focus3ccd
21.02.13,11:01
Ahojte, mam prosim taku specialnu otazku v specialnej situacii.
Zlomil som si nohu v zahranici. Bol to pracovny uraz a poistovna vsetko bude hradit. Som teraz uz doma. Manzelka pobera rodicovsky prispevok a teraz si uz neplati dobrovolne poistenie, ani narok uz teraz z neho nema. To sme vsetko vyuzili....

Ma moznost dostat nejake peniaze zo socialnej poistovne, napr. ako osetrovne clena rodiny?

Dakujem
Xanti
21.02.13,10:03
Nemôžeš mať PN a OCR platené súbežne, pretože je to platené z jedného poistenia. Takže nie.
focus3ccd
21.02.13,10:54
Dakujem pekne za odpoved....
focus3ccd
21.02.13,10:56
A este jedna vec, manzelka by mohla ist na OCR s dietatom, ked pobera RP? Moze dostat nejake peniaze navyse?
Dakujem
Tweety
21.02.13,10:56
A este jedna vec, manzelka by mohla ist na OCR s dietatom, ked pobera RP? Moze dostat nejake peniaze navyse?
Dakujem
Tiež nie. Ale ak pracuje, tak môže.
focus3ccd
21.02.13,11:02
Dakujem
Xanti
21.02.13,11:16
A este jedna vec, manzelka by mohla ist na OCR s dietatom, ked pobera RP? Moze dostat nejake peniaze navyse?
Dakujem
Kedy mng. skončilo dobrovolné nemocenské poistenie? Dátum.
focus3ccd
21.02.13,11:38
oktober 2012
Katy a R
21.02.13,11:41
oktober 2012
keď by sa znovu prihlásila - tak potom hneď by mohla mať nárok na ošetrovné (ak tak lekár rozhodne)
- a aj teba môže ošetrovať ;)
ale musí si platiť aj nemocenské aj dôchodkové poistenie :mee:
veronikasad
21.02.13,11:42
oktober 2012
Z tohto poistenia by ešte manželka mohla čerpať ošetrovné aj vlastné nemocenské, v súbehu s rod.príspevkom. Stačí deň pred začiatkom OČR-ky alebo PN-ky prihlásiť sa v SP na celý balík poistenia (bez poistenia v nezamestnanosti) a po skončení PN alebo OČR sa z poistenia odhlásiť.
focus3ccd
21.02.13,12:46
Dakujem za rady, vy sa teda vyznate...... :) Ja do mojej furt hucim, nech co to postuduje, ale pri dvoch hyperaktivnych detoch sa to asi fakt neda... Este raz dakujem....
veronikasad
21.02.13,12:49
Dakujem za rady, vy sa teda vyznate...... :) Ja do mojej furt hucim, nech co to postuduje, ale pri dvoch hyperaktivnych detoch sa to asi fakt neda... Este raz dakujem....
No máš dve možnosti - buď zoberieš deti na prechádzku a manželka bude študovať, alebo poštuduješ, resp. popýtaš sa na Porade sám ...

Teraz čítam, že si po úraze - tak tú prvú možnosť beriem späť.
focus3ccd
21.02.13,12:54
:) No zamestnavaju nas obidvoch...... Nemam cas ani na vlastne aktivity, a zas po veceroch ked spia, studujem...... Musim, no co mam robit.... :) Nehovoriac o tom, ze sme donedavna stavali chalupu, trebalo hodne, hodne studovat......
btw. ked som na prechadzke, tak zena vacsinou upratuje. No ale teraz na prechadzku nepojdem minimalne 1,5 mesiaca, kym sa mi noha nezahoji.......
Nehovoriac o tom, ze som bol skoro cely minuly rok v Bielorusku....
focus3ccd
03.03.13,07:47
Z tohto poistenia by ešte manželka mohla čerpať ošetrovné aj vlastné nemocenské, v súbehu s rod.príspevkom. Stačí deň pred začiatkom OČR-ky alebo PN-ky prihlásiť sa v SP na celý balík poistenia (bez poistenia v nezamestnanosti) a po skončení PN alebo OČR sa z poistenia odhlásiť.
Este poprosim, a ked sa prihlasi na cely balik, tak na aku sumu, pred tym sme si platili maximalnu...
veronikasad
03.03.13,09:19
Este poprosim, a ked sa prihlasi na cely balik, tak na aku sumu, pred tym sme si platili maximalnu...
Maximálny vymer.základ je 3930€, z toho mesačné poistné je 1302,79€. Nie je však nutné určiť si taký vysoký VZ, pretože nemocenské, ošetrovné aj materské sa vypláca z max sumy 1179€.

Tento príspevok č. 5 pomôže aj tebe

http://www.porada.sk/t207741-materska-dnp-2013-a.html#post2227670
focus3ccd
03.03.13,10:07
Teraz sa opytam mozno ako lama, ale ak by chcela ist manzelka povedzme pozajtra na ocr, tak zajtra musi ist do sp, prihlasit sa a zaplatit maximum 13,90 krat pocet dni v mesiaci? Cca 420? Chapem to spravne?
veronikasad
03.03.13,10:09
Teraz sa opytam mozno ako lama, ale ak by chcela ist manzelka povedzme pozajtra na ocr, tak zajtra musi ist do sp, prihlasit sa a zaplatit maximum 13,90 krat pocet dni v mesiaci? Cca 420? Chapem to spravne?
čítal si ten príspevok č. 5 v odkaze, ktorý som ti priložila ?
focus3ccd
03.03.13,10:45
Ano , cital. Sorry, pise sa tam 13,40.... Manzelka mi tvrdi, ze tuto sumu vynasobim aktualnym poctom dni v mesiaci a to musim zaplatit ako dobrovolne poistenie. Mne sa to akosi nezda...
veronikasad
03.03.13,10:49
Ano , cital. Sorry, pise sa tam 13,40.... Manzelka mi tvrdi, ze tuto sumu vynasobim aktualnym poctom dni v mesiaci a to musim zaplatit ako dobrovolne poistenie. Mne sa to akosi nezda...
Ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, stačí sa prihlásiť deň pred OČR-kou, alebo PN-kou. Zaplatí len za ten jeden deň, počas OČR-ky alebo PN-ky odvody na dobr.poistenie neplatí. Platenie sa obnoví po skončení OČR alebo PN, preto ak nechce byť ďalej poistená, treba sa dňom ukončenia PN alebo OČR odhlásiť.
Tak ako máš napísané v odkaze, aj keď sa prihlási na vyšší vymer.základ, ošetrovné jej bude vyplácané (55 %) z minima - t.j. zo sumy 393€. Zo skutočného VZ až po 26 týždňoch nepretržitého poistenia.
focus3ccd
03.03.13,10:52
Poviem to inak, keby sa zajtra mala prihlasit, aby mohla ist v utorok na ocr, aku sumu ma zaplatit, lebo tie baby su tam tupe a aj v minulosti sme kvoli nim platili ine sumy, ako sme mali, lebo manzelka im verila a nakoniec nedostavala max matersku ale len cca 400 eur.... Lebo ona neveri cudzim ludom na porade, ale tupim mladym pracovnickam na urade... Pricom ja tu riesim vsetky problemy a vzdy uspesne....
focus3ccd
03.03.13,11:01
Ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, stačí sa prihlásiť deň pred OČR-kou, alebo PN-kou. Zaplatí len za ten jeden deň, počas OČR-ky alebo PN-ky odvody na dobr.poistenie neplatí. Platenie sa obnoví po skončení OČR alebo PN, preto ak nechce byť ďalej poistená, treba sa dňom ukončenia PN alebo OČR odhlásiť.
Tak ako máš napísané v odkaze, aj keď sa prihlási na vyšší vymer.základ, ošetrovné jej bude vyplácané (55 %) z minima - t.j. zo sumy 393€. Zo skutočného VZ až po 26 týždňoch nepretržitého poistenia.
No snad to z tohoto pochopi..... Dakujem pekne...
veronikasad
03.03.13,11:01
Poviem to inak, keby sa zajtra mala prihlasit, aby mohla ist v utorok na ocr, aku sumu ma zaplatit, lebo tie baby su tam tupe a aj v minulosti sme kvoli nim platili ine sumy, ako sme mali, lebo manzelka im verila a nakoniec nedostavala max matersku ale len cca 400 eur.... Lebo ona neveri cudzim ludom na porade, ale tupim mladym pracovnickam na urade... Pricom ja tu riesim vsetky problemy a vzdy uspesne....
Tak ešte raz. Riešiš teraz len poberanie OČR-ky, alebo aj prípadnú materskú ?
Lebo - ako som už zapísala, ošetrovné bude mať vyplácané len zo sumy 393€, vtedy by stačilo prihlásiť sa na min. VZ a zaplatiť za jeden deň 130,27/31*1
Ak sa z poistenia po skončení ošetrovného nebude odhlasovať a chce z neho čerpať príp. materské, max. vymer. základ je 1179€.

Tu nájdeš tabulku na výpočet odvodov dobrovolne poistenej osoby.
Prepočítaj si VZ na jeden deň a z toho poistné - podla toho, pre aký VZ sa rozhodnete

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2013/924s
focus3ccd
03.03.13,11:22
Uz len ocr a pn...... Materska jej skoncila , teraz pobera rp.
focus3ccd
03.03.13,11:23
Btw. odhlasila by sa.... Snad tretie tak skoro cakat nebudeme, uz dve su dost... :)
veronikasad
03.03.13,11:25
Uz len ocr a pn...... Materska jej skoncila , teraz pobera rp.
V tom prípade stačí z minima. zaplatiť za jeden deň (130,27/počet kal.dní v mesiaci*1). Pred každou PN alebo OČR sa prihlásiť (deň vopred) a v deň skončenia PN-ky odhlásiť. nezabudnúť zaplatiť odvody za jeden deň, najneskôr 8. kal.deň po skončení mesiac, inak jej nemocenské a ošetrovné nevyplatia.
focus3ccd
03.03.13,11:53
Dakujem velmi pekne, uz to zacinam chapat... Skoda , ze sa to mojej akosi nechce studovat, uz s malym bola 2 tyzdne doma, kym som bol v bielorusku... Mohla to vyuzit.. dakujem este raz....