kos11
18.02.13,11:20
Som lekár mám tuto profesiu ako hlavnú prac. činnosť nie živnosť. Mávam aj iné aktivity napr. prednaškovú činnosť pre subjekty ktoré ma o to požiadaju. Od nich som dostával ofiaciálne tlačivá o príjmoch ktoré som si zahrňoval do ročného daňového priznania a platil z týchto príjmov daň z príjmu ako FO B teda spolu aj s hlavným zamestnaním.
Ako je to teraz z ostatnými odvodmi do SP a zdravotné poistenie ? Je potrebne platiť ak platím tieto odvody z hlavného zamestnania a odvádzam dane z príjmu? Asi to závisi od výšky príjmov že?
veronikasad
18.02.13,10:22
Príjmy z lektorskej činnosti (na dohodu) sú príjmom podľa § 5. Zahrnieš ich do jedného DP , spolu s príjmami lekára a uplatníš ročnú NČZD. Zrazené preddavky z § 5 započítaš.

Od 1.1.2013 sa platia odvody aj z dohôd. V prípade, že by z hlavného zamestnania (alebo podnikania podľa osobitných predpisov) presiahli maximálny mesačný VZ, môžeš požiadať SP o vrátenie preplatku.
kos11
18.02.13,10:27
Ďakujem, budem z týchto príjmov platiť aj SP a zdravotné?
veronikasad
18.02.13,10:29
Ďakujem, budem z týchto príjmov platiť aj SP a zdravotné?
ako lekár si zamestnanec ?
Z dohôd -podľa typu dohody sa zráža zdravotné aj sociálne poistenie. Ak sa pýtaš či ti ovplyvnia výpočet preddavkov - nie.
kos11
18.02.13,10:35
Ano som zamestnanec nemocnice. Doposial som mal z týchto dohôd sťahovaný len preddavok na daň ?
veronikasad
18.02.13,10:38
Ano som zamestnanec nemocnice. Doposial som mal z týchto dohôd sťahovaný len preddavok na daň ?
Zvýraznené platilo do 31.12.2012. Od 1.1.2013 sa platia z dohôd odvody do ZP aj SP, ale závisí aj od druhu dohody - či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem. Je to pre laika dosť komplikované, ak máš pochybnosti, požiadaj o vysvetlenie mzdárku zamestnávatela, kde máš príjem na dohodu.
kos11
18.02.13,10:41
Takže od 1.1. 2013 z dohôd / mimo moju hlavnú prac. činnosť / okrem preddavku na daň mi subjekt bude musieť za seba ako "zadavateĺa" stiahnut stiahnúť Soc. a zdravotné poistenie, a ja tiež si budem musieť z dohodnutej výšky zaplatiť okrem dane aj soc. a zdravotné odvody ?
veronikasad
18.02.13,10:44
Takže od 1.1. 2013 z dohôd / mimo moju hlavnú prac. činnosť / okrem preddavku na daň mi subjekt bude musieť za seba ako "zadavateĺa" stiahnut stiahnúť Soc. a zdravotné poistenie, a ja tiež si budem musieť z dohodnutej výšky zaplatiť okrem dane aj soc. a zdravotné odvody ?
ano, pokial ide o dohody s pravidelným príjmom. Pri dohodách s nepravidelným príjmom je to ešte komplikovanejšie.

Aké dohody máš uzatvorené ? (Dohoda o vykonaní práce? Dohoda o pracovnej činnosti?). V akom termíne máš stanovenú odmenu ?
kos11
18.02.13,10:45
V mojom prípade ide o nepravidelný príjem.
veronikasad
18.02.13,10:46
V mojom prípade ide o nepravidelný príjem.
Možno si to myslíš len ty. Aký typ dohody a kedy termín výplaty ?
avalik
18.02.13,10:47
Takže od 1.1. 2013 z dohôd / mimo moju hlavnú prac. činnosť / okrem preddavku na daň mi subjekt bude musieť za seba ako "zadavateĺa" stiahnut stiahnúť Soc. a zdravotné poistenie, a ja tiež si budem musieť z dohodnutej výšky zaplatiť okrem dane aj soc. a zdravotné odvody ?


dostanes cisty prijem tak ako doteraz, len z dohod za teba zamestnavatel odvedie nie len preddavky na dan ale aj odvody do poistovni - tak ako v hlavnom zamestnani
veronikasad
18.02.13,10:48
dostanes cisty prijem tak ako doteraz, len z dohod za teba zamestnavatel odvedie nie len preddavky na dan ale aj odvody do poistovni - tak ako v hlavnom zamestnani
Čistý príjem znížený o odvody zamestnanca - nielen o daň ako doteraz ...
kos11
18.02.13,10:52
Dohoda o vykonaní práce podpisujem po prednaške dohodnutu sumu, s výplatou ca. mesačne po prednáške, na konci roka som dostával ročne zúčtovanie za celú činnosť ca. 7 krát v roku.
avalik
18.02.13,10:52
Čistý príjem znížený o odvody zamestnanca - nielen o daň ako doteraz ...

ved tak som to myslela :) ... pochopila som otazku tak, ze zadavatel sa pytal ci si on sam bude musiet este nejake odvody platit z toho co mu zamestnavatel vyplati - preto som napisala, ze dostane cisty prijem tak ako doteraz
veronikasad
18.02.13,10:55
Dohoda o vykonaní práce podpisujem po prednaške dohodnutu sumu, s výplatou ca. mesačne po prednáške, na konci roka som dostával ročne zúčtovanie za celú činnosť ca. 7 krát v roku.
V tomto prípade platíš odvody do ZP aj SP z každej odmeny.

Nepravidelným príjmom sa chápe napr. dohoda o pracovnej činnosti uzatvorená na dobu neurčitú, kde odmena za výkon práce bude vyplatená až po skončení tejto dohody - čo nie je tvoj prípad.
Katy a R
18.02.13,10:56
Ja len jednu otázku - že prečo DP typ B . Ak píšeš že máš PP (nemocnica) plus príjmy z dohody tiež podľa § 5:confused:
veronikasad
18.02.13,10:59
Ja len jednu otázku - že prečo DP typ B . Ak píšeš že máš PP (nemocnica) plus príjmy z dohody tiež podľa § 5:confused:
Z prvej otázky som "nevyčítala" či má súkromnú prax alebo je zamestnancom ... Zmazala som typ DP v prvom príspevku.
kos11
18.02.13,11:04
Čiže potom je lepšie mať zmluvu na dobu neurčitu, a neodvádzam SP a ZP ?
veronikasad
18.02.13,11:05
Čiže potom je lepšie mať zmluvu na dobu neurčitu, a neodvádzam SP a ZP ?
ale bez vyplatenej odmeny. Tú by ti zamestnávatel vyplatil až keď dohoda skončí a vtedy by si z nej zaplatil odvody.

Pozri odkaz v profile
kos11
18.02.13,11:06
alebo typ A ? B som si myslel koli ostatným príjmom mimo hlavného.
veronikasad
18.02.13,11:07
alebo typ A ? B som si myslel koli ostatným príjmom mimo hlavného.
Ak máš len príjem z dohôd a zo zamestnania, podávaš DP typu A.
Katy a R
18.02.13,11:10
alebo typ A ? B som si myslel koli ostatným príjmom mimo hlavného.
a máš príjmy podľa §6, §7, resp § 8:confused: zo zadania to jasné nie je!
kos11
18.02.13,11:20
Dohoda je §6 dávam to do kopy spolu s hlavným príjmom to je tuším §5
Katy a R
18.02.13,11:24
Dohoda je §6 dávam to do kopy spolu s hlavným príjmom to je tuším §5
tak potom neviem, akú dohodu máš na mysli :confused:... tá prednášková činnosť je na základe akého oprávnenia :confused:
Sme predpokladali, že máš na mysli dohodu podľa ZP. - treba upresniť!
veronikasad
18.02.13,13:46
Dohoda je §6 dávam to do kopy spolu s hlavným príjmom to je tuším §5
Píšeš o dohode o vykonaní práce - tá je príjem z § 5, rovnako ako tvoj príjem zo zamestnania. Preto ti stačí A-čko

http://www.porada.sk/t210260-odvody-lekar-popri-hlavom-zamestnani.html#post2254358