jem a co by som mal jest, chrumat mrkvy, o hodinu cielene nejake oriesky, potom zase neskor nejake klicky, vlocky ... len preto ze je to "zdrave".

Myslim si ze Taiko to v tych 2 prispevkoch skvele zhrnul,
ako napr. "Rob co uznas za vhodne Ty. Ako sa citis Ty? Ziada sa Ti jest zeleninu? Mas pocit, ze malo pijes, alebo si si len niekde precital ze by si mal pit viac?.."

alebo
"V zasade by mal ale kazdy pocuvat svoje telo a riadit sa rozumom."

no len ako som pisal, ja som robil tu chybu ze som hustil aj inym ludom preco sa stravuju tak alebo onak, preco odmietaju zjest jablko, preco nepoznaju co je to mlieko/jogurt .. a odmietal som pocuvat ten argument, ze ich telo si to neziada a mam ich nechat na pokoji.
korela
22.02.13,15:40
... taiko, najlepsie je necitat co je zdrave a co nie, vypnut televizor, vypnut radio a robit vsetko naopak, ako radi skolska medicina. Ked pisu odkyslit organizmus, okyslit, ked nejest tuk, jest. Zober si, ze mame zopar organov v tele a zhruba okolo pat milionov druhov liekov na kazdy organ. Nedavno dostal akysi Vilcek zo Slovenska od Obamu vyznamenanie za akysi liek proti artroze, ci comu. Treti najpredavanejsi liek. Daroval vyse sto milionov dolarov univerzite, ktora ho prichylila, je mecenasom charity. Obycajny clovek, ziadny manazer. Ak je liek taky dobry, ze zarobil ohromne mnozstvo pebnazi, vyvstava otazka ... bud artroza mala zmiznut z povrchu zemskeho, alebo take obrovske mnozstvo pacientov pomaly cicat az do konca, ved sa na to neumiera. Na webe su informacie, ze Walker a podobni pisatelia knih o zdravi dostali po 75 000 dolarov za klamanie verejnosti. Ak vezmem, ze o tieto knihy sa opieraju nielen media, ale i lekari, vychadza mi z toho - rob vsetko naopak. Mas dobru kuchynu. :-)
Malá reakcia. Ide o bezdetný manželský pár emigrantov. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/247091-kazdy-pristahovalec-podstupuje-podnikatelske-riziko/
alabut
22.02.13,17:11
... korela ahoj, tiez mala reakcia. Po otvoreni vychodneho trhu sa dostal, farmaceuticky priemysel USA z piateho na tretie miesto v objeme vyroby a zisku. Pred nim su iba zbrane a energetika. Vivat terorizmus a choroby. :-)
taiko
22.02.13,17:17
laboratorium nema nik, ale da sa predpokladat, ze kazdy ma inu geneticku vybavu, ergo na kazdeho mozu veci vplyvat inak a kazdy moze na veci inak ragovat
hubatá
22.02.13,18:56
Čo ma dosť mrzí je, že zabúdame na polievky, jeme iba to "druhé", obyčajne mäsové jedlo. A čo si ja pamätám, tak ani u babky ani u mamy nebolo dňa aby sa polievka nevarila. Skôr sa urobilo hlavné jedlo slabšie ako napr. nejaký koláč - ale polievka tá musela byť. A každý deň iná, žiadny vývar z kocky! Mäsová bola sviatočná - len v nedeľu, ostatné dni všelijaké strukovinové a zeleninové polievky.

Aj dni v týždni mali svoje zaužívané jedlá, až by som povedala stereotypne, a to čuduj sa svete aj v jasliach, v škôlkach a závodných jedálňach:
pondelok: múčny deň: parené buchty, pečené ovocné koláče, dukátové buchtičky, tvarohové béleše, palacinky, k tomu aj na obed kakao, biela káva, mlieko
utorok: omáčkový deň: kel, paradajková kapusta, hrachová kaša, šošovica, kôprová, chrenová, tekvicová, lusková s vajcom,
streda: mäsový deň: pečené mäso, alebo na šťave, paprikáš, fašírka, filé sme mávali veľmi často (ale to bolo naozajstné filé z morských rýb, nie bordel pozametaný z Titanicu), zemiakový šalát, pyré, cviklový, kapustový alebo mrkvový šalát. A vtedy polievka bola slabšia ako napr. paradajková, zapražená s vajcom, kyslá zemiaková s mliekom....
štvrtok: francúzske zemiaky, zapekané cestoviny, so šalátmi, koložvárska kapusta....
piatok: špenát s vajcom, lečo ....
Vždy to bol však kompletný obed: polievka, hlavné jedlo, nejaký malý mls (vyšľahaný tvaroh, BB puding, bublanina) a na pitie čaj alebo karotela.

Naschvál som sem dala vzorový jedálniček, lebo ak si všimnete každý deň bolo zo všetkého troška: mlieko, mäso, vajce, zelenina, voda v polievke, a po obede, teda žiadny nával mäsa, mlieka, alebo vody pre organizmus ......
A čo je zaujímavé vtedy mamy cestou z práce nakupovali potraviny, t.j. čerstvé každý deň a opäť sa doma varili čerstvé večere: pondelok bola večera zo zbytkov z nedele: dojedla sa polievka, mäso z polievky bolo k omáčke. Veľa ľudia jedli strukoviny, v týždni aj 3x (fazuľa, šošovica, hrach) a mlieko a mliečne výrobky boli tradične na raňajky a na desiate.

Nedá mi však aby som si nerypla: obedovali sme pravidelne, neexistovalo aby niekto nemal teplý obed, sedel opustený sám, jedlo sa kolektívne, pri obede sme mali pokoj, pohodu a obedňajšia prestávka bola naozaj rešpektovaná všade: na úradoch, v obchodoch, poštách, školách, ..... cez obed sa na chvíľu akoby zastavil čas.
BXLmiami
22.02.13,19:11
Prečo na počudovanie?Skus mesiac čo mesiac 7 služieb typu deň no den,k tomu domácnosť s dvomi deťmi a atestácie.Piatok sviatok.Roky.
BXLmiami
22.02.13,19:15
Ja furt vravím,že som asi bývala v inej CSSR ako Hubatá.Asi boli dve.
buchač
22.02.13,19:22
sa na chvíľu akoby zastavil čas.

Ja furt vravím,že som asi bývala v inej CSSR ako Hubatá.Asi boli dve.
...u hub sa čas zastavil niekedy v tom 68 roku ....:eek:


Nedá mi však aby som si nerypla: obedovali sme pravidelne, neexistovalo aby niekto nemal teplý obed, sedel opustený sám, jedlo sa kolektívne, pri obede sme mali pokoj, pohodu a obedňajšia prestávka bola naozaj rešpektovaná všade: na úradoch, v obchodoch, poštách, školách,
...ja už ani nerýpem ... nemá význam ...:confused:

Hlava v oblakoch ... silný vietor fúka ... nič neostalo , okrem tých spomienok - ibaže sú vééééľmi nadnesené ....

Ale šak zaspievajme si spoločne ...:rolleyes: :--- :D


http://www.youtube.com/watch?v=aiku1glYGK4
BXLmiami
22.02.13,19:34
Nikdy nebola tak poruke,aby ma pacienti nestihli vrátiť.Ešte toto,ešte tamto....Bývala daleko od budovy a strava sa nedala jesť.
hubatá
22.02.13,19:37
A čo vy ste nechodili do závodky, deti nejedli v jasliach, škôlkach, družinách? To iba ja a moje deti sme mali komplet obed za 2,50,- Kčs?

Čo z toho čo som napísala nebola pravda?

Jááj zabudla som: vy ste obedovali hot-dogy, meníčko u McDonalda, taliansku pizzu, čínsku ostrokyslú, napichané bravčové, zafarbené hovädzie, lososa osoleného posypovou soľou, prípadne pomletého koňa ........ hehe!

Tak si to jedzte aj teraz a ja si budem chodiť nakupovať k mojej dodávateľke 72 ročnej babke v lete do jej záhrady a v zime do jej pivnice.
buchač
22.02.13,19:38
...a obchody , pošty sa zatvárali ....hehe...hub je nepevná ...
buchač
22.02.13,19:55
Čo z toho čo som napísala nebola pravda?

...čo ???
Nuž to červené ...!!!
Všade určite nie ..!!!


Nedá mi však aby som si nerypla: obedovali sme pravidelne, neexistovalo aby niekto nemal teplý obed, sedel opustený sám, jedlo sa kolektívne, pri obede sme mali pokoj, pohodu a obedňajšia prestávka bola naozaj rešpektovaná všade: na úradoch, v obchodoch, poštách, školách, ..... cez obed sa na chvíľu akoby zastavil čas.
...a fakt len akoby ....


nakupovať k mojej dodávateľke 72 ročnej babke
...hm ...zo tri - štyri plné igelitky za 3 ( tri ) eurá ???
To nie je nakupovanie ... tomu sa inak vraví ...
misoft
22.02.13,20:29
...si zabil (ako vždy!) :D:D
kukučka
22.02.13,21:06
Prečítala som teraz celú tému, nebudem robiť citácie, ani komentovať osoby, mám len pár poznámok.
Ľudia si väčšinou ani neuvedomujú, ako podliehajú vymývaniu mozgov, krajšie povedané reklame. Autor témy si to zrejme uvedomil.
O pitnom režime počúvame odvtedy, čo sa začali vyrábať plastové fľaše, ani doktori to predtým nehovorili.
Voda lieči, ale bez liekov a nie tá plastová. Detto olivový olej, reklama dovozcov. V našom pásme sú dôležité živočíšne tuky, slanina je raketové palivo. Letné prebytky mám zavarené v špajzi na prilepšenie v zime. Semená do chleba, mak, orechy, hrozienka na koláče. Pamätáte sa na lepkavé hrozienka nášho detstva? Raz som čítala článok čo všetko robia s hrozienkami aby ostali vo vnútri šťavnaté, ale zvonku suché, aby ich mohli so všetkým možným zmiešať do müsli a obete reklamy si ich namiešajú do nízkotučného vraj jogurtu, bŕŕ. Toľko chémie! Namiesto toho, aby si uvarili klasickú kašu.
Puding? Maizena zafarbená chémiou. Kde sú vajíčka a vanilka? Stačí mi spomenúť surové vajíčka a vám sa v hlave zasvieti žiarovka salmonelóza a tak by som mohla pokračovať.
Máte chrípku? Máte málo vitamínu D. Treba pohyb, ale nie vo fitku, ale na vzduchu, na slnku.
Kde nechodí slnko, chodí lekár, pamätáte sa?
V jednoduchosti je krása, počúvajte vlastné telo, máte svedomie, máte intuíciu. :)
alabut
22.02.13,23:47
Vyborne, zaludok je vlastne tiez kotol s polievkou. :-)
alabut
23.02.13,00:34
... kukuk ahoj, vodu je najlepsie osolit, ked ju pijes nemeni ti vraj PH v zaludku, taktiez sa odporuca zrnko soli pod jazyk pred jedlom a po jedle, aby sa nakopli zlazy, ktore vylucuju kyselinu solnu. Sam som zacal pit osolenu vodu, je takmer na neroznanie od mineralnej vody, na rozdiel od kupovanej uhasi smad a zaroven vyrovnava solnu bilanciu v tele a viaze vodu, clovek sa v noci menej poti a nema krce. Taktiez azijske pustne narody piju zeleny caj s mliekom, ktory sa soli. Sol sa dava lizat aj dobytku a lesnej zveri, aby dokazali spracovat rastlinnu potravu. Orechy, uz som pocul na webe dietologa, ktory sa verejne ospravedlnil, ze orechy doporucoval pacientom. Vraj obsahuju privela omega 6 kyselin, preto su tvrde. Neviem posudit, ale pokial si spominam, orechy stare matere sparili, aby zmakli, az potom ich pridavali do stravy. Slanina a zivocisny tuk su najviac podobne nasim bunkam, olej z rastlin (olivy, lan) sa pouzival surovy, nesmel prejst tepelnou upravou. Este ta doplnim, studena a tepla voda, pravidelne sprchovanie alebo kupanie v studenej a teplej vode udajne rozbehne jednak krvnya lymfatickyo obeh a zabezpeci vylucovanie inzulinu do takej miery, ze nie su potrebne injekcie. Toto nemam vyskusane, nemam cim merat, ale clovek zo studenej vody vyjde akoby mal ine telo, mozem potvrdit. Najlepsie je vojst v mrazoch do potoka a riadne sa pooblievat ladovou vodou, nie plavat, telo sa nesmie ochladit, po obliati telo produkuje velke mnozstvo tepla a aj v -20*C sa z tela pari, tibetski mnisi susia v mrazoch mokre plachty na chrbte. Zacat sa musi od hlavy (vedro vody na hlavu, vedro na jeden bok, vedro na druhy), aby telo dostalo sok. Po soku telo opat zohriat, ja si ku potoku vezmem vedro teplej vody, kde si ohrejem ruky nohy. Vlasne na tomto principe funguje ruska bana (mokra sauna), kde sa strieda horuca slana para s bylinkami (brezove a ine metlicky) s prudkym ochladenim organizmu, pretoze telo prijima sol a fermenty z byliniek aj cez kozu. Co sa tyka svedomia, myslim si, ze si treba precitat Novy zakon a Jezisove ucenie, tam je svedomie nahradene laskou. A Kristus liecil inym sposobom, dotykom a slovom, nikdy neprisoval vyliecenie sebe ... tvoja viera ta uzdravila. Preto mi je smiesne, ked veriaci ochoreju, bezia za doktorom namiesto za fararom. Urazova chirurgia je nieco ine. Dopijam svoj nocny caj, slanu vodu, chvilu popocuvam nocne zvuky a hajde sa zohriat k alabutke. :-)
hubatá
23.02.13,07:00
Ja si pamätám, že cez obed boli obedňajšie prestávky na poštách, aj v obchodoch. Možno len v obchodných domoch nie, kde sa mali možnosť vystriedať.
hubatá
23.02.13,07:01
Načo by mi boli 3 igelitky, som sama mne na týždeň stačí jedna. Kde som písala že si kupujem 3 igelitky za 3 eurá? Nemáš argumenty, tak klameš.
hubatá
23.02.13,07:09
Asi ..... jedna bola tá kde neboli žobráci (tam som žila ja) a druhá tá kde boli žobráci (a tam si žila ty).
hubatá
23.02.13,07:14
Ešte si pamätám lístky vycapené na ordináciách MUDr. ....... Mal si sa sťažovať na stravnej komisii, že pre teba ako MUDr. nech varia za 2,50,- každý deň husacinu ....
hubatá
23.02.13,07:17
Neviem prečo by som si mala brať vzor od tibetských mníchov, keď žijem v inej zemepisnej šírke. To čo navrhuješ tak je možné robiť len ak si doma a nejdeš na 6.00 hod. do roboty.
Dáša_
23.02.13,08:50
No, ja ked som si to tu všetko prečítala, tak sme včera na večeru dali chleba s domácou masťou a vlastnoručne dopestovanou cibuľkou.

Ano, je fakt, že sme zblbli a hodne podliehame reklame. Ono je to dosť ťažke jej nepodľahnúť, je všade. A tí, čo ju tvoria, majú hodne poznatkov z toho, ako na nás.

Je super, že o tom už trochu rozmýšľame. A že sa dajú nájsť aspoň virtuálne skupinky, kde sa dajú načerpať skúsenosti. A že sú stále ľudia, ktorí nezabudli, ako to bolo kedysi. Že nás na to upozornia. A je fajn, že sa fakt môžem rozhodnúť, ako to doma viesť.
buchač
23.02.13,08:53
hub ... nie všade , nie všetky obchody , pošty a aj iné ...
buchač
23.02.13,08:54
...hm ....že aké " novinky " som sa dozvedel v určitých oblastiach ...
alabut
23.02.13,08:55
Mas doma vedro a kupelnu? Par sekund. :)
buchač
23.02.13,09:21
...otužovanie nie je pre mňa žiadne nóvum ...na iné som narážal ...
Dáša_
23.02.13,17:02
Mirkaska
23.02.13,23:51
No, ja ked som si to tu všetko prečítala, tak sme včera na večeru dali chleba s domácou masťou a vlastnoručne dopestovanou cibuľkou.

Ano, je fakt, že sme zblbli a hodne podliehame reklame. Ono je to dosť ťažke jej nepodľahnúť, je všade. A tí, čo ju tvoria, majú hodne poznatkov z toho, ako na nás.

Je super, že o tom už trochu rozmýšľame. A že sa dajú nájsť aspoň virtuálne skupinky, kde sa dajú načerpať skúsenosti. A že sú stále ľudia, ktorí nezabudli, ako to bolo kedysi. Že nás na to upozornia. A je fajn, že sa fakt môžem rozhodnúť, ako to doma viesť.

Dáši, v predchádzajúcom článku si spomínala 50 overených potravín. Nenapísala by si ? ďakujem
alabut
23.02.13,23:52
Dasa, mudry doktor, holt stara skola. Dnes chcem nadviazat na prudke ochladenie organizmu, cize obliatie studenou vodou. Biofyzici vysvetluju liecive ucinky tejto sokovej terapie na priklade elektrostatiky. Clovek cely den chodi v izolovanych topankach, vozi sa v izolovanych dopravnych prostriedkoch, obleceny je v izolovanom vreci a prave akt poliatia vodou s bosymi nohami na zemi uvolni energeticke kanaly v tele, ktore sa pri vyskumoch prejavuju ako tkaniva s podstatne nizssim elektrickym odporom, hoci su rovnake ako ine a dochadza akoby k vybitiu nahromadenej statickej elektriny a zlepsuje sa energoinformacny tok pozdlz chrbtice. Preto je menej ucinne obliatie sa studenou vodou v kupelni. Sok zo studena vyvola v tele autonomne procesy na obnovu funkcii ako pri normalnej teplote, podla mna rozum musi zacat pracovat. Po soku treba organizmus opat zahriat, cize tepla sprcha, alebo ja si k potoku donesiem vedro vlaznej vody. Jednoducha a lacna liecba proti zimnym chorobam z nedostatku slnka. Este som nepocul, zeby nejaky ladovy medved o sebe povedal, ze byva chory na zimne choroby. Povodca tejto metody prezil zivot na Sibiri v trenkach a bosy, v trenkach ho aj pochovali vo vysokom veku (tusim okolo 85 rokov) a do truhly mu naliali povrch studenej vody a na hrobe ma podtaveny pomnik. Na webe som pocul viacero akademikov, ze hoc byvaju v panelaku, pekne si vezmu vedro vody a idu sa obliat von aj pri -30*C, ja som zatial dosiahol v nasom potoku -20*C a fakt je clovek ako znovu zrodeny. Dopijem svoj nocny caj, zapocuvam sa do nocnych zvukov, glgnem osolenej vody, pozujem kusok korena horca a hajde k alabutke do teplej postele. :-)

Tuna je podrobnejsie opisana metoda a fyzikalny princip polievania chladnou vodou podla Porfijeva. :-)
http://www.2012rok.sk/wp/joga-tai-chi-qi-gong/8180-porfirius
kukučka
23.02.13,23:59
Jedna vec je súhlasiť, druhá vykonať. :D Vedeli to aj naši predkovia, viď veľkonočná kúpačka. :)
alabut
24.02.13,06:38
No jasnacka, zeny tvrdia, ze radsej vedro vody ako striekanie vodou. :-)
alabut
24.02.13,07:38
Mam chvilu casu, kym alabutka nezaveli robit rezance, ona zatial ide k susedke vypalit zobak. Nie som lekar ani fyzioterapeut, iba obycajny pomocny robotnik vo vysluzbe, skusim nieco zosmolit o lahuckom patminutovom cviceni podla Chasaja Alieva na odstranenie stresu a vyrovnania vnutornej rovnovahy tela. Tak ako mozog ovlada rozne svaly, tak napadlo studovanych nervakov, obratit poradie, cize co najjednoduchsim cvicenim posobit na mozog a obnovit autonomny system riadenia tela mozgom.
Stres test - test by sa mal najlepsie vykonat rano pri vstavani z postele. Posadime sa alebo postavime, ruky volne upazime pred seba a snazime sa mysliet, aby sa oddialili nabok bez nutenia. Ruky sa musia sami oddialit od seba akoby sme v nich drzali magnety s rovnakym polom obratenym k sebe. Dalsia, tazsia varianta, volne spustit ruky vedla tela a myslou ich zvihnut hore. Mozeme si pomoct predstavou, ze sme vo vode. AK nam ruky behaju ako mysel chce, je vsetko v poriadku, ak nie, treba sa nad sebou zamysliet, preco je mozog zablokovany. Ako? V prvom rade podla Chasaja zacvicit pat jednoduchych cvikov po jednej minute rano i vecer pred spanim, ktore predvedie samotny auitor na prilozenom videu. Pocas cvicenia nechame mysel bezat volne kam jej srdce pisti, niektori tomu nadavaju meditacia. Hlavne ziadne nasilne pohyby, volne, bez ziadnej znamky nasilia. Ak sa zacne prejavovat nejaka bolest, prestat a pokracovat na druhy den. Vhodne je zacat splyvat s prirodou, ako kto ma moznost, kvety v byte, les, voda, arab moze prehrnat piesok, fantazii sa medze nekladu. Prijemne ranne ohybanie bez radia pri otvorenom okne, aby sme telu povedali, ze ma kyslika dost, ze este nie je finito, ze nas caka do smrti vela ucenia a nechceme umriet celkom sprosti. Dalej je mozne pokracovat v kupelni ... horuca sprcha, vedro ladovej vody na hlavu, opat horuca sprcha a mozme vkrocit spokojne do kuchyne, ze zaklad pre dobre travenie a potechu oka je za nami. :-)

Teraz idem pokutrat nejake kratke rozumne video, je ich vela. Napokon tu capnem dlhsie video, ktore najlepsie vystihuje jeho princip, v rustine, staci pozriet od 16 minuty. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=jNQydYWfr_E
alabut
24.02.13,07:48
Na tomto videu je priklad oblievania studenou vodu v praxi. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=fGZzSSbWDxk

A pravdepodobne sibirska materska skolka.
https://www.youtube.com/watch?v=MfU7Nx7VV4Y
erik555
24.02.13,08:32
Kde nechodí slnko, chodí lekár, pamätáte sa?

Pomaly uz ani to nebude pravda...zial, ozonu ubuda.
jumo
24.02.13,08:52
Poznal som alkoholika, ktory cca 40 rokov chlastal, fajcil jednu od druhej a kedze nemal moc penazi tak jedol tie najvacsie humusy - pastety, lacne salami atd. Aj tak sa dozil vyse 60 rokov v relativnom zdravi.
Potom poznam jednu aktivnu sportovkinu (tancovala) ktora zase jedla zdravo, ziadny alkohol ani cigarety, dennodenne pohyb a ked mala okolo 30 tak dostala miernu mrtvicu. Dostala sa z toho, ale uz tancovat nemoze :-(
alabut
24.02.13,09:19
Je rozdiel dozit a dozit. Uz som tu pisal o mojom svokrovi, dozil sa 85 rokov, vacsinou pil Okenu, fajcil ako Turek, spaval v drevarni alebo v kanali, kam dopadol po chlapskej jazde. Ale mal zdravu stravu. Dnesni stari v jeho veku vacsinou cele roky prelezia v posteli, ani jest nemusia, tolkymi tabletkami ich krmia a spotreba plienok pre seniorov sa rapidne zvysila. Kedysi stari ludia bezne chodili na bicykli, na huby, na bylinky, do krcmy, pracovali na poli, v lese. Toto je ciel, dozit sa vysokeho aktivneho veku a nie v tovarni, kde vam cerpadlo prehana krv, kompresor dycha namiesto pluc a ziviny dava automat cez hadicky, klby vymenia mechanici v nemocnici, nevnima okolie, namiesto pamati delirium, iba pribuzni sa tesia na jeho dochodok a farmaceuticky priemysel na navtevu lekarni. Je toto zivot hodny koruny tvorstva? :-)
Dáša_
24.02.13,09:28
Poznal som alkoholika, ktory cca 40 rokov chlastal, fajcil jednu od druhej a kedze nemal moc penazi tak jedol tie najvacsie humusy - pastety, lacne salami atd. Aj tak sa dozil vyse 60 rokov v relativnom zdravi.
Potom poznam jednu aktivnu sportovkinu (tancovala) ktora zase jedla zdravo, ziadny alkohol ani cigarety, dennodenne pohyb a ked mala okolo 30 tak dostala miernu mrtvicu. Dostala sa z toho, ale uz tancovat nemoze :-(

ja viem, že diskusia je o inom, ale keď počujem mladá žena a mŕtvicu, hneď by som sa spýtala, či užívala hormonálnu antikoncepciu...
jumo
24.02.13,09:35
ja viem, že diskusia je o inom, ale keď počujem mladá žena a mŕtvicu, hneď by som sa spýtala, či užívala hormonálnu antikoncepciu...


Tak to fakt netusim, akurat viem ze sa s muzom dlho pokusali o dieta a nedarilo sa. Ten HAK - z toho moze byt mrtvica?
Dáša_
24.02.13,10:09
Tak to fakt netusim, akurat viem ze sa s muzom dlho pokusali o dieta a nedarilo sa. Ten HAK - z toho moze byt mrtvica?

Problém je napríklad, ak žena fajčí. Alebo ak má istú poruchu zrážanlivosti krve - žiaľ, len minimum, ak vôbec niektorý gynekológ, toto pred predpisom HAK skúma. Naviac, HAK sa predpisuje už "deťom" snáď od 16 rokov, keď ich cyklus je ešte nedozretý. A potom, keď chcú dieťa, telo sa správa všelijak, musí dobehnúť, čo bolo zameškané. Ale toto je na úplne inú diskusiu :cool::cool:
deane7
24.02.13,11:40
Tá súdružka učiteľka čo vchádza dovnútra ako predposledná v modrých plavkách vyzerá zdravo.
kukučka
24.02.13,22:19
Ešte k tej reklame, Dáška píše, že je ťažko nepodľahnúť, že je všade. Ak sa raz rozhodnem, že si nič z reklamy nekúpim, tak môžu trepať čo chcú. U nás sa hneď vypína zvuk, prekáža mi hlučnosť, agresivita a nekonečné sprostosti. /viď debata v iných témach o logike a slovenčine/
A už vôbec nepodľahnem reklame na posielanie esemesiek, ja viem, nevyhrám auto. ;) :D
alabut
26.02.13,01:13
Hmla schovala gulaty Mesiac, zmurkajuci Sirius i chladny Saturn. Popijam nocny caj a hutam, preco panbozko neobdaril cloveka traviacim traktom podobnym gorile a inym zverom. Chybajuce fermenty nahradzame solou, korenim, horcinami, chybajuce bakterie kvasenim, dokonca aj chlieb by sme mali jest najlepsie kvaskovy, ba pravoslavni tvrdia, ze kvasnice su jed. Akoby sme boli z inej planety a opice sa vyvinuli z cloveka. V case vyskumov DNA niektori vedci tvrdia o animalizacii cloveka. Vysledky vedu k cistym roznym rasam nasich davnych predkov. Stale mnou hloda myslienka, ze co je dobre aziatovi, nemusi byt dobre belochovi. V USA su udajne lieky pre cernochov zvlast. Ba existuju studie, ktore tvrdia, ze napriklad za vyhynutim Inkov moze kukurica, amarant a podobne obilniny, ktore vraj zmenili ich DNA, pretoze v ich strave chybali zivocisne bielkoviny, ktore su najviac podobne ludskemu telu. A teraz hutaj, preco najma osivo modifikovanej kukurice sa vyvaza hlavne do ludnatych krajin Azie a Afriky. Rusi ju aspon skusaju na krysach. Nas sa niekto nielen snazi napchavat sojou, ale ju aj napchava do masovych vyrobkov, pastet a pod. Cudna doba, aby si clovek vsetko vyrabal sam. Do ktoreho storocia sa vraciame? Pod linky uvedene nizsie, by som sa s kludnym svedomim podpisal. Dopijem svoj nocny bylinkovy caj, glgnem slanej vody, zabodnem zrak do nocneho oparu a chvilu popocuvam nadherne ticho. :-)

Tuna prikladam link: "Ako jest obilniny", kde sa pojednava o vplyve kyseliny fytovej na ludsky organizmus:
http://bezvazdravi.webnode.cz/clanky/ako-jest-obilniny/

A tuna vplyv obilovin, najma kyseliny fytovej na zdravotny stav zubov.
http://bezvazdravi.webnode.cz/clanky/prevencia-a-liecba-zubneho-kazu/
alabut
26.02.13,01:18
Nepoviem, ze nie. Ruskym popom 19 januara pri oslavach Zjavenia pana musia oci vyskocit. :-)
alabut
26.02.13,07:10
taiko
26.02.13,08:56
ty a nejaky recept, alebo pracovny postup by s mi neposlal na SS?
Indeed
26.02.13,11:46
Ale no... skus povedať aj "B" robíš to pre NADŠTANDARDNÝ PR9JEM? tak sa nesťažuj, pani doktorka
kukučka
26.02.13,19:59
Dnes ráno som si dala sprchu a spomenula si na to tvoje video. Tak som to skúsila, síce len 3x liter, ale ľadovej tatranskej vody! Na mokré vlasy! Máš to u mňa! Šok to bol teda riadny, kto neverí, nech skúsi, určite zopakujem, zatiaľ len v smaltovanej vani, na záhrade baletiť nemôžem, zapadla by som po kolená do mokrého snehu.
alabut
27.02.13,03:43
Vsak je to ine ako sprcha? Ak pojdes von, tak sa polievaj od hlavy dolu, ako tie deti na videu. Nezabudni skoncit teplou sprchou. Tiez sa doma oblievam vedrom, ale v potoku v lone prirody je to ine. Akurat sa tu nemam kde zohriat, studene topanky, studene a vlhke saty, jedine teple miesto je v miestnom koloniale pri studenom pive. :-)

Aj metoda na nizsie prilozenom videu je dobra. Pravoslavni ju praktikuju podla ich kalendara 19.januara (крещение), kedy je u nich sviatok Zjavenia Pana, vtedy udajne Krista svaty Jano krstil v Jordane. Sviatok slavili povodne pravoverni (dnes pohania), ktori tvrdili, ze sa vtedy cisti Zem, ktoru chapali ako zivu bytost. Jarne ocistne kury prezili dodnes. Dnesne nabozenstva su uplne odtrhnute od prirody. Staci si pozriet v Novom Zakone "Zjavenie svateho Jana (apokalypsa)", ako ma vyzerat novy Jeruzalem. Samy diamant, zlato, jaspis, ale ziadna zelen. V Starom zakone sa aspon pise, ze ludia pochadzaju z Raja odkial ich vyhnali. Zivili sa produktmi rajskej zahrady (ovocim). Dnes sa zivia kadecim, co sa da hryzt a nasledne vznikla tato tema. Je napisane, ze aj Jehovu prilakala vona peceneho masa a prijal Abelovu zvieraciu obetu. Holt proteiny, su vzacnostou aj na izolovanych kanibalskych ostrovoch, kazdy ich zhana ako vie. Ked chutia najvyssiemu, preco nie aj plebsu?. Pravoslavni tvrdia, ze ked veria v Krista, nemoze byt studena, viera ich zohriava. Na podobnom principe je aj chodenie po zeravom uhli (kde namaju ladovu vodu). :-)

(https://www.youtube.com/watch?v=h8FJREOvIFs)https://www.youtube.com/watch?v=h8FJREOvIFs
BXLmiami
27.02.13,04:01
Ešte nespíš,či už nespíš?Pridajte sa k ľadovým medvedom.Brrr.Je to zdravé,ale nedokázala by som to.Na rozdiel od môjho muža,ktorý s ľadovou sprchou nemá problém.
alabut
27.02.13,07:09
No, kdesi v zadu som pisal, ze telo sa nema ochladit, cize ladovi medvedi nie. Viem, co hovorim, mlady som zacinal plavecku sezonu prveho maja, daky kilometrik-dva v ladovej vode, koncil som koncom novembra, raz som skoro nevysiel. Plne chapem, preco sa u nas tolko ludi utopi za sezonu. :-)
alabut
10.03.13,06:41
Teraz je in afera s akymisi alfatoxinmi u lidra europskej ekonomiky Nemecka. Ich farmari su zhrozeni, ze v 45 000 tonach kukurice zo Srbska sa nasli uvedene pamlsky. Kuwa, aj je mi divne, ze vychyrene laboratoria neskontrolovali to mnozstvo kukurice z podivnej krajiny ... ale, cim to krmia prezuvavce, ktore panbozko stvoril na prezuvanie? Ja som zhrozeny z farmarov. Nechodili do skoly? Ci uz maju americky chov, kde bezne krmia stada kukuricou, potom pomelu, prifarbia, napecu hamburgerov, pretoze cierne hovadzie by nikto nekupil? Alebo sa im nechce kosit, susit, skladovat? Zatvaraju iba mliekarne, mali by aj bitunky, alebo, aby to nevyslo navnivoc - nakrmit chudobu, ta utesene rastie. Nateraz sa zda, ze je uzitocnejsia konina namiesto hovadziny ... jedzte konske svedske masove gulicky. Je celkom mozne, ze konina sa pouzila na vylepsenie hovadzieho. :-)
deane7
10.03.13,07:19
Čo tým chcel básnik povedať? Mne by konina vôbec nevadila. Párkrát som si kúpil konský salám na Morave a keď tam pôjdem zase si ho kúpim. A tiež tam kupujem klokanie.
Čo sa týka spomínaného pitia tak v mnohých mestách je voda opravdu hnusná. Ja som sa vody z vodovodu u nás nenapil a okrem toho že smrdí chlórom je v nej veľa anorganických minerálov ktoré zanášajú telo a upchávajú cievy. Už som zažil aj ľadvinový kameň. A to v susednom meste (Piešťanoch) je vraj voda na pitie ešte horšia. Práve včera boli na návšteve priatelia ktorí predtým bývali v Piešťannoch a tiež mi to potvrdili. Voda ktorú som im ponúkol z reverznej osmózy im veľmi chutila.
BXLmiami
10.03.13,07:26
Teraz je in afera s akymisi alfatoxinmi u lidra europskej ekonomiky Nemecka. Ich farmari su zhrozeni, ze v 45 000 tonach kukurice zo Srbska sa nasli uvedene pamlsky. Kuwa, aj je mi divne, ze vychyrene laboratoria neskontrolovali to mnozstvo kukurice z podivnej krajiny ... ale, cim to krmia prezuvavce, ktore panbozko stvoril na prezuvanie? Ja som zhrozeny z farmarov. Nechodili do skoly? Ci uz maju americky chov, kde bezne krmia stada kukuricou, potom pomelu, prifarbia, napecu hamburgerov, pretoze cierne hovadzie by nikto nekupil? Alebo sa im nechce kosit, susit, skladovat? Zatvaraju iba mliekarne, mali by aj bitunky, alebo, aby to nevyslo navnivoc - nakrmit chudobu, ta utesene rastie. Nateraz sa zda, ze je uzitocnejsia konina namiesto hovadziny ... jedzte konske svedske masove gulicky. Je celkom mozne, ze konina sa pouzila na vylepsenie hovadzieho. :-)
No ak tí blbci z Lesov neprestanú Tatry striekať neurotoxinmi,tak sa teším na ,,zdravu" slovensku stravu.Potom už veľmi nebude záležať,kto ako v záhrade strieka či nestrieka.
Dáša_
10.03.13,07:54
No ak tí blbci z Lesov neprestanú Tatry striekať neurotoxinmi,tak sa teším na ,,zdravu" slovensku stravu.Potom už veľmi nebude záležať,kto ako v záhrade strieka či nestrieka.

Myslíš postrek proti lykožrútovi? Údajne na poľskej strane Tatier nestriekajú - asi je ten lykožrút tak inteligentný, že ide len tam, kde dostane dávku zdarma :D
BXLmiami
10.03.13,07:59
Tak Poliaci maju asi vyvinutý pud sebazáchovy na rozdiel od nás.Už to tuším raz stihli a teraz som čítala že idú zase striekať,že tým nešťastníkom nie je ľuto vlastných detí ked už na druhých nemyslia.
deane7
10.03.13,08:06
Možno na severných poľských svahoch je chladnejšie a lykožrút sa tam tak nemnoží. A čo, u nás sa po kalamite ochranári stavali proti odvozu kalamitného dreva, teraz sa tam tá háveď premnožila. Zase lykožrút dokončí skazu.
BXLmiami
10.03.13,08:20
Možno na severných poľských svahoch je chladnejšie a lykožrút sa tam tak nemnoží. A čo, u nás sa po kalamite ochranári stavali proti odvozu kalamitného dreva, teraz sa tam tá háveď premnožila. Zase lykožrút dokončí skazu.
Ved na to je na svete,nie?Nemýl sa,aj keby ochranári nebránili,aj tak by lykožrut vyhral.Príroda je mocnejšia ak človek a to platí vždy.
pavol54
10.03.13,08:55
nie alfatoxiny ale aflatoxiny
pavol54
10.03.13,09:00
Teraz je in afera s akymisi alfatoxinmi u lidra europskej ekonomiky Nemecka. Ich farmari su zhrozeni, ze v 45 000 tonach kukurice zo Srbska sa nasli uvedene pamlsky. Kuwa, aj je mi divne, ze vychyrene laboratoria neskontrolovali to mnozstvo kukurice z podivnej krajiny ... ale, cim to krmia prezuvavce, ktore panbozko stvoril na prezuvanie? Ja som zhrozeny z farmarov. Nechodili do skoly? Ci uz maju americky chov, kde bezne krmia stada kukuricou, potom pomelu, prifarbia, napecu hamburgerov, pretoze cierne hovadzie by nikto nekupil? Alebo sa im nechce kosit, susit, skladovat? Zatvaraju iba mliekarne, mali by aj bitunky, alebo, aby to nevyslo navnivoc - nakrmit chudobu, ta utesene rastie. Nateraz sa zda, ze je uzitocnejsia konina namiesto hovadziny ... jedzte konske svedske masove gulicky. Je celkom mozne, ze konina sa pouzila na vylepsenie hovadzieho. :-) Nehádž to na farmárov ale na výrobcov krmnych zmesí tí sú do nich schopní zamiešať všetko ( oplesnivená kukurica v skladoch- aflatoxíny - zmesky pre nosnice- vajcia s aflatoxínom ten tepelne nezlikviduješ, odpad pri výrobe biopaliva- zdroj dioxínov -šup s ním do krmnych zmesí kto? nemecko )
pavol54
10.03.13,09:11
Ved na to je na svete,nie?Nemýl sa,aj keby ochranári nebránili,aj tak by lykožrut vyhral.Príroda je mocnejšia ak človek a to platí vždy. že by som prestal striekať kapustoviny proti skočkám voškám a strapkám alebo pór proti mínerke pórovej ? Veď v Bytči sú citlivejší a nestriekajú, alebo že by sa tam vďaka klíme ešte neusídlili? Príroda sa vysporiada ale len dovtedy kým nie je cyklus oslabený. Skús si neumyť ruky od choroboplodných zárodkov pred ošetrením pacienta, veď baktérie sú tu odjakživa a príroda sa s nimi vysporiada a ľudský organizmus je jej súčasťou . Áno ale len v zdravom organizme. Tak je to aj s lesom a poľom.
buchač
10.03.13,09:13
Možno na severných poľských svahoch je chladnejšie a lykožrút sa tam tak nemnoží. A čo, u nás sa po kalamite ochranári stavali proti odvozu kalamitného dreva, teraz sa tam tá háveď premnožila. Zase lykožrút dokončí skazu.


Ved na to je na svete,nie?Nemýl sa,aj keby ochranári nebránili,aj tak by lykožrut vyhral.Príroda je mocnejšia ak človek a to platí vždy.
Príroda je fakt najmocnejšia ... len niekedy nestíha to jej samoliečiteľstvo ...

No jedno je isté , že ľudstvo ako keby bojovalo proti tej prírode a je úplne jedno , že kde sa ten boj odohráva ....
Na Slovensku ( Európa ) je to nezodpovedný prístup k lesom , vodným tokom a či smetiu v nich ...
Amazónia má zasa problém s výrubom džungle a Zem prichádza pomaly a iste o tie svoje pľúca...
Potom sa čudujeme , že ( povedzme ) tá voda steká v tých prúdoch povodní a berie so sebou všetko možné a aj nemožné ...

Ruka v ruke ide s tým výrubom aj to vypaľovanie a tým pádom dochádza aj k tomu ozónovému efektu ...znečisľovanie ovzdušia má zasa za následok tie rôzne choroby ...

Je toho plno ... viacerí odborníci napísali nie jednu štúdiu , no nejak sa nik nemá k činu ... peniaze vládnu svetom ...
Nepretržitý kolotoč ľudskej hlúposti a nezodpovednosti ....
BXLmiami
10.03.13,09:17
Ale no taak,nebavíme sa teraz o kapuste ale o plošnom striekaní celých Tatier lietadlami neurotoxínmi.Skôr si to odnesu tie kamzíky a všetci ľudia okolo ako ten lykorut zalezený pod kôrou stromu a oni to vedia.To len farma firmy/pardon hnjivové firmy/ strčili niekomu do vrecka a použili sprofanovaný Karibik pre uradnikov.
Dáša_
10.03.13,09:23
Ale no taak,nebavíme sa teraz o kapuste ale o plošnom striekaní celých Tatier lietadlami neurotoxínmi.Skôr si to odnesu tie kamzíky a všetci ľudia okolo ako ten lykorut zalezený pod kôrou stromu a oni to vedia.To len farma firmy/pardon hnjivové firmy/ strčili niekomu do vrecka a použili sprofanovaný Karibik pre uradnikov.

len či to nie je podobné a s povinným očkovaním napríklad :D myslím tie farma firmy...
alabut
10.03.13,09:39
Pred voskami chranim agrotextiliou, aj susedia zacali. :-)
alabut
10.03.13,09:40
Poliaci nevyrubali les pre tatransku magistralu. Mali zavolat Varehu.:-)
BXLmiami
10.03.13,09:41
Myslím,že majitelia sú tí istí.Takže aj spôsoby tie isté,len lesníci sú menej sledovaní ako lekári.Bolo by načim nazrieť na učet tomu,kto o tom rozhoduje.
Ešte pre Pavla-pozri temu od petramikuláša-Co na vošky na broskyniach menovite príspevky 6 a 8.Akoby nás jedna mater mala.Pritom som tohoto kolegu v živote nevidela.Náhoda?Zeby lekári nevedeli čo hovoria?
alabut
10.03.13,09:43
Cisarske vojsko Marie Terzie proti lykozrutovi nebojovalo a vyhralo. Asi neobchodovali s drevom. :-)
alabut
10.03.13,09:47
No, odkedy panbozko naucil dobytok na kukuricu? :-)
alabut
10.03.13,09:48
Vsetko je v ludoch, na poliach stavaju, hory oru a striekaju. :-)
pavol54
10.03.13,09:50
áno aj ja som si chránil pór pred mínerkou ešte v 95 nikto neveril že je to dobre všetko má ale ...
alabut
10.03.13,09:55
Co potrebuje statny uradnik? Pokoj, aby si mohol uzit velky zasluzeny plat - polovacky, rybarstvo na Aljaske, krasne zeny v exotoch a pod. Je mu milsie vypisat konkurz, este na nom zarobit a hodit starosti na hlavu sukromnych firiem. Ti chcu iba zarobit a naklady hodit na stat vo forme dotacii. Vacsina majitelov aj tak nezije na Slovaci, nech narod pije tatransku vodu,a co? :-).
pavol54
10.03.13,10:06
Myslím,že majitelia sú tí istí.Takže aj spôsoby tie isté,len lesníci sú menej sledovaní ako lekári.Bolo by načim nazrieť na učet tomu,kto o tom rozhoduje.
Ešte pre Pavla-pozri temu od petramikuláša-Co na vošky na broskyniach menovite príspevky 6 a 8.Akoby nás jedna mater mala.Pritom som tohoto kolegu v živote nevidela.Náhoda?Zeby lekári nevedeli čo hovoria? Ja nikoho nepresviedčam, len argumentujem, len tak na okraj súčasťou inštutúcie UKSUP je okrem iného aj kontrola používania postrekov, napríklad sú stanovené limity existuje kniha postrekov kde musí byť zaznamenaný dátum posledného postreku pred zberom úrody, myslím si že pracovníci uksupu sú odborníci a nie nejakí imaginárni všeberúci úradníci a konkrétni osobne ich poznám. A prví zasahujú pri podozrení z porušenia noriem. Iný príklad Prečo sa chovné zvieratá liečia s ATB ak je takéto mäso nebezpečné jesť? To by mali zrovna utratiť a do kafilérky.
pavol54
10.03.13,10:10
Co potrebuje statny uradnik? Pokoj, aby si mohol uzit velky zasluzeny plat - polovacky, rybarstvo na Aljaske, krasne zeny v exotoch a pod. Je mu milsie vypisat konkurz, este na nom zarobit a hodit starosti na hlavu sukromnych firiem. Ti chcu iba zarobit a naklady hodit na stat vo forme dotacii. Vacsina majitelov aj tak nezije na Slovaci, nech narod pije tatransku vodu,a co? :-). Všetkých možno podplatiť keď všetkých tak aj mňa aj teba.
Ale nemôžeme tvrdiť že všetci lekári berú od farmafiriem, všetci stavebníci od výrobcov stavebných materiálov, a môžeme menovať do radu. Nie je to ľahšie oznámiť "ten a ten zobral a za to išiel do karibiku a poškodil moje zdravie "
BXLmiami
10.03.13,12:19
Tak ja stále hovorím o plošnom striekaní Tatier neurotoxínmi a nie o zelenine.Inak zahynula kopa kamzíkov,včera to bolo v správach,nevedia prečo a nepamatajú sa na také doteraz.Som vážne zvedavá,čo sa zistí v labákoch.Ale je fakt,že jeden postrek Tatier už prebehol.
deane7
10.03.13,12:50
Ja som proti striekaniu, na zahrade chémiu odmietam. A to mám ešte stále dobré a chutné jonatánky v pivnici. Vlani mi celkom slušne zarodili aj nektarinka s broskyňou, iba nejakým olejom z akejsi rastliny som to trochu strekol. Čo sa Tatier týka myslím že sa tam ochranári nemali starať do odstránenia tých pováľaných stromov. Príroda by si poradila ale za koľko rokov? Raz som v TV sledoval nejaký dokument ako v Kanade sa les sám obnovuje, ale tam je to dlhodobá záležitosť a vždy ten proces zakončí veľký požiar. A kolobeh ide zase nanovo.
pavol54
10.03.13,12:56
Tak ja stále hovorím o plošnom striekaní Tatier neurotoxínmi a nie o zelenine.Inak zahynula kopa kamzíkov,včera to bolo v správach,nevedia prečo a nepamatajú sa na také doteraz.Som vážne zvedavá,čo sa zistí v labákoch.Ale je fakt,že jeden postrek Tatier už prebehol. podľa záberov z noktovízorov to boli predátori pretože hore je ešte zima a potrava pre kamzíky je v teritóriu rysa. Chemické látky a jadrové zbrane majú podmienky na použitie rovnajúce sa ideálnym ľudským teda pod +5 a nad +25 je efektívnosť ich aplikácie problematická. takže neboj sa v zime im tie neurotoxíny nepodávali lebo nezaúčinkovali na ciele na ktoré boli určené aká je zase doba rozpadu alebo odplavenia neviem .
mr2
10.03.13,15:23
tato tema ma zaujala lebo tuto otazku som si kladol posledny cas aj ja - ako to ze mam znamych co fajcia, piju, jedia pizzu, 1x denne, dakedy len kava, mc donald, a su zdravy a potom mam znamych co bio zeleninka, potraviny, bezlepkove, bezmliecne a su casto chory resp. stoji ich to vela namahy udrzat relativne zdravie. mam zatial tri teorie z ktorych je aspon jedna urcite spravna, len ktora :)

1) ti co fajcia piju a nestaraju sa tak o stravu a aj tak im nic vazne nieje, maju kvalitnejsie geny, ti ktori su casto chori by tu uz neboli, keby sme nemali lieky a vitaminy ako mame dnes, je to proste prirodna selekcia kvalitnejsich organizmov v dnesnej dobe ale skresnena moznostami mediciny.

2) aj ti co fajcia a piju im nieco je ale prejavi sa to mozno skokovo, nesu kazdy rok chory na chripku ale o 20 rokov to bude mozno rakovina, kto vie..

3) cital som a zaujalo ma aj stravovanie podla krvnych skupin - ak niekto je skupina A tak je to "original vegetarian" a teda mu dnesna strava robi ovela vacsie problemy ako niekomu co je skupina AB a teda moze z kazdeho trochu.

+ myslim si ze psychika robi minimalne 50% a za dalsie ako to tu uz pisali, niekedy mali potraviny napr. taky chlieb 13% lepku a dnes v USA ma okolo 60% lepku - samozrejme ze to moze vadit citlivejsim ludom, co vsak z prirodneho hladiska nieje taky problem nakolko podla zakonov prirody by sa mali mnozit len najsilnejsi a teda zdravi jedinci a teda znova je to taka "prirodzena" selekcia tych najsilnejsich origanizmov.. bohuzial pre vela ludi ale bolestna...
petermikuláš
10.03.13,15:52
odvážne reči typu "prirodzená selekcia" končia vždy v momente keď sa začne jednať o člena vlastnej rodiny
BXLmiami
10.03.13,16:17
Postrek bol robený v roku 2008.Sud ho vyhlásil za protizákonný som čítala.Ale stal sa.
mr2
10.03.13,16:46
odvážne reči typu "prirodzená selekcia" končia vždy v momente keď sa začne jednať o člena vlastnej rodiny

peter - ja som to ale nemyslel vobec v zlom. sam by som si nedovolil na nikoho povedat ze ked ma vela zdravotnych problemov ze je to dobre lebo priroda to robi aby sa dalej nerozmnozil, to urcite nie! ale je mozne ze to priroda tak nastavila a preto som to zahrnul do toho co si o tom momentalne myslim.

ak som sa niekoho dotkol tak ma to mrzi, ja sam ale momentalne riesim tieto veci lebo som na strane tych "chorych" a preto ma to aj zaujima,

moj nazor bol vsak viac menej len suche konstatovanie ako jedna z moznosti co by to mohlo sposobovat ze je to tak, nesu v nom city ani nic ine, len ako sa vravi "naliate ciste vino".

tvojmu clenovy rodiny samozrejme prajem zdravie a nic zle...
pavol54
10.03.13,16:57
Ten sa už dávno eliminoval aspoň si myslím že nemájú taký dlhý čas účinku
korela
10.03.13,17:27
Keď sa tu dnes spomínajú aflatoxíny, z ktorých firiem si kupujete orechy, mandle atď.
Arašidom sa úplne vyhýbam. Rovnako sušené ovocie?
wagner
10.03.13,17:57
Všetkých možno podplatiť keď všetkých tak aj mňa aj teba.


Tak to že sa dáš podplatiť, nie je bohvie čo:confused: Mňa teda nikto nikdy v živote nepodplatil. Tiež som zažila, keď som nastúpila do funkcie a po prvom výberovom konaní prišiel za mnou víťaz zo súťaže s obálkou. Pýtala som sa že čo to je. A on prekvapený - no predsa tých 10% zo sumy, ktorú som ponúkol do súťaže. Vtedy som ja hľadela ako puk :eek:. Tak som ho slušne vyhodila aj s peniazmi a odporúčaním, nech povie aj ostatným, že ja žiadne % ani všimné neberiem. A ak nechcú skončiť na polícii, nech mi s tým do kancelárie nelezú. A nikto nikdy mi neponúkol a ani nedal úplatok ani všimné. Je to o charaktere človeka.
wagner
10.03.13,18:00
Keď sa tu dnes spomínajú alfatoxíny, z ktorých firiem si kupujete orechy, mandle atď.
Arašidom sa úplne vyhýbam. Rovnako sušené ovocie?

Orechy si nazbieram pod stromami, mandle nekupujem, ani sušené ovocie. Nepoznám ani arašidy.
alabut
10.03.13,18:15
... wagner, nic ti nevycitam, ale zakazka mohla byt o 10% lacnejsia. :-)
wagner
10.03.13,18:18
... wagner, nic ti nevycitam, ale zakazka mohla byt o 10% lacnejsia. :-)

To som mu povedala aj ja. Nech radšej dá nižšiu sumu a bude mať väčšiu šancu aj druhý krát. Ale do môjho vrecka som peniaze nezobrala nikdy.
pavol54
10.03.13,18:52
AFLATOXINY
petermikuláš
10.03.13,18:55
OK, ani som to v zlom nevnímal
pavol54
10.03.13,19:03
Tak to že sa dáš podplatiť, nie je bohvie čo:confused: Mňa teda nikto nikdy v živote nepodplatil. Tiež som zažila, keď som nastúpila do funkcie a po prvom výberovom konaní prišiel za mnou víťaz zo súťaže s obálkou. Pýtala som sa že čo to je. A on prekvapený - no predsa tých 10% zo sumy, ktorú som ponúkol do súťaže. Vtedy som ja hľadela ako puk :eek:. Tak som ho slušne vyhodila aj s peniazmi a odporúčaním, nech povie aj ostatným, že ja žiadne % ani všimné neberiem. A ak nechcú skončiť na polícii, nech mi s tým do kancelárie nelezú. A nikto nikdy mi neponúkol a ani nedal úplatok ani všimné. Je to o charaktere človeka. Každý má svoju cenu, ja netvrdím že beriem, ale poznáš: Novinár položil na stôl jedno dolárovku na druhé ráno ju tam našiel konštatoval u nás sa nekradne, vymenil ju 5 dolárovku na dalšie ráno ju tam našiel konštatoval u nás sa nekradne vymenil ju z 10 dolárovku, ďalšie ráno ju tam našiel konštatoval u nás sa nekradne, vymenil ju za 100 dolárovku ďalšie ráno ju tam nenašiel konštatoval aj u nás sa kradne ako všade takže taj je to aj s úplatkami. Ak niekto ukradne kožuch aj kožuch mu zoberú aj ho zavrú ak niekto ukradne milion tak mu aj peniaze ostanú aj ho nezavrú. pýtajú sa sudcu prečo je to tak a on odpovedá:" načo by mi bol rukáv z kožucha"
pavol54
10.03.13,19:05
Orechy si nazbieram pod stromami, mandle nekupujem, ani sušené ovocie. Nepoznám ani arašidy. a jablká poznáš?
pavol54
10.03.13,19:13
Tak to že sa dáš podplatiť, nie je bohvie čo:confused: Mňa teda nikto nikdy v živote nepodplatil. Tiež som zažila, keď som nastúpila do funkcie a po prvom výberovom konaní prišiel za mnou víťaz zo súťaže s obálkou. Pýtala som sa že čo to je. A on prekvapený - no predsa tých 10% zo sumy, ktorú som ponúkol do súťaže. Vtedy som ja hľadela ako puk :eek:. Tak som ho slušne vyhodila aj s peniazmi a odporúčaním, nech povie aj ostatným, že ja žiadne % ani všimné neberiem. A ak nechcú skončiť na polícii, nech mi s tým do kancelárie nelezú. A nikto nikdy mi neponúkol a ani nedal úplatok ani všimné. Je to o charaktere človeka.Nesprávne nastavené cenové podmienky keď mal z čoho dávať. V mojej brandži sa robia ponuky a odberateľ povedal ste drahý lebo pohár použijete starý, ktorý kúpite nie 13 Sk ale za 3 Sk brigádnikom dáte maximálne priemernú mzdu, ak si to dobre zorganizujete tak budete mať zisk 2 Sk na pohári myslíš že tu bol priestor na 10%?
wagner
10.03.13,20:49
Nesprávne nastavené cenové podmienky keď mal z čoho dávať. V mojej brandži sa robia ponuky a odberateľ povedal ste drahý lebo pohár použijete starý, ktorý kúpite nie 13 Sk ale za 3 Sk brigádnikom dáte maximálne priemernú mzdu, ak si to dobre zorganizujete tak budete mať zisk 2 Sk na pohári myslíš že tu bol priestor na 10%?
Jednalo sa o verejnú súťaž - na projektovú dokumentáciu. Tam nevieš cenu ovplyvniť, zrušiť ju nemôžeš pre hoci čo. Tí ostatní potom chceli asi ryžovať:confused:
wagner
10.03.13,20:52
a jablká poznáš?

Vieš, mám šťastie, že si všetko dopestujem. A čo si nedopestujem tak kupujem len to, čo je nevyhnutné (múka...). nekupujem žiadne citrusy, ani dovozové jablká, kivi a pod. Držím sa zásady - zjesť to, čo sa urodí v tvojom okolí. Rajčiny ak kúpim, tak iba v zime pokiaľ už rodia na nováckej bani. Henté ostatné prestriekané nie. Papriku nekupujem - jem iba doma dopestovanú.. atď. Takže arašidy poznám, ale nie v mojej domácnosti - chápeš?
korela
10.03.13,21:54
Ďakujem. To je tak, keď mal človek rád matematiku a nie chémiu.
korela
10.03.13,21:54
Vďaka môjmu pedagógovi. :-)
korela
10.03.13,21:56
Takže žiadne kupované.
korela
10.03.13,22:00
Vieš, mám šťastie, že si všetko dopestujem. A čo si nedopestujem tak kupujem len to, čo je nevyhnutné (múka...). nekupujem žiadne citrusy, ani dovozové jablká, kivi a pod. Držím sa zásady - zjesť to, čo sa urodí v tvojom okolí. Rajčiny ak kúpim, tak iba v zime pokiaľ už rodia na nováckej bani. Henté ostatné prestriekané nie. Papriku nekupujem - jem iba doma dopestovanú.. atď. Takže arašidy poznám, ale nie v mojej domácnosti - chápeš?
Prosím ťa, tie novácke paradajky sú bezpečné? Nie sú na roztokoch? Inak skleníky sú krásne.
korela
10.03.13,22:02
a jablká poznáš?
Jablká majú čo všetko na rováši? Vraj si ich majú celiatici ošupovať. Sú veľmi kupované striekané? Viac ako hrozno?
wagner
11.03.13,08:53
Prosím ťa, tie novácke paradajky sú bezpečné? Nie sú na roztokoch? Inak skleníky sú krásne.
Podľa vyjadrenia tých, čo tam pracujú, tak sú bezpečné. Rajčiny vraj dostanú jeden postrek a viac nič. Určite majú hnojivo, ale majú výhodu v tom, že sa zberajú v zrelosti minimálne na 90%. Teda nemusia ich striekať, aby cestou dozreli, tak ako tie zahraničné. Tie sa oberajú zelené, postriekajú sa a pokiaľ prídu k nám, sú červené.
petermikuláš
11.03.13,11:01
Podľa vyjadrenia tých, čo tam pracujú, tak sú bezpečné. Rajčiny vraj dostanú jeden postrek a viac nič. Určite majú hnojivo, ale majú výhodu v tom, že sa zberajú v zrelosti minimálne na 90%. Teda nemusia ich striekať, aby cestou dozreli, tak ako tie zahraničné. Tie sa oberajú zelené, postriekajú sa a pokiaľ prídu k nám, sú červené.

wagner ide na to dobre, ak je možnosť /a chuť/ je dobré si aspoň niečo sami dopestovať. Je to neporovnateľné s tým čo kúpite chuťovo, okrem iného presne viete ako ste to vypestovali a čo ste do toho dali /to je na nezaplatenie/. V podstate problém dovážaného ovocia a zeleniny je hlavne dvojaký:
1. keďže sa ovocie musí dopraviť min. tisícky km, zberá sa nezrelé /to znamená neobsahuje ešte to čo má obsahovať - vitamíny minerály v takom množstve ako dozreté plody, resp. v takom zložení látok/
2. na to, aby tú cesto vydržalo /a potom aj v skladoch supermarketov/ je potrebné poriadne ho chemicky upraviť - a to býva kľúčový problém, pre zdravie mnohých z nás
ešte taká úsmevná poznámka: ja keď som s manželkou v nejakom hypermarkete a vidím tam týždne predávať rajčiny a stále sú ešte zelené, resp. začínajú chytať slabo oranžovú farbu, tak vždy poznamenám manželke, že to sú tie rajčiny čo oberali v kvete:). Lebo tak mi to vychádza, že oberú pomaly ešte kvety, potom na lodiach či kamiónoch rastú ako zelené a keď prídu do obchodu furt sú zelené a keď sú v obchode tri týždne začínajú oranžovieť /schválne nepoužívam červenú farbu, lebo takú tie rajčiny nikdy nedotvoria/:). to len samozrejme trošku na pobavenie;).
korela
11.03.13,12:21
wagner ide na to dobre, ak je možnosť /a chuť/ je dobré si aspoň niečo sami dopestovať. Je to neporovnateľné s tým čo kúpite chuťovo, okrem iného presne viete ako ste to vypestovali a čo ste do toho dali /to je na nezaplatenie/. V podstate problém dovážaného ovocia a zeleniny je hlavne dvojaký:
1. keďže sa ovocie musí dopraviť min. tisícky km, zberá sa nezrelé /to znamená neobsahuje ešte to čo má obsahovať - vitamíny minerály v takom množstve ako dozreté plody, resp. v takom zložení látok/
2. na to, aby tú cesto vydržalo /a potom aj v skladoch supermarketov/ je potrebné poriadne ho chemicky upraviť - a to býva kľúčový problém, pre zdravie mnohých z nás
ešte taká úsmevná poznámka: ja keď som s manželkou v nejakom hypermarkete a vidím tam týždne predávať rajčiny a stále sú ešte zelené, resp. začínajú chytať slabo oranžovú farbu, tak vždy poznamenám manželke, že to sú tie rajčiny čo oberali v kvete:). Lebo tak mi to vychádza, že oberú pomaly ešte kvety, potom na lodiach či kamiónoch rastú ako zelené a keď prídu do obchodu furt sú zelené a keď sú v obchode tri týždne začínajú oranžovieť /schválne nepoužívam červenú farbu, lebo takú tie rajčiny nikdy nedotvoria/:). to len samozrejme trošku na pobavenie;).
K záveru - ani tak celkom nie. Pred niekoľkými rokmi sme našli po Vianociach asi 2 kg zabudnutých zelených paprík ešte v pôvodnej taške od Billy po 2 týždňoch. Boli v chladnejšom prostredí a dozreli. Červené v akosti 1. triedy. Už nebolo vidno žiadny farebný prechod.
220870
16.03.13,17:37
alabut
17.03.13,01:31
Hoci mam ako pomocny robotnik vo vysluzbe k zdravovede daleko, aj by som s nim aj suhlasil, ale je to zlozitejsie. Zjednodusene podla GNM sa zapalom telo zbavuje nepotrebneho materialu. Myslim, ze celkom dobre je funkcia cholesterolu opisana v knihe "Zdravi zabiji", kde sa popisuje vyvoj cholesterolu z hladiska evolucie, farby koze, rodovej prislusnosti atd., odkial kopirujem malu cast:

Většina lidí však neví, že slunce je neméně důležité na individuální
biochemické úrovni, a že tento vztah je podobně dvojsečný.
Přirozené sluneční záření přispívá k produkci vitaminu
D, a zároveň ničí naše zásoby kyseliny listové.1 Obě látky jsou
přitom pro zdravý organismus klíčové. Jde zkrátka o vztah typu
„je to s tebou těžké, ale bez tebe ještě těžší". Různé populace jej
vyřešily kombinací několika adaptací, které společným působením
pomáhají chránit kyselinu listovou, a zároveň podporují
produkci vitaminu D.

Cholesterol je potřebný pro tvorbu a údržbu buněčných
membrán. Napomáhá činnosti mozku a imunitního systému
v boji proti rakovině a dalším chorobám. Je důležitým stavebním
kamenem pro tvorbu estrogenu, testosteronu a dalších hormonů.
A je klíčovou součástí naší vlastní produkce vitaminu D
prostřednictvím chemického procesu, který svou závislostí na
slunci není nepodobný fotosyntéze.
Když na nás svítí to správné sluneční světlo, přeměňuje naše
pokožka cholesterol na vitamin D. Tím správným slunečním
světlem se přitom myslí ultrafialové záření B, neboli UVB,
které je obvykle nejintenzivnější, stojí-li nám slunce víceméně
přímo nad hlavou, což znamená po několik hodin denně,
počínaje polednem.

Kombinace nadbytečného cholesterolu a nedostatku slunečního
světla může být částečně důvodem, proč u Afroameričanů
existuje tak vysoká míra srdečních chorob. Gen ApoE4 udržuje
v krvi vysokou hladinu cholesterolu i v severních zeměpisných
šířkách s nedostatkem slunečního záření. Přibývající cholesterol
postupně ulpívá na stěnách tepen a nakonec může vyústit
v jejich zablokování, a tedy v infarkt či mrtvici.

Zapal podla GNM vlastne odstranuje nadbytocny cholesterol na stenach ciev. Z hladiska genetiky, cim je clovek viac na slnku, tym viac by mal jest listovu zeleninu. Eskimaci, ktori maju slnka nedostatok (nenici im kyselinu listovu), nahradzaju vitamin D hlavne surovymi rybami, preto hoc maju tmavu pokozku, nemusia jest listovu zeleninu (kde by ju aj zobrali). Maju dostatok vitaminu D z ryb, ktory im spracuje cholesterol a neusadza sa im na stenach ciev. Este dodam, ze pri zvysenej konzumacii listovej zeleniny hlavne v jarnom obdobi (vapnik, draslik), treba zvysit prijem kremika. Stari ludia u nas to riesili ocistnymi kurami zo zihlavy (zihlavovy caj, prazenica so zihlavou a pod.). Zistili, ze ak zvieratam (hlavne hydina) nedavaju do zradla zihlavu, nevladzu sa postavit na nohy. :-)
hubatá
17.03.13,05:23
Jem len lieskovce a naše orechy, žiadne mandle, kešu a podobné smrady. Tie musia byť zákonite niečim napustené aby to myši nezožrali ešte na palube lode .....
hubatá
17.03.13,05:24
wagner, arašidy som pestovala v záhrade, ty si veľká záhradkárka, skús !
hubatá
17.03.13,05:26
Pavol54 - veď ty píšeš ešte v Sk a nie v €, ale ja ti aj tak rozumiem.
hubatá
17.03.13,05:28
A načo potrebujem jesť v zime paradajky?
alabut
19.03.13,05:21
Nasiel som obsah omega 3 mastnych kyselin v roznych olejoch z knihy "Chyby v systeme Malachova". Zaujimave je davkovanie - 1 cajova lyzicka rano. Toto je doporucovane pre nas - severanov. Z hladiska evolucie, vyvoja klimatickych zmien sa doporucuje narodna kuchyna, ktora najlepsie koresponduje so zdedenou a vyvijajucou sa DNA a podnebim, kde stravnik konzumuje dary kucharov. Kuwa, ti stari ludia neboli hlupi a stacila im jedna tanecna alebo pastierska skola. Osobne si myslim, ze jedenkrat za tyzden by clovek mohol DNA oklamat a dopriat si do krku, co mu hrdlo raci, podobne to praktikovali nasi starki. V pracovny den pracovna strava, nedelou sviatocna, nezdrava. V nasich zemepisnych sirkach je este akutny nedostatok jodu, snazim sa ho docasne riesit obcasnym pitim Lugolovho roztoku, kym nenajdem nejaky iny sposob upravy jodu do spravnej atomarnej mriezky. Skusal som ho kvapkat do misky so zeruchou, ale ta prestava rast. Ten ukrajinsky vynalezca ho ma vmontovany do tekvicoveho oleja, ale neviam ako to dosiahol. Cena astronomicka. :-)

Содержание омега-6 и омега-3 в различных маслах следующее (таблица составлена канд.хим.наук Владиславом Игоревичем Самборским):

Арахисное: омега-6 – 17%, омега-3 – 0%. Грецкого ореха: омега-6 – 53%, омега-3 – 10,5%. Кедровое: омега-6 – 37%, омега-3 – 23%. Конопляное: омега-6 – 54%, омега-3 – до 26%. Кукурузное: омега-6 – 44%, омега-3 – 0%. Кунжутное: омега-6 – 60%, омега-3 – 0%. Льняное: омега-6 – до 30%, омега-3 – до 44%. Оливковое: омега-6 – 12%, омега-3 – 0%. Ореховое: омега-6 – 68%, омега-3 – 9%. Подсолнечное: омега-6 – 60%, омега-3 – 1%. Рапсовое: омега-6 – 15%, омега-3 – до 8%. Соевое: омега-6 – 51%, омега-3 – 10,3%. Хлопковое: омега-6 – 51%, омега-3 – 0%.
Если мы хотим увеличить поступление омега-3-ПНЖК, то достаточно включать в рацион побольше морепродуктов, 1-3 раза в неделю устраивать рыбные дни или каждый день пить утром 1 ч.л. льняного или кедрового масла.
hubatá
19.03.13,06:12
Ja by som bola zvedavá koľko rokov má zadávateľ tejto témy. Ak menej ako 80, tak mi to pripadá absurdné aby sa zaoberal každý deň zdravou výživou, zdravým spôsobom života a prísne sledoval čo je, pije a kaká.

Aby v strese nesledoval koľko dnes prijal zinku, horčíku, vitamínu C, A, D, omega nenasýtených a nasýtených potvôr, ktoré aj tak v domácich podmienkach nezistí ale aby sa na jedlo tešil. Aj skromné jedlo zjedené v pohode a v príjemnej spoločnosti chutí viac ako jedlo ktoré je na tanieri prísne pitvané či je zdravé, v predpísanom množstve, kvalite, s požadovaným množstvom vitamínov, stopových látok podľa nejakej knižky MUDr. HUDr. CSc. ktorý svojim mudrovaním potrebuje zarobiť na blbosti iných.
alabut
19.03.13,07:48
No, neviem, ked vidim kopu ludi s chorou stitnou zlazou, kopu ludi, ktori mesacne spotrebuju za tasku liekov za skoro 100€, ani nemusia jest. Sedim v koloniali na bednicke piva, niekolko chorych do 50 rokov v kome, kopu sa hrnie do mesta za doktormi, pretoze maju tituly, neveria obycajnej strave pretoze ich masiruje reklama. Snad ani nepoznam zdraveho cloveka. Chyba osveta, nie ta, kupte si ten a ten vyzivovy doplnok. Riesenie je v skanzenoch. Pred drevenicami sa pestovali domace bylinky, korenova zeleninana, na poli zemiaky, ovos, raz a kapusta, v mastali krava, koza, baran, zopar sliepok, husi a kaciek, pieklo sa na masti a lanovy olej sa pouzival surovy. Prezuvavec sa krmil travo a senom, nie kukuricou. Vcera som videl polovnika, ktory krmil zver kukuricnymi klasmi, vari nevie, ze zver po Novom roku toto nesmie jest, musi sa zasusit? Clovek sa zahrieval pohybom, pil obycajnu vodu z potoka. Tym bol prisposobeny nasmu klimatu. Podnebie ostalo, ale zmenil sa sposob pohybu, vyzivy a pitia. Choroby ako mor a pod., dovlekli namornici z exotickych krajin, napodobne od nas tam zavliekli chripku, ktora kosila domorodcov. Dnes sa vela cestuje, dovaza sa nove sadivo, ktore nie je aklimatizovane na dany region. SKusim vysvetlit na priklade: Napriklad plesen zemiakov a uhoriek. Kedysi ludia nevedeli co to je. Plesen udajne vznika Malej Azii,Turecku a vychodny vietor ju pomaly presuva k nam, kazdorocny cyklus. To znamena, ze cim je zemiak a uhorka pestovany blizsie k vychodu, tym je evolucne odolnejsi voci plesni. Co vsak uceni robia dnes? Osivo sa dovaza hlavne z Holandska, ktore je dalej na zapad a nie je odolne voci plesniam, pretoze tam dorazi az na zaver sezony, pripadne vobec. Pri zmene klimatu sa samozrejme clovek prisposobi, ma to dane v DNA, ale chvilu to potrva. Preto sa alabut snazi trosku popasovat s osvetou zo zdrojov nasej genetickej skupiny s markerom R1a1. Knih dietologov zo skupiny R1b je vela, su podporovane masivnym marketingom a niekde som zachytil informaciu, ze niektori autori, na ktorych sa odvolava aj cast lekarskej verejnosti, dostali 75 000 dolarov za zavadzanie verejnosti. Kto ma laboratoria schopne ziskavat vierohodne vysledky? A kto ma laboratoria nezavisle na grantoch. Lieky a potraviny sa stali vynosnym artiklom po zbraniach a energetike. Moze vedec skumat, co je ludom potrebne bez grantov, alebo skuma napriklad vplyv bananov na sexualnu produkciu opic, pretoze je to lepsie platene? Nie som ani lekar, ani vyskumny pracovnik, iba pomocny robotnik vo vysluzbe, nesiem hlavu na klat, snazim sa vysvetlovat ako viem. :-)
lujza.j
24.04.13,09:06
Uz si to tu davala v inej chudnucej teme....kde pises ze kolega z toho schudol....takze to tu capes ako reklamu....!!!
horinka
24.04.13,09:57
Tiež si myslím, že je najvyšší čas, zamyslieť sa nad tým čo jeme. Aj keď úplne zdravo sa stravovať podľa našich predkov asi nebude celkom možné, pretože tých chemikálii je všade. Najskôr sa dávajú do pôdy a na rastúce plody, aby sa viac urodilo, alebo vôbec niečo urodilo a používajú sa čím ďalej tým viac všade možne aj nemožne v potravinárskom priemysle. Ani tie bio potraviny nie sú také bio ako sa o nich píše. Myslím si, že v súčasnej dobe my môžeme len eliminovať nezdravé stravovanie. Aj to je dosť problematické sa v tom zorientovať, pretože čo bolo kedysi zdravé, je dnes nezdravé a naopak. Reklamy a knihy na zdravú výživu nás oblbujú z každej strany až človek prestáva chápať čo je zdravé a čo nie. Radosť z nášho stravovania môže mať tak akurát farmaceutický priemysel.
Pripájam tiež jeden poznatok o niektorých potravinách, ktorý robili Rusi ako kozmický výzkum a odtajnili ho.
bettylou
24.04.13,10:06
toto je fakt téma, kde ťa kolektívne vedomie navázda vypnúť pc a venovať sa životu, lebo toľko p...čo..n tu už dávno nebolo. a vrana k vrane sadá
lofr
24.04.13,10:25
neviem najst vysvetlenie a dost meditujem nad tym, ako je to s tou zdravou vyzivou.
hovori sa napr. ze clovek ma denne zjest 3 porcie surovej zeleniny (alebo dokonca 5 ?), inac ma telo nedostatok toho, tamtoho, onoho, trpi tento a tamten organ ... ale realita ?

ved poznam ludi co surovu zeleninu do ust nedaju, ovocie tiez zriedka, tvrdia ze im to nechuti, nechyba .. su naopak napr. vylucne masovy typ a pod, zo zdravej vyzivy sa smeju - a vysledok ? Su podobne casto chori, alebo paradoxne este menej (alebo aj vobec) ako ti co na zdravu zivotospravu myslia kazdy den.

Proste neviem najst vysvetlenie na to, ze podla vsetkych priruciek zdravych vyziv nadobudam dojem, ze ten kto sa toho nedrzi, by mal do par tyzdnov/mesiacov skolabovat, ochoriet na vazne choroby, zlyhavat im organy a pod..

Alebo poviem to naopak - ja velmi dobre viem ze telo potrebuje vitaminy, mineraly atd... odkial to potom organizmy takych ignorantov zdravej vyzivy cerpaju ?? Asimiluju nejako zo vzduchu alebo co ? :) Nevidim v tom logiku.
Ako mozu fungovat v pohode cele roky, 10rocia ??


Odpoviem ti na otazku, kedze som ju hladat cele desatrocie.

V laske. V dychu lasky. Ked som sa zamiloval, vykaslal som sa na celu zdravu vyzivu, ale zdravie mi zacalo rast. Analyzoval som to, a casom som zistil, ze dycham 100x lepsie a zdravsie, nez predtym. Za den sa nadychnes niekolkotisic krat, a ked citis lasku, dychas krasne, pomaly, hlboko, do branice, tak ako deti. Tu lasku vdychujes. Citia ju tvoje bunky, do nich prenika. A zacnu pracovat mnohokrat efektivnejsie, tak ako kazdy zivy tvor. Len si to over na psovi, ako ozije, ked prijde jeho pan... zaciti lasku a hla, ma 100x viac energie. Presne tak funguju aj tvoje bunky... su to taki tvoji psici, ktori ta cakaju. :-) Ked z cesty lasky nevybocis, tak trva dalsie tyzdne, a mesiace. Dych funguje pomaly, ale iste. Tak ako vietor, vie vyformovat celu pust. Jeden den nic nespravi, ale spolu s casom su nezastavitelni. Tak je to aj z dychom. Ked zacnes spravne dychat, prve dni sa nic nedeje, ale po par tyzdnoch sa zacne diat maly zazrak. Najprv tomu neveris, lebo mysel sa brani. Mysel, zapratana bordelom, ktorej uslo, ako funguje zivot. Nezijdes z cesty dalsie mesiace, dychas lasku nadalej, a zacne sa zazrak, co ta sokuje. Po par mesiacoch si uz mozes byt isty. Desattisic spravnych nadychov za den, po dobu niekolkych mesiacov, to je uz vietor, ktory sa neda zastavit, ten, ktory zasype na pusti dunami vsetko, co sa mu postavi do cesty a neda sa zastavit nicim.
Vela ludi, co riesi stravu, je prilis vystresovanych a nevidia, ze ich hlavny problem je v tom, ze necitia lasku a dychaju zle. Mozu sa dopovat vitaminmi od rana do vecera, zdravie im pojde stale dole. Lebo to cele nepochopili o com je zivot. Su len otrokmi mysle a jej teorii, dusa sa im kdesi vytratila.
Dalsia vec, ked som sa zacal modlit pred jedlom, samozrejme nie povrchne, tak ako vacsina ludi, co chodi do kostola, ale fakt hlboko, uprimne, lebo som chcel poznat pravdu, zacali vo mne zomierat parazity, ktore som nevedel znicit ani chemiou. Len co pozdochynali, zdravie mi zacalo stupat. Nechcelo sa mi uz riesit zdravu stravu a prestal som brat akekolvek vitaminy, mineraly, tabletky, prestal som sa pozerat na to, co jem, ale zameral som energiu na tieto povedzme duchovnejsie aspekty zivota. Hlavne lasku.

Cize... z toho vyplyva, ze clovek co je maso, hamburgery, pije colu, ale chodi 3x za tyzden na disko, kde si zatancuje naplno z duse a radosti, a doma ho caka dievca, ktore miluje, stale na nu mysli, proste... slovami sa to neda opisat... taky chalan, na ktoreho sa pozries, a vidis, ze je plny zivota, a energie... nestal sa z neho robot, mozog bez duse, ale tu dusu si detstva zachoval - bude proste zdravsi nez "zakomplexovany zdravo-riesic". A to zdravie nema z nicoho ineho, nez z jeho duse. To je ta pravda o zivote. To co vela "zdravo-riesicov" nie a nie pochopit, stale si len vymyslaju nove a nove teorie, ale koren im uchadza... ze vsetko riesia len v mysli. Keby si spravil skan takeho diskotekoveho chalana, tak v nom nenajdes takmer ziadne parazity. Ked vsak spravis sken "zakomplexovaneho zdravo-riesica" najdes v nom tolko parazitov, ze ta to az sokuje. No a o tom to cele je. Tomu diskotypkovi nikto nekradne ziviny z tela, a hlavne mu dobre travi, cize aj z tej koly, hamberugeru, nacerpa viac, nez "zakomplexovany zdravo riesic", ktoremu pokradnu vsetky ziviny paraziti, do krvi a criev mu naseru bordel, a travenie mu nefunguje, cize to co zje, sa mu ani poriadne nestravi. To je to tajomstvo.

Este dalsia vec este je, co vela ludom uchadza, ze ovela dolezitejsie je, akym sposbom sa jedlo zje, nez to, co vlastne je. Ak si da niekto sice tanier nezdraveho jedla, napriklad vyprazany syr z hranolkami, este aj sladky dezert, ale zje to pomaly, dobre to prezuva, a hlavne, pri tom nemysli na nic negativne, ale sustredi sa na to jedlo, bude zdravsi nez nejaky vegan, co sa prejeda, a uchadzaju mu tieto dolezite suvislosti o zivote. ;-)
Ak by som to charakterizoval jedinou vecou, o co v zdravi ide, tak ide teda o dusu cloveka a jeho poznanie. Poznanie nieje to co je v mysli, ale to co ma clovek v duchu. Ak sa clovek stane len akymsi robotom, otrokom vlastnej mysle a vlastnych teorii, ktore mu tam nahrali ini, prijde o dusu a okamzite prijdu zdravotne problemy. Lebo zle dycha. Zle mysli. Lebo neciti lasku. Lebo neciti slobodu. Lebo... je tam vela tych lebo. Ale hlavne lebo je, ze nepochopil o com je zivot. A za nevedomost sa plati. Lebo tych, co nehladaju svoju dusu, svoje prave ja, pravdu, poznanie a nieco vyssie, preco to tu cele vlastne je, vesmir nepotrebuje, a zozere ich zaziva, tak ako zvierata. Bohuzial, tak to je. Lepsie teda pytat sa po pravde. ;-)

Tak, teraz uz vies, ako je to s tou zdravou vyzivou. Skoda, ze vacsina ludi len co docitaju, zbalia informacie v mysli do suboru, ktory odhodia kamsi do recycle binu, a pokracuju rovnakym sposobom, bez duse, dychajuc rovnako zle, ako dovtedy. :-) Tak ako som to robil aj ja cele roky dozadu. Kym som to pochopil. :-) Ale verim, ze budu aj vynimky. Ved preto som to sem napisal. Aj z recycle binu sa obcas podari za nejaky cas v pravom momente vytiahnut ten pravy subor, a maly zazrak sa moze zacat diat. ;-)
Dáša_
24.04.13,10:54
Tiež si myslím, že je najvyšší čas, zamyslieť sa nad tým čo jeme. Aj keď úplne zdravo sa stravovať podľa našich predkov asi nebude celkom možné, pretože tých chemikálii je všade. Najskôr sa dávajú do pôdy a na rastúce plody, aby sa viac urodilo, alebo vôbec niečo urodilo a používajú sa čím ďalej tým viac všade možne aj nemožne v potravinárskom priemysle. Ani tie bio potraviny nie sú také bio ako sa o nich píše. Myslím si, že v súčasnej dobe my môžeme len eliminovať nezdravé stravovanie. Aj to je dosť problematické sa v tom zorientovať, pretože čo bolo kedysi zdravé, je dnes nezdravé a naopak. Reklamy a knihy na zdravú výživu nás oblbujú z každej strany až človek prestáva chápať čo je zdravé a čo nie. Radosť z nášho stravovania môže mať tak akurát farmaceutický priemysel.
Pripájam tiež jeden poznatok o niektorých potravinách, ktorý robili Rusi ako kozmický výzkum a odtajnili ho.

ten materiá fakt stojí za prečítanie
Dáša_
24.04.13,10:56
No, neviem, ked vidim kopu ludi s chorou stitnou zlazou, kopu ludi, ktori mesacne spotrebuju za tasku liekov za skoro 100€, ani nemusia jest. Sedim v koloniali na bednicke piva, niekolko chorych do 50 rokov v kome, kopu sa hrnie do mesta za doktormi, pretoze maju tituly, neveria obycajnej strave pretoze ich masiruje reklama. Snad ani nepoznam zdraveho cloveka. Chyba osveta, nie ta, kupte si ten a ten vyzivovy doplnok. Riesenie je v skanzenoch. Pred drevenicami sa pestovali domace bylinky, korenova zeleninana, na poli zemiaky, ovos, raz a kapusta, v mastali krava, koza, baran, zopar sliepok, husi a kaciek, pieklo sa na masti a lanovy olej sa pouzival surovy. Prezuvavec sa krmil travo a senom, nie kukuricou. Vcera som videl polovnika, ktory krmil zver kukuricnymi klasmi, vari nevie, ze zver po Novom roku toto nesmie jest, musi sa zasusit? Clovek sa zahrieval pohybom, pil obycajnu vodu z potoka. Tym bol prisposobeny nasmu klimatu. Podnebie ostalo, ale zmenil sa sposob pohybu, vyzivy a pitia. Choroby ako mor a pod., dovlekli namornici z exotickych krajin, napodobne od nas tam zavliekli chripku, ktora kosila domorodcov. Dnes sa vela cestuje, dovaza sa nove sadivo, ktore nie je aklimatizovane na dany region. SKusim vysvetlit na priklade: Napriklad plesen zemiakov a uhoriek. Kedysi ludia nevedeli co to je. Plesen udajne vznika Malej Azii,Turecku a vychodny vietor ju pomaly presuva k nam, kazdorocny cyklus. To znamena, ze cim je zemiak a uhorka pestovany blizsie k vychodu, tym je evolucne odolnejsi voci plesni. Co vsak uceni robia dnes? Osivo sa dovaza hlavne z Holandska, ktore je dalej na zapad a nie je odolne voci plesniam, pretoze tam dorazi az na zaver sezony, pripadne vobec. Pri zmene klimatu sa samozrejme clovek prisposobi, ma to dane v DNA, ale chvilu to potrva. Preto sa alabut snazi trosku popasovat s osvetou zo zdrojov nasej genetickej skupiny s markerom R1a1. Knih dietologov zo skupiny R1b je vela, su podporovane masivnym marketingom a niekde som zachytil informaciu, ze niektori autori, na ktorych sa odvolava aj cast lekarskej verejnosti, dostali 75 000 dolarov za zavadzanie verejnosti. Kto ma laboratoria schopne ziskavat vierohodne vysledky? A kto ma laboratoria nezavisle na grantoch. Lieky a potraviny sa stali vynosnym artiklom po zbraniach a energetike. Moze vedec skumat, co je ludom potrebne bez grantov, alebo skuma napriklad vplyv bananov na sexualnu produkciu opic, pretoze je to lepsie platene? Nie som ani lekar, ani vyskumny pracovnik, iba pomocny robotnik vo vysluzbe, nesiem hlavu na klat, snazim sa vysvetlovat ako viem. :-)

alabut, ked čítam to, čo píšeš o stravovaní, tak vždy žasnem, koľko pravdy je v tom, čo píšeš. A myslím to vážne. Hoci píšeš, že si obyčajný pomocný robotník, tvoje slová majú hlavu a pätu. Vidieť, že o tom rozmýšľaš takým zdravým, sedliackym rozumom.
korduľa
24.04.13,11:06
Ahojte, ja som skusala dlho zdravu a delenu stravu. Popri praci som ale vobec nestihala si zdravo varit a vobec riesit jedlo. Potom som objavila tuto zdravu stravu v krabicke -  krabičková diéta na chudnutie (http://www.dietavkrabicke.sk/) . A aj manzela som nahovorila. Je to super, ze sa nemusime o nic starat. Staci otvorit box so zdravym jedlo :)

Aky je vas nazor na tuto dietu?

poznam chalana, ktory takto schudol 15 kg, minul 2000 euro potom prestal a pribral 20kg spat. tvoja otazka to presne vystihuje, je to dieta, po ktorej vzdy ked sa clovek vrati spat k povodnemu stravovaniu je tam kde bol, ale o nieco tazsi a o niekolko penazi lahsi.
nema sa nic skusat, treba zdravy rozum a zmenit pristup navzdy
bettylou
24.04.13,11:16
nemusí, a tú ryžu a zemiaky tiež nie
bettylou
24.04.13,11:33
aj to sa prekrúca ako komu dokrámu šikne
bettylou
24.04.13,14:00
Zabudate na fakt, ze to co dnes zjem, sa na zdravi prejavi o tak 20 rokov.
Cize je blbost verit, ze ak niekto chodi do McShitu, tak je v pohode..
Pockajte par rokov a potom uvidite..

Osobne skor neviem, ci je zdravsie jest, alebo nejest vobec radsej..

vyskúšaj!
Indeed
29.04.13,07:38
Aj tento može byť celkom užitočný link:

http://www.amway.sk/nase-znacky/nutrilite-sk/double-x-a-daily
lujza.j
29.04.13,07:44
cena tam nie je,alebo som slepa..?
osky
30.04.13,16:04
amway je prostriedok zarobku pre istu sektu,takze toto by som eeeee
roman29
25.07.13,12:27
Ja by som bola zvedavá koľko rokov má zadávateľ tejto témy. Ak menej ako 80, tak mi to pripadá absurdné aby sa zaoberal každý deň zdravou výživou, zdravým spôsobom života a prísne sledoval čo je, pije a kaká.

Aby v strese nesledoval koľko dnes prijal zinku, horčíku, vitamínu C, A, D, omega nenasýtených a nasýtených potvôr, ktoré aj tak v domácich podmienkach nezistí ale aby sa na jedlo tešil. Aj skromné jedlo zjedené v pohode a v príjemnej spoločnosti chutí viac ako jedlo ktoré je na tanieri prísne pitvané či je zdravé, v predpísanom množstve, kvalite, s požadovaným množstvom vitamínov, stopových látok podľa nejakej knižky MUDr. HUDr. CSc. ktorý svojim mudrovaním potrebuje zarobiť na blbosti iných.

Nie, ja sa kazdy den nezaoberam vyzivou a nesledujem velmi co prijmem, to je nedorozumenie.
Cele co som chcel touto temou, je trosku debatovat na temu zdrava vyziva, preto, lebo obcas si k tomu nieco precitam v nejakych casopisoch, novinach, obcas na taky clanok natrafim niekde na webe... Robi sa z toho velky cirkus, clovek nadobudne pocit ze by ludia ktori sa toho nedrzia mali mret ako muchy resp. minimalne rovno odpadavat kazdu chvilu priamo na ulici.

Poznam ludi v okoli , co sleduju rozne taketo trendy, jedia to co si myslia ze je zdrave a teda casto aj nie chutne ... len preto ze to ma byt zdrave, naopak poznam aj ignorantov, cisto "masove" typy, "rezen musi byt" .... "fuj, zelenina, vitaminy, to mi nedavaj" :) ....... ja som niekde medzi tym, a troska som chcel na tu temu debatovat, vela veci co sa popise mi pride absurdnych, anglican by povedal "overhyped" ... ked vidim ze ti ignoranti si ziju desatrocia v pohode, a naopak casto ti "zdravo zijuci" maju velke problemy ... tot vsjo, debata, hladanie nejakej logickosti, racionality .. zlatej strednej cesty.
erik555
25.07.13,13:06
Poznam ludi v okoli , co sleduju rozne taketo trendy, jedia to co si myslia ze je zdrave a teda casto aj nie chutne ... len preto ze to ma byt zdrave, naopak poznam aj ignorantov, cisto "masove" typy, "rezen musi byt" .... "fuj, zelenina, vitaminy, to mi nedavaj" :) ....... ja som niekde medzi tym, a troska som chcel na tu temu debatovat, vela veci co sa popise mi pride absurdnych, anglican by povedal "overhyped" ... ked vidim ze ti ignoranti si ziju desatrocia v pohode, a naopak casto ti "zdravo zijuci" maju velke problemy ... tot vsjo, debata, hladanie nejakej logickosti, racionality .. zlatej strednej cesty.
Tak vidis...bud medzi tym.
Mozes sa "zdravo" stravovat, ale ked budes nespokojny vo vnutri z roznych pricin, tak ta to moze skor "polozit", ako ten, co sa tzv. nezdravo stravuje a pritom je vo svojom vnutri stastny. Na psychiku cloveka tiez netreba zabudat...nielen o "zdravom" stravovani pisat.
roman29
31.08.13,09:15
a sme doma .. aktualny clanok na sme.sk : http://tech.sme.sk/c/6916780/pozrite-si-styri-myty-o-jedle-a-piti.html .... takze ziadne povinne 2-3litre tekutin denne vypit ako nam hustili posledne roky z kazdej strany. Smutne, ale taka bola propaganda dlhe roky, ...ale vlastne stale aj je.
korduľa
02.09.13,09:16
a sme doma .. aktualny clanok na sme.sk : http://tech.sme.sk/c/6916780/pozrite-si-styri-myty-o-jedle-a-piti.html .... takze ziadne povinne 2-3litre tekutin denne vypit ako nam hustili posledne roky z kazdej strany. Smutne, ale taka bola propaganda dlhe roky, ...ale vlastne stale aj je.
myslim, ze pravda je niekde medzi tym. dehydratacia je nebezpecna, nezabudnem ako mojho muza v takomto stave "zviezlo" a museli sme volat zachranku a to pil, nie sice 2 litre, ale asi to aj tak bolo malo. videla som taky pokus na jednovajecnych dvojickach, ked po tyzdni robili testy aj jednej aj druhej, jedna pila liter denne, druha kazdu hodinu pohar vody a vysledky boli teda fakt rozdielne. urcite to netreba prehanat, ale zlata stredna cesta v piti vody je urcite lepsia, ako keby si dal dva litre kofoly