paula2
21.02.13,13:16
Dobrý deň,vie mi niekto poradiť,čo mám robiť?Už dva týždne sa starám o priateľa sama.Musela som dať výpoveď z práce,lebo jeho rodina ma donútila,aby som si ho vzala domov a starala sa o neho.Oni sa týmto zbavili všetkej zodpovednosti za neho- má brata a otca.. Priateľ mal v apríli 2012 vážnu autonehodu,je ochrnutý od pŕs dole,rukami hýbe,mozog je v poriadku,ležal v rôznych nemocniciach 10 mesiacov.Teraz sa starám o neho sama,cez týždeň prídu z Ados-u na pol hodinky poošetrovať dekubity,ktoré ma na zadku a na predkoleniach oboch nôh.Cez víkend som na všetko sama,jeho brat mi vôbec nedvíha mobil, a otec, ten má 71 rokov,tvrdí, že nevládze...Je to veľmi ťažké,už si necítim kríže, z toho, že ho polohujem,ked umývam,ošetrujem,mastím a pod. Mám 50 kg, priateľ 100 kg.... Od rána všetko okolo neho, potom musím lietať po úradoch,kvôli invalid.dôchodku a opatrovateľskému.. potom nákupy , lekáreň , všetko vláčiť po autobusoch,keby som aspoň to auto mala,bolo by to jednoduchšie...a keby niekto mi pomohol aspoň ho držať,kým všetko ošetrím. Nevládzem už,je to veľa na psychiku, ale aj fyzicky. Bude to dlho trvať,kým jemu priznajú inv.dôchodok a mne opatrovat., teraz bez peňazí,neviem ako ďalej,treba platiť v lekárni , strava, nájom, hypotéka a pod. Mám 39 rokov,priateľ 44 r., nedá mi srdce sa o neho nepostarať,ale ked mne sa niečo stane,čo bude sním??? Chvíľami cítim,že odpadnem,že to už nezvládam...Existuje v okolí Popradu nejaký ústav,alebo niečo iné,kde by mohol byť hospitalizovaný, a je to aj primerane spoplatnené, a aj prostredie príjemné? V Ľubici - Hospic sv.Alžbety , bol mesiac a pol, ale už ho tam nevezmú,lebo príjmajú len zomierajúcich pacientov, a majú plné... V nemocnici môže byť len dva týždne,lebo viac im poisťovňa nepreplatí...A stále vybavovať nejaké iné zariadenie , je to hrozné to slovenské zdravotníctvo..!!! Do Kováčovej ho nevezmú , pokiaľ má dekubity, a to môže trvať aj rok, kým sa mu to všetko zahojí. Stále leží a môžu vzniknúť aj iné preležaniny,ja ho sama nevládzem polohovať...Aj ošetrovateľka sa čudovala,že sa o neho starám sama,že o takého pacienta sa stará aj 4-členná rodina...No čo mám robiť,ked má takú super rodinu? Tak ak niekto vie poradiť a pomôcť budem vďačná za všetky odpovede...Ďakujem.
Katy a R
21.02.13,12:32
Neviem ti poradiť :mee: ... len že či si skúšala nemocnicu - oddelenie pre dlhodobo chorých. tam sa tuším dá na 6 týždňov:confused:
arizona
21.02.13,15:09
Skus sa informovat na mestskom/obecnom urade o prideleni opatrovatelky.Su zo zeny,ktore chodia na par hodin denne pomoct do domacnosti.

mrk aj sem http://www.poprad.sk/pomoc-seniorom-a-tazko-zdravotne-postihnutym-obcanom.phtml?id3=44814
Mila123
21.02.13,15:13
Neviem ti poradiť :mee: ... len že či si skúšala nemocnicu - oddelenie pre dlhodobo chorých. tam sa tuším dá na 6 týždňov:confused:
u nás na ODCH sa dá max. 21 dní, ale to už sám pán primár, po 2 týždňoch upozorňuje, že zajtra- popozajtra idete domov.....
mareko
21.02.13,15:14
Vyskúšaj nasledovné (možno nič nevybavíš, nevim ako to funguje v Poprade):
1. mesto alebo obec poskytujú opatrovateľku, ktorá chodí v pracovnej dobe, ceny sú prijateľné
2. Liptovská Štiavnička - tam je zariadenie pre dlhodobo chorých, viem že aj z nášho regiónu (Martin) tam boli viacerí ľudia
3. keď vybavuješ ID, tak súčasne, kým máš v rukách čerstvé lekárske správy zájdi aj na Úrad práce soc. vecí a rodiny a žiadaj o preukaz ŤZP so sprievodcom, popýtaj sa tam na možnosti príspevkov, rôznych pomôcok a podobne (snáď ti poradia, nedaj sa odradiť prípadnou neochotou)
4. skús v nemocnici psychiatrické oddelenie, možno by tam priateľa dáku chvíľu nechali
5. nezabudni urológa - predpis pomôcok, ktoré zrejme potrebuje - nebudeš toľko platiť
6. skús požiadať ošetrujúceho lekára o rady, možno má viac informácií čo sa dá vo vašom regióne získať, kde umiestniť - lekár by mal mať väčší prehľad
7. skús si dať inzerát na výpomoc, možno nájdeš dôchodkyňu alebo nezamestnanú osobu, ktorá by ti pomohla aspoň s domácnosťou za dáku minimálnu sumu (viem, že nemáš z čoho, ale ak sa zničíš bude to úplne všetko na nič)
8. požiadaj otca a brata, nech ti aspoň finančne prispejú dákou čiastkou, možno pochodíš

Ja viem, že som nič moc neporadila, ale aspoň to, čo viem z vlastnej skúsenosti. Možno niečo z toho zaberie. Istotne ale choď na MsÚ alebo ObÚ.
Držím palce
Katy a R
21.02.13,15:17
mareko - ona už vyššie píše, že vybavuje príspevok na opatrovanie (chvíľu to trvá) ... hádam aj iné kompenzácie vybaví. (447)
potom už nemôže žiadať o opatrovateľku z obce.
Katy a R
21.02.13,15:17
aspoň na oddýchnutie ..
olybaba
23.02.13,10:06
mate skusenosti ?
- staram sa o 86 rocnu tetu (som jej neter)
- o mesiac odchadzam do starobneho dochodku, tym by som uz mohla zo zakona poziadat na ÚPSVR o prispevok na opatrovanie
- vycitala som, ze po kladnom posudeni naroku tety na opatrovanie by mi bol poskytnuty opatrovatelsky prispevok cca 88 €
- chcem sa opytat, ake povinnosti (nahlasovacie, danove a pod.) by mi z tohto prijmu pri poberani starobneho dochodku vyplyvali ?
dakujem za skusenosti a rady
martuli
23.02.13,11:57
Súhlasím s mareko, len invalidný priznajú tuším minimálne po roku roku trvania nepriaznivého zdravotného stavu a rovnako aj kompenzácie. V tomto prípade by som to asi skúsila riešiť spomínanou opatrovaľkou z obce. Paula, mám nejaké video o manipulácii s telesne postihnutým človekom, daj email, pošlem.
Katy a R
23.02.13,12:09
Súhlasím s mareko, len invalidný priznajú tuším minimálne po roku roku trvania nepriaznivého zdravotného stavu a rovnako aj kompenzácie. V tomto prípade by som to asi skúsila riešiť spomínanou opatrovaľkou z obce. Paula, mám nejaké video o manipulácii s telesne postihnutým človekom, daj email, pošlem.

len doplním k ID - SP môže priznať aj skôr - tam skôr ide o to - či ten stav je už trvalý:confused:
ten rok si ľudia asi myslia - lebo toľko vo väčšine prípadov trvá platená DPN - no a až potom sa ID vybavuje.
To vybavenie opatrovateľky cez obec je možno rýchlejšie:confused: - ale takisto tam treba posudok, opatrovateľku treba platiť - a ak bude posudok podľa tohto zákona - potom už nemá nárok na príspevok na opatrovanie z UPSVaR (dva rôzne zákony - 448 a 447)
Katy a R
23.02.13,12:12
mate skusenosti ?
- staram sa o 86 rocnu tetu (som jej neter)
- o mesiac odchadzam do starobneho dochodku, tym by som uz mohla zo zakona poziadat na ÚPSVR o prispevok na opatrovanie
- vycitala som, ze po kladnom posudeni naroku tety na opatrovanie by mi bol poskytnuty opatrovatelsky prispevok cca 88 €
- chcem sa opytat, ake povinnosti (nahlasovacie, danove a pod.) by mi z tohto prijmu pri poberani starobneho dochodku vyplyvali ?
dakujem za skusenosti a rady
V podstate nemáš nijaké povinnosti (úrady) - ale starať sa! Je to celodenná starostlivosť.
Len teda to vybaviť na UPSVaR - a doložiť potrebné dokumenty (žiadosti, príjem... )
a zabudla som - trpezlivosť a pevné nervy!

Posudzovali už tetu na UPSVaR - a samozrejme, ona musí súhlasiť s tvojím opatrovaním.
paula2
23.02.13,13:51
Ďakujem krásne za všetky odpovede...V podstate už mám všetko obehané - ID,ÚPSVaR,Obú,Msú,Sociálku a pod.Teraz len musím čakať,lebo v Blave všetko riešia , a asi všetci vedia,že im to dlhšie trvá.Musela som pozháňať všetky papiere od Vojen.knižky,Maturit.vysvedč.,kde všade pracoval , no proste birokracia, ako na Slovensku...!!!! Na ÚPSVaR mám tiež žiadosti od kompenzácií po opatrovateľské,ale tiež im to dlhšie trvá... Zatiaľ mu uznali len na ošatenie a hygienu, čo predstavuje 18,06 Eur/mesiac ( straaašne veľa...) ,na auto nemá nárok,lebo je ležiaci a nikam ho nevozím,ako na vzdelávanie,rehabko,šport a pod. Preukaz ZŤP už mám vybavený,ale načo ? Ked len musí ležať doma...Tú opatrovateľku u nás v obci neposkytujú, a on má trvalý pobyt v PP, u mňa len prechodný ...tak to muselo byť kvôli tomu opatrovaniu - ten pobyt.Možno časom niekoho nájdem.Na Odch bol v KK,ale tam tiež mohol byť len 21 dní, ked som ho tam musela kvôli práci nechať ešte 7 dní, tak mi zaúčtovali 157,-Eur. Neviem kedy a koľko mu priznajú ten invalidný, potom sa podľa toho musím zariadiť,čo dalej... Ohľadom toho jeho brata - sa nechcem ani vyjadrovať,už som vyššie písala,že mi ani mobil nedvíha,tak o tie financie ich žiadať ani nemám ako..Skúšala som to e-mailom,ale márne,žiadna odozva. Dala som žiadosť aj o Osob.asistentku,ale to tiež príde posudk.lekár až o mesiac. Tam musím obnoviť živnosť,je viac peňazí,ale musím si platiť odvody. Ale ked náhodou pôjde priateľ do nemocnice,tak nemôžem dostať nič,kým je inde ako doma...Všetko má svoje za a proti.Ked pôjde,tak si aspoň oddýchnem,ale nebudú peniaze.Ked nepôjde ,tak prídem o kríže, ale aspoň bude na zaplatenie niečoho, z tej almužny,ked už konečne nejaká priznaná bude...!!! Ešte,že som sa všetko naučila okolo neho robiť,ved nie som zdrav.sestra,ani doktor.Nie je to sranda,ošetrovať tie dekubity.Niekomu je len pohľad na ne dosť nepríjemný,okrem toho ešte sáčky vymieňať na stolicu,moč,pichať injekcie a pod.Čo robia 4 sestričky v nemocnici,tak robím sama a aj variť,prať,žehliť, na nákupy,po úradoch , no je toho veľa na mňa...ale to isto niekto pozná,kto má takýto prípad.Len niekomu aspoň rodina pomôže.... nie ako mne.Je to hanba,že ma nechali na všetko samú,ale ja vždy hovorím,že sa to každému raz vráti..!!!! Martuli tu je môj e-mail : tofica1@gmail.com Len som chcela vedieť,či niekto nepozná nejaký ústav,kde by mohol byť dlhšie,ja by som mohla chodiť do práce,ved tie peniažky treba a z úradov je to len minimum,čo ten štát zaplatí... No možno bude lepšie, uvidíme...A ďakujem ešte raz za všetko každému kto mi tu poradil.Ahojte.
Katy a R
23.02.13,14:08
Ešte na upresnenie ku kompenzáciám
Rozhodni sa - samozrejme záleží od jeho zdravotného stavu - či teda ostaneš doma a budeš poberať príspevok na opatrovanie (mohla by si aj pracovať, ale len tak, aby si zvládla tú celodennú starostlivosť) .
Alebo niekoho nájdeš ..
Príspevok na opatrovanie a príspevok na osobnú asistenciu nemôžu byť súčasne (bud jedno, alebo druhé) .
Ale podľa toho, čo si napísala príspevok na osobnú asistenciu ani neprichádaza do úvahy:confused: (viď zák 447)
V prípade, že poberáš príspevok na opatrovanie - tak ten sa kráti ak by bol v nemocnici dlhšie, ako 30 dní popozeraj http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
paula2
01.03.13,13:15
A nevie niekto niečo bližšie o Prievoz-e v Bratislave? Koľko tam môže byť - ako dlho a koľko sa platí mesačne? Už som pozrela ich stránku ,ale každý hovorí ináč,tak neviem,čo je pravda...A koľko by stál prevoz sanitkou z PP do BA? Srdečná vďaka za odpovede.
martuli
01.03.13,14:12
Ležiaci pacient za sanitku neplatí - je odkázaný na individuálnu prepravu, ale pre istotu si to pozri v rozhodnutí z UPSVaR, niektoré dopravy môžu žiadať toto rozhodnutie.