Tokime
21.02.13,14:11
Aké sú možnosti financovania stavby, okrem bánk?
Všetkých pozdravujem.
Chcem si postaviť dom svojpomocne (drevostavba).
Mám stavebné vzdelanie, skúsenosti z podnikateľskej praxe, rôzne školenia.., prosto všetko potrebné pre úspešné zrealizovanie.
Problém je však v mojich zdrojoch a možnostiach. Nevlastním prakticky nič, žiaden dom, pozemok, hotovosť..., a teda nemám sa čím zaručiť za úver v banke. Žiadna banka nie je ochotná podieľať sa na úplnom financovaní svojpomocnej výstavby (existujú nejaké formy postupného čerpania, ale musíte mať ďalšiu nehnuteľnosť ako zábezpeku). Dodávam, že nemám ani žiadneho známeho či príbuzného, ktorí by takúto možnosť mali, inak by už bola dávno využitá.
Jedinou možnosťou pre mňa je požičať si peniaze na stavbu od iného ako bankového subjektu.
Ručiť môžem len pozemkom, ktorý kúpim a nehnuteľnosťou, ktorú následne postavím.
Až po dokončení bude možné túto nehnuteľnosť použiť ako zábezpeku za bankový úver, resp. hypotéku.
Svojpomocne viem postaviť prakticky celý dom (drevostavbu, NED) od základov až po dokončovacie práce (objednával by som si len vodára, elektrikára a obkladača).
Hotový dom získa pridanú hodnotu stavby ako takej, plus ho chcem stavať v Bratislave, takže to bude ďalšie veľké plus vo výslednej hodnote.
O danom pozemku a projekte som sa bavil s niekoľkými úradníkmi v bankách a všetci mi potvrdili, že taký dom na danom mieste má hodnotu dostatočnú na to, aby mi ktorákoľvek banka poskytla hypotéku - ale až na hotový dom.
Chcem vás pre to požiadať o tipy, prípadne spoluprácu, ak máte k dispozícii finančné prostriedky vo väčšom objeme a chcete ich investovať lepšie ako na termínovanom vklade za 6% za rok.
Suma? 80-100 tisíc €. Nie na dlhšie ako na rok.
Úrok (výška úroku dohodou) a písomnú zmluvu považujem za samozrejmosť (resp.nevyhnutnosť).Ďakujem za informácie/rady/pomoc. :)
bjuty smis
21.02.13,14:28
chceš stavať v ba, nemáš ani len ten pozemok a bude ti stačiť 80 litrov......
Tokime
21.02.13,14:35
No možno keď chceš stavať vilu na Kolibe s hektárovou záhradou, tak ti 80 litrov stačiť nebude. Ale je v Bratislave dosť lokalít, kde sa dá pohodlne bývať, kde sa dá oficiálne stavať a kde cena pozemku je prijateľná. Svojpomocná stavba RD je rozhodne ekonomickejšia alternatíva ako železobetónový byt. Tak čo sa týka priestoru, ako aj pohodlia až po náklady na vykurovanie. Takže áno, chcem stavať v BA a bude mi stačiť 80 litrov.
vratnik
21.02.13,14:36
Existujú hypotéky na rozostavanú stavbu, hypotéky na stavebný pozemok, na to stačí zodpovedajúci príjem. Stavať dom bez hotovosti, bez pozemku v BA sa dalo naposledy pred 30 rokmi. Teraz človek na stavbe minie dve tisíc eur v podstate len na drobný nákup.
chandler
21.02.13,15:03
80tis ti nestaci ani na pozemok. jedine keby si si kupil zahradu, ale zase na dom v zahrade ti banka nepozicia.
na 6% urok ti nikto nepozicia, musis zvysis urok alebo garancie.
Tokime
21.02.13,15:38
Mám viacero známych, ktorý majú hypotekárne uvery na domy v záhradkárskych oblastiach, banky s tým nemajú problém. ;)
O šesť percentnom úroku som ani nikde nehovoril. :)
day
21.02.13,17:37
Mas skusenosti z podnikania, vzdelanie, rozne skolenia a hladas na porade niekoho kto Ti pozicia € na stavbu? A to nemas ani pozemok a vsetko chces za 100tis €? Svojpomocne za rok a zarabat na vratenie kto bude?
Ferdosondo
22.02.13,06:31
Tokime, pustiť sa do stavby bez peňazí a pozemku je čistá utópia.
Ak by si aj našiel nejakého naivného "investora", ako by si mu chcel vrátiť peniaze po roku?
Z banky? Neviem o takom produkte, kde by Ti banka prefinancovala už hotovú stavbu. Iba ak spotrebák- aj to pochybujem-ale tie percentáááá.
Ale možno vieš čo ja nie:D
bjuty smis
22.02.13,07:33
Tokime, pustiť sa do stavby bez peňazí a pozemku je čistá utópia.
Ak by si aj našiel nejakého naivného "investora", ako by si mu chcel vrátiť peniaze po roku?
Z banky? Neviem o takom produkte, kde by Ti banka prefinancovala už hotovú stavbu. Iba ak spotrebák- aj to pochybujem-ale tie percentáááá.
Ale možno vieš čo ja nie:D

no to prefinancovanie hotovej stavby je určite najmenší problém tohto plánu .....
a čím ručíš pri hypotéke ??
vratnik
22.02.13,07:33
Však vyhľadanie vhodného pozemku, samotná kúpa, zápis do katastra, archit. štúdia, projekt, vybavovanie stav. povolenia + samotná stavba. Toto zvládnuť za rok, no ťažko.
Vo fórach sa dennodenne rieši ako vymôcť požičané peniaze. Na Slovensku má veriteľ veľmi slabé postavenie, je ťažké až nemožné vymôcť peniaze, sú na to rôzne kľučky.
draik
22.02.13,07:45
Po dokončení by si mohol zobrať klasický spotrebák založený nehnuteľnosťou (americká hypotéka). Problém zadávateľa je však v tom, že nemá žiadnu nehnuteľnosť, ktorou by niekomu ručil za úver pred kúpou pozemku a stavbou. V takom prípade sa nedá očakávať, že mu niekto len tak požičia 8000 eur, nieto ešte 80.000 eur (ktoré aj tak zďaleka nebudú stačiť na kúpu pozemku a stavbu). Za tejto situácie by som plány výrazne prehodnotil. Vhodnou alternatívou v tomto prípade nie je ani postupné financovanie z banky, keďže banke treba predkladať faktúry.
Tokime
22.02.13,07:52
Hotovú stavbu možno prefinancovať produktom, ktorý sa volá americká hypotéka.
Všetko sa dá stihnúť do pol roka, keď nechceš stavať päťposchodovú vilu na kolibe, ale jednoduchý malý domček na kraji mesta. Len treba niečo vedieť o tzv. suchej výstavbe.
Ferdosondo
22.02.13,08:57
Hotovú stavbu možno prefinancovať produktom, ktorý sa volá americká hypotéka.
Všetko sa dá stihnúť do pol roka, keď nechceš stavať päťposchodovú vilu na kolibe, ale jednoduchý malý domček na kraji mesta. Len treba niečo vedieť o tzv. suchej výstavbe.
A už si aj niečo v živote postavil? Potom hovor, že za ako dlho sa to dá a za koľko.
pepa78
22.02.13,10:43
Zadávateľ, sa pýtal na možnosti financovania...takže odpovede o tom, že či sa dá alebo nedá postaviť dom za 80tis, do polroka, roka...sú mimotemy
bjuty smis
22.02.13,12:31
a tvoj príspevok bol k téme ??
pepa78
22.02.13,17:07
...bol