Dantess
21.02.13,16:23
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl. Na spektre som videl nejaké relácie o tom ako boli nejakí angličania zadlžený a prišiel chlapík, rozrátal si všetky výdaje, príjmy a na základe toho potom obmedzoval ako žiť a dostal ich do mierneho plusu. Toto isté by som ja chcel spraviť so svokrou, aby jej dlhy neboli na našich ramenách. Aký by ste zvolili postup? Na začiatok bude treba určite výpis z účtov potom všetky bločky, ktoré dostane po nákupoch, faktúry za mobily, elektrinu, plyn, TV, atď. Kde inde sa dá ešte ušetriť? A aký postup vlastne zvoliť, aby sme vedeli vypracovať nejaký plán podľa ktorého sa môže riadiť.

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....
arizona
21.02.13,15:35
Podobny serial bol aj naCeskej televizii,pozri si relacie z archivu, snad pomoze...

Krotitele dluhu
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10213556322-krotitele-dluhu/
Dantess
21.02.13,16:05
Veľmi pekne ďakujem presne niečo takéto som hľadal.
Katy a R
21.02.13,16:14
Veľmi pekne ďakujem presne niečo takéto som hľadal.
Treba jej otvoriť oči! (niektorí ľudia nerozmýšľajú reálne) A použiť sedliacky rozum . Vyskakovať môžem do výšky svojho príjmu.
Spavte jej jednoducho dôkladný sumár výdajov - na papieri - aby to videla! A ona sama musí škrtnúť, čo pôjde preč a čo sa zníži . Aby aj na tie "resty" vyšlo!
myslím, že aj krotitelia by jej navrhli prenájom ( časť domu:confused:)
osky
21.02.13,16:39
a preco tam byva sama?
akoto ze deti od nej odisli ?
Dantess
21.02.13,17:17
a preco tam byva sama?
akoto ze deti od nej odisli ?

Lebo deti sú už dospelé a založili si vlastné rodiny, ktoré musia živiť. Poprípade pracujú a šetria, aby si mohli založiť rodinu.
sito
21.02.13,17:21
Veľmi pekne ďakujem presne niečo takéto som hľadal.

A nebolo by lepšie vyhľadať, nájsť, ostrov? :);)
Ice dive
21.02.13,17:29
treba najprv porovnať jej príjmy a výdaje, zvážiť čo si vie urobiť sama a na čo potrebuje pomoc a čo sa oplatí outsorsovať a čo si môže urobiť sama...
zmeniť návyky čo sa týka kúrenia, nakupovania potravín a pod...

napr. najprv zvážiť dodávateľov energií, elektrina/plyn, a vybrať toho čo poskytne najviac muziky za najmenej peňazí:-)
ďalej zvážiť, či potrebuje káblovku, alebo to vyriešiť skylinkom/cslinkom...
pevná linka/mobil... jedno z toho stačí...
vyregulovať kúrenie, keď je sama, tak niektoré miestnosti stačí temperovať, tam kde sa vyskytuje najčastejšie, na kúrení pridať...
pozrieť, čo všetko žerie elektriku a nepotrebuje sa... keď je sama, stačí chladnička s mrazničkou... mraziaci box by sa mohol vypnúť...
v potravinách naučiť ju nakupovať potraviny, podľa ceny za jednotku.. napr. radšej kúpiť 250 g maslo za 1,09 € raz do týždňa ako 125 g za 0,69 € 2x do týždňa.....
Ice dive
21.02.13,17:31
A nebolo by lepšie vyhľadať, nájsť, ostrov? :);)

starého človeka ťažko presťahuješ, odniekiaľ kde prežil podstatnú časť svojho života, a viažu sa mu k danému domu mnohé spomienky... také presťahovanie by ho mohlo uviesť do depresie, alebo až do takého stavu, že by mohol zomrieť...
buchač
21.02.13,17:44
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl. Na spektre som videl nejaké relácie o tom ako boli nejakí angličania zadlžený a prišiel chlapík, rozrátal si všetky výdaje, príjmy a na základe toho potom obmedzoval ako žiť a dostal ich do mierneho plusu. Toto isté by som ja chcel spraviť so svokrou, aby jej dlhy neboli na našich ramenách. Aký by ste zvolili postup? Na začiatok bude treba určite výpis z účtov potom všetky bločky, ktoré dostane po nákupoch, faktúry za mobily, elektrinu, plyn, TV, atď. Kde inde sa dá ešte ušetriť? A aký postup vlastne zvoliť, aby sme vedeli vypracovať nejaký plán podľa ktorého sa môže riadiť.

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....
http://media.tumblr.com/tumblr_meksv4CfBk1ry5nic.gif ....takže jeden má peklo zo života ....???

http://media.tumblr.com/tumblr_me4151aJOt1ry5nic.gif ....ten druhý veget ???



Nuž ...

http://media.tumblr.com/tumblr_md4tlnH2fa1ry5nic.gif
arizona
21.02.13,18:12
...

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....

Neda sa ten velky dom rozdelit na dve samostatne jednotky so samostatnymi vchodmi? Ak sa pani nechce odstahovat, mozno by mohla dat polovicu domu do prenajmu ;)
Peniaze ziskane za prenajom by mohli sluzit na splacanie dlhov.
BXLmiami
21.02.13,18:17
Asi mimo témy,ale nezdedia náhodou ten veľký dom jej dcéry?Investícia do pozemkov je dobrá investícia,možno treba zvážiť podporu matky v dome,samozrejme za predpokladu,že tie peniaze si poistíš nejakou zmluvou.Inak keby sa obrátila na sud o podporu od detí,možno by aj uspela.
alaya1
21.02.13,18:20
Asi mimo témy,ale nezdedia náhodou ten veľký dom jej dcéry?Investícia do pozemkov je dobrá investícia,možno treba zvážiť podporu matky v dome,samozrejme za predpokladu,že tie peniaze si poistíš nejakou zmluvou.Inak keby sa obrátila na sud o podporu od detí,možno by aj uspela.


Matka s detmi na sude, pekne....
Dantess
21.02.13,18:22
Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.
kopretinka
21.02.13,18:25
Asi mimo témy,ale nezdedia náhodou ten veľký dom jej dcéry?Investícia do pozemkov je dobrá investícia,možno treba zvážiť podporu matky v dome,samozrejme za predpokladu,že tie peniaze si poistíš nejakou zmluvou.Inak keby sa obrátila na sud o podporu od detí,možno by aj uspela.
oni do nej valia prachy už teraz.....a majú sa dožiť súdu?? :eek:
kopretinka
21.02.13,18:26
Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.
tak sa pokúsiť to predať aj pod cenu,racionálne treba matke vysvetliť,že toto nemá budúcnosť........
lujza.j
21.02.13,18:27
Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.
ani podnájomník/čka by nepripadal do úvahy....
BXLmiami
21.02.13,18:36
No lenže to sú fakty,to nie je o tom čo sa nám páči alebo nie.Myslím,že pár tém na tuto temu na Porade už bolo,kedy museli pochovať či postarať sa o rodiča,aj ked bol bezdomovec a nestaral sa predtým o nich.Lepšia cesta je sadnuť si za stôl všetci a zvážiť čo dalej alebo tam dovliecť mediátora a pokusiť sa o dohodu.
arizona
21.02.13,18:41
Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.
No, tak to je ozaj zufale! To by musela ist riadne pod cenu,aby to niekto kupil. To by sa jej asi neoplatilo.
A zas aspon na kureni sa da usetrit, ked nevykuruje cely,velky barak :rolleyes:
Dantess
21.02.13,18:42
Ďakujem vám za rady pokúsim sa na to nahovoriť celú rodinu aby sme si sadli k stolu a prepočítali všetko. Čím skôr si prizná krízu, tým lepšie pre ňu. Bojím sa ale, že zaúraduje ľudské ego a budem za toho komu ide len o peniaze... no uvidíme. V každom prípade ak sa mi to podarí, tak sem napíšem recept. Ak sa nepodarí aj tak napíšem, aby ste vedeli ako sme dopadli.
sito
21.02.13,18:42
starého človeka ťažko presťahuješ, odniekiaľ kde prežil podstatnú časť svojho života, a viažu sa mu k danému domu mnohé spomienky... také presťahovanie by ho mohlo uviesť do depresie, alebo až do takého stavu, že by mohol zomrieť...

Nie ostrov, ale ostrov Monte ...

Už ???
kopretinka
21.02.13,18:46
Ďakujem vám za rady pokúsim sa na to nahovoriť celú rodinu aby sme si sadli k stolu a prepočítali všetko. Čím skôr si prizná krízu, tým lepšie pre ňu. Bojím sa ale, že zaúraduje ľudské ego a budem za toho komu ide len o peniaze... no uvidíme. V každom prípade ak sa mi to podarí, tak sem napíšem recept. Ak sa nepodarí aj tak napíšem, aby ste vedeli ako sme dopadli.
ten barák nemôžete nechať len tak,treba ho dokončiť,udržiavať,.......a na to nemáte.
Prečo by si mal byť za chamtivca? Ak barák predáte,peniaze použite na kúpu nejakej garzonky pre matku...(.mmch,kto ten dom kúpil a prečo nebol dokončený?ale to len tak na okraj)
buchač
21.02.13,18:47
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl.

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....
Moja nebožka svokrička toho navystrájala habadej ...
Príklady radšej nedávam , nemá význam ...

Ale jednoznačne si za všetky extempóra mohla sama ...
Na jej životný štýl som nemienil doplácať , dôchodok mala pekný, takže utrum ...
buchač
21.02.13,18:49
Ďakujem vám za rady pokúsim sa na to nahovoriť celú rodinu aby sme si sadli k stolu a prepočítali všetko. Čím skôr si prizná krízu, tým lepšie pre ňu. Bojím sa ale, že zaúraduje ľudské ego a budem za toho komu ide len o peniaze... no uvidíme. V každom prípade ak sa mi to podarí, tak sem napíšem recept. Ak sa nepodarí aj tak napíšem, aby ste vedeli ako sme dopadli.
Koľko má to svokrine ego rokov ??? :rolleyes:

....o peniaze ide VŽDY ...!!!
Dantess
21.02.13,18:58
korpetinka dom kupovala ona sama. Chcela odísť z BA a vypadnúť na dedinu. Zaúradovali ale emócie a ona chcela vypadnúť okamžite a zobrala takpovediac prvé čo jej prišlo pod ruku. Dom bol ale v hroznom stave. Musela na ňom spraviť fasádu, dvere (pretože sa vchádzalo cez garáž) atď. Na tieto veci ale nemala peniaze. Mala peniaze len na samotný dom a všetko ostatné platila hlavne jej druhá dcéra (pod zámienkou pôžicky) a nejakú časť aj my. Ako som spomínal dom nemá ani záhradu čím stráca na hodnote. Má len maličkú betónovú terasku...

Buchač 50
buchač
21.02.13,19:06
korpetinka dom kupovala ona sama. Chcela odísť z BA a vypadnúť na dedinu. Zaúradovali ale emócie a ona chcela vypadnúť okamžite a zobrala takpovediac prvé čo jej prišlo pod ruku. Dom bol ale v hroznom stave. Musela na ňom spraviť fasádu, dvere (pretože sa vchádzalo cez garáž) atď. Na tieto veci ale nemala peniaze. Mala peniaze len na samotný dom a všetko ostatné platila hlavne jej druhá dcéra (pod zámienkou pôžicky) a nejakú časť aj my. Ako som spomínal dom nemá ani záhradu čím stráca na hodnote. Má len maličkú betónovú terasku...

Buchač 50
Týýýýýýýý kokso ........šak to je mladšia ako ja ...... :eek:

....takže už si len zahmkám ....... hm .......
alaya1
21.02.13,20:05
svokry mozu mat aj 36-)))
misoft
21.02.13,20:29
...alebo aj 18 ;)
lubko6394
22.02.13,07:35
korpetinka dom kupovala ona sama. Chcela odísť z BA a vypadnúť na dedinu. Zaúradovali ale emócie a ona chcela vypadnúť okamžite a zobrala takpovediac prvé čo jej prišlo pod ruku. Dom bol ale v hroznom stave. Musela na ňom spraviť fasádu, dvere (pretože sa vchádzalo cez garáž) atď. Na tieto veci ale nemala peniaze. Mala peniaze len na samotný dom a všetko ostatné platila hlavne jej druhá dcéra (pod zámienkou pôžicky) a nejakú časť aj my. Ako som spomínal dom nemá ani záhradu čím stráca na hodnote. Má len maličkú betónovú terasku...

Buchač 50

Chápem to správne že baba má 50 a pred rokom ten superdom kúpila ? Ak áno a je svojprávna, tak jej nijak nepomôžeš. Pilulky proti blbosti zatiaľ nevymysleli. Akýkoľvek peniaz do nej vložený sa rovná peniazu vhodenému do Dunaja.
bodliak
22.02.13,07:37
kezeso
22.02.13,08:33
A ja som si myslel, že 3%-ný deficit sa v EÚ akceptuje :D
mareko
22.02.13,14:58
Zadávateľ sa tu s nikým nesúdi, ani svokra...chce iba poradiť, tak čo tu riešite dáke súdy :-(
mareko
22.02.13,15:12
Netreba to vzdávať, dom bez záhrady vyhovuje firmám, treba podebatovať so svokrou, potom vyhodiť zopár inzerátov, urobiť prieskum trhu. Možno sa nájde firma pre ktorú to bude OK a za získanú sumu (aj keď nižšiu)sa možno bude dať kúpiť maličký domček so záhradkou. Mali by ste svokru tak nasmerovať, aby to bol jej nápad a nie zvyšku rodiny :-). Diplomacii sa medze nekladú :cool:. Veď je to mladica, ktorá zrejme ešte pracuje a ak urobila "botu", tak sa jej to istotne zle priznáva, to ale neznamená, že ju treba zatratiť, ako tu niektorí hrdinovia píšu....
buchač
23.02.13,11:10
Netreba to vzdávať, dom bez záhrady vyhovuje firmám, treba podebatovať so svokrou, potom vyhodiť zopár inzerátov, urobiť prieskum trhu. Možno sa nájde firma pre ktorú to bude OK a za získanú sumu (aj keď nižšiu)sa možno bude dať kúpiť maličký domček so záhradkou. Mali by ste svokru tak nasmerovať, aby to bol jej nápad a nie zvyšku rodiny :-). Diplomacii sa medze nekladú :cool:. Veď je to mladica, ktorá zrejme ešte pracuje a ak urobila "botu", tak sa jej to istotne zle priznáva, to ale neznamená, že ju treba zatratiť, ako tu niektorí hrdinovia píšu....
Nuž ja by som realizoval asi tou ponukou nejakej realitnej kancelárii ... priamy odkup...
Je ich dosť na trhu , ktoré sa tým zaoberajú ...

Ísť ( zavolať ) do nejakej , dať ponuku ...
Samozrejme , že je dobré stanoviť si svoju cifru , pod ktorú jeden nemieni ísť ...
Je to čistá ruka , rýchle prachy na účte ...
Radšej niečo odpísať , oželieť ako donekonečna tlačiť love do domu , ktorý v podstate nemá budúcnosť ...
Doplním , že realitka musí byť solídna - už nejaký ten rok na trhu ...

P.S.:
Takýmto spôsobom som predal byt ...no probléma ...
korela
23.02.13,12:15
Aký má zdravotný stav?
buchač
23.02.13,14:52
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl.

Aký má zdravotný stav?
Dantess prepáči ... :rolleyes:

Ale vzhľadom na zvýraznené by som mal pochybnosti o zdravom rozume ...;)
Oliwa
23.02.13,17:44
Mali by sa s ňou porozprávať dcéry a spýtať sa, ako mieni utiahnuť réžiu v dome, ak by ju prestali podporovať. Záleží aj na tom, či to ich domácnosti finančne zaťažuje, alebo nie, či to matka od dcér vyžaduje, alebo jej prispievajú dobrovoľne... Nepíšeš, či pani "skorosvokra" pracuje, či je vdova alebo rozvedená... Čo ak chytí druhý dych a vydá sa Vám skôr, ako sa nazdáte? :):D

Faktom je, že je ešte mladá, svojprávna a kúpila si dom za vlastné. Možno nesprávne odhadla svoje možnosti a netušila, čo to obnáša, možno si len chcela splniť svoj sen alebo zabudnúť na minulosť a začať nový život... Na druhej strane, ak si ho mala za čo kúpiť, tak tých 50 rokov asi nehospodárila až tak zle /aj keď ho získala predajom bytu/ a určite jej nebude príjemné skladať účty nejakému fafrnkovi - aj keď skorozaťkovi"... ;) Je to jej dom, jej život a jej dcéry... Tebe tam nepatrí nič, dokonca oficiálne zatiaľ ani tá dcéra... :) Nemáš právo robiť v tom dome a v tej rodine poriadky... :rolleyes:

Faktom tiež je, že čo investujete, investujete momentálne do cudzieho. Či sa Vám to niekedy /a dcéram/ vráti, je otázne... Ale Ty ako "cudzí" by si sa mal držať pre pokoj v rodine bokom, aj keby si to myslel akokoľvek dobre. Skús sa vžiť do jej kože, akoby si reagoval na jej mieste. Alebo by si musel byť veľmi dobrý diplomat, aby budúca skorosvokra dala práve na Tvoje slová...
Dáša_
23.02.13,18:07
Faktom tiež je, že čo investujete, investujete momentálne do cudzieho. Či sa Vám to niekedy /a dcéram/ vráti, je otázne... Ale Ty ako "cudzí" by si sa mal držať pre pokoj v rodine bokom, aj keby si to myslel akokoľvek dobre. Skús sa vžiť do jej kože, akoby si reagoval na jej mieste. Alebo by si musel byť veľmi dobrý diplomat, aby budúca skorosvokra dala práve na Tvoje slová...

toto je veľká pravda, to si musia vyriešiť najbližší...
pavol54
23.02.13,18:21
Ak pomáhať tak len do zhodnotenia, nezaškodilo viesť presnú evidenciu nákupov na zhodnotenie toho domu, aby si v prípade potreby vedel požadovať kompenzáciu v prípade nejakých rodinno-majetkových zvratov. V žiadnom prípade nedotovať prevádzku lebo to sú ozaj hodené peniaze do Dunaja
buchač
23.02.13,18:51
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl. Na spektre som videl nejaké relácie o tom ako boli nejakí angličania zadlžený a prišiel chlapík, rozrátal si všetky výdaje, príjmy a na základe toho potom obmedzoval ako žiť a dostal ich do mierneho plusu. Toto isté by som ja chcel spraviť so svokrou, aby jej dlhy neboli na našich ramenách. Aký by ste zvolili postup? Na začiatok bude treba určite výpis z účtov potom všetky bločky, ktoré dostane po nákupoch, faktúry za mobily, elektrinu, plyn, TV, atď. Kde inde sa dá ešte ušetriť? A aký postup vlastne zvoliť, aby sme vedeli vypracovať nejaký plán podľa ktorého sa môže riadiť.

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....


Mali by sa s ňou porozprávať dcéry a spýtať sa, ako mieni platiť réžiu v dome, ak by ju prestali podporovať. Záleží aj na tom, či to Vaše domácnosti finančne zaťažuje, alebo nie, či to matka od dcér vyžaduje, alebo jej prispievajú dobrovoľne... Nepíšeš, či pani "skorosvokra" pracuje, či je vdova alebo rozvedená... Čo ak chytí druhý dych a vydá sa Vám skôr, ako sa nazdáte? :):D
Faktom je, že je ešte mladá, svojprávna a kúpila si dom za vlastné. Možno nesprávne odhadla svoje možnosti a nevie, aká je to starosť, ale na druhej strane, ak si ho mala za čo kúpiť, tak tých 50 rokov asi nehospodárila až tak zle /aj keď ho získala predajom bytu/ a určite jej nebude príjemné skladať účty nejakému fafrnkovi - aj keď "skorozaťkovi"... ;)
Faktom tiež je, že čo investujete, investujete momentálne do cudzieho. Či sa Vám to niekedy /a dcéram/ vráti, je otázne... Ale Ty ako "cudzí" by si sa mal držať pre pokoj v rodine bokom, aj keby si to myslel akokoľvek dobre. Skús sa vžiť do jej kože, akoby si reagoval na jej mieste. Alebo by si musel byť veľmi dobrý diplomat, aby budúca skorosvokra dala práve na Tvoje slová...
...nechcem rýpať a či pichať do osieho hniezda ...

Ibaže , Oliw , prečítaj si prvotnopospolný príspevok a čo Ti vyjde ???

Jedna a aj druhá strana sa rozhodla ... tá druhá je na tom v podstate horšie , nakoľko by mala dotovať niečí ( nazvem ) rozmar ???
Čo je to ten životný štýl ???
Aké dlhy sú to ???
Čoho sa týkajú ???
Cudzí je iba zatiaľ ... potom sa zmení situácia v rodine nie iba vo vzťahoch , ale aj vo financiách ...
Ten predaj bytu a následná kúpa domu ???...veď predáš 3 - izbový byt a kúpiš nie jeden , ale aj zo 3 ( tri ) domy ...záleží iba na lokalitách ...

Ale ako so muž spomenul http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html#post2257980 , niekedy sa oplatí trochu pritiahnuť opasok ...
misstka
23.02.13,19:39
tu ťažko radiť. o tom, že také veľké domy by sa dali využiť na podnikanie pochybujem. hlavne ak je to na dedine, s takou možnosťou by sa dalo počítať iba ak by dom bol v meste alebo priamo pri dialnici. skoro nikto nebude hľadať nejakého podnikateľa v nejakej hornej-dolnej, ktorá nevie ani kde je a kde by musel blúdiť pol dňa ked pri hľadaní natrafí na kopu dalších, ktorí sú bližšie.
neviem za koľko to kúpila, ale neviem či to za toľko predá, lebo o také velikánske domy nie je záujem, dnes sú rodiny 2-3 členné a takisto keby sa má taký dom rekonštruovať tak za tie peniaze sa dajú postaviť nie jedna ale aj dve novostavby.
a okrem toho to asi predať ani nechce.
čo sa týka šetrenia, to musí chcieť hlavne ona, vy ju nemôžete donútiť aby škrtla nejaké výdavky.
keby spolupracovala, tak najlepšie si jeden mesiac odkladať všetky bločky a potom vyhodnotiť koľko minie za mesiac a či sú všetky tie nákupy nutné. môže dávať veľkú sumu napríklad na cigarety, časopisy, nejaké koníčky atd. a takisto aj potraviny, treba možno občas variť na viac dní, varievať občas aj lacnejšie jedlá atd.
ale ušetriť musí chcieť hlavne ONA, ak ona nechce, vy ju ťažko donútite aby míňala menej.
Dáša_
24.02.13,08:36
tu ťažko radiť. o tom, že také veľké domy by sa dali využiť na podnikanie pochybujem. hlavne ak je to na dedine, s takou možnosťou by sa dalo počítať iba ak by dom bol v meste alebo priamo pri dialnici. skoro nikto nebude hľadať nejakého podnikateľa v nejakej hornej-dolnej, ktorá nevie ani kde je a kde by musel blúdiť pol dňa ked pri hľadaní natrafí na kopu dalších, ktorí sú bližšie.


no, ja mám jeden typ na využitie takéhoto domu na podnikanie aj v hornej dolnej - a možno aj priamo pre dantesa :)

Veľký Internetový obchod - prepravke je srdečne jedno, kam chodí pre zásielky. Viac izieb - viac roznych obchodov pod jednou strechou. Zahradu netreba, iba miesto na zaparkovanie pre vykládku a nakládku. Ak je nefrekventovaná cesta, aj pred domom...
misstka
24.02.13,09:20
no, ja mám jeden typ na využitie takéhoto domu na podnikanie aj v hornej dolnej - a možno aj priamo pre dantesa :)

Veľký Internetový obchod - prepravke je srdečne jedno, kam chodí pre zásielky. Viac izieb - viac roznych obchodov pod jednou strechou. Zahradu netreba, iba miesto na zaparkovanie pre vykládku a nakládku. Ak je nefrekventovaná cesta, aj pred domom...

hm, neviem či tých internetových obchodov už nie je aj veľmi veľa...
a keby aj nie, tak aj tak môže byť problém, napríklad cez zimu určite prioritne neupravujú cestu v hornej dolnej, ale dialnice a mestké komunikácie, takže ak napadne sneh alebo bude poľadovica môže byť s tou dopravou problém...
Oliwa
24.02.13,09:39
Ďakujem vám za rady pokúsim sa na to nahovoriť celú rodinu aby sme si sadli k stolu a prepočítali všetko. Čím skôr si prizná krízu, tým lepšie pre ňu. Bojím sa ale, že zaúraduje ľudské ego a budem za toho komu ide len o peniaze... no uvidíme. V každom prípade ak sa mi to podarí, tak sem napíšem recept. Ak sa nepodarí aj tak napíšem, aby ste vedeli ako sme dopadli.
Dnes je nedeľa, ktovie, možno sa Dantessovci chystajú k budúcej svokre riešiť jej finančnú krízu. :( Ak nie dnes, tak určite čoskoro... Uvidíme, ako to dopadne... :cool: A či sa Dantess ozve, ako sľúbil... :rolleyes:
A možno kúpila ten dom s predstavou, že do toho nedokončeného poschodia sa raz nasťahuje jedna z jej dcér a upraví si ho podľa vlastných predstáv... Keďže netušíme, čo za dedinu /žeby pri Bratislave?/ to je, ani ako by to bolo s dochádzkou do zamestnania, možno sa len domnievať. Ale vylúčiť sa to nedá...
Dáša_
24.02.13,09:46
hm, neviem či tých internetových obchodov už nie je aj veľmi veľa...
a keby aj nie, tak aj tak môže byť problém, napríklad cez zimu určite prioritne neupravujú cestu v hornej dolnej, ale dialnice a mestké komunikácie, takže ak napadne sneh alebo bude poľadovica môže byť s tou dopravou problém...

chceš mi povedať, že keď si objednáš balík z nejakého obchodu, preprava prepravnou službou, tak proste v zime k tebe táto prepravka nepríde ???? Tých dní, kedy sú cesty absolútne nezjazdné je len pár. A prepravky chodia furt, ver mi.

Furt budú aj internetové obchody, čo neprežijú, aj také, čo sa im bude dariť. To je normálne. A bežné. Ja som len chcela povedať, že sú oblasti, v ktorých sa dá podnikať aj v hornej dolnej. Ale to je samozrejme už iba na nich, ako sa rozhodnú...

Možno Dantess vytvor sieť internetových obchodov, umiestni u skorosvokry a ešte ju aj zamestná :) Jak sa to hovorí, zabije viac múch jednou ranou :). Využije sa dom, svokra sa zamestná a nebude mať čas vymýšľať, bude mať nájom v "skororodine..." :D
buchač
24.02.13,09:55
Možno Dantess vytvor sieť internetových obchodov, umiestni u skorosvokry a ešte ju aj zamestná :) Jak sa to hovorí, zabije viac múch jednou ranou :). Využije sa dom, svokra sa zamestná a nebude mať čas vymýšľať, bude mať nájom v "skororodine..." :D
...Dantess už funguje na internete ... podnikanie neprezradím ... ;)..nech sa sám bonzne ..:D

...ono niekedy je potrebných aj viac rán na tú muchu ....:rolleyes:
Dáša_
24.02.13,10:19
...Dantess už funguje na internete ... podnikanie neprezradím ... ;)..nech sa sám bonzne ..:D

...ono niekedy je potrebných aj viac rán na tú muchu ....:rolleyes:

no ve´d ja veľmi dobre viem, že takto funguje :), preto sa aj moje myšlienky uberali týmto smerom :D
buchač
24.02.13,10:46
Dnes je nedeľa, ktovie, možno sa Dantessovci chystajú k budúcej svokre riešiť jej finančnú krízu.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s613.gif http://www.celysvet.cz/skin/smile/s1979.gif
pavol54
24.02.13,11:19
pri mäkčeni stisni a podrž capslock
Dantess
24.02.13,19:47
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
korela
24.02.13,19:52
Prepáč, ale poznám taký prípad, manžel tiež riadil financie a nič nenagazdoval. Aj keď veľmi dobre zarábal. Ak kúpila ten dom za byt, neostala jej žiadna rezerva po gazdovi?
Dantess
24.02.13,19:59
Korela nie. Bohužiaľ kúpila to presne za toľko koľko dostala a už nepočítala s inými výdavkami. Samozrejme tie sa vyšplhali ešte na cca. 10 000eur.
korela
24.02.13,20:02
Ešte stále si nenapísal, či je zamestnaná, či je zdravá. Pre ženu je veľmi ťažké zvládnuť syndróm prázdneho hniezda. Nevieme odkedy je sama, veľký dom, psa potrebuje, a mobil tiež. Z môjho pohľadu to vôbec nemá jednoduché.
Keď ten dom kupovala, tak snáď s nejakou myšlienkou. Rovnako musela mať príčinu, prečo sa chcela z pôvodného bydliska odsťahovať.
V kríze sa dá však vždy uskromniť, pokiaľ to zdravie umožňuje. Má šťastie, že je ešte relatívne mladá. Môže začať nový život. Ktovie, či si to uvedomuje.
korela
24.02.13,20:08
Korela nie. Bohužiaľ kúpila to presne za toľko koľko dostala a už nepočítala s inými výdavkami. Samozrejme tie sa vyšplhali ešte na cca. 10 000eur.
Nikto z vás pri tom nebol? Neradila sa s vami? Peniaze sa kotúľajú, to je fakt.
Dáša_ mala dobré nápady. Jedine pokúsiť sa využiť plochy v dome. Vyhrievať čo najmenej priestoru.
Prosím ťa, aspoň ten dom pôsobí solídne?
Oliwa
24.02.13,20:27
Sorry, ale tie svokrine zuby ma fakt pobavili... :D:D:D
Musím si aj ja raz takého "skorozaťka" nájsť, čo mi zuby zacvaká, ak bude treba... :---
buchač
24.02.13,20:33
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
Dantess , ja takúto situáciu poznám ...prešielsom si tým , pekných pár rokov ...

Kto neprežil , nepochopí .....................tak sa zvykne vravievať a preto mi lezú na nervy príspevky poniektorých , lebo sú to v postate žvásty ...(nech sa urazí , kto len chce - mne je jedno ...)...

Moja svokra dala svojho času Fruňovi - chruňovi love a potom vyplakávala kade tade , že nemá pomaly na chlieb ...
Práčku , chladničku , mikrovlnu ....som jej dal a aj tak nebola spokojná ...
Ale na handry a parády ( ujoviny ) vždy po dôchodku tento rozfofrovala ...

Takže znova opakujem - utrum .... a čím skôr , tým lepšie ...
Keď má ešte nejaký príjem , tak fajn ... ale keď už bude iba na tom dôchodku závislá ???...šak o 50 % menej - okamžite ...
Lebo doteraz využíva a neskôr sa to môže zvrhnúť na to zneužívanie ...
Ďaľší level je už len to citové vydieranie ... a toto nechcite zažiť ...
buchač
24.02.13,20:35
...ja mám v aute fasa nástroj na zuby ... teleskopický obušok ...:-)
BXLmiami
25.02.13,03:09
Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.
Ferdosondo
25.02.13,05:15
Teda ja neviem, ja ako rodič, by som nedokázal žiadať od detí, aby mi finančne pomáhali. Snáď len v krajnom prípade, keď by už fakt nebolo čo do hrnca.
Tá Tvoja skorosvokra je typický príklad človeka, ktorý nevie hospodáriť. Navyše s tým zaťažuje svoje deti, ktoré určite potrebujú peniaze na založenie a chod svojich rodín.
Čím skôr ju dostanete do obrazu, tým lepšie bude aj pre ňu. A možno si mladica nájde nejakého miestneho sponzora na svoje úlety.
lubko6394
25.02.13,06:07
Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.

Ako si majú istiť peniaze čo jej dajú? Však baba si kúpila nadmerný dom ešte bez záhrady a nedokončený. Lenže baba tu bude ešte dlho ( 30+ rokov ), takže aj dnes vložené peniaze do domu bude treba asi zadupľovať + ešte vznikne megaproblém ak príde na dôchodok a poklesnú jej príjmy. Tu predsa dobré riešenie pre Dantessa nejestvuje, teda aspoň také ktoré by mohol zrealizovať on sám.
jar88
25.02.13,06:39
Teda ja neviem, ja ako rodič, by som nedokázal žiadať od detí, aby mi finančne pomáhali. Snáď len v krajnom prípade, keď by už fakt nebolo čo do hrnca.
Tá Tvoja skorosvokra je typický príklad človeka, ktorý nevie hospodáriť. Navyše s tým zaťažuje svoje deti, ktoré určite potrebujú peniaze na založenie a chod svojich rodín.
Čím skôr ju dostanete do obrazu, tým lepšie bude aj pre ňu. A možno si mladica nájde nejakého miestneho sponzora na svoje úlety.

Možno práve preto predala byt, do ktorého sa nezmestili a v ktorom je nemožné realizovať viacgeneračné bývanie. Veď samostatné bývanie každej jednej z dcér, stojí cca 150 000 €.
To je spolu 300 000 € a na hypotéku treba splatiť aj 500 000 €.
--------------------------------------
Len to sa možno mladému z nejakých dôvodov nepáči a tak chce ísť radšej do hypotekátneho chomúta. Možno si neuvedomuje, že raz bude mať deti a že bude musieť riešiť to, čo teraz ešte riešiť nemusí.
buchač
25.02.13,06:58
Možno práve preto predala byt, do ktorého sa nezmestili a v ktorom je nemožné realizovať viacgeneračné bývanie. Veď samostatné bývanie každej jednej z dcér, stojí cca 150 000 €.
To je spolu 300 000 € a na hypotéku treba splatiť aj 500 000 €.
--------------------------------------
Len to sa možno mladému z nejakých dôvodov nepáči a tak chce ísť radšej do hypotekátneho chomúta. Možno si neuvedomuje, že raz bude mať deti a že bude musieť riešiť to, čo teraz ešte riešiť nemusí.
Zasa mudruješ ... prečítaj všetko ...
Dcéry už majú vlastné bývanie ...
------------------------------------
Myslíš si , že len Ty si dokonalý a nik iný si svoje konanie nepremyslí ...???

Aha ...fakt .....česť výnimkám :
Dantessova budúca a moja bývala svokra ....;) ...
----------------------------------------------
...a tých 150 litrov vysolíš iba ak v Blave za tú králikáreň ....
Inde ešte nestratili ľudia rozum ...
Kto chce , nech platí ....
Takže nezavádzaj ....
Mária Mojžišová
25.02.13,07:07
mierová misia........
Mária Mojžišová
25.02.13,07:17
Je ešte mladá a pokiaľ je zdravá čím skôr ju vydať, dohodiť jej nejakého schopného majetného chlapa.
jar88
25.02.13,07:23
To čo ťa vediedlo k takej sprostej reakcii? Napísal som predsa MOŽNO práve preto. Kde sa píše že majú vlastné bývanie? Splácanie hypotéky, alebo platenie nájmu, ešte nieje vlastné bývanie.
jar88
25.02.13,08:05
Dantess , ja takúto situáciu poznám ...prešielsom si tým , pekných pár rokov ...

Kto neprežil , nepochopí .....................tak sa zvykne vravievať a preto mi lezú na nervy príspevky poniektorých , lebo sú to v postate žvásty ...(nech sa urazí , kto len chce - mne je jedno ...)...

Moja svokra dala svojho času Fruňovi - chruňovi love a potom vyplakávala kade tade , že nemá pomaly na chlieb ...
Ďaľší level je už len to citové vydieranie ... a toto nechcite zažiť ...
Chápem tvoj neurotický postoj k viacgeneračnému spolužitiu. Musí to byť naozaj zlé, keď sa ruvete ako psi. To je fakt lepšie ísť od seba a žiť si každý vo svojej biede.
---------------------
ALE - treba si uvedomiť, ako si sa do tej situácie dostal, alebo kto ťa do tej situácie dostal.
Snáď nám nechceš nahovoriť, že si sa priženil do rodiny, kde sa žrali ako psi? Že si sa nepriženil s holou r....u a že si im tam vytváral väčší a komfortnejší, životný priestor. Že si im tam nepriviedol na svet zároveň aj capartov.
------------------------------
Mal by si si uvedomiť, že ty si im urobil zo života peklo. Nie svokra. Ty si bol ten, kto neuvážene vstúpil do ich domácnosti. Ty si ich postavil pred hotovú vec. Ty si ich vlastne citovo vydieral.
------------------------------
Vieš kde sa ľudia trhajú aj o ohlodanú kosť?
Kde sa trhajú, ako psi?
Tam kde je nejaký nedostatok. (Práve tam sa vyčíta ja ďalší rožok, nie len svetrík.) A ty tu chceš navodzovať dojem, že si im pomáhal a aj tak nebolo svokre nič dobré. (To akože stará a určite aj hlúpo kúpená mikrovlnka mala byť pomocou) Nedaj sa vysmiať.
-------------------------------
Sám si si navaril a sám si si to mal vyžrať. Namal si právo to dať vyžrať aj ostatným.
arizona
25.02.13,10:12
Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.
Poznam osobne podobnu situaciu.
Manzelka nevedela hospodarit,tak zacal rodinne financie riesit manzel. Dlhe roky to klapalo, az pokym on nezomrel. Ta zena bola v koncoch. Hoci dostavala pekne peniaze kazdy mesiac,mala aj dobre platene zamestnanie,nikdy nevedela vyjst,po case z casu na cas zobrala nejaku pozicku,ked sa stala necakana udalost a potrebovala viac penazi. Ked deti dorastli,snazili sa pomahat,ale po par rokoch zistili, ze hadzu peniaze do "bezodnej jamy"..Nepomahalo dohovaranie,odsudzovanie od deti,snaha pomoct,skratka nic...

Tym som chcela len povedat, ze kazdy sa moze dostat do situacie,ked je rad, ze aj deti pomozu. Ale v prvom rade musi mat zaujem ten clovek,aby sa naucil si zadelit svoje peniaze a nie sa dlhodobo spoliehat na to, ze mu niekto pravidelne pomaha.
Lebo to potom ta pomoc straca ucinok,dlznik to berie ako samozrejmost,s tymi peniazmi pocita a samozrejme bezo zmyslu mina aj nadalej...
Skor asi pomoze to,urcit si pravidla pomoci,prip. ju po case stopnut,nech je dlznik prinuteny zmenit myslenie a svoje hospodarenie...
arizona
25.02.13,10:17
Pani mozno z nudy, mozno pre vidinu vyhry posiela drahe sms? Mozno by pomohlo bloknut u operatora "audiotextove" cisla...
Oliwa
25.02.13,10:57
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
Dantess, zrejme si ma nečítal pozorne alebo si ma jednoducho nepochopil... Nevadí, no písala som Ti na základe životných skúseností. Viem, čo znamená bývať u svokry /aj keď sme na to neboli odkázaní, ale náhle ovdovela a bola o 20 rokov staršia ako tá Tvoja a veľmi sme tento krok zvažovali, vedomí si všetkých za a proti, a aj keď prevažovali mínusy, skúsili sme to, lebo nám jej bolo ľúto a vtedy ešte neexistoval internet ani Porada :), kde by človek mohol konfrontovať objektívne svoje názory s inými :D/. Veľmi dobre viem, čo znamená investovať nemalé peniaze do de facto cudzej nehnuteľnosti, aj ako to vyzerá, ak chce prísť robiť "poriadky" niekto, koho do toho nič nie je. Ale zariaď sa, ako myslíš...

Predpodkladala som, že sa jedná aj o Tvoje financie /inak by Ťa to predsa neštvalo :mad:/, napriek tomu si myslím, že by bolo vhodnejšie, keby hovorcom Tvojich/Vašich názorov bola dcéra/dcéry, a nie Ty. Jednoducho preto, že od nich akýkoľvek návrh prijme skôr ako od Teba - a o to Vám predsa ide, nie? ;)

No nechápem, na čo chcete čakať až do apríla. Teraz je totiž fakturačné obdobie, keď sa ukáže, ako pani hospodárila s energiami - príde vyúčtovanie za vodu, elektrinu, plyn... Ak dom kupovala vlani, tak zrejme ani netuší, čo za čísla to budú... :rolleyes: Tak aby ste neboli všetci nemilo prekvapení. :eek: Preto by bolo treba dať hlavy dokopy čím skôr a nie stratiť celý ďalší mesiac. Inak tiež by bolo lepšie bývalo, keby sa takto radili pred kúpou domu...
A niečo o jej hospodárení a prioritách svedčí aj to, že dala prednosť novej fasáde pred zobytnením neobývateľných miestností, ale tak, proti gustu žiadny dišputát...;) A ten druhý mobil by mohla zrušiť, či...?

Mimochodom, bolo by zaujímavé, keby sem náhodou zablúdila aj pani "skorosvokra". :) Ak by si toto tu prečítala a našla sa v tejto téme, ktovie, čo by nám sem napísala... :rolleyes::D
Dantess
25.02.13,11:48
Oliwa o kúpe domu sa neradila s nikým z nás. Proste sa ona sama rozhodla a bolo rozhodnuté. Druhej dcére sa celý nápad veľmi nepáčil a celý čas to dávala najavo, ale proste bola ignorovaná. A preto až v apríli, lebo jej druhá dcéra s manželom sú v Anglicku a prídu sem v apríli na dovolenku. Samozrejme chcem, aby to iniciovali oni určite tam nebudem robiť rozum ja. Len tento človek je NEUVERITEĽNE tvrdohlavý. Má svoj názor a nikdy ho nezmení a je ako malé dieťa. Nejde mi ale o nejaké očierňovanie a naozaj sa nechcem v tejto téme uberať týmto smerom a jej vlastnosťami, každý je nejaký... No v každom prípade vieme kde sa dá niečo ušetriť, tak budem zvedavý ako to celé príjme. Určite sem napíšem
Oliwa
25.02.13,12:00
Myslela som si, že za tým bude asi nejaká časová zaneprázdnenosť alebo fyzická neprítomnosť "účastníkov konania". Každopádne držím palce, aby raz z Teba bol ten najlepší zaťko na svete! ;):):D
lubko6394
25.02.13,13:52
Oliwa o kúpe domu sa neradila s nikým z nás. Proste sa ona sama rozhodla a bolo rozhodnuté. Druhej dcére sa celý nápad veľmi nepáčil a celý čas to dávala najavo, ale proste bola ignorovaná. A preto až v apríli, lebo jej druhá dcéra s manželom sú v Anglicku a prídu sem v apríli na dovolenku. Samozrejme chcem, aby to iniciovali oni určite tam nebudem robiť rozum ja. Len tento človek je NEUVERITEĽNE tvrdohlavý. Má svoj názor a nikdy ho nezmení a je ako malé dieťa. Nejde mi ale o nejaké očierňovanie a naozaj sa nechcem v tejto téme uberať týmto smerom a jej vlastnosťami, každý je nejaký... No v každom prípade vieme kde sa dá niečo ušetriť, tak budem zvedavý ako to celé príjme. Určite sem napíšem

Tak tomu už nerozumiem vôbec. Druhej dcére sa to nepáčilo, dávala to najavo a bola ignorovaná ? A prečo jej teda dávala peniaze na niečo s čím nesúhlasila ?
To si predstavuješ tak, že v apríli zvoláte radu rodiny a priateľov a budete hlasovať o finančných príspevkoch a miestach kde by mala skorosvokra šetriť ? Však tak to nefunguje už pri 10-ročnom dieťati a Ty máš predstavu, že to bude platiť pre dospelú a životom ostrieľanú babu ?
mareko
25.02.13,13:59
Dantess, stále si nedal "veľažiadanú" informáciu o tom, či skorosvokra pracuje a ako je na tom zdravotne.
korela
25.02.13,14:23
Dantess, stále si nedal "veľažiadanú" informáciu o tom, či skorosvokra pracuje a ako je na tom zdravotne.
Podľa mňa tu zatiaľ takmer každý vychádzal zo svojich rodinných skúseností alebo životných situácií zo svojho známeho okolia.
Takže osobne ich zatiaľ nepokladám za veľmi objektívne.
Neviem prečo Dantess nedoplní tie najzákladnejšie informácie, aby sa dalo vniesť trochu objektivity, ak o to stojí.
Nič o tej žene zatiaľ podstatné nevieme, či je alkoholička, na invalidnom dôchodku, či vôbec doteraz pracovala, z čoho žije, aký má mesačný príjem, či je zdravá, pretože nazývať ju prísavkou a pod., podľa mňa zatiaľ nie je namieste.
Dosť naznačuje, že manžel držal financie, možno ona sa snažila udržať rodinu pokope aby mohla dopriať deťom vzdelanie.
Manželstvo je mnohokrát aj o kompromisoch, ale niekedy aj o peknej skrytej tyranii, o čom nemá ostatná rodina ani šajnu. Veď tá každá "Piata žena" hádam len z nejakých faktov vzišla. Aj tu na Porade je niekoľko otvorených tém na tento problém.
Ak má problém, že nevie hospodáriť (ak má z čoho), treba ju usmerniť do nejakej poradne a až potom nech nastupuje rodinný senát.
V útlom detstve som mala zážitok, odvtedy nevyslovím nad niekým súd, pokiaľ nepoznám obe výpovede oboch strán. Sme tu na to, aby sme sa učili, a nie ničili.
Tu mohli zatiaľ padať iba domnienky, nič iné.
Chýbajú základné informácie, aby sa dalo poradiť.
korela
25.02.13,14:31
K poslednému odseku, až teraz som si ho prečítala, tiež moja úvaha.
korela
25.02.13,14:50
Možno práve preto predala byt, do ktorého sa nezmestili a v ktorom je nemožné realizovať viacgeneračné bývanie. Veď samostatné bývanie každej jednej z dcér, stojí cca 150 000 €.
To je spolu 300 000 € a na hypotéku treba splatiť aj 500 000 €.
--------------------------------------
Len to sa možno mladému z nejakých dôvodov nepáči a tak chce ísť radšej do hypotekátneho chomúta. Možno si neuvedomuje, že raz bude mať deti a že bude musieť riešiť to, čo teraz ešte riešiť nemusí.
Nechcem prihrávať domnienkam, ale veľmi veľa mladých ostáva doma u rodičov, riešia to nadstavbami alebo výstavbou svojich domov za rodičovským RD, na jednom pozemku. Stačí mi rok neprejsť po susedných uliciach a mám dojem, že som v novej štvrti. Nový vizuál.
Majetní ľudia mali vždy viacgeneračné alebo mestské vily, ktorými je posiaty aj hradný kopec v BA.
Ako príklad http://lesk.cas.sk/clanok/100349/takto-si-zije-iva-janzurova-jej-vila-ma-styri-kuchyne.html
A táto nádherná vila http://www.corpiasir.sk/mestska-vila-dusana-jurkovica-86977
buchač
25.02.13,14:56
Niekto je zdravý jak repa , príjem solídny a aj tak nevie gazdovať , predrbe všetko ...
jar88
26.02.13,07:53
Dantess, stále si nedal "veľažiadanú" informáciu o tom, či skorosvokra pracuje a ako je na tom zdravotne.

Tiež tu chýba lokalita. To že sa dom nachádza pri hlavnej ceste a že je stále zastriekaný od prechádzajúcich aut je málo ma určenie, či to bola dobrá, alebo zlá investícia. Či má perspektívu, alebo ju nemá.
No a vyjadrenie, že sa nachádza v nejakom zapadákove pri Bratislave, ma naozaj posadilo na zadok.
jar88
26.02.13,08:00
Ale toto riešenie je vhodné hlavne pre menej majetné rodiny. Podmienkou je len tolerancia svojich členov rodiny a tolerancia ich záujmov. Jednoducho nikto nikomu nemá čo diktovať čo má vo svojom živote robiť. To je celé.
jar88
26.02.13,08:02
Presne tak, chýba tu ten najhlavnejší aktér. Skorosvokra.
vratnik
26.02.13,08:34
Svokra bola navyknutá na istý životný štandard, ktorý jej zabezpečoval jej manžel. Jej sponzorom ste teraz vy, ona to berie ako prirodzenú vec, nečakajte za to vďačnosť. Na vašom mieste by som utekal kade ľahšie. Niektoré ženy sú proste také, nezmeníte ich, silno sa preceňujú, ignorujú realitu, chýba sebareflexia.
Oliwa
26.02.13,08:58
Svokra bola navyknutá na istý životný štandard, ktorý jej zabezpečoval jej manžel. Jej sponzorom ste teraz vy, ona to berie ako prirodzenú vec, nečakajte za to vďačnosť. Na vašom mieste by som utekal kade ľahšie. Niektoré ženy sú proste také, nezmeníte ich, silno sa preceňujú, ignorujú realitu, chýba sebareflexia.
Podľa mňa veľa naznačuje aj to, že jedna dcéra a zať žijú v Anglicku... a tak zrejme samozrejme predpokladá finančné dotácie v prípade potreby. Keby žili tu a boli nezamestnaní, čakala by márne...
arizona
26.02.13,09:26
...
Niektoré ženy sú proste také, nezmeníte ich, silno sa preceňujú, ignorujú realitu, chýba sebareflexia.
Fiha, ty si az taky odbornik na zeny ;)
To akoze vsetci muzi su dokonali a vedia hospodarit ? Hmmm...:confused:
mimotemy
Braňo
26.02.13,09:39
nemám nič proti prispievaniu na energie, v pomere, v akom využívate dom, avšak iba do momentu, pokiaľ využívate nehnuteľnosť. ak plánujete vlastné bývanie, asi si treba sadnúť so "svokruškou" a vyriešiť využitie nehnuteľnosti, nakoľko obrovský dom je skutočne veľmi nehospodárna investícia - navyše si myslím, že rozhodne by bývanie mala riešiť ona a aj by mala prispôsobiť štandard bývania svojim možnostiam (pokiaľ nemám príjem, tak nebudem vykurovať 200 m2 podlahovej plochy). ide o to, aby rátala aj s tým, že neprispejete nič.
buchač
26.02.13,10:00
Tiež tu chýba lokalita. To že sa dom nachádza pri hlavnej ceste a že je stále zastriekaný od prechádzajúcich aut je málo ma určenie, či to bola dobrá, alebo zlá investícia. Či má perspektívu, alebo ju nemá.
No a vyjadrenie, že sa nachádza v nejakom zapadákove pri Bratislave, ma naozaj posadilo na zadok.
Keďže si na tom zadku , tak sa rýchlo postav a spamätaj ...

Blava nie je pupok sveta a ani nikdy nebude ...

AJ PRI Blave je dostatok zapadákov , len záleží od uhla pohľadu ...
taiko
26.02.13,11:36
S tym druhym odstavcom je to pravda, az do momentu, ked bude musiet fafrnok zo svojej vyplaty (BPM) odovzdavat peniaze na svokrin sen. Uple chapem jeho obavy a snahy.
vratnik
26.02.13,11:46
To o mužoch som nepovedal a ani to z textu nevyplýva. Pani svokrová je obrovská finančná katastrofa, od takých chytro preč, iné sa nedá poradiť.
Oliwa
26.02.13,21:57
Tiež tu chýba lokalita. To že sa dom nachádza pri hlavnej ceste a že je stále zastriekaný od prechádzajúcich aut je málo ma určenie, či to bola dobrá, alebo zlá investícia. Či má perspektívu, alebo ju nemá.
No a vyjadrenie, že sa nachádza v nejakom zapadákove pri Bratislave, ma naozaj posadilo na zadok.
Toto si sa dočítal kde? :rolleyes:
arizona
26.02.13,22:15
preco katastrofa? Mozno je stratena v dnesnom svete,lebo nebola donutena...ale je obdivuhodne, ze deti su ochotne jej pomoct, je to predsa len ich matka...
jar88
27.02.13,06:43
Toto si sa dočítal kde? :rolleyes:

Tento príspevok o čom hovorí?
21.02.13 20:22 #15 (http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html#post2257940)
Dantess (http://www.porada.sk/member.php?u=116320)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png

Poraďák Členom od05.02.09MiestoMomentálne v BA, ale narodil som sa na juhu Slovenska v ŠaháchPríspevky1,206Súhlasov:
609 pochváliť (http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html)

Re: Postup pri šetrení v domácnosti

Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.



http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html#post2257940
Že je to niekde na dedine?
V jednom a tom istom príspevku píše, že dom má 5 či 6 izieb. Tak má ich 5 alebo 6? Lebo ak ich má 6, nemôže ich mať 5. Vo mne to vyvoláva pocit, že ho veľmi nepozná a pritom ho posudzuje. Buďto tam veľa krát nebol, alebo sa s tou mladou pozná len krátko, možno pozná mladú a starú veľmi nemusí, jednoducho povrchná známosť. Ak plánujem s niekym spoločný život, tak zákonite potrebujem nažívať aj s ostatnou rodinou a tak ju musím aj poznať. Musím predsa dopredu vedieť, či s nimi budem vedieť vychádzať.
-----------------------------------
Tiež píše, "že problém" je že je na dedine - okrem toho je pri ceste a je zababraný od aut. Pravdepodobne od rýchlo prechádzajúcich aut a to vo mne vyvoláva pocit, že je asi pri hlavnej ceste.
------------------------------------
No a nakoľko veľmi dobre poznám široké okolie Bratislavy a hlavne čo sa týka domov a ich využitia, viem kde sa aký dom pri hlavnej nachádza. Myslím, že veľa majiteľov nevie čo má a ako sa to dá využiť a zhodnotiť. Veď práve na tejto ľudskej neznalosti tak ľahko zarábam.
Indeed
27.02.13,12:00
však samozrejme,najlepšie sa zarába na ľudskej hlúposti, to sa vie už najmenej 3000 rokov
Dantess
27.02.13,12:33
Jar88 ty si vždy múdry ako rádio a chytáš za slovíčka každého. Nieje je jedno čo má dom 5, alebo 6 izieb? Využíva sa len dolná časť domu a na poschodie nechodí nikto, lebo tam nieje nič, len myši a bordel. Prepáč, že som si nezistil presný počet izieb a ich rozlohu predtým, než som založil túto tému. Mimochodom, s priateľkou žijem v spoločnej domácnosti 5 rokov, takže radšej buď ticho, keď reálne nemáš čo dodať k téme. Pre ostatných, našiel som v tejto téme to, čo som hľadal a dám vedieť ako sa veci vyriešili. Nechcem uzavrieť tému, aby som sem ešte mohol napísať výsledok. Taktiež je zbytočné už riešiť, či je zdravá, a ako a kto hospodáril počas života jej manžela a pod.
taiko
27.02.13,19:42
a ako sa citis, ked zarabas na ludskej neznalosti, ci "hluposti", ako to ty volas?
misoft
07.03.13,15:13
Len na okraj - chlapče, prekročil si únosnú mieru - otvorene urážaš! Toto sa tu netoleruje. Aby si vedel - oznámil som to adminovi!
Dantess
23.04.13,06:11
Tak po dlhom odmlčaní sem píšem tak, ako som sľúbil. Bola tu rodinka z UK a veľmi, naozaj veľmi citlivo sme sa snažili prebrať situáciu skorosvokry. Došli sme na to, že je v mínuse niekoľko sto eur a o predaji domu ani len neuvažuje. V tomto smere bol celkom veľký nátlak, lebo veď načo vykurovať 8 izieb, keď žije sama... Ona celý čas dúfa, že dcéra z UK príde bývať k nej a myslím si, že je to aj z jej strany taký psychický nátlak. Že sa snaží ukázať, že jej problémy budú vyriešené, keď tam prídu oni a uživia ten dom. Lenže samozrejme dcéra o tom neuvažuje, lebo chce mať svoj dom a svoj život. Takže jediné možné riešenie je, že keď bude potrebovať zas peniaze, tak ich požičiame len v prípade, že predá dom. Inak to asi nepôjde. Takže toľko k tomu celému. Čo je ale pozitívne, že si znížila náklady na internet a TV o 20eur/mesiac. Aspoň niečo...
misoft
23.04.13,14:50
Babka k babce, budou..... - aj to je už POKROK!
Oliwa
24.04.13,15:14
Dnes je nedeľa, ktovie, možno sa Dantessovci chystajú k budúcej svokre riešiť jej finančnú krízu. :( Ak nie dnes, tak určite čoskoro... Uvidíme, ako to dopadne... :cool: A či sa Dantess ozve, ako sľúbil... :rolleyes:
A možno kúpila ten dom s predstavou, že do toho nedokončeného poschodia sa raz nasťahuje jedna z jej dcér a upraví si ho podľa vlastných predstáv... Keďže netušíme, čo za dedinu /žeby pri Bratislave?/ to je, ani ako by to bolo s dochádzkou do zamestnania, možno sa len domnievať. Ale vylúčiť sa to nedá...
Milé od Teba, že si sa ozval... :) Ako vidieť, nemýlila som sa v jej očakávaniach...;) Napokon, dalo sa to čakať, rovnako ako naďalej od Vás všetkých očakáva finančné dotácie. 20 € mesačne ju asi z biedy nevytrhne, to je pramálo, keď je v mínuse "niekoľko sto eur", ale keď neprší, aspoň kvapká... Asi je to tvrdá húska na šklbanie...
No nerozumiem jednému, ak predá dom, nebude si predsa potrebovať požičať od Vás peniaze...
A ak si ich bude chcieť požičať, tak zrejme na údržbu domu, ktorý je nad jej pomery už teraz... Či akože ak nebude mať trebárs na elektrinu, tak jej požičiate, a ona potom predá dom, aby Vám to vrátila? Tomu predsa nemôžeš veriť ani sám...
Dantess
25.04.13,07:21
Oliwa chceme, aby predala dom a kúpila si menší. Nejde nám o vrátenie peňazí, ale o to, aby sme ju nemuseli dotovať celý zvyšok života. Lebo uživiť menší domček pôjde ľahšie ako taký veľký dom. A hlavne nech má záhradku. Pár paprík, rajčín, cibula, zemiaky a hneď ušetrí aj týmto.
korela
25.04.13,11:19
Tento príspevok o čom hovorí?
21.02.13 20:22 #15 (http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html#post2257940)
Dantess (http://www.porada.sk/member.php?u=116320)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png

Poraďák Členom od05.02.09MiestoMomentálne v BA, ale narodil som sa na juhu Slovenska v ŠaháchPríspevky1,206Súhlasov:
609 pochváliť (http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html)

Re: Postup pri šetrení v domácnosti
Arizona, BXL, problém je, že ten veľký dom má 5 či 6 izieb, ale len 3 sú funkčné. Ostatné sú na poschodí a nieje tam ani podlaha ani voda nič. Boli by to tísíce eur kým by sa spravili obývateľné. Ďalší problém je, že sa to nachádza v dedine a ten najväčší problém je že dom nemá záhradu !!! Okrem toho je priamo pri ceste, takže okná, steny sú zababrané stále od áut. Bola to veľmi zlá investícia a nemyslím si, že sa nájde ďalší zúfalec, ktorý by ten dom odkúpil ani za polovičnú cenu. Dom bol kúpený len minulý rok.



http://www.porada.sk/t210592-p2-postup-pri-setreni-v-domacnosti.html#post2257940
Že je to niekde na dedine?
V jednom a tom istom príspevku píše, že dom má 5 či 6 izieb. Tak má ich 5 alebo 6? Lebo ak ich má 6, nemôže ich mať 5. Vo mne to vyvoláva pocit, že ho veľmi nepozná a pritom ho posudzuje. Buďto tam veľa krát nebol, alebo sa s tou mladou pozná len krátko, možno pozná mladú a starú veľmi nemusí, jednoducho povrchná známosť. Ak plánujem s niekym spoločný život, tak zákonite potrebujem nažívať aj s ostatnou rodinou a tak ju musím aj poznať. Musím predsa dopredu vedieť, či s nimi budem vedieť vychádzať.
-----------------------------------
Tiež píše, "že problém" je že je na dedine - okrem toho je pri ceste a je zababraný od aut. Pravdepodobne od rýchlo prechádzajúcich aut a to vo mne vyvoláva pocit, že je asi pri hlavnej ceste.
------------------------------------
No a nakoľko veľmi dobre poznám široké okolie Bratislavy a hlavne čo sa týka domov a ich využitia, viem kde sa aký dom pri hlavnej nachádza. Myslím, že veľa majiteľov nevie čo má a ako sa to dá využiť a zhodnotiť. Veď práve na tejto ľudskej neznalosti tak ľahko zarábam.
Nad týmto príspevkom uvažujem, čo som ho prečítala.
Odhliadnuc od toho, čo riešiš Dantess, ber tento príspevok že ani nie je o vašej rodine.
Jar88 má pravdu. Ten dom sám o sebe v akých je podmienkach je tak priehľadnuteľný, aj s tým blatom na oknách, zdá sa že je pri hlavnej ceste bez záhradky, javí sa ako zanedbaný.
Keby bola tá pani iba trochu aktívna, tak by vás možno aj predbehla finančne.
Poznám síce iba jeden takýto dom čo popisuje jar88, pomerne často okolo neho chodievam, niekoľko rokov som netušila kto v ňom žije, až kým náhoda nezaúradovala. Zostala som paf. No nevestinec to nie je, ale žena tam podniká v úplne samostatnej činnosti, legálnej, miesto je pre ňu práve preto úplne vyhovujúce pre to "genius loci".
Je pod lampou, ale nepovšimnutá.
Viem si predstaviť aj iné činnosti. Nikoho neruší. Susedov nemá. Má sa kde parkovať, všetko ideálne.
Netreba podceňovať žiadny dom. Len ho vedieť využiť. Ja sa jej čudujem, ak je zdravá, zvládla by to hravo. Aj dom by utiahla. Ja by som dokonca povedala, že je ho škoda. To som písala vo všeobecnosti. Neber to osobne Dantess.