feronovak
25.02.13,10:32
Zdravim,

byt ktory sme kupili ma prerobenu vzduchotechniku, ta povodna kovova v obdlznikovom tvare je odstranena a namiesto toho je 20cm vzduchotechnika rura prepojena s povodnou plechovou rurou hore a dole. Takto je to uz 6 rokov, nikto nic nehovoril.

Teraz sused nad nami preraba kuchynu a odstranil jeho kovovy diel a nahradil ho rurou pripojenou k nam, cize 20cm.

Zrazu sa zacal o to sused na prvom poschodi (ja som stvrte, sused co preraba piate) ze to sa nemoze, ze na to nie je stavebne povolenie, ze je to zasah do protipoziarnej ochrany, ze to moze zhoriet a co ja viem co este, ze mu to nevetra atd atd.

Pritom 6 rokov to takto bolo, my sme to nerobili ani sme s tym nic nerobili a doteraz sa nikto na tah ventilacie nestazoval.

Moja otazka teda je ci je takyto zasah povoleny, ak predoslym majitelom povolili tuto rozsiahlu rekonstrukciu a vsetko fungovalo moze niekto napadnut tuto zmenu v byte. Ja som to nerobil a nehodlam kvoli nemu robit nejake zmeny a rozbit kuchynu ked 6 rokov nikto nemal problem a vsetko fungovalo, vetralo atd.

Co si o tom myslite? Stavbari mi povedali ze uplne bezne robia tieto zmeny v byte ked odstranuju stare siroke ventilacie a prepajaju to s uzsimi rurami za ucelom usetrenia miesta v kuchyni.

Vdaka.
lapejko
25.02.13,20:53
vzduchotechnika patrí k spoločným rozvodom, svojvoľný zásah je nepovolený, teraz je nutné stretnutie zainteresovaných susedov a DOHODNÚŤ SA :)
tienik
26.02.13,08:48
taketo vety mam rad
"Stavbari mi povedali ze uplne bezne robia tieto zmeny v byte ked odstranuju stare siroke ventilacie a prepajaju to s uzsimi rurami za ucelom usetrenia miesta v kuchyni."
To su presne ludia co su schopny tahat elektriku zvoncekovym dratom a ine podobne zverstva - proste vseumelci, ktori nedokazu urobit dobre absolutne nic.
AKo lapejko pisal, ide o spolocne zariadenie domu. A dokonca je to fakt zasah do poziarnej bezpecnosti stavby. Takze 100% k tomu treba stavebne povolenie a vsetky radosti s tym suvisiace.
feronovak
26.02.13,13:04
Ok, predosly majitel ale povolenie pri prestavbe bytu vraj mal. Ked som sa na to pytal, tak mi povedal ze je na bytovom druzstve ci stavebnom urade.

Otazka je, aj keby tam nebolo co ja s tym ako majitel ktory takyto byt kupil mozem a mam robit? Ved to je zalezitost stara v nasom byte asi 6 rokov, byt bol kupeny uz modifikovany a zmeneny a vraj zmeny boli riadne nahlasene.

To co hovorite predpokladam, ze plati pre nove zmeny a suseda nad nasim bytom.