Mireczdca
26.02.13,11:41
Dobrý deň.V marci 2012 som kúpil 3- izbový byt na najvyššom poschodí.7 mesiacov bolo všetko v poriadku,v októbri - na začiatku vykurovacej sezóny mi začali vlhnúť steny a do týždňa sa mi objavili čierne plesne a to po celom obvode múra!!!Bývalý majiteľ,ktorý mi byt predával mi tvrdil,že mu nie sú známe žiadne závady,na ktoré by ma mal upozorniť,toto bolo zakompované aj v kúpnopredajnej zmluve.Mám v pláne zavolať súdneho znalca,ktorý urobí znalecký posudok na strechu,resp.steny,ktoré sú plesnivé.Chcem sa spýtať,ak znalec dokáže,že táto závada tam bola skôr,ako som byt kúpil,mám šancu uspieť na súde?Nechce sa mi totiž platiť znalca,ktorý síce zistí,že závada je dlhodobého charakteru,a ja zistím,že na reklamaciu nemám nárok...Ďakujem za skorú odpoveď
chandler
26.02.13,12:09
ked si to kupoval bolo cerstvo vymalovane? to by ti vedel poradit skor nejaky advokat, co sa Ti moze podarit vysudit.
ale myslim ze sa to oplati vyskusat, cena za znalca nie je taka velka. asi sa nebude dat byt vratit, ale mal by si dostat nejake peniaze spat kedze byt nemal taku kvalitu aku si kupoval.
problem bude trocha v tom, ze na tie plesne ma vplyv aj to ako vlhko mas v byte. a budes musiet dokazat ze tie plesne mal aj on a nepovedal ti o nich. on bude tvrdit ze mal v byte sucho a ziadne plesne, ty nevetras a plesne mas.
Mireczdca
26.02.13,12:16
Ahoj.Keď som byt kupoval,bolo čerstvo vymalované,resp.tak max.pol roka,neviem to presne posúdiť.Ide o to,že začalo mrznúť a okamžite beho 1-2 dní tam boli plesne.Neverím,že pleseň vznikne len tak pre nič za nič,to je dlhodobý problém.Skúsim toho znalca,uvidím,čo zistí
mattto
26.02.13,12:40
týmto smerom je zbytočné ísť, kontaktuj radšej správcu, aby daný stav riešil
chandler
26.02.13,13:11
inac kontaktovat spravcu by si mal, minimalne zistis ci sa ten predchadzajuci majitel stazoval na plesne. ale aj toho znalca.
Oliwa
26.02.13,14:46
Kupoval si byt cez realitku alebo priamo od majiteľa? Nešiel pod cenu?
Nekupoval si ten byt práve pre jeho výhodnú cenu? Aj to by o niečom mohlo svedčiť...
Čo susedia - tí nemajú problém s plesňami?
Neviem, či existuje aj pri nehnuteľnostiach niečo ako skrytá vada, ale malo by...

PS: Inak byt na najvyššom poschodí by som nechcela, ani keby bol jediný v republike - pri dnešnej ponuke bytov...
Koľko ľudí len na tomto fóre rieši problém s plesňami a so zatekaním strechy...
Mireczdca
26.02.13,19:38
Byt som kupoval mimo realitku,od súkromnej osoby.Jeho cena bola primeraná cenám na trhu v danej oblasti,dokonca by som povedal,že bola vyššia,nakoľko byt je veľmi pekný.Susedia sa nesťažujú,ani sa nesťažovali...Asi mám jednoducho smolu
misomiso
26.02.13,19:48
Kolko osob byva v byte, kde sa stravuju - kolko sa v byte vari, vari sa na elektrine alebo na plyne, kolko sa perie, ako a kde sa susi bielizen, mas v byte akvarium, ake su okna, ako casto vetras...?
Mireczdca
26.02.13,20:30
V byte bývam s priatelkou,takže dvaja ludia.Stravujeme sa vačšinou mimo bytu,varíme len cez weekend-na plyne.Perie sa raz za týžden,suší sa v miestnosti,kde plesne nie sú,plastové okná,vetrá sa 3-4 krát denne po 15 minút,v lete samozrejme viac
Ferdosondo
27.02.13,04:21
Za skryté vady(aj tie o ktorých nemusel vedieť) zodpovedá predávajúci. Hovorí o tom občiansky zákonník. Môžu byť dôvodom na zrušenie kúpnej zmluvy, alebo na zľavu z kúpnej ceny. Najlepšie je sa dohodnúť s predávajúcim na Tebe vyhovujúcich podmienkach. Ak to nepôjde, tak súdnou cestou.
Problém s plesňami sa však vyrieši až zateplením.
pepa78
27.02.13,09:35
Byt som kupoval mimo realitku,od súkromnej osoby.Jeho cena bola primeraná cenám na trhu v danej oblasti,dokonca by som povedal,že bola vyššia,nakoľko byt je veľmi pekný.Susedia sa nesťažujú,ani sa nesťažovali...Asi mám jednoducho smolu

Možno by fakt stačilo zmeniť vetracie návyky...skús si pozrieť túto problematiku na webe...
DickO'bras
27.02.13,20:08
Umysel sa dokazuje tazko, a pri dnesnych sudoch ...
mariotto
28.02.13,14:34
Pokiaľ by ste to chceli riešiť cestou primeranej zľavy z kúpnej ceny, tam už je potrebné vidieť celé znenie kúpnej zmluvy. Čo sa týka toho čo ste uviedli:,,Bývalý majiteľ,ktorý mi byt predával mi tvrdil,že mu nie sú známe žiadne závady,na ktoré by ma mal upozorniť,toto bolo zakompované aj v kúpnopredajnej zmluve." Tak z hľadiska právnej stránky tejto veci treba brať zreteľ na to, že ide o objektívnu zodpovednosť, ktorej sa predávajúci, pokiaľ na vady existujúce v čase uzavretia zmluvy neupozornil, nemôže zbaviť, pričom nie je rozhodujúce či o vadách vedel alebo nevedel. Ďalším predpokladom tejto zodpovednosti je okolnosť, že musí ísť o vadu alebo vady, ktoré pre kupujúceho vyšli dodatočne - teda po uzavretí kúpnej zmluvy. Z toho vyplýva že vy ako kupujúca by ste mali v zmysle Občianskeho zákonníka nárok na primeranú zľavu z kúpnej ceny ktorej by ste sa mohli domáhať u kupujúceho.
rkuco
28.02.13,17:43
A zistil si si ako dlho tam predchadzajuci majitel byval? lebo ak tam byval kratko, tak vies, ze tam nieco nemuselo byt poriadku. Alebo zistit ci si nekupil nejaký iný byt, co by naznacovalo, ze by o danej skutocnosti mohol vedieť.
A ako prve by som to isiel nahlasit spravcovi /ktory ma barak v sprave - nech to zacne riesit / ako hned zacat platit niekomu. Tym rozbehnes proces. Mozno bol byt v case kupy ok....
Ferdosondo
01.03.13,04:30
Pokiaľ by ste to chceli riešiť cestou primeranej zľavy z kúpnej ceny, tam už je potrebné vidieť celé znenie kúpnej zmluvy. Čo sa týka toho čo ste uviedli:,,Bývalý majiteľ,ktorý mi byt predával mi tvrdil,že mu nie sú známe žiadne závady,na ktoré by ma mal upozorniť,toto bolo zakompované aj v kúpnopredajnej zmluve." Tak z hľadiska právnej stránky tejto veci treba brať zreteľ na to, že ide o objektívnu zodpovednosť, ktorej sa predávajúci, pokiaľ na vady existujúce v čase uzavretia zmluvy neupozornil, nemôže zbaviť, pričom nie je rozhodujúce či o vadách vedel alebo nevedel. Ďalším predpokladom tejto zodpovednosti je okolnosť, že musí ísť o vadu alebo vady, ktoré pre kupujúceho vyšli dodatočne - teda po uzavretí kúpnej zmluvy. Z toho vyplýva že vy ako kupujúca by ste mali v zmysle Občianskeho zákonníka nárok na primeranú zľavu z kúpnej ceny ktorej by ste sa mohli domáhať u kupujúceho.
A okrem toho ak je byt z hygienického hľadiska nevyhovujúci má zadávateľ právo na vrátenie kúpnej ceny.
Halli
01.03.13,07:25
V byte bývam s priatelkou,takže dvaja ludia.Stravujeme sa vačšinou mimo bytu,varíme len cez weekend-na plyne.Perie sa raz za týžden,suší sa v miestnosti,kde plesne nie sú,plastové okná,vetrá sa 3-4 krát denne po 15 minút,v lete samozrejme viac


Zaujímalo by ma ešte koľko máte na meračoch stavy z minulého roka a aké máš radiatory./ To už neriešim, v akom stave máte na dome strechu a špárovanie.../
Vieš, keď sa kedysi kurilo naplno, boli staré okná s vetracími štrbinami, sušilo sa prádlo v sušiarňach /nehovorím o tom , že to bolo správne/....tieto problémy tu neboli, ale teraz čím viac šetríš, tým si viac potrestaný!!
Vlastníci si povymieňali okná, vyregulovali sústavy, sťahujú ventily na minimum, nevetrajú, lebo sa väčšinou zdržujú mimo bytu celý deň, sušia prádlo v bytoch, povymieňali dobré liatinové radiatory za plecháče s nižším výkonom, susedia si navzájom kradnú teplo, lebo mnohí vôbec nekúria....a potom sa čudujeme prečo sú plesne.
No jasne zatepliť, vyhnať plesne pod obvodový plášť :)) zavrieť vlhkosť do domu...A parádne si za to celý zbytok života platiť. Že pekný panelák ? Že komfort? Však sa všetci spamätaju po pár rokoch ....Onedlho začnú slniečkové dni, tak zateplenci máte sa na čo tešiť, kým sa k Vám dostane slniečko :)
korela
02.03.13,00:30
Aby si si nerobil výčitky, že si si vybral posledné podlažie. Mama bývala pod strechou, byt máme doteraz, t.j. 32 pomaly, nikdy zatiaľ nezatiekol. Je tam ticho ako v hrobe. Žiadna pleseň. Po tejto skúsenosti, ak sťahovať niekedy, tak iba na vrch
Inak aj štatistika vychádza priaznivo v zatekaní striech. Každý si všíma iba zatekajúce byty a nie bez porúch.
Ešte sa spýtam, tá stena lícuje bok domu alebo ste niekde vo vnútri stavby?
bjuty smis
02.03.13,06:52
presne tak, býval som na 12. a nedám dopustiť...
ace123
02.03.13,21:46
S niecim sa da suhlasit, ale troska ti to moc zjednodusil. Aj zateplenie moze byt prevetrane, mozes dat rekuperaciu atd. A slniecka je niekedy aj vela... Ked porovnam zatepleny barak a nezatepleny panelak, tak tam idu v lete skapat...
Halli
04.03.13,07:29
áno presne si to napísal...len myslím, že sa dostane ešte aj na lepšie technologie ako polystyren a lacnejšie ako mineral.vata....všetko je o financiach a správaní ľudí
heppy1
07.08.13,17:08
a je to mozne sudom dosiahnut?