maminka1
18.02.13,12:27
ahojte...potrebovala by osm poradit od skusenych...
staviame dom, mame stavbyveduceho, ktory podla mna urobil chybu. od leta nam slubuje, ze stavba bude na zimu zakryta pod strechou, doteraz to tak nieje. avsak prvotny problem nebol v nom, vyskytla sa nejaka chyba statiky, tesar povedal, ze statiku treba prerobit...ale zistil to az vtedy, ked bola asi polovica hrad na streche...tak sme dali prepocitat statku opat, ten isty statik povedal, ze je to ok...tak tesar zacal robit znovu...ked sme sa ale stretli s tesarom ovedal, ze nieje spokojny ani s tym opatovnym prepoctom, a tak sme to dali prepocitat inemu statikovi, ktory navrhol riesenia, s ktorymi suhlasi aj tesar...lenze sa musel dokupit material...
vsetky tieto problemy chapem a viem, ze sa museli riesit...ale nie je to vsetko stavbyveduceho - manazera chyba, ze to nezabezpecil tak, aby sa bud tie hrady na strechu pred zimou nedali, alebo aby sa ta chyba statiky riesila skor? aj to sa riesilo az na moj podnet...manazer by to bol nechal tak...manazer ma v popise prace vyhladavat firmy, koordinovat casovu postupnost jednotlivych krokov a samozrejme technicke veci ako stavbyveduci...
no a vysledok celeho tohoto konania je, ze na celu stavbu aj s hradami nam celu zimu snezi a prsi...dalsia moja otazka je, ci to poskodi tie dreva? je tam ten zeleny nater na nich, nic viac...bude vobec sanca vysusit tu stavbu? dakujem vam vsetkym velmi pekne za odpoved...
alltracboy
18.02.13,18:35
neposkodi. to je tak hrube drevo, ze jedna zima tomu nic nespravi. mozes tam pritlct pasy igelitu aby na to priamo neprsalo z vrchu. Pokial to budu do mesiaca robit tak to ani neries.
maminka1
18.02.13,18:36
vdaka to som chcela pocut...si mi zlepsil naladu ;-)
ciners
19.02.13,07:27
Asi ste sa dali fajne odr... Tesar vedel urcite robit len jeden druh krovu a preto ked nechcel prist o zakazku, tak si vymyslel problem so statikou. Akurat ze bezne pouzivane profily na krovoch su vyuzivane mozno na 30 percent, tak neviem co chcete, aby tam padlo.

Navyse mate dost divnu predstavu o prace stavbyveduceho. On ma zabezpecovat, aby sa stavalo v sulade s platnou vykresovou dokumentaciou, jednoducho, co dostane do ruky, to postavi.
maminka1
20.02.13,08:35
ciners a preco si myslis ze druhy statik, ktory nepozna tesara teda prerobil statiku strechy ? a stavbyveduci je aj manazer stavby, akze by mal konzultovat ako s robotnikmi tak s nami dane veci...
chandler
20.02.13,09:33
drevo zimu zvladne, toho sa neboj.
stavbyveduci vobec nemoze za rozpory medzi dvoma statikmi. je dost pravdepodobne ze pravdu ma ten povodny statik. to co hovori tesar nie je dolezite.

navyse si myslim ze ziadne rozpory nemali. prvy to spravil dobre podla toho ako to chcel on a druhy to spravil tiez dobre podla toho ako to chcel tesar.
ciners
20.02.13,12:51
Ja si myslim, ze to bolo presne ako pise chandler.
Kazdy z tych ludi ma presne danu pravnu zodpovednost, takze argumentovat, ze stavbyveduci je nejaky manazer, ktory ma vsetko vediet neobstoji.
1. je projektant, ten je pravne zodpovedny za spravnost a realizovatelnost navrhu
az 2. je ten stavbyveduci, ktory to ma postavit tak, ako projektant navrhol. Inak sa stava prvy a berie zodpovednost na seba.
3. je ten robotnik, tomu to uz moze byt cele jedno, ten ma vziat vykres a postavit.
To nie su ziadne srandy, ti ludia si platia poistky a chyba im ide presne podla zakona na triko.
ciners
20.02.13,12:54
ciners a preco si myslis ze druhy statik, ktory nepozna tesara teda prerobil statiku strechy ? a stavbyveduci je aj manazer stavby, akze by mal konzultovat ako s robotnikmi tak s nami dane veci...
Ten prerobil konstrukciu strechy, lebo predpokladam, ze ked ste mu to ako zakazku dali, tak mu docvaklo, ze to chcete inak.
Tiez som prerabal kopu konstrukcii, ktore neboli navrhnute zle, ale dali sa aj inak.
proste si myslim zo svojich skusenosti, ze tesar bol spekulant.
maminka1
22.02.13,06:56
ciners ja neviem a pravdu sa asi nedozviem, ale dobre, stavbyveduceho necham tak..teraz ma trapi co pisete, ze tesar proste nemal pravdu...tazko napisat co sa mu na strechce nepacilo, ale v podstate najvacsi problem bol previs valbovej strechy 1, 75m na jednej strane, na inych stranach bol do 90 cm a inde zase 110cm...a tak sme mali roznu vysku vencov... a dalsia vec bola nizky sklon strechy 20 st., a nosne steny na ktorych je polozena su daleko od seba a bolo nam vysvetlene, ze ta vaha strechy bude roztlacat steny od seba....
bjuty smis
22.02.13,07:36
ciners ja neviem a pravdu sa asi nedozviem, ale dobre, stavbyveduceho necham tak..teraz ma trapi co pisete, ze tesar proste nemal pravdu...tazko napisat co sa mu na strechce nepacilo, ale v podstate najvacsi problem bol previs valbovej strechy 1, 75m na jednej strane, na inych stranach bol do 90 cm a inde zase 110cm...a tak sme mali roznu vysku vencov... a dalsia vec bola nizky sklon strechy 20 st., a nosne steny na ktorych je polozena su daleko od seba a bolo nam vysvetlene, ze ta vaha strechy bude roztlacat steny od seba....

teraz to je už jedno, ani neviem, ako to presne bolo..
ale tak všeobecne, prečo si viacej verila tesárovi s 3. ročnou učnovkou ako statikovi, čo to 5 rokov študoval na vysokej škole??
chandler
22.02.13,08:21
teba vobec nemusi trapit kto ma a nema pravdu, dolezite je aby bol ten dom bezpecny a aby si sa pod tou strechou aj tak bezpecne citila. hlavne zavolaj toho statika co navrhoval tu strechu nech pride skontrolovat ako to ten tesar spravil. spravidla najviac mudruje ten co najhorsie robi.
maminka1
22.02.13,08:42
teraz to je už jedno, ani neviem, ako to presne bolo..
ale tak všeobecne, prečo si viacej verila tesárovi s 3. ročnou učnovkou ako statikovi, čo to 5 rokov študoval na vysokej škole??

pretoze mam z praxe overene, ze niekedy je clovek v praxi dolezitejsi ako clovek teoretik. a je mi v podstate jedno, co je to...ci tesar ci architekt... bez toho aby som niekoho urazila. a ten tesar nebol uplny magor, len nam ukazal, ze on to spravil ako statik kazal a neurazal ho, len sa bal, aby nam strecha nepadla na hlavu. jemu neslo o nic ine...povedal, ze ak si to statik vyslovene tak zela, ze on radsej robotu skonci, lebo nechce niest zodpovednost, ked sa to poprehyba, alebo...nieco ine... co sa mi zdalo ako rozumna rec...
bjuty smis myslis, ze kazdy kto ma vysoku skolu je mudry? eee...
maminka1
22.02.13,08:44
teba vobec nemusi trapit kto ma a nema pravdu, dolezite je aby bol ten dom bezpecny a aby si sa pod tou strechou aj tak bezpecne citila. hlavne zavolaj toho statika co navrhoval tu strechu nech pride skontrolovat ako to ten tesar spravil. spravidla najviac mudruje ten co najhorsie robi.
ano chandler presne takto som si myslela aj ja...
ace123
23.02.13,22:01
Hm, a nebola moznost, aby sa ten statik a ten tesar stretli priamo na stavbe a vydiskutovali by si to? Predsa len ich praca uzko suvisi. Nie som stavebnik ale ITckar, tak fakt neviem, ale na tvojom mieste by som chcel presne toto, alebo si to obhaji statik pred tesarom, alebo statik uzna co ja viem co. Bolo by to osobne, ale uvidela by si, ktory zacne byt nervozny a tak, to by bol moj typ na cloveka, ktory tomu prd rozumie... :-) Ved platis oboch.
Martin1310
23.02.13,23:03
Keby som tak ako tu bolo spomenuté ako robotník len robil a nekecal tak už xy vecí čo som robil by bolo zle.Nemôžem s tým súhlasiť.projektant po skončení vysokej školy rozumie síce teoreticky všetkému možnému na stavbe ale ja čo celí život robím vlastne na stavbách jednu konkrétnu vec tej veci rozumiem dobre .Samozrejme že iným veciam nerozumiem a on áno.Už som bol párkrát konfrontovaný z projektantom toho čo sa mi nepáčilo a ešte sa mi nestalo že by mi nedal za pravdu.Podotýkam že nikdy som ho nijako nehanil len som mu ukázal čo sa mi nepáči.Kedysi som na to kašlal až do jednej udalosti ked som vec spravil podla projektu a na mna bolo potom zle že to nieje dobré.Doslova mi bolo povedané že šak to kreslilo tamto mladé dievča a vy máte vedieť že to nebolo dobré.Proste sa uplatnil zákon padajúceho hovna s prepáčením.
marleau
24.02.13,16:48
Pravdu možte mať všetci,ale najlepšie by boli fakty,údaje,výkres,konkrétna problematika. Takto je to iba o teórii. Ani sudca sa nevyjadrí,kým nemá čo najviac podkladov,resp. nevidí do problému. Toto je často "bolesť" Porady.
marleau
24.02.13,16:50
neposkodi. to je tak hrube drevo, ze jedna zima tomu nic nespravi. mozes tam pritlct pasy igelitu aby na to priamo neprsalo z vrchu. Pokial to budu do mesiaca robit tak to ani neries.

Toto by som netvrdil. A čo voda,ktorá sa dostane do trhlín dreva a potom zamrzne? Hm,teoretici?
marleau
24.02.13,16:51
vdaka to som chcela pocut...si mi zlepsil naladu ;-)

Ja by som kľudný nezostal. PS: som drevár,nie IT prispievač do všetkých diskusií.
ace123
25.02.13,05:36
@marleau: Hm, ak narazas na mna, tak potom nechapem, preco si mi dal suhlas :-))) Vzdy, ked som si neni isty radou, tak napisem, ze pracujem ako IT clovek [asi je to otravne, prestanem], kolko ludi poradi zle a nevadi im to. Stavebne veci mam ako hobby a viem, ze ako neprofesional v podstate nemam co poradit, tiez ked mne nejaky clovek "od lopaty" vravi, ako mam robit svoje veci, tak to vyznie divne. A urcite neprispievam do kazdej diskusie; citam uplne vsetky, lebo ma to velmi zaujima. Ak som niekedy poradil niekomu zle tak ma to mrzi.

Ak to nebolo na mna, tak nic a ignoruj, co som napisal.
maminka1
25.02.13,08:06
bola by osm rada, keby ste mi radili a neutocili jeden na druheho..
marleau: a co mam robit? co treba s tym drevom robit teraz? ked bolo celu zimu odkryte? ja osm premyslala, ze nech sa strecha spravi a ci by nebolo dobre preckat jar, nech sa to vysusi, az potom stavbu uzavriet? alebo ako to mame riesit? porad....
chandler
25.02.13,13:00
marleau: a co mam robit? co treba s tym drevom robit teraz? ked bolo celu zimu odkryte? ja osm premyslala, ze nech sa strecha spravi a ci by nebolo dobre preckat jar, nech sa to vysusi, az potom stavbu uzavriet? alebo ako to mame riesit? porad....

som velmi zvedavy co ti na to velky "praktik" poradi, ale pravdepodobne bude zase len mudrovat :)

tvoj problem maminka je v tom ze vzdy pocuvat toho co najviac krici a nie toho co tomu najviac rozumie :) hlavne sa ukludni a nechaj to na stavbyveduceho
alltracboy
25.02.13,13:19
Toto by som netvrdil. A čo voda,ktorá sa dostane do trhlín dreva a potom zamrzne? Hm,teoretici?

napis nam co sa stane. ty si velky praktik. Halovy so susenym drevom.. ako zbytocne tu places ked ma tie tramy uz pol roka na dazdi. Ale pochybujem ze tomu mraz nieco porobi za taku kratku dobu. Videl si ty vobec drevo po zime? mozem ti poslat foto..aj ti ho prerezem. S tak vekym tramom jedna zima nemoze spravit absolutne nic. Este ti snad pomoze, ze lad ma snahu sa tlacit skor do vysky ako do sirky ak by si narazal na to ze sa ten tram snad rozthne :D
marleau
26.02.13,12:59
Drevo bolo predsa natreté
A ako náter zabráni vniknutiu vody do prasklín,zamrznutiu a trhaniu masívu?
marleau
26.02.13,13:00
na teba nie,s tebou súhlasím
chandler
26.02.13,13:09
presne ako som povedal :)
praktik :)
marleau
26.02.13,13:12
presne ako som povedal :)
praktik :)
Čo ti je na tom zlé?
marleau
28.02.13,13:22
Pýtam sa teba alltracboy,koľko krovov,domov alebo iných drevených konštrukcií si navrhol,vyrobil alebo zmontoval? Pýtam sa preto,lebo tvojim debilným koníčkom je rýpať do mňa a reagovať nevhodným spôsobom na každý môj príspevok. Nech si zadávateľ témy urobí obraz,kto je kto v obore. To platí aj na ostatných,ktorým neviem prečo ležím v žalúdku!
alltracboy
28.02.13,15:23
Zadavatel asi stale caka na tvoju odbornu radu, tak to uz konecne vytlac. Inak si to ty co sa zacal navazat do mna tak neviem o com teraz pises. Urcite i zadavetelovy dost pomohol svojou otazkou.. ale odpoved sa nepise s otaznikom na konci.. alebo ti ma zena odpovedat co sa stane z drevom? Ja si stojim za tym co som napisal. Ja sa divim ze vsetky fosne co na ne dva roky prsi a snezi este niesu na franforce. Dovol mi na koniec mojeho prispevku citovat tvoje odborne a fundovane odpovede:

1, A čo voda,ktorá sa dostane do trhlín dreva a potom zamrzne? Hm,teoretici?
2, Ja by som kľudný nezostal.

Na zaklade prvej "otazky" vyslovene nabadas k diskusii, tak sa potom nediv ze dostanes odpoved.

PS: a ty nam povedz kolko tebe premoklo a zmrzlo dreva?


P....(vycuc z predosleho prispevku)....!
marleau
28.02.13,18:17
1, A čo voda,ktorá sa dostane do trhlín dreva a potom zamrzne? Hm,teoretici?
2, Ja by som kľudný nezostal.
Ak niekto nevie,čo urobí voda,keď niekde zamrzne,tak nech sa radšej viac nič nepýta.


PS: a ty nam povedz kolko tebe premoklo a zmrzlo dreva? Budeš prekvapený,ale ani lata. Ja sa o materiál starám,ja na kvalite nešetrím.
.
bjuty smis
28.02.13,18:57
no, podla mna sa má pýtať práve ten, čo nevie....na to je porada, nie ?

ked že to neviem, tak sa opýtam, čo teda spraví voda, ked zamrzne v špáre hranola ?
neplatia tam fyzikálne zákony ? ten lad bude roztláčať a trhať tie hranoly namiesto toho, aby vystúpil do volného priestoru ??
tie hranoly predsa nebudú po navlhnutí vodotesne izolované, či ??

len sa pýtam, lebo já mám altánok -strecha iba prekrížené hranoly-už 2 .zimu a nič sa im nestalo...
alltracboy
28.02.13,19:39
on proste nepochopi ze jednak v trhlinach voda skoro vobec nestoji lebo odtecie, za druhe ze trhliny su klinove tym padom lad netlaci na boky a za tretie ze drevo je zive takze je poddajne a pruzi. Ja nevravim ze drevo vonku casom nezhije, ale to ze jedna zima podla mna nespravi s tramom nic vazne.
alltracboy
28.02.13,19:47
Ak niekto nevie,čo urobí voda,keď niekde zamrzne,tak nech sa radšej viac nič nepýta. No ked voda niekde zamrzne, tak je tam smyklavo a da sa tam niekde..napriklad na jazere korculovat. Ja proste obdivujem ako presne vies definovat otazky a hlavne odpovede. Kludne napis maminke1 ze ma tramy nenavratne znicene, ze ty si z toho cely nekludny a mala by to zhodit a ritualne spalit. Tak sa to predsa nerobi.. ty sa o drevo staras.. urcite ho chodis po vyrube do lesa ohrievat aby nezmrzlo.

.
chandler
01.03.13,07:06
som pozeral co je ten marleau zac. ma 2500 prispevkov a vsetky su uplne rovnako o nicom ako tie co predvadza tu.

trvalo mi to asi 3 dni kym som to vsetko precital :(
marleau
01.03.13,07:33
som pozeral co je ten marleau zac. ma 2500 prispevkov a vsetky su uplne rovnako o nicom ako tie co predvadza tu.

trvalo mi to asi 3 dni kym som to vsetko precital :(

Ako si nejde čítanie,za tri dni prečítam bibliu dvakrát...
Mňa neobviňuj za to,že ty si nechápavý.
alltracboy
01.03.13,11:00
Ako si nejde čítanie,za tri dni prečítam bibliu dvakrát...
Mňa neobviňuj za to,že ty si nechápavý.
biblia je na rozdiel od tvojho chvastania aspon zaujimava.
marleau
01.03.13,11:56
Aké chvastanie ty hlupák?
marleau
01.03.13,13:22
hehe,že asik,ako škôlkar...hehehehe
alltracboy
01.03.13,13:49
jemu ocividne nedochadza ze citanie na fore je spojene s vyhladavanim a to je prevazna vacsina casu. Ja som to tiez chcel vela krat spravit, ale nestoji to za to. A tiez pochybujem ze by cital hociaku biliu dva krat takze sa tu o tom ani nemusime bavit. Podla poslednych prispevkov mu dosli rady, nervy aj argumenty, tak by som to tu odporucal zavriet a premazat.
maminka1
01.03.13,19:43
no mili poradaci, neviem ci ste nechceli svoje prispevky adresovat do inej sekcie, kedze tu riesite osobne problemy a citanie....kazdopadne dakujem kazdemu, ktory mi sovjim odbornym nazorom poskytol nejaku radu... zial s tymi drevami uz asi vela nespravim, nemam moznost dat ich dolu a vymenit. to mi nikto nespravi uz len preto, ze si nikto neprizna chybu...a ja sa k vynnikovi nedopatram... co ma ale zaujima je, ze uz je strecha skoro komplet hotova, este buduci tyzden daju krytinu.stavbyveduci chce na dalsi tyzden zasadit okna...je to rozumne? nepotrebuje ta stavba trochu vyschnut? on tvrdi, ze aj tak vnutri bude vysoka vlhkost a navyse, ze ked tam nebudu okennne tabule bude znova do tej stavby len prsat...s cim suhlasim... vravel, ze strechu hned nebudme izoolovat, takze isty prud vzduchu tam bude a bude sa to tym susit.... moja otazka znie, ci to bude stacit, ci by nebolo dobre tu stavbu nechat schnut tym, ze nezalozit okna a nechat to vetrom preschnut....ci je to blbost? a prosim skuste nenapadat sovje nazory...ja fakt poproi tomto vsetkom nemam cas citat aky mate kto povahu....dakujem vam....
marleau
01.03.13,19:55
Ak máte na streche presahy strechy ako na normálnom dome a nie len 30-50 cm,tak do domu pršať nebude. Ak ak niečo naprší,bude to len trocha,čo možno vietor zanesie. Určite by som okná neosádzal,ak je dom nasiaknutý vodou. Teraz,keď bude strecha hotová,bude najlepšie dom nechať preschýnať v prievane. Ak osadíte okná,rýchlo sa budú robiť inštalácie,omietky,všetko bude mokré alebo aspoň vlhké,no čo viac si plesne možu priať. Takže okná až na jar.