mareko
25.02.13,15:21
Môj krotónovec po celkom úspešnom raste zrazu začal zhadzovať horné listy. Celý je cca 50 cm vysoký, donedávna prosperoval stredne progresívne. Teraz mu na jeho holom (až na bohatú vrcholovú ružicu)kmeni začali pučať bočné výhonky t. č. už má aj tri ružice dosť veľkých listov. Čo je však smutné, jeho horná časť postupne list po liste schne a listy opadávajú. Dá sa zachrániť toto opadávanie alebo je lepšie hornú ružicu odrezať a zasadiť? Ak zasadiť tak ako, iba zastrčením do zeminy alebo zakorenením vo vode. Ďakujem za rady.
Nenašla som tému krotónovec, ak je taká, tak ich spojte, ďakujem :-)
arizona
25.02.13,15:42
Aby bol váš krotónovec stále krásne farebný, doprajte mu dostatok svetla, nie však priame slnko. Farby listov budú ešte viac (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=261&pr=0.11&w_id=2600&tstamp=1361810449&pid=540&cd=29820affe0ab59e9a169895fcec29570&f=1) intenzívne s pribúdajúcim vekom rastliny. Rovnako ich podporíte hnojivom s vyšším obsahom draslíka. A nielen farba, ale aj rozmanitý tvar listov, urobí váš krotónovec jedinečným.
NEZABÚDAJTE, ODKIAĽ POCHÁDZADomovinou krotónovca strakatého sú dažďové lesy Malajzie, preto mu doprajte vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pravidelne roste listy, v lete často polievajte, ale nenechajte stáť príliš veľa vody v miske pod črepníkom. Nádobu je najvhodnejšie postaviť na mokré kamienky. V zime udržujte substrát len mierne vlhký.
EŠTE VIAC FARIEBAk vás krása krotónovca zaujme, môžete si ho jednoducho rozmnožiť aj doma. Stačí, ak vrcholový odrezok postavíte do pohára s vodou, ktorú nezabudnite dopĺňať. Po tom, ako sa vytvorí bohatá sústava koreňov, môžete odrezok vysadiť do substrátu. Po zakorenení pravidelne zaštipujte, aby bol krásne rozkonárený. Pri rozmnožovaní dajte pozor na vytekajúcu mliečnu šťavu, ktorá môže u citlivejších ľudí spôsobiť alergickú reakciu v podobe vyrážky.
http://www.pluska.sk/izahradkar/pestujeme-rastliny/izbove-rastliny/krotonovec-farby-jesene-vo-vasom-byte.html
lujza.j
25.02.13,18:13
na jar presadiť do nového substrátu a väčšieho kochla.......vypestovala som ich xy kusov všetko som rozdala......aj "matku" už bola mega veľká som darovala.....:)
mareko
27.11.17,06:49
Mam podobny problem ako zadavatelka. Pada list za listom. Uz ma iba hore par listov, ktore zrejme tiez opadnu. Nic sa nezmenilo na starostlivosti, v lete dostal novu zeminu (z Obi). Povodne mal mnozstvo bocnych silnych vyhonkov, teraz je cely opadany :(. Da sa este zachranit, vyenie nove vyhonky?
vicktor
27.11.17,08:31
To iste ako zadavatelka??? Mozno preto ze si to ty... :D
mareko
27.11.17,08:35
:D :D :D ... tak toto je fakt dobré. V návale intenzívneho hľadania, aby som nezakladala novú tému, som si ani nevšimla, kto ju založil;) Krotónovec vyzeral ako ten môj ešte v lete. Vicktor, díky za upozornenie ;). Bolo to 4 roky dozadu, odvtedy sa krásne spamätal, bol priam ukážkový no a teraz je z neho iba ruina :(. Snáď sa zasa spamätá.
Valcake
27.11.17,10:40
Odrezala by som vrch, dala do vody a tak by som rastlinku donútila vyhnať listy. Vo vode pustí korienky a máš ďaľšiu rastlinku. Takto som robila s Jukkou aj Dracenou. Jukku som už darovala, a Dracenu zase zrežem, ale asi na jar. Ešte je pekná. Mala som aj Krotón. Pekne zakvitol, ..má drobunké kvietky ale odišiel do večných lovíšť.
mareko
27.11.17,11:35
Vyskusam. Dra enu som zreza, nastrihala, dala do vody ale nic z tych vyhonkov nebolo. Len kmen zacina tera ( po troch mesiacoch) pucat.