malwa
19.02.13,07:17
Zdravím všetkých poraďákov..
potrebovala by som takú rýchlu radu... vlastním 1/4 rodinného domu. Získala som ho po dedičskom konaní pred rokmi a musím povedať že som sa o to nejak nezaujímala, nebol na to čas.
Teraz sa mi ozval druhý vlastník, že ten dom treba zbúrať, treba k tomu môj podpis a že sa aj chce so mnou dohodnúť..predpokladam, že o tej mojej 1/4 sa chce dohadovať.
Mám nárok si pýtať sumu aká bola stanovena v dedičskom konaní? Čiže podľa ohodnotenia vtedajšieho...alebo tým, že je to teraz už polozrúcanina, tak sa tá suma mení.
ďakujem
Xanti
19.02.13,06:25
No ja predpokladám, že sa chce s tebou dohodnúť na zaplatení pomernej čiastky zodpovedajúcej tvojmu podielu na dome na búracích prácach. A na zabezpečení okolia.

Určite to treba, pochybujem že chce kúpiť od teba 1/4tinu zrúcaniny.
malwa
19.02.13,06:35
Ano, to je síce možné, lenže ja chcem od neho aby si tú moju časť kúpil...a nato sa pýtam, že či mám nárok si pytať sumu podľa osvedčenia, alebo nie
Xanti
19.02.13,06:38
Nie nemôžeš pýtať od neho sumu čo je na osvedčení, nakoľko sa berie trhová cena v čase prevodu nehnuteľnosti. Pochybujem, že bude chcieť kúpiť. Leda tak kvôli pozemku, ak tam chce niečo stavať.

Ale zo zákona majiteľ sa má starať o nehnuteľnosť a ked ohrozuje okolie tak na svoje náklady ju musí odstrániť.
malwa
19.02.13,06:52
Ja som v tom dome nikdy v živote nebola, ani som ten dom nevidela...netušim, či sa ide búrať kvoli tomu, že ohrozuje okolie, alebo kvoli tomu, že sa ide stavať nový...určite nebudem platiť búracie práce predsa.
Tú štvrtinu vlastním len papierovo. On ak tam býva, býval, alebo chce bývať, alebo to chce predať, tak by mal mať zaujem o odkupení mojej časti... takže mna búracie práce nezaujímajú...dakujem pekne
Xanti
19.02.13,06:54
No vlastník má nielen práva, ale aj povinnosti. Ale to si musíte vydiskutovať vy. A ked sa nedohodnete tak môže rozhodnúť súd. Aj napr. že ti súd prikáže uhradiť búracie práce v sume 1/4 nákladov ... takže hodne zdaru v rokovaní .
buchač
19.02.13,07:04
... vlastním 1/4 rodinného domu.
Teraz sa mi ozval druhý vlastník, že ten dom treba zbúrať, treba k tomu môj podpis a že sa aj chce so mnou dohodnúť..predpokladam, že o tej mojej 1/4 sa chce dohadovať.


Ja som v tom dome nikdy v živote nebola, ani som ten dom nevidela...netušim, či sa ide búrať kvoli tomu, že ohrozuje okolie, alebo kvoli tomu, že sa ide stavať nový...určite nebudem platiť búracie práce predsa.
Tú štvrtinu vlastním len papierovo. On ak tam býva, býval, alebo chce bývať, alebo to chce predať, tak by mal mať zaujem o odkupení mojej časti... takže mna búracie práce nezaujímajú...dakujem pekne
...hm .......a ostatní vlastníci ???

Ako , ako ......???.....aký záujem je tam ???
bodliak
19.02.13,07:19
Tú štvrtinu vlastním len papierovo. On ak tam býva, býval, alebo chce bývať, alebo to chce predať

Nič z toho vás nezbavuje povinností, ktoré z toho vyplývajú.
Mali ste aj práva, napríklad na nájomné zato, že niekto iný využíva vašu 1/4.
Na druhej strane druhý vlastník mal nárok na 1/4 investícií, poplatkov, daní, ktoré platil za vás.

Nemáte si moc čo vyčítať.
Vy ste sa o dom (svoj podiel) nestarali, nevyužívali. On ho využíval a staral sa aj o vašu 1/4 a nič za to od vás nepýtal.

Vaša reakcia je typická pre ľudí, ktorý sa zobudia len v dvoch prípadoch.
Keď od nich niekto peniaze pýta, alebo keď niekde peniaze zaňuchajú.
buchač
19.02.13,07:25
Posledný odstavec je fest tvrdý ...ALE AJ fest pravdivý !!!
arizona
19.02.13,07:26
Ja som v tom dome nikdy v živote nebola, ani som ten dom nevidela...netušim, či sa ide búrať kvoli tomu, že ohrozuje okolie, alebo kvoli tomu, že sa ide stavať nový...určite nebudem platiť búracie práce predsa.
Tú štvrtinu vlastním len papierovo. On ak tam býva, býval, alebo chce bývať, alebo to chce predať, tak by mal mať zaujem o odkupení mojej časti... takže mna búracie práce nezaujímajú...dakujem pekne
A kto by tie prace mal platit,ked nie vlastnici?
Keby si mala hned v susedstve nejaku zrucaninu,ktora ohrozuje okolie,spati ti vyhlad a nastahuju sa tam nedajboze nejaky neprisposobivi,ci v lepsom pripade iby krysy,urcite by i rozmyslal inak...

Vlastnit nehnutelnost, to su aj povinnosti, nielen cakanie na peniaze...:rolleyes:
Bud rada, ze niekto tie vybavovacky po uradoch robi aj za teba...
malwa
19.02.13,10:29
ta ste sa teraz všetci sekli čo ste sem napísali...nechcú odo mňa žiadne peniaze za búracie práce
Len potreboval podpis, keďže je to aj na mna napísané :P
No a samozrejme, že na otázku, čo som potrebovala vedieť, som poriadnu odpoveď nedostala...len závidíte, že človek môže niečo získať a toho sa chytíte ..fuj, otras blud tieto diskusie ...bleeeee ..jdu blejt
Xanti
19.02.13,10:33
ta ste sa teraz všetci sekli čo ste sem napísali...nechcú odo mňa žiadne peniaze za búracie práce
Len potreboval podpis, keďže je to aj na mna napísané :P
No a samozrejme, že na otázku, čo som potrebovala vedieť, som poriadnu odpoveď nedostala...len závidíte, že človek môže niečo získať a toho sa chytíte ..fuj, otras blud tieto diskusie ...bleeeee ..jdu blejtNo my máme veštecké gule, ako keby sme ti nepísali, že treba sa dohodnúť ...
a to že nechcel teraz neznamená, že nebude chcieť potom.
Mimochodom nikto Ti nič nezávidí .. a tvoj príspevok je trápny.
ace123
19.02.13,10:40
Hm, ty sa nevies dohodnut rozumne s tvojou rodinou, potom napises prispevok ako jelito a ludia, ktory sa ti snazia rozumne ospovedat ti vlastne zavidia, ze si zdedila zrucaninu? Nemas to nahodou trosku fazovo posunute? :-) Nic v zlom, ale mohla si sa sem ozvat potom, ako si zistila co vlastne chce a ked by si mala realny problem alebo dilemu a nie takto, ked ani nevies o co ide. To uz sem mozem aj na napisat: Mam problem, neviem aky, tak mi poradte...
buchač
19.02.13,10:54
ta ste sa teraz všetci sekli čo ste sem napísali...nechcú odo mňa žiadne peniaze za búracie práce
Len potreboval podpis, keďže je to aj na mna napísané :P
No a samozrejme, že na otázku, čo som potrebovala vedieť, som poriadnu odpoveď nedostala...len závidíte, že človek môže niečo získať a toho sa chytíte ..fuj, otras blud tieto diskusie ...bleeeee ..jdu blejt
Aká otázka , taká odpoveď ...

Iba podpis ???
Toto je potom čo ???...zvyšky blivajsu ???

Mám nárok si pýtať sumu aká bola stanovena v dedičskom konaní?

Blil sem už ráno velebnosti ....stačilo ...
TomasHC
19.02.13,11:04
Mam problem, neviem aky, tak mi poradte... :D :D :D
Mária27
19.02.13,11:06
Môžeš navrhnúť spoluvlastníkovi zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctvas tým, že mu navrhneš tvoj podiel odkúpiť. Hodnota nehnuteľnosti (aj podielu) sa určuje trhovou cenou v čase vyporiadania. Ak stavba na pozemku nemá žiadnu hodnotu, budeš mu ponúkať tvoj podiel pozemku, ktorého hodnota (pozemku) sa znižuje o náklady na búranie a odpratanie tvojho podielu na nehodnotnej stavbe.
Peggynka
20.02.13,07:01
poučné pre všetkých,ktorí si myslia,že hodnota nehnuteľnosti bude rásť bez investíci a údržby. i