zuzla1976
28.02.13,12:10
Dobry den, uz niekolko dni sa zaoberam mysleinkou, co urobit s mojou sestrou, ktora uz od 16 rokov trpi schizofreniou. Rodicov nemame, sestra ma skoro 40 rokov a uz z nej cela rodina nevladze. ma priatela, s ktorym zije, vyhana ho z domu, ktory patri priatelovym rodicom, znicila, doslova dopichala mu mysku na pocitac, znicila mu papuce, che nanho volat policiu, postrihala si na franforce bluzku. Ak bude teraz hospitalizovana, tak uz 5krat. Nic nepomaha, ziadne dohovaranie, aby brala lieky, ze ona je v poriadku, je vztahovacna, nikto nie je dobry, len ona. A jej priatel ma uz vsetkeho plne zuby. Moja otazka znie, kam ju po lieceni umiestnit. U mna doma byt nemoze, to by sa rozpadlo moje manzelstvo a bolo ohrozene moje 3rocne dieta. Moja sestra robi vsetkych nestastnymi. Co mam robit? Dakujem za vsetky ohlasy.
BXLmiami
28.02.13,12:01
No pokiaľ je svojprávna,tak len tam,kde chce ísť sama.Nespravíš toho veľa.
arizona
28.02.13,16:10
Existuju domovy socialnych sluzieb,kde sa da,ci uz kratkodobo,alebo dlhodobo pacient umiestnit.

Ak odmieta liecbu a uzivanie liekov,choroba sa zhorsuje. nepises, ci je sestra svojpravna,alebo nie...
Ale ak sestru chyti amok a zacne vystrajat,mozete zavolat policiu,oni ju mozu dat umiestnit na psych.vysetrenie,aj ked ona nebude suhlasit.
alaya1
28.02.13,16:15
Nepises, ci je sestra pod lekarskym dohladom psychiatra, ci nie. Ak jej psychater aj lieky predpise a ona ich neberie, mali by ste zvazit moznost poziadat o zbavenie svojpravnosti sestry, potom by aj hladanie rieseni bolo lahsie. Ale momentalne, ak ona nikomu neublizi a neberie lieky, je to jej osobna vec, nic s tym neurobite. Jedine, existuju aj denne stacionare, ak by nechcela ist do celorocneho zariadenia.Na liecenie na psychaitricke oddelenie musi dat suhlas, tak ci tak.
Mila123
28.02.13,16:16
najprv rieš svojprávnosť.....
buchač
28.02.13,16:29
Nepises, ci je sestra pod lekarskym dohladom psychiatra, ci nie. Ak jej psychater aj lieky predpise a ona ich neberie, mali by ste zvazit moznost poziadat o zbavenie svojpravnosti sestry, potom by aj hladanie rieseni bolo lahsie. Ale momentalne, ak ona nikomu neublizi a neberie lieky, je to jej osobna vec, nic s tym neurobite. Jedine, existuju aj denne stacionare, ak by nechcela ist do celorocneho zariadenia.Na liecenie na psychaitricke oddelenie musi dat suhlas, tak ci tak.
Nejde o zváženie ...tu ide o zákon ....



§ 10

(1) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
(2) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.
(3) Súd pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti zmení alebo zruší, ak sa zmenia alebo ak odpadnú dôvody, ktoré k nim viedli.

...slovo prechodná je dôležité ...

Na súd sú potrebné náležité lekárske správy , ktoré zdokladujú stav pacienta ...

Vzor na pozbavenie na právne úkony
http://www.vzoryatlaciva.sk/vzory/navpozsp.htm
Mila123
28.02.13,16:40
na súd vypracuje súdnoznalecký posudok určený psychiater, nestačia lekárske správy predložiť súdu.....
buchač
28.02.13,16:50
na súd vypracuje súdnoznalecký posudok určený psychiater, nestačia lekárske správy predložiť súdu.....
Miluš ...neštvi ma ;) :---.............samozrejme , že znalec - viď link ( je to tam ako " Dôkaz " ...) ...

ALE

aj ten znalec MUSÍ vychádzať z tých lekárskych správ.......

Veď ten súdny znalec predsa nemusí byť ošetrujúcim lekárom .....či ???
Mila123
28.02.13,16:52
Miluš ...neštvi ma ;) :---.............samozrejme , že znalec - viď link ( je to tam ako " Dôkaz " ...) ...

ALE

aj ten znalec MUSÍ vychádzať z tých lekárskych správ.......

Veď ten súdny znalec predsa nemusí byť ošetrujúcim lekárom .....či ???
v tomto prípade súdny znalec musí byť iný ako ošetrujúci psychiater....

a nechcela som ťa na......ťťťť
to si nedovolím.....:D
arizona
28.02.13,17:24
Miluš ...neštvi ma ;) :---.............samozrejme , že znalec - viď link ( je to tam ako " Dôkaz " ...) ...

ALE

aj ten znalec MUSÍ vychádzať z tých lekárskych správ.......

Veď ten súdny znalec predsa nemusí byť ošetrujúcim lekárom .....či ???
Sudny znalec z oblasti psychiatrie sa musi v konani o zbavenie svojpravnosti prizvat vzdy.

Vypracuvava samostatne,osobne vysetrenie,nie z lekarskych sprav.Sud potom porovnava vysledky od viacerych odbornikov.
Robi sa to,aby sa zbavenie svojpravnosti nezneuzivalo.
buchač
28.02.13,17:33
Sudny znalec z oblasti psychiatrie sa musi v konani o zbavenie svojpravnosti prizvat vzdy.
Vypracuvava samostatne,osobne vysetrenie,nie z lekarskych sprav.Sud potom porovnava vysledky od viacerych odbornikov.
Robi sa to,aby sa zbavenie svojpravnosti nezneuzivalo.
Netvrdím opak ... šak jasné ...

Ibaže ...vezmi príklad :

Pacienta dali na to pozbavenie na súd .
Tento samozrejme poverí znalca .
Znalec urobí vyšetrenie... koho sa opýta na tie medikamenty a či liečebné postupy , respektíve príznaky choroby u dotyčného ???
- pacienta ???...šak ten sa ohradí , že je normál...
- rodinného príslušníka ??? ... ten môže ( nemusí ) vedieť tie príznaky podrobne popísať ...
- či snáď polície ???... lebo v záchvate robil bordel ...

Ajajajáááááj .........musí sa znalec aj na ten vývoj choroby pozrieť a máloktorý má tú čarovnú guľu ....

Potom vypracuje ten posudok ....až po celkovom objektívnom a subjektívnom náleze ....
alaya1
28.02.13,18:07
Netvrdím opak ... šak jasné ...

Ibaže ...vezmi príklad :

Pacienta dali na to pozbavenie na súd .
Tento samozrejme poverí znalca .
Znalec urobí vyšetrenie... koho sa opýta na tie medikamenty a či liečebné postupy , respektíve príznaky choroby u dotyčného ???
- pacienta ???...šak ten sa ohradí , že je normál...
- rodinného príslušníka ??? ... ten môže ( nemusí ) vedieť tie príznaky podrobne popísať ...
- či snáď polície ???... lebo v záchvate robil bordel ...

Ajajajáááááj .........musí sa znalec aj na ten vývoj choroby pozrieť a máloktorý má tú čarovnú guľu ....

Potom vypracuje ten posudok ....až po celkovom objektívnom a subjektívnom náleze ....


Suhlasim, este doplnim, ze znalec sa opiera aj o lekarske nalezy, aj niekolkorocne o priebehu choroby, ak je v naleze napisana medikamentozna liecba a sestra bude tvrdit, ze ju uziva, nic sa nedokaze. Znavenie svojpravnosti nie je lahka zalezitost, ak je ona v "priaznivom" obdobi schopna kontrolovat svoje spravanie.
zuzla1976
01.03.13,05:46
Dakujem za vase odpovede, nerad by som vsak sestru zbavovala svojpravnosti, do smrti by mi to neodpustila, lebo prave toto chcel spravit volakedy otec a nevie mu to doteraz odpustit. Sestra ma lekarku psychiatricku, ale totalne cajovu, ze ona veri svojim pacientom, sestra ju vie perfektne oklamat, lebo vie vystupovat inteligentne. Ak by mal clovek peniaze, vec je vybavena, kupim jej byt a nech sa stara sama o seba, ked nevie a nevydrzi s nikym zit, ja sa kvoli nej obetovat nebudem, mam svoju rodinu a kvoli nej by boli nestastni 4 ludia. S nou sa neda jednoducho vydrzat, ani ked berie lieky, lebo aj tak je sebecka a neprisposobiva a uz 4 roky je nezamestnana, stale len melie to iste, ze ona bola na 200 pohovoroch, ale ze by zlavila zo svojich narokov (samozrejme, ked je "normalna"), tak to nie. Velmi tazko je s nou zit, kto ma schiozofrenika v rodine,da mi za pravdu.
willma
01.03.13,06:37
priateľ sa tvojej sestry,ak nie sú manželia, môže kľudne zbaviť výmenou zámkov a zrušením TP - ak tam Tvoja sestra nemá náhodou nejaký podiel zapísaný na LV a nikde nie je napísané, že si povinná ju vziať k sebe do bytu a potencionálne ohrozovať tým seba a svojich blízkych.
Mila123
01.03.13,06:41
Dakujem za vase odpovede, nerad by som vsak sestru zbavovala svojpravnosti, do smrti by mi to neodpustila, lebo prave toto chcel spravit volakedy otec a nevie mu to doteraz odpustit. Sestra ma lekarku psychiatricku, ale totalne cajovu, ze ona veri svojim pacientom, sestra ju vie perfektne oklamat, lebo vie vystupovat inteligentne. Ak by mal clovek peniaze, vec je vybavena, kupim jej byt a nech sa stara sama o seba, ked nevie a nevydrzi s nikym zit, ja sa kvoli nej obetovat nebudem, mam svoju rodinu a kvoli nej by boli nestastni 4 ludia. S nou sa neda jednoducho vydrzat, ani ked berie lieky, lebo aj tak je sebecka a neprisposobiva a uz 4 roky je nezamestnana, stale len melie to iste, ze ona bola na 200 pohovoroch, ale ze by zlavila zo svojich narokov (samozrejme, ked je "normalna"), tak to nie. Velmi tazko je s nou zit, kto ma schiozofrenika v rodine,da mi za pravdu.
predsa má ID? nie?
petermikuláš
01.03.13,09:05
z praxe Vám poviem, že zbavenie svojprávnosti je vždy veľmi zložité a pomerne dlhodobé, bucháč to tu dobre naznačil svojimi príspevkami, obávam sa či by štyri doterajšie hospitalizácie vôbec stačili. Rozhodujúca je aj dĺžka a priebeh ochorenia. To sú všetko dôležité faktory. A teraz prejdem ďalej: to, že ako píše zadávateľka témy má takéto stavy, spôsobuje totižto vždy u psychotických pacientov /kam radíme aj schizofréniu/ neužívanie liekov, resp. aj vynechanie liekov na takéto ochorenie, v tomto prípade neuroleptík. Tieto ovplyvňujú spravidla myslenie a vnímanie pacienta. Ak ich pacient vysadí, ochorenie sa vždy vráti v plnej sile. To znamená, kľúčom k tomu, aby takéto stavy nemala je to, že musí užívať lieky. Rodinných príslušníkov doslova inštruujeme tak, že musia pacienta kontrolovať ako malé decko. Musia byť pri tom, keď užíva liek, pozerať na neho či ho užije a potom aj do pusy, skontrolovať či ho vôbec prehltol. Iná cesta k úzdrave žiaľ nie je. Ak sa pacient však rozhodne neužívať lieky a rodina je na to "prikrátka" aby ho k tomu donútila, vždy sa ochorenie vráti, resp. chronifikuje. V tak prípade je treba zavolať sanitku a nechať odviezť pacienta na psychiatriu. Psychózy /teda aj schizofrénia/ sú jediné ochorenia na ktoré je možné hospitalizovať pacienta aj proti jeho vôli. Psychiatri na psychiatrickom oddelení ho hospitalizujú, pretože sa ochorenie zhoršilo a pacient nie je v tzv. kritickom" stave, aby zhodnotil svoje ochorenie a správanie. Nastáva tzv. "nútená" nedobrovoľná hospitalizácia pacienta. Pacient je potom prepustený domov a ak trvá vážne podozrenie, že i naďalej nebude doma užívať lieky, psyychiatri z nemocnice odporučia tzv. depot. To znamená, že pacient bude chodiť na injekcie asi raz za dva týždne a jeho stav nebude odkázaný na to či prehltne lieky alebo nie, jednoducho dostane na dva týždne injekciu s liečivom a hotovo. Toto sa robí práve s pacientmi ak dlhodobo pretrváva neužívanie liekov u pacienta.
zuzla1976
01.03.13,10:19
Vsetko je pravda, co sa tu popisalo, ale sestra sa kontrolovat neda, urobi si vzdy a za kazdych okolnosti podla seba. Jej priatel uz chcel vymenit zamky, ale podla mna je az pridobry, aby to teraz urobil, ine bude, ked bude zase hospitalizovana. Vlaci sa s nou 7 rokov a povedal, ze stacilo, chcel rodinu a pokojnu domacnost, nema ani jedno.
Sestra bola od druhej hospitalizacie "cista" 5 rokov, az nastal v jej zivote zlom a spadla do toho, nikomu neparem prezit to co my s muzom, museli sme volat sanitku a policajtov, isla s nimi v pohode. Preliecila sa vydrzala zase 5 rokov, ale teraz do toho spadla uz po 3/4 roku. Ale aj ked berie lieky, je tvrdohlava a vztahovacna, aj tak si vzdy a za kazdych okolnosti urobi podla seba. Nechcite vidiet, ako vyzeral nas byt, ked sme sa vratili z dovolenky (7 rokov dozadu), sama spina, vsetky veci na kope, poodpajane reproduktory (asi si myslela, ze ju niekto sleduje), chladnicku nam vypraznila, nemali sme tam nic, ziadne maso, vyhodila to do kosa, hrozne.
Ale je to moja sestra a preto to tu vsetko riesim, nechcem, aby zostala na ulici a k nam ju uz nemienim zobrat, ohrozovat rodinu, kde je male dieta si nenecham. Zbavit svojpravnosti ju nechcem.
silvya
05.12.13,12:24
Lekári ale neoznamujú, že sa pacient nedostavil na injekciu, alebo aj napriek tomu, že lieky berie pravidelne ...nastane nejaká zmena a situácia sa zhorší čo potom??? Je možné umiestniť takého človeka niekam, kde ho budú strážiť, kde ho budem môcť navštevovať ... Niečo ako ústav, ktorý si ho vezme na zodpovednosť hneď a bezplatne a navždy????
silvya
05.12.13,12:35
tak toto je presne situácia vystrihnutá z reality schizofrenika a jeho okolia ...Psychitaer verí svojim pacientom, lebo s nimi nežije... Normálna nie je ale ani nenormálna ... takže na prácu je nenormálna ale na štátne zariadenie, ktoré by sa postaralo je normálna... takže čo s takým človekom .... trpí iba jeho okolie
BXLmiami
05.12.13,13:24
Pokiaľ nie je zbavená svojprávnosti nemajú prečo oznamovať a nesmú oznamovať,je to lek.tajomstvo.Akýkoľvek ústav-musela by s tým súhlasiť.