parom84
18.02.13,17:02
Mam problem s automatickou prackou Zanussi (ma cca10rokov): Prebehne cely program, pracka perie, ale neodstreduje. Motor sa vobec netoci. Uhliky na motore som uz vymenil. Moze to byt vraj tepelnou poistkou, ale Ta neviem kde je.
misoft
18.02.13,16:57
Pokiaľ perie - aj motor pracuje - tepelná poistka je v tom "nevinne". Až príde na časť "odstreďovanie" - programátor by mal zopnúť motor - no nezopne (preto neodstreďuje) - chybný programátor. Sám neopravíš = service-man je potrebný.
parom84
18.02.13,17:44
Neviem ci sa to da nazvat pranim, tvari sa ze perie, ale motor sa vobec netoci, ani pri prani
peterkos2
18.02.13,18:04
Mam problem s automatickou prackou Zanussi (ma cca10rokov): Prebehne cely program, pracka perie, ale neodstreduje. Motor sa vobec netoci. Uhliky na motore som uz vymenil. Moze to byt vraj tepelnou poistkou, ale Ta neviem kde je.

Tepelná poistka-alebo klixon býva vyvedená v svorkovnici motora.Aké sú tam svorky?
misoft
18.02.13,19:02
Neviem ci sa to da nazvat pranim, tvari sa ze perie, ale motor sa vobec netoci, ani pri prani
to si pôvodne nespomínal:

Prebehne cely program, pracka perie, ale neodstreduje.
a z toho potom vznikajú nedorozumenia a chybné odpovede a rady.

K veci: bola vykonaná "výmena uhlíkov", ale bola vykonaná i kontrola funkčnosti motora? Pokiaľ je motor 230V - stačí na motor pripojiť oných 230 V napriamo a zistiť, či reaguje (mal by sa roztočiť). Ak nie - je chybný samotný motor (spálené vinutie, príp. medzizávitový skrat) - bude sa musieť riešiť odborná oprava/výmena. Ak sa točí, potom je to medzi prívodným káblom do siete a samotným motorom - a to sú spomínané tepelné poistky, samotný programátor (k tomu sa skôr prikláňam - nakoľko on všetko riadi a spína jednotlivé okruhy a funkcie v poradí).
parom84
19.02.13,17:31
Myslis napojit priamo na nejaky kabel do siete bez trafa? Mne sa to nezda, ze by bol chybny programator, kedze prebehne cely program, len proste pracka nezmyka
deane7
19.02.13,21:41
Ak je motor KO tak sa nevyplatí opravovať lebo cena výmeny motora sa blíži k cene novej práčky.
deane7
19.02.13,21:42
Písal si že sa netočí ani pri praní
misoft
19.02.13,22:47
Myslis napojit priamo na nejaky kabel do siete bez trafa? Mne sa to nezda, ze by bol chybny programator, kedze prebehne cely program, len proste pracka nezmyka
Motor je u takýchto "zariadení" vždy na 230V - programátor je poháňaný krokovým motorčekom (napätie od 12 do 24V - deličom napätia).

Mne sa to nezda, ze by bol chybny programator, kedze prebehne cely program, len proste pracka nezmyka
To prebehne len ten krokový motorček - ale kde je istota, že sú správne spájané kontakty?
Inak - videl si rozobraný programátor?
Je to jeden krokový motorček s nasadenými programovacími kotúčmi na ose, ktoré spínajú jednotlivé kontakty po obvode v tele celého programátora.
Zvonku to vyzerá asi takto (príklad u Zanussi môže vyzerať trochu inak):
http://www.avelmak.sk/img_items/2/22/229/22951.jpg
parom84
20.02.13,15:55
preco by nemali byt dobre pospajane kontakty? s programatorom som nerobil nic
misoft
20.02.13,16:11
Po desiatich rokoch prevádzky aj tie kontakty sa opália, prípadne stratia pružnosť a nepriliehajú. Skúsiť kontrolu elektromotora, ak je funkčný - ostáva len programátor.
parom84
18.04.13,17:50
vraciam sa k teme po case :D minule sme zapojili motor priamo na siet 230v a vypol istic, takze predpokladam ze motor je KO
misoft
19.04.13,15:24
BINGO! Má skrat.