moniq81
22.02.13,12:23
Ahojte poraďáci,

mám otázku. Lekárka vraví, že ma zo zákona už musí vypísať na materskú. Môžem aj potom riadne pracovať, ak nebudem mať zdravotné problémy? Ak už nastúpim na materskú môžem na čiastočný uväzok pracovať z domu? Neovplyvní to môj nárok na materskú a potom na rodičovský príspevok?

Ďakujem
veronikasad
22.02.13,11:29
kedy máš termín pôrodu ? Si zamestnanec alebo SZČO - z akého nem.poistenia budeš mať vyplácané materské ?
moniq81
23.02.13,20:16
termín pôrodu mám 15.04. Som zamestnanec na s trvalým pracovným pomerom....
moniq81
27.02.13,07:10
Prosím pomôže mi niekto?
Ďakujem
Mila123
27.02.13,07:37
podľa § 48 ods. 5 a 6 zákona č. 461/2003 platí.....

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34.týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5,má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týždňa
od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará,má nárok na materské do konca 37. týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.