Jennys
05.03.06,16:48
Ahojte...
Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk. Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK. Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK. Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.:confused:
Zita5
05.03.06,15:59
Ahojte...
Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk.


Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK.
Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK.

Tento rozdiel máš - kurzový rozdiel .
Do príjmu si mala zaúčtovať sumu 3242,58 Sk ako príjem za tovar a o rozdiel nad sumu faktúry si mala len ručne upraviť pohľadávku v evidencii pohľadávok , nemala si účtovať interným dokladom nič .


V pohľadávke sa Ti fa síce dostala na nulu , ale v peňažnom denníku
si príjem odmínusovala -139,58 a to si robiť nemala.Čiže príjem si najskôr mala 3242,58 a potom si ešte účtovala mínus 139,58 Sk, no a vznikol z toho guláš.

Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.:confused:


........................................Čítaj tučným písmom.;)
STRELEC
05.03.06,16:03
http://www.porada.sk/showthread.php?t=18986&highlight=kurzov%E9+rozdiely ... je link na tému kurzové rozdiely v JU . Ale to skôr pre budúcnosť. Pri tom jednom ...
Melnick
05.03.06,16:23
Ahojte...
Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk. Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK. Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK. Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.:confused:

Jennys,
ja by som interný doklad zrušila. Dňom pripísania financií by som
spárovala s pohľadávkou ,ale iba na sumu, ktorú som vystavila.
S tým istým bankovým zápisom by som sumu ,ktorú bola vyššia
ako som požadovala prijala ako príjem OZD a urobila by som
obyčajný zápis, ktorým by som vysvetlila odkiaľ sa tá suma nabrala
a síce, že to bolo ovplyvnené prepočtom eur na Sk .
Pohľadávky Ti budú "sedieť" a sumu navyše tiež priznáš ako POZD.

A ešte ma napadá čo tak vytvoriť ďaľšiu pohľadávku na kurz.
rozdiel a sumou z banky obidve tieto pohľadávky vyrovnať?
Jednu sumou 3103 a druhú sumou 139,58.:confused:
STRELEC
05.03.06,16:27
.... a sumu navyše tiež priznáš ako POZD.
Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.
Melnick
05.03.06,16:33
Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.
Suma navyše ,mám na mysli sumu, ktorá prevyšuje sumu mojej pohľadávky
V podstate som dostala viac ,ako som pýtala a ten
rozdiel teda príjmem ako POZD
Zita5
05.03.06,16:36
A ešte ma napadá čo tak vytvoriť ďaľšiu pohľadávku na kurz.
rozdiel a sumou z banky obidve tieto pohľadávky vyrovnať?
Jednu sumou 3103 a druhú sumou 139,58.:confused:[/quote]

To by som považovala za účtovanie kurzového rozdielu a to by som nedoporučovala z pohľadu JÚ to ani nie je dovolené.
ondrejvla
05.03.06,16:45
A čo tak zrušiť úhradu aj interný doklad a prijať to opäť ale v EUR a kurzom prijatia šeku, ktorý ti bol preplatený, budeš mať spárovanú úhradu a bude to aj POZD, je to asi najjednoduchšie riešenie.
STRELEC
05.03.06,16:45
Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.Ak by hodnota koruny medzičasom poklesla a dostala by si o 300.- Sk menej tiež by to bol proste Tvoj príjem (predpokladám plnú úhradu pohľadávky v cudzej mene). Len menej, nie?:D
Nemyslím, že by to stálo za to komplikovať vec. Pri plnej úhrade v cudzej mene by som v JU zaúčtoval príjem v tej výške, ako som ho dostal. Už to niekto písal - pohľadávku by som v Sk upravil na potrebnú hodnotu. Spätne.
Jennys
06.03.06,13:25
Ďakujem pekne za rady.
Zitka, takže ten interný doklad vymažem, a nechám to tak ako to je. Čiže do príjmu bude tá suma prepočítaná na SK a prijatá na účte a ostane to spárované s faktúrou, kde teda ručne odrátam tú sumu 139,58 Sk. Hádam som to správne pochopila.
Zita5
06.03.06,13:58
Ďakujem pekne za rady.
Zitka, takže ten interný doklad vymažem, a nechám to tak ako to je. Čiže do príjmu bude tá suma prepočítaná na SK a prijatá na účte a ostane to spárované s faktúrou, kde teda ručne odrátam tú sumu 139,58 Sk. Hádam som to správne pochopila.

Kroky :
1/ Vymažeš ID .

2/ Opravíš zápis do pohľadávok kde si navýšiš pohľadávku o 139,58 do poznámky uveď - z dôvodu kurzového rozdielu/toto sprav ešte pred účtovaním/Ty neopravuj fa , ale len výšku pohľadávky v evidencii

3/ Zaúčtuješ príjem v banke a zároveň dáš odpis z pohľadávok v celej výške . Zostatok bude O, a v peňažnom denníku budeš mať zaúčtovanú sumu teraz presne neviem tých 3 2..... Sk .Však Ty už viečo chcel básnik napísať .

Ak si to takto pochopila je to OK.
Jennys
07.03.06,06:53
Vďaka Zitka, ty si taký poklad. Ty vieš tak dobre poradiť. Pochopila som to ako si mi to napísala a aj som to tak urobila. Ešte raz ďakujem.