mimi1122
28.02.13,15:48
s partnerom sme si chceli spolocne kupit byt ale kedze ja mam maly prijem bolo nam odporucane zobrat hypo iba na neho s tym ze ked sa moj prijem zvisi (po dostudovani o cca 1rok a najdeni si lepsej praci) tak na mna by sa zobral druhy byt ktory by sa dal na prenajom... medzi sebou sme sa dohodli ze sa kazdy z bytov napise aj na toho druheho...
...no vcera som sa dozvedela ze ak by chcel napisat byt aj na mna tak by mohol vzniknut problem ze by banka toto nepovolila koli tomu ze ak by byt isiel do drazby tak by nemohla moju cas drazit kedze dlznik je len on a preto keby chceme spoluvlastnictvo musela by otvorit hypo a posudit mna ako spoludlznika
dnes bol podpisovat kupnu zmluvu a vsetko vybavit v banke takze ja tam teraz uz vstupit nemozem... :mee:
preto vas prosim o radu ako by sa mohol neskor tento byt stat nasim spolocnim kedze ho planujem platit aj ja...

za akekolvek rady vopred dakujem
mattto
28.02.13,15:19
Splatí hypo a daruje ti (polovičku svojej polovičke )

ak by dokázal splatiť hypotéku, nepotreboval by si ju brať.

buď byt predať, vyplatiť hypotéku a spoločne kupovať iný, alebo pristúpiť ako spoludlžník do tohto záväzkového vzťahu.
Oliwa
07.03.13,08:18
s partnerom sme si chceli spolocne kupit byt ale kedze ja mam maly prijem bolo nam odporucane zobrat hypo iba na neho s tym ze ked sa moj prijem zvisi (po dostudovani o cca 1rok a najdeni si lepsej praci) tak na mna by sa zobral druhy byt ktory by sa dal na prenajom... medzi sebou sme sa dohodli ze sa kazdy z bytov napise aj na toho druheho...
...no vcera som sa dozvedela ze ak by chcel napisat byt aj na mna tak by mohol vzniknut problem ze by banka toto nepovolila koli tomu ze ak by byt isiel do drazby tak by nemohla moju cas drazit kedze dlznik je len on a preto keby chceme spoluvlastnictvo musela by otvorit hypo a posudit mna ako spoludlznika
dnes bol podpisovat kupnu zmluvu a vsetko vybavit v banke takze ja tam teraz uz vstupit nemozem... :mee:
preto vas prosim o radu ako by sa mohol neskor tento byt stat nasim spolocnim kedze ho planujem platit aj ja...

za akekolvek rady vopred dakujem
Mimi, si určite ešte veľmi mladá a neskúsená, no je fajn, že sa chceš poradiť, lebo už teraz si urobila pár zásadných chýb - tak sa vyvaruj ďalších...
Nemať peniaze ani na jeden byt, no chcieť kupovať dva - to je kamikadze. Vieš, koľko bytov zíva prázdnotou? Prečo si myslíš, že práve ten "Váš" by ste bez problémov prenajímali, aby Vám akože zarábal peniaze na splácanie toho prvého?
Ako vidíš, to, na čom ste sa dohodli, neplatí...
Od koho si sa dozvedela tie novinky? Boli ste spolu v banke /čomu veľmi neverím/, alebo Ti to takto prezentoval priateľ, že musí byť napísaný byt len na neho?
To, aby sa byt stal spoločným, závisí od vôle Tvojho priateľa. A z napísaného mám dojem, že mu na tom veľmi nezáleží...
Mohli ste byť spoludlžníci a spoluvlastníci. Kľudne mu povedz, že sa nebudeš podielať na splácaní niečoho, čo Ti nepatrí.
Lebo nemáš istotu, že Ti niekedy patriť bude... On by splácal Tvoju hypotéku a Tvoj byt? A uvidíš, aká bude reakcia...
Alebo si rovno zbaľ caky-paky a pober sa od neho čím skôr, kým je čas... A zariaď si vlastný život, bez takéhoto cudzopasníka.
Predstav si modelovú situáciu, že sa povedzme po piatich rokoch rozídete - ako si budeš nárokovať od neho svoje peniaze späť? Vieš, koľko je len tu na Porade takýchto
tém? Myslíš, že odložené výpisy z účtu Ti pomôžu? Veď kľudne môže tvrdiť, že si to splácala dobrovoľne alebo že to bolo Tvoje "nájomné", keďže si bývala uňho v byte... Mimochodom, budeš tam mať trvalý pobyt? Pochybujem... Takže pánom situácie je on... Choď do banky, z ktorej zobral úver a informuj sa - ako potenciálny záujemca...
Oliwa
07.03.13,10:33
ak by dokázal splatiť hypotéku, nepotreboval by si ju brať.

buď byt predať, vyplatiť hypotéku a spoločne kupovať iný, alebo pristúpiť ako spoludlžník do tohto záväzkového vzťahu.
S prvou vetou nemožno súhlasiť - jedno predsa nevylučuje druhé. Ak nemá dnes peniaze na kúpu bytu, neznamená to ešte, že ju postupne nedokáže splatiť.
A s prvou časťou druhej vety tiež - keďže je to čerstvá záležitosť, tak za predčasné splatenie si banka nechá dobre zaplatiť, ak je to vôbec v takej krátkej dobe možné. A to sú zbytočne vyhodené peniaze, ktoré nazvyš určite nemajú...
Oliwa
07.03.13,12:32
Splatí hypo a daruje ti (polovičku svojej polovičke )
Tomuto predsa ani sám neveríš :D... Len aby tomu neuverila Mimi :eek: - keďže tomu "svojmu" už uverila :(... Lebo pochybujem, že pochopila Tvoj sarkazmus... :rolleyes:
Peggynka
08.03.13,20:03
Ak sa nemýlim,trvalý pobyt nezakladá žiadne vlastnícke práva a jeho konanie sa nezdá ani mne.Buď opatrná,všetko bude jeho,takže neinvestuj.
mimi1122
18.03.13,09:25
[QUOTE=Oliwa;2269640]


Tie novinky som sa dozvedela od znameho co vlastni realitku a potvrdila mi to aj ina znama tiez z brandze len skor ako som stihla nejak zareagovat tak uz bola podpisana kupna zmluva a tiez hypoteka takze teraz sa uz len caka na zapis do katastra a vypratanie toho bytu... No aby som mu to nesplacala a potom napr pri rozchode neprisla o vlozene peniaze bolo mi odporucane spisat u notara zapisnicu na zaklade ktorej by mi musel peniaze vratit samozrejme musela by som mat o tom doklady ale ked ty tvrdis ze odlozene vypisy mi nepomozu tak neviem...

Co sa tyka splacania on si to predstavuje, ze kedze mam teraz maly prijem, budem mu davat 1/3 povinnych nakladov (hypo+el.+plyn+voda+a podobne povinne poplatky) a polovicu stravy a ked budem mat uz prijem vecsi tak to pojde na polovicu...
Kedze nalieham aby som tam mala aj ja podiel, kedze to mam platit aj ja, tak navrhol ze po 5 rokoch ked skonci zvyhodnenie pre mladych a urokova viazanost ci ako sa to vola tak sa spravi refinanc a dame tam zapisat aj mna no neviem ci je to najlepsie riesenie pretoze 5 rokov nie je zanedbatelna doba a ak sa po 4,5 roku rozideme tak z toho stale nic nebudem mat...

Ked sme sa asi pred dvoma dnami konecne v klude a bez kriku bavili preco ma tam nechcel tak ze ma nechcel zatazit hypotekou ked mam nizky prijem a nevedela by som ho splacat tak ako on a ze sa boji ze ho potom necham a ze to bude muset splatit sam a ja si budem narokovat na polovicu. Cize podla vsetkeho ak by som bola schopna platit vsetko fifty-fifty tak by sme to mali spolocne. No neviem si predstavit co by bolo keby som bola napr tehotna a nasledne porodila lebo z materskej by som polovicu urcite hradit nevedela tak co by ma z toho potom zas vyskrtok? -to uz len recnicka otazka na ktoru radsej asi ani nechcem vedet odpoved
mimi1122
18.03.13,09:37
Co sa tyka splacania on si to predstavuje, ze kedze mam teraz maly prijem, budem mu davat 1/3 povinnych nakladov (hypo+el.+plyn+voda+a podobne povinne poplatky) a polovicu stravy a ked budem mat uz prijem vecsi tak to pojde na polovicu...
Kedze nalieham aby som tam mala aj ja podiel, kedze to mam platit aj ja, tak navrhol ze po 5 rokoch ked skonci zvyhodnenie pre mladych a urokova viazanost ci ako sa to vola tak sa spravi refinanc a dame tam zapisat aj mna no neviem ci je to najlepsie riesenie pretoze 5 rokov nie je zanedbatelna doba a ak sa po 4,5 roku rozideme tak z toho stale nic nebudem mat...



na inom fore kde som tiez chcela poradit mi bolo navrhovane platit polovicu najomneho (el,voda,plyn,internet,strava a podobne) ale v ziadnom pripade neplatit hypo kedze to nie je moje! vcera som mu to navrhla ze mu budem davat poovicu ale hypo nech si plati sam a po piatich rokoch ked bude mozny refinanc tak sa mozme bavit o tom co dalej, a jeho odpoved bola ze si to musi premyslet tak som zvedava
Xanti
18.03.13,11:12
na inom fore kde som tiez chcela poradit mi bolo navrhovane platit polovicu najomneho (el,voda,plyn,internet,strava a podobne) ale v ziadnom pripade neplatit hypo kedze to nie je moje! vcera som mu to navrhla ze mu budem davat poovicu ale hypo nech si plati sam a po piatich rokoch ked bude mozny refinanc tak sa mozme bavit o tom co dalej, a jeho odpoved bola ze si to musi premyslet tak som zvedava
Dobre Ti poradili, kedže tam budeš bývať tak treba platiť elektr., vodu .. proste náklady spojené z bývaním, ale nesplácaj mu jeho hypo.
Byt tak ostane jemu i hypo, a ked sa vezmete tak potom môžete riešiť prefinancovanie a tiež aj tvoj podiel na byte.
mimi1122
18.03.13,11:23
Dobre Ti poradili, kedže tam budeš bývať tak treba platiť elektr., vodu .. proste náklady spojené z bývaním, ale nesplácaj mu jeho hypo.
Byt tak ostane jemu i hypo, a ked sa vezmete tak potom môžete riešiť prefinancovanie a tiež aj tvoj podiel na byte.

ale ked sa ten byt potom da do spolocneho tak ja mu budem muset doplatit to co tam uz on vlazil resp cast toho co uz zaplatil nie?
Xanti
18.03.13,11:31
ale ked sa ten byt potom da do spolocneho tak ja mu budem muset doplatit to co tam uz on vlazil resp cast toho co uz zaplatil nie? Prečo? Ved nie je nikde napísané, že musíš vlastniť 50% môžeš vlastniť 40% , alebo 45% proste tie % si určíte podľa toho koľko splatil z bytu napríklad.
mimi1122
18.03.13,12:02
Prečo? Ved nie je nikde napísané, že musíš vlastniť 50% môžeš vlastniť 40% , alebo 45% proste tie % si určíte podľa toho koľko splatil z bytu napríklad.

ale v banke sa stanem spoludlznikom a myslim ze tam sa podiel asi nebude dat vyclenit lebo ked to nebude on splacat tak to budem muset dosplacat ja... ci da sa to aj inak neviem si to predstavit ako to urobit
Xanti
18.03.13,12:06
ale v banke sa stanem spoludlznikom a myslim ze tam sa podiel asi nebude dat vyclenit lebo ked to nebude on splacat tak to budem muset dosplacat ja... ci da sa to aj inak neviem si to predstavit ako to urobit Ak si spoludlžník tak berieš záruku za celý úver ... nie len za podiel ... a určite Vám s tým pomôže dobrý právnik ...