dorwin
19.02.13,19:37
Ahojte,
mam vrtanu studnu, hlbka 21m, hladina od cca 14m, vnutorny priemer 110mm

ideme stavat dom - bungalov (vzdialeny po rovine tak 10m od studne) a nechcem darling dat do vnutra kvoli hluku. Takze rozmyslam ako dostat vodu rozumne do domu.

Riesil ste niekto taketo daco? alebo mi viete dat inspiraciu?
Bral by som moznost, ze by som mal aj nejaku zasobu vody na polievanie, mozno aj cez nejaky podzemny zasobnik ale bolo by fajn ak by voda do domu isla priamo z vrtu a nie z toho zasobnika.

som rozmyslal, ze by som dal za dom sachtu s darlingom a s tade by sla do domu tlakova voda.
pripadne dat darling rovno do sachty ku studni?
Potom som nasiel aj nejake tlakove nadoby na vodu, tak neviem ci je to v podstate miesto darlingu.


dakujem
P.
bodliak
19.02.13,18:53
Voda pre dom a zásoba pre polievanie - akú máte predstavu ? Koľko litrov ?

Možno by som pre dom nechal zásobník vo vnútri, to už toľko hluku nebude.

Pre polievanie záhrady môžete mať ďalší zásobník, alebo ak na vnútornú nádobu dáte spätnú klapku, a za čerpadlo tlakový spínač, záhradu budete polievať vodou priamo z čerpadla (zapne sa, keď začnete polievať).
Keď polievať nebudete, bude len v cykloch dopĺňať len vodu pre dom.
dorwin
19.02.13,19:02
na polievanie planujem tak 4m3 nadrz do zeme a na dom neviem... 80l?
zahradu nechcem polievat priamo z cerpadla z vrtu(beriem ze mam vydatnost 25m3 za den)
bodliak
19.02.13,19:15
Nádrž do zeme - to by som videl ako prínos ak do nej zvediete napríklad dažďovú vodu.
Tak či tak, na jej čerpanie bude treba ďalšie čerpadlo.
Brať 25 m3 za deň z vrtu čo má vnútorný priemer 110 mm a výšku vodného stĺpca cca 7 metrov - to chce dobrý prameň.
Tam určite aj ochranu pred behom nasucho.
V tej rúre je cca 60 litrov vody, na to nepotrebujem výkonné čerpadlo, aby som to vytiahol za minútku.
Navyše ponorné čerpadlo nesaje vodu pri dne, ale kôli piesku a iným nánosom minimálne meter nad dnom.
bodliak
20.02.13,06:28
25m3/ deň to je tak 0,3l/sek - nie veľa
Ja som mal razenú 6/4 rúru asi 8-9 metrov ale 60l čerpadlo ( cca 1l/sek) mohlo ísť aj celý deň

Tak na žitnom ostrove po prečistení a prehĺbení studne bežalo čerpadlo 5 hodín a dávalo 600 l/minutu.
Hladina v studni ani neklesla. Také studne sa ale radi zanášajú, pieskujú.
0,3l/sek fakt nie je veľa, ale to rátate s tým, že čerpadlo pobeží 24 hodín denne ?

Vodou zohriatou na vonkajšiu teplotu sa naozaj lepšie zalieva záhrada, ale riskujete aj to, že vám pekne zosmrádne.
bodliak
20.02.13,10:00
20-23 je VEĽA