gopet
02.03.13,13:35
Dobrý deň všetkým.Potrebujem radu,či aj 11 ročná krížená fenka musí byť začipovaná?
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
02.03.13,12:41
Staci si prestudovat zakon, nerobi rozdiel vo veku, cistokrvnosti ani v pohlavi spolocenskeho zvierata.
Od 1.10.2013 uz musia mat cip vsetky.

Podľa nového zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti od. 1. 11. 2011 platí pre všetky novonarodené spoločenské zvieratá (psy, mačky a fretky) povinnosť označenie čipom. Pre spoločenské zvieratá, ktoré sa narodili pred 1. 11. 2011 platí dvojročné prechodné obdobie počas ktorého musia byť začipované, pretože od 30. septembra 2013 bude táto povinnosť už platiť BEZ VÝNIMKY pre všetky spoločenské zvieratá. Dvojročná výnimka sa nevzťahuje na psy, mačky a fretky narodené do 31. októbra 2011, KTORÉ SA UVÁDZAJÚ NA TRH, PREVÁDZAJÚ SA DO VLASTNÍCTVA ALEBO DRŽBY INEJ OSOBY.Za nedodržanie novej povinnosti sa ukladá pokuta až do výšky 370 EUR!

http://www.veterinarna-ambulancia.sk/news/nova-povinnost-pre-majitelov-psov-maciek-a-fretiek-povinne-cipovanie-/
wirgi
02.03.13,14:55
No to ale riadnu blbosť zase vymysleli, som zvedavá kto dá čipovať všetky tie mačky čo behajú u nás po dedine a niektorí starší ľudia o tom ani nevedia a nedajú čipovať ani psov.
Ja tiež starého psíka nedám čipovať, len mladého čo mal pol roka.
misomiso
02.03.13,15:31
Chiptuning? Uz to prislo aj na psov?
alaya1
02.03.13,15:49
Dobrý deň všetkým.Potrebujem radu,či aj 11 ročná krížená fenka musí byť začipovaná?
Ďakujem za odpoveď.


Ano, aj ona.
kopretinka
02.03.13,21:28
ten môj gaučový povaľač :D bol začipovaný pred 8 rokmi,keď som s ním chcela ísť do ČR,tak chvalabohu sa ma toto už netýka:rolleyes:
arizona
02.03.13,21:54
Ja som nasu 13r. fenku dala zacipovat,aj ked je cvicena a nikdy v zivote z dvora neutiekla a na vychadzkach je pod kontrolou.
Ale je to tzv. bojove plemeno /podla neznalych idiotov/, takze pre istotu...
A este mam cipovaneho kocura,to bolo v obdobi ked nebol kastrovany, takze behal na vohlady.:D
Dalsie dve macky cipovane nemam, su stale doma,su sterilizovane,nechodia nikam, takze kaslem ich zakony... :mad:
korela
02.03.13,22:34
Čím sa zdôvodňuje čipovanie u zvierat?
arizona
02.03.13,22:39
Čím sa zdôvodňuje čipovanie u zvierat?
podla mojho nazoru tym,,aby sa dokazali identifikovat tulave zvierata...hmmm, podla mna, cipovat si nechaju akurat ti zodpovedni majitelia, alebo majitelia drahych psov a plemien.

Uz vidim, ako si davaju cipovat starsi dedincania svojich orechov...nemaju ani tusenia, ze je nejaky zakon :mad:
Martin1310
02.03.13,23:02
Ako to chcú kontrolovať? Mohli to dať tak aby psi nad 5 alebo 10rokov pod to už nespadali.Ked si kupujem psa tak aj tak musím ísť k veterinárovi ale z mojou 11ročnou lenivou fenkou sa mi tam teda fakt nechce trepať.Aj tak to nič nevirieši.
arizona,teraz som sa ako dedinčan prudko urazil:) ale nie.
korela
02.03.13,23:34
Ja si myslím, že aj kvôli kontrole nad daňami za psov. Neviem, za mačky sa platí daň?
Bude sa dať zistiť strateným zvieratám ich poloha? To by som ešte chápala, to by ľudia uvítali najskôr.
Inak ja nie som nadšená z tohto.
V CZ je údajne 2 mi. psov. :-) Koľko ich však nie je zaevidovaných.
korela
02.03.13,23:41
Ako to chcú kontrolovať? Mohli to dať tak aby psi nad 5 alebo 10rokov pod to už nespadali.Ked si kupujem psa tak aj tak musím ísť k veterinárovi ale z mojou 11ročnou lenivou fenkou sa mi tam teda fakt nechce trepať.Aj tak to nič nevirieši.
arizona,teraz som sa ako dedinčan prudko urazil:) ale nie.
Skontroluje veterinár pri návšteve. My sme mali psov zdravých po celú dobu, začali však chorľavieť dve naraz, raz jedna, raz druhá, na striedačku, operácie od 12 až 13 roku veku. Ale požili si ešte pekne.
Keď mi niekto predtým povedal, že dal tak starého psa operovať, tak som sa čudovala. Hlavne ľudia, ktorí boli na tom finančne veľmi slabo. Keď sa to stalo nám, tak som pochopila.
Toto je práve ten vek, kedy sa začína chodiť k veterinárom. Nedá sa to obísť.
Martin1310
03.03.13,00:15
Zistit poloha psa sa podla toho nedá ale sú pre psov také zariadenia s ktorými sa to dá.
Ako lákadlo poukazujú na to že ked sa pes zatúla tak ho podla toho niekto môže identifikovať ale má to malý háčik,musel by (ten kto ho nájde) s ním ísť k veterinárovi,takže telefonne číslo na obojku je iste použitelnejšie a šanca že vám niekto zavolá je večšia ako keby mal so psom ísť k veterinarovi.

Ten kto má nejakého drahého psa a bojí sa že mu ho niekto ukradne tak nech sa páči,mne to netreba,môjho určo nikto kradnúť nebude.

Oni si od toho slubujú že množitelia budú mať skomplikovanú situáciu ale figu borovú budú mať.
Samir
03.03.13,06:27
To len lobovali veterinári a výrobcovia čipov aby mali vyššie zisky. Teraz trochu mimo témy - keď chce niekto zdvihnúť svoje zisky, tak si pretlačí zákon, aby to museli všetci ľudia povinne mať a je to (podobne ako nekvalitné lekárničky, karty do lekárničiek, podnikatelia nové registračné pokladne s fiškálnym modulom, hasiace prístroje, platiť za rádio, ktoré nepočúvam a kopec iných vecí). Ja som záhradník, tak by som rád pretlačil zákon, aby si všetci majitelia záhrad museli dať spraviť návrh a realizáciu záhrady iba vyštudovanému odborníkovi, ktorý by mal na to licenciu, inak by ľudom hrozila pokuta za devastáciu životného prostredia a pod. Ospravedlňujem sa, nechal som sa uniesť emóciami. Identifikáciu zvieraťa alebo jeho majiteľa umožňujú aj dnešné známky, kto chce čip, nech si ho dá a nie prikázať zo zákona platiť za niečo, čo nechcem. Premnožené alebo túlavé mačky a psov v mestách to aj tak nevyrieši. Je to len čistý lobing a vidina zisku.

Čím sa zdôvodňuje čipovanie u zvierat?
alaya1
03.03.13,07:14
Psy atd. sa maju cipovat podla zakona koli tomu,. aby sa
1 eliminoval narast neevidovanych chovov psov
2. aby boli zvierata registrovane.
3. v pripade straty je mozne zviera identifikovat
4. cip je potrebny pri medzinarodnom presune zvierata

Nie je to vymysel SR, je to EU ukotvenie zakona

Veterinari na tom az tak nezbohatnu, nakolko existuju 2 sposoby cipovania.
1. cip+ciarovy kod je umiestneny v ockovacom preukazecca 8-11 eur podla veterinara
2.cip+ medzinarodny ockovaci preukaz,tzv. pas pre zviera cca 12-20 eur podla veterinara.

Pri zacipovani neide o to, aby bol lokalizovany, ci sledovany, kde sa pohybuje, ale pri cipovani su databazy zaznamenavane udaje o psovi a jeho majitelovi. Udaje sa daju vycitat citackou cipov.

Je povinnostou kazdeho veterinara, aby pri kazdorocnom preockovbani psa na besnotu, /toto ockovanie je zo zakona povinne a kto ho obchadza porusuje zakon a tomu cloveku sa velmi cudujem, ze sa vystavi ohrozeniu,/ zistil, ci je pes cipovany a ked nie je nema psa na besnotu zaockovat, kym ho majitel neda ciopovat.-
Podla mna je to beh na dlhe trate, lebo ako uz bolo spomínané, ludia kaslu na svojich zvieracich priatelov. Aj ked tzo nie je velka investicia do psa, macky a pod.Aj ked ten cip im v mnohych pripadoch moze zachranit aj zivot a nicim zviera neohrozuje.
lujza.j
03.03.13,07:19
2.cip+ medzinarodny ockovaci preukaz,tzv. pas pre zviera cca 12-20 eur podla veterinara.


50e minulý rok....
Samir
03.03.13,07:23
alaya1 - ktorý z tých bodov, čo uvádzaš nespĺňajú súčasné evidenčné známky? Teda okrem toho, že to je výmysel EU. To či si dám psa začipovať alebo nie nemá absolútne nič spoločné s tým, či mi záleží na mojom psovi a ako sa o neho starám. A už duplom mi nehovor, že kašlem na svojho psa preto, lebo si ho nedám začipovať. Opakujem. Evidenciou zvierat, identifikáciu majiteľa a pod spĺňajú aj dnešné evidenčné známky. Takže je to čistý biznis.
alaya1
03.03.13,07:24
50e minulý rok....


tak to sa na teba fajne nabalil. preco si si ceny nepozrela u viacerych? ja mam psa cipovaneho od malilinka, cena bola 20 eur. pred 5 rokmi.Kupili sme ho len tetovaneho, cestujeme, preto sme ho aj cipovali.
terajsie ceny u nas som uviedla vyssie, su realne.
alaya1
03.03.13,07:26
Znamku ma pes na obojku, cip pod kozou.Obojok moze stratit, , ci? Znamka ho eviduje na mestskom urade,m cip- medzinarodna evidencia v databaze.
Samir
03.03.13,07:32
alaya1 - "Znamku ma pes na obojku, cip pod kozou.Obojok moze stratit, , ci? Znamka ho eviduje na mestskom urade,m cip- medzinarodna evidencia v databaze." - nezmysel. Veterinári potrebujú prístup do databázy čipov. Takto stačí prístup do centrálnej databázy evidenčných známok. Aj svoju peňaženku môžem stratiť, nedám si ju preto očipovať. Čiže by to malo byť len dobrovolné. Inak som znova pri tom istom - biznis :D. O chvíľu budeme čipovať už aj ľudí a niekto to zdôvodní identifikáciou, centrálnou databázou a keby sa náhodou stratili. Stačí, že to príde z príkazu EU. Takže najskôr presvedčíme ľudí, že je výhodné čipovať ich domácich miláčikov. A keď si na to zvyknú, ľahšie začipujeme aj ich.
lujza.j
03.03.13,07:36
tak to sa na teba fajne nabalil. preco si si ceny nepozrela u viacerych? ja mam psa cipovaneho od malilinka, cena bola 20 eur. pred 5 rokmi.Kupili sme ho len tetovaneho, cestujeme, preto sme ho aj cipovali.
terajsie ceny u nas som uviedla vyssie, su realne.
bol štvrtok poobede a ja som zbúchala dovolenku do HR aj "krpcom".....v nedelu ráno som vyrážala.....tak som to nejako neriešila....čo už...
alaya1
03.03.13,07:36
tak to vyuzil a poriadne, expresny priplatok-)
lužkin
03.03.13,09:47
podla mojho nazoru tym,aby sa obmedzilo tomu,aby sa dokazali identifikovat tulave zvierata...hmmm, podla man, cipovat si nechaju akurat ti zodpovedni majitelia, alebo majitelia drahych psov a palmien.
Uz vidim, ako si davaju cipovat dedincania svojich orechov...nemaju ani tusenia, ze je nejaky zakon :mad:

Ná neni si ty náhodu z velkomesta??? Predstav si minulý týden nám na dzedzinu zavédli aj eletriku, ale trase...
alaya1
03.03.13,10:00
Mnoho chovatelov psov, aj zodpovednych chovatelov byva na dedine, nakolko tam maju lepsie podmienky na chov psov. Aj psiky z utulku , bastardiky by mali byt cipovane, takze sa to neda diferencovat podla bydliska. Skor podla rozumu majitela.
arizona
03.03.13,10:19
neurazaj sa,aj ja byvam na dedine. Ja som myslela tych starych dedkov a babky, co so svojimi psami v zivote u veterinara neboli :-)
Martin1310
03.03.13,10:26
To som len žartoval.
arizona
03.03.13,10:46
Ná neni si ty náhodu z velkomesta??? Predstav si minulý týden nám na dzedzinu zavédli aj eletriku, ale trase...
Prave kvoli tomu, ze sme chceli psa a macky sme sa pred mnohymi rokmi prestahovali na dedinu,aby nas zverinec mal velku zahradu a aby sme s havom mali blizsie k prechadzkam v prirode;)

Mojim prispevkom som nechcela urazat dedincanov,ale mala som na mysli tych starych ludi,ktori so svojimi psami nechodia k veterinarovi,ich pes je cely zivot na dvore,v horsom pripade na retazi. Ked je pes problemovy,alebo stary, jednoducho zavolaju "polovnika"ktory psa zastreli a hotovo. Takychto ludi som mala na mysli...
pepsikova
03.03.13,10:54
..no, teda, toto je diskutabilné...lebo môj šarkan je pravidelne očkovaný,veterinár nás pozná a nikdy nespomenul, že treba začipovať...aj som sa na to pýtala,ale odpoveď bola ,že pokiaľ necestujem do zahraničia, nie je to povinnosť,a aj tak by mi ho tam nikto nehľadal podľa čipu...treba si dávať na havoška pozor!..toľko šarkanov súkromný vetoš...
pepsikova
03.03.13,10:59
Ná neni si ty náhodu z velkomesta??? Predstav si minulý týden nám na dzedzinu zavédli aj eletriku, ale trase.....

..lužko, nerob si srandu!..únia si vymyslí,že ja ako majiteľ musím byť zodpovedná ku zdraviu svojho šarkana a dá mi to príkazom!..ako sa k tomu postaví rodinný veterinár, to je už iná parketa!..
...alaya to nemyslí zle,treba byť obozretný a pri takých šarkanoch, ako je môj, veru aj ostražitý, no a to veru nie sú všetci majitelia, či chovatelia psíkov...často majú psíka len ako doplnok exterieru, k domu, aby "vyzerali" že na to majú,prípadne,len aby im votrelec nebehol do dvora...a tí havoškovia- že trpia, bez lásky, to tiež je na dlhú debatu..
avalik
03.03.13,11:14
ja tiez 50
avalik
03.03.13,11:20
podla mna je cipovanie dobre aj preto, ze takeho psa ked niekto vyhodi na ulicu, sa vie identifikovat majitel a pes nezostane v utulku ... ak toho psa majitel uz nechce, vlastnictva sa moze zbavit bud predajom, darovanim alebo ...
alaya1
03.03.13,11:52
pepsina, on to neadresoval mne-))
alaya1
03.03.13,11:57
Ja som sa fakt absolutne nezamyslala nad tym, zeby som psa nedala cipovat, aj keby sme s nim nejazdili mimo. Nas pes sice bol identifikovatelny z tetovania,/ co sa niekedy moze stat, ze tetovanie vybledne/, ale aj tak, niekedy su ludia proti, uz len z principu, ze su proti vsetkemu, co sa prikaze nariadenim. A to, ze ti to povedal vetos, svedci o jeho vysokej profesionalite.U nas napr. moj vetos nezaockuje necipovaneho psa, V zakone je jasne definovane, dokedy sa ake psy maju zacipovat. Nie je to ani bolestivy zakrok, ani az tak drahy.
Podla mna je to dobra vec, ze su psy registrovane, ved to nikomu neskodi, len pomoze, v pripade potreby.
Kvaka
03.03.13,12:20
50e minulý rok....Lujza, naša stará dáma bola začipovaná v marci 2009, keď ju operovali, už som niekde písala, cestovali sme do ČR, mám pred sebou doklad z operácie, kde jedna položka na faktúre je mikročip + vystavenie petpas, cena 55€.
Inak, starám sa o dedinské mačky, kupujem im konzervy a granule, majú u nás urobený pelech, suseda sa odsťahovala, sú to moje mačky? Nebývam na chalupe trvale, bol mi ich ľúto, ešte stále nemajú ani mená. Ideme teraz dať cca 4 cicušky kastrovať, najvyšší čas, ako som včera videla kocúra. No dosť to ide do financií, ale zvládame. To ich mám dať aj začipovať?
alaya1
03.03.13,12:28
Tak som rada, ze u nas na vychode maju aj veterinari normalne ceny. Mnou uvedene ceny si mozete preverit na veterinach v PO.je to aktualny udaj.

Vid- cipovanie maciek
http://wildcats.sk/otazky-odpovede-kolko-asi-stoji-zacipovanie-macky
kopretinka
03.03.13,12:36
podla mna je cipovanie dobre aj preto, ze takeho psa ked niekto vyhodi na ulicu, sa vie identifikovat majitel a pes nezostane v utulku ... ak toho psa majitel uz nechce, vlastnictva sa moze zbavit bud predajom, darovanim alebo ...
nikto nevyhodí na ulicu začipovaného psa práve preto,lebo je začipovaný a podľa toho čipu majiteľa nájdu.Vyhodia (alebo zabijú) psa preto,aby ho NEMUSELI začipovať. A vôbec neverím tomu,že čipovanie psov vyrieši množičov.Zlaté oči! My zodpovední platíme dane,dávame ich očkovať a začipovať. Už to vidím,ako budú cigáni chodiť k vetošovi,aby začipoval psa,ktorého za pár dní zožerú.Alebo nejaký množič vezme tie svoje úbohé vyrodené fenky k veterinárovi?? Na začipovanie?? HAHAHA......úplne na hovno bude čip psovi,ktorého cigáni ukradnú aby ho zožrali.....
alaya1
03.03.13,12:42
nikto nevyhodí na ulicu začipovaného psa práve preto,lebo je začipovaný a podľa toho čipu majiteľa nájdu.Vyhodia (alebo zabijú) psa preto,aby ho NEMUSELI začipovať. A vôbec neverím tomu,že čipovanie psov vyrieši množičov.Zlaté oči! My zodpovední platíme dane,dávame ich očkovať a začipovať. Už to vidím,ako budú cigáni chodiť k vetošovi,aby začipoval psa,ktorého za pár dní zožerú.Alebo nejaký množič vezme tie svoje úbohé vyrodené fenky k veterinárovi?? Na začipovanie?? HAHAHA......úplne na hovno bude čip psovi,ktorého cigáni ukradnú aby ho zožrali.....


Kopretinka- Ak by si si bola len precitala zakon, pise sa v nom, ze clovek, ktory odchova steniatka je povinny psov predavat uz zacipovanych. Teda, aj ten "mnozitel", ktory predava mnozene steniatka je podla znenia zakona povinny steniatko pred predajom zacipovat. Tak, ak to neurobi a niekto od neho steniatko kupi je chyba toho kupujuceho, ze to urobi, potom je zodpovednost na nom, aby psika cipoval. Ale keby kazdy dodrziaval zakon, aj mnozenie psikov by sa eliminovalo, nakolko by psy boli registrovane a ja si myslim, zeby sa sledoval pocet reprodukcii psov. Urcite je to beh na dlhe trate, ale opat je to len v zmyslani ludi,. Ze porovnavas Romov- ved ich nie je mozne porovnat s nami pri dodrziavani ziadnych zakonov.
peterslovak
03.03.13,13:19
Tak ako autá, budú registrované aj zvieratá. A začipované zviera bude podliehať ďalšej kontrole. Bude sa presne vedieť napr. či bolo každý rok očkované proti besnote, čo je povinné. Ak k čipu nebude priradené každý rok preočkovanie proti besnote, bude nasledovať pokuta pre majiteľa. Podobne budú vedieť zistiť, či prípadné utratenie zvieraťa realizoval veterinár, či utratené zviera skončilo v kafilérii atď. Veterinári budú úradovať, vykazovať, priraďovať a nám ostane zas za všetko veselo platiť a povinnosť vedieť všetko o každom čipovanom zvierati zdokladovať. Ale buďme radi, však sme v EU.
avalik
03.03.13,13:33
nikto nevyhodí na ulicu začipovaného psa práve preto,lebo je začipovaný a podľa toho čipu majiteľa nájdu.Vyhodia (alebo zabijú) psa preto,aby ho NEMUSELI začipovať. A vôbec neverím tomu,že čipovanie psov vyrieši množičov.Zlaté oči! My zodpovední platíme dane,dávame ich očkovať a začipovať. Už to vidím,ako budú cigáni chodiť k vetošovi,aby začipoval psa,ktorého za pár dní zožerú.Alebo nejaký množič vezme tie svoje úbohé vyrodené fenky k veterinárovi?? Na začipovanie?? HAHAHA......úplne na hovno bude čip psovi,ktorého cigáni ukradnú aby ho zožrali.....


ja netvrdim, ze cipovanie vyriesi mnozicov ... vo svojej odpovedi som dala jeden z dovodov, koli ktoremu ja osobne cipovanie schvalujem :)
ivka70
03.03.13,13:43
..no, teda, toto je diskutabilné...lebo môj šarkan je pravidelne očkovaný,veterinár nás pozná a nikdy nespomenul, že treba začipovať...aj som sa na to pýtala,ale odpoveď bola ,že pokiaľ necestujem do zahraničia, nie je to povinnosť,a aj tak by mi ho tam nikto nehľadal podľa čipu...treba si dávať na havoška pozor!..toľko šarkanov súkromný vetoš...

Nemusel vas zatial upozornovat, lebo povinnost pre psov narodenych pred r.2011, teda starsich ako 2 roky, je az od 1.10.2013, bolo tam pre nich preklenovacie obdobie.

Ale od jesene uz by ich bez cipu (alebo existujuceho tetovania) nebude moct ockovat a bude musiet hlasit, ma tu povinnost danu zakonom.
Samir
03.03.13,14:06
Ja ale akosik stále nechápem, aké výhody má čipovanie oproti dnešným evidenčným známkam - tu na Slovensku, keď práve evidenčné známky sú na presnú evidenciu psov a ich majiteľov. Takisto nechápem čo má spoločné zodpovednosť alebo nezodpovednosť chovateľa psa s čipovaním - ako tu niektorí uvádzajú, že človek, ktorý nechce dať psa začipovať, je nezodpovedný, zlý chovateľ a pod. Nikto tu zatiaľ nenapísal nič, čo by ma presvedčilo o tom, že začipovať psa má pre mňa alebo pre psa nejaký význam a že to je v niečom lepšie, než súčasná evidencia. Samozrejme okrem toho, že mi zákon prikazuje zaplatiť za niečo, v čom nevidím význam a čo nechcem. Vydieranie, že mi nezaočkujú alebo neošetria psa, pokiaľ si ho nedám očipovať, je už o niečom inom.
kopretinka
03.03.13,14:12
Kopretinka- Ak by si si bola len precitala zakon, pise sa v nom, ze clovek, ktory odchova steniatka je povinny psov predavat uz zacipovanych. Teda, aj ten "mnozitel", ktory predava mnozene steniatka je podla znenia zakona povinny steniatko pred predajom zacipovat. Tak, ak to neurobi a niekto od neho steniatko kupi je chyba toho kupujuceho, ze to urobi, potom je zodpovednost na nom, aby psika cipoval. Ale keby kazdy dodrziaval zakon, aj mnozenie psikov by sa eliminovalo, nakolko by psy boli registrovane a ja si myslim, zeby sa sledoval pocet reprodukcii psov. Urcite je to beh na dlhe trate, ale opat je to len v zmyslani ludi,. Ze porovnavas Romov- ved ich nie je mozne porovnat s nami pri dodrziavani ziadnych zakonov.
Je jedno,či ja som ten zákon čítala alebo nie,ja mám psa už začipovaného.Donúť čítať,ale hlavne DODRŽIAVAŤ tento zákon tých ostatných.Pre množiča je to výdavok navyše,oni ich čipovať nebudú,budú veselo množiť a zarábať ďalej.Budú tvrdiť,že začipovať psa musí nový majiteľ,a nový majiteľ,neznalý,ho začipuje,alebo aj nie,veď kto kedy to bude kontrolovať,a pokutovať,vieme,ako sa dodržiavajú zákony a ako sa pokutuje nedodržiavanie....čiže,ja tvrdím,že tento zákon množičov nijako nerieši.A tvrdiť,že nemám cigánov porovnávať s nami? A prečo nie? Kedy pre nich začnú platiť rovnaké zákony ako pre nás?
Je to len ´další spôsob,ako z nás vytiahnuť peniaze.Že nariadenie EU? Veď nech sa začipujú iba psy,ktoré idú za hranice SR do krajín EU.
alaya1
03.03.13,14:14
Ja ale akosik stále nechápem, aké výhody má čipovanie oproti dnešným evidenčným známkam - tu na Slovensku, keď práve evidenčné známky sú na presnú evidenciu psov a ich majiteľov. Takisto nechápem čo má spoločné zodpovednosť alebo nezodpovednosť chovateľa psa s čipovaním - ako tu niektorí uvádzajú, že človek, ktorý nechce dať psa začipovať, je nezodpovedný, zlý chovateľ a pod. Nikto tu zatiaľ nenapísal nič, čo by ma presvedčilo o tom, že začipovať psa má pre mňa alebo pre psa nejaký význam a že to je v niečom lepšie, než súčasná evidencia. Samozrejme okrem toho, že mi zákon prikazuje zaplatiť za niečo, v čom nevidím význam a čo nechcem. Vyvieranie, že mi nezaočkujú psa, pokiaľ si ho nedám očipovať, je už o niečom inom.

ja som uz na toto vsetko odpovedala.
1.Evidencne znamky, su znamky, ze mas psa prihlaseneho na mestskom, ci obecnom urade, sluzia na to, aby mesto vedelo, ci si za psa zaplatil, ci nezaplatil dan. Toto oznacenie uviduje psov len na MU, OU. Ani veterinar, ani nikto iny nevie zistit podla tejto znamky, kto je ten pes. A tieto znamky su pripevnene na obojku psa, nedas psovi obojok, nikto nevie, ake ma cislo na znamke.

Cip eviduje psa v medzinarodnom registri. Ak je napr. pes ukradnuty, podla cipu ti ho identifikuju aj v Taliansku, ale aj tu, v utulkoch a pod.

Ak zijes v pravnom state si povinny respektovat zakony statu.Aj s hundranim.

Odporucam precitat si menovany zakon.
ivka70
03.03.13,14:15
Ja ale akosik stále nechápem, aké výhody má čipovanie oproti dnešným evidenčným známkam - tu na Slovensku, keď práve evidenčné známky sú na presnú evidenciu psov a ich majiteľov. Takisto nechápem čo má spoločné zodpovednosť alebo nezodpovednosť chovateľa psa s čipovaním - ako tu niektorí uvádzajú, že človek, ktorý nechce dať psa začipovať, je nezodpovedný, zlý chovateľ a pod. Nikto tu zatiaľ nenapísal nič, čo by ma presvedčilo o tom, že začipovať psa má pre mňa alebo pre psa nejaký význam a že to je v niečom lepšie, než súčasná evidencia. Samozrejme okrem toho, že mi zákon prikazuje zaplatiť za niečo, v čom nevidím význam a čo nechcem. Vydieranie, že mi nezaočkujú alebo neošetria psa, pokiaľ si ho nedám očipovať, je už o niečom inom.

Nuz, napriklad tu, ze cip chodi so zvieratom bez toho, ci jeho pana napadne alebno nenapadne mu ho pripnut na obojok.
Cip pes nestrati, nezlomi, neosucha .....
Cipovanie nie je o tom, ci ma vyznam pre majitela (aj ked ma), .

Potom povazujes za vydieranie ja to, ze ked si kupis auto, musis ho zaregistrovat ako majitel na policii a musis na nom nosit pripevnene evidencne cisla, inak nemies do verejnej dopravnej prevadzky?????? A dokonca veselo za tie znacky platis a este aj ked ti ich ukradnu, zaplatis za nove.
Alebo sa rozhodnes auto nevlastnit .... to sa mozes rozhodnut aj pri spolocenskom zvierati.
Nemusis ho mat, ale ak ho mas, musis dodrziavat zakony okolo jeho vlastnictva.
alaya1
03.03.13,14:20
Je jedno,či ja som ten zákon čítala alebo nie,ja mám psa už začipovaného.Donúť čítať,ale hlavne DODRŽIAVAŤ tento zákon tých ostatných.Pre množiča je to výdavok navyše,oni ich čipovať nebudú,budú veselo množiť a zarábať ďalej.Budú tvrdiť,že začipovať psa musí nový majiteľ,a nový majiteľ,neznalý,ho začipuje,alebo aj nie,veď kto kedy to bude kontrolovať,a pokutovať,vieme,ako sa dodržiavajú zákony a ako sa pokutuje nedodržiavanie....čiže,ja tvrdím,že tento zákon množičov nijako nerieši.A tvrdiť,že nemám cigánov porovnávať s nami? A prečo nie? Kedy pre nich začnú platiť rovnaké zákony ako pre nás?
Je to len ´další spôsob,ako z nás vytiahnuť peniaze.Že nariadenie EU? Veď nech sa začipujú iba psy,ktoré idú za hranice SR do krajín EU.

Ja? ved na to je statna moc, preco ja? ja som obcan, dodrziavam zakony.
Ak by si citala zakon, vedela by si, ze ked mnozitel nezacipuje svoj odchov,novy majitel pride na 1.ockovanie na besnotu a vet.zisti, ze nie je cipovany, nebude postihovat majitela, ale toho budu postihovat, kto psa odchoval. Vsetko je v zakone, len si ho treba precitat. Mozes suhlasit, nemusis.
kopretinka
03.03.13,14:25
Ja? ved na to je statna moc, preco ja? ja som obcan, dodrziavam zakony.
Ak by si citala zakon, vedela by si, ze ked mnozitel nezacipuje svoj odchov,novy majitel pride na 1.ockovanie na besnotu a vet.zisti, ze nie je cipovany, nebude postihovat majitela, ale toho budu postihovat, kto psa odchoval. už si to predstavujem.....Vsetko je v zakone, len si ho treba precitat. Mozes suhlasit, nemusis.
veter. od koho ste kúpili šteňa?
majiteľ:neviem,ako sa volá....
vet.: a kde býva?
majiteľ:neviem,my sme sa stretli v meste xy.........ja som mu dal na ruku peniaze,on mne psa
alaya1
03.03.13,14:31
veter. od koho ste kúpili šteňa?
majiteľ:neviem,ako sa volá....
vet.: a kde býva?
majiteľ:neviem,my sme sa stretli v meste xy.........ja som mu dal na ruku peniaze,on mne psa

netusim, ako by sa toto riesilo, opytaj sa veterinarov, su pouceni,nepohybujem sa medzi takymito ludmi, co si kupia psa, priatela, rodinneho prislusnika, ktory s nimi bude aj 15 rokov, na ulici bez toho, aby poznali od koho psa kupili atd.....

Opat zdoraznim, keby ludia kupovali psov len s PP,kde je toto daaaavno vyriesene, alebo brali tych, co su teraz v utulkoch, mnozicov by ubudlo a aj takychto problemov.

Ale mohla si kludne zakon pripomienkovat , ked bol pripraveny na verejne pripomienkovanie.
Samir
03.03.13,15:15
Vidím, že tu je zbytočné o tom diskutovať. Aj ja som už všetko napísal. alaya1 a ivka70, nič z toho, čo ste napísali nie sú argumenty voči tomu, čo som napísal ja. Okrem toho, že samozrejme zákony treba dodržiavať. Opakujem, evidencia psov tu už je, stačí dať k nej veterinárom prístup. Prirovnávať čipovanie zvierat s evidenciou vozidiel je detinské. Ak mi zákon prikáže zastreliť voľne pohybujúceho sa psa alebo mačku, tak to musím spraviť? Je to choré. Kedysi zo zákona napr. nesmeli ženy voliť a argument, prečo to tak bolo nebudem radšej ani spomínať :D. Tiež krádež zo zákona trestali useknutím ruky. Takže o dodržiavaní zákona v právnom štáte mi nehovorte. Zákony sa menia rýchlejšie, než politici. Som zvedavý, či to budete tak obhajovať, keď čipovanie ľudí nahradí občianske preukazy.
Samir
03.03.13,15:20
Je to len ´další spôsob,ako z nás vytiahnuť peniaze.Že nariadenie EU? Veď nech sa začipujú iba psy,ktoré idú za hranice SR do krajín EU.

Absolútne súhlasím. Je to iba ďalší nezmyselný zákon, ako z ľudí dostať peniaze, pretože žiadny konkrétny problém u nás v SR nerieši. Až rozmýšľam, aký má z neho alaya1 prospech, keď ho tak strašne obhajuje.
Samir
03.03.13,15:41
Potom povazujes za vydieranie ja to, ze ked si kupis auto, musis ho zaregistrovat ako majitel na policii a musis na nom nosit pripevnene evidencne cisla, inak nemies do verejnej dopravnej prevadzky?????? A dokonca veselo za tie znacky platis a este aj ked ti ich ukradnu, zaplatis za nove.
Alebo sa rozhodnes auto nevlastnit .... to sa mozes rozhodnut aj pri spolocenskom zvierati.
Nemusis ho mat, ale ak ho mas, musis dodrziavat zakony okolo jeho vlastnictva.

A čo tak čipovanie rybičiek (tie sa tiež v mojom akvarku bezstrestne množia), anduliek alebo sliepok. Obzvlášť na dedine je so sliepkami problém, pretože sa volne chodia pásť na humná. Bolo by lepšie ich začipovať, aby sa dalo presne určiť ich vlastníctvo, aby si ich susedia nepomiešali. Napr. takých 20€ za jeden čip pre každú sliepku nie je veľa s ohľadom koľko vajec znesie jedna nosnica a akú majú cenu. Takže by som navrhoval očipovať všetko čo vlastníme, aby sa dodržiavali zákony ohľadom vlastníctva. Všetky televízory, mikrovlnky a pod. Takáto evidencia majetku má pre štát obrovské výhody. Nehovoriac o výhodách pri odhaľovaní krádeží, podvodov, pri presunoch majetku, platení daní a pod. Samozrejme pekne za to štátu zacvakať. Bože baby, vy tomu ale riadne dneska dávate. Až ma desí, keď si predstavím, že tomu všetkému aj veríte a že to myslíte vážne.
bjuty smis
03.03.13,15:55
další nezmysel politikov, ktorý nič nerieši a zaťažuje občanov...aj finančne...

a z príspoevkov v debate mám pocit, že vela z vás keby páni na pánskom bičovali a vypadol im z rúk bič, tak im ho s úctivou poklonou vložíte naspäť do rúk...
ako v pachovi......
Samir
03.03.13,16:02
Vystihol si to úplne najlepšie :).
alaya1
03.03.13,17:41
Nechapem, aky mate problem.

Kto nechce, nech to nerobi. Pokuta /300-40000 eur/.Opakujem, keby ludia mali len PP psov,alebo by zobrali psika s adopcnou zmluvou, mali by ovela vyssie pravne povedomie aj v tejto oblasti. Lebo ak je niekomu luto dat 20 eur za cip, ktory im psa ochrani, ked sa strati a je lahsie ho najst, tak potom neviem, kolko do psa investuje pocas jeho zivota na kvalite stravy, veterinarnej starostlivosti. len verim, ze aspon ockovanie proti besnote nezavrhujete, aj ked sa besnota nevyskytuje, tak naco ockovat, ze?
alaya1
03.03.13,17:49
Argumenty proti pliesku?Ak ti psa ukradnu,pliesok vyhodia, ako potom?
bjuty smis
03.03.13,19:00
ako PP zvýši právne povedomie majitela psa ? :)))

a máš to s pomýlené s investíciami do psa...
ten čip nie je investícia do psa, ale do gágora štátneho molocha a lobostickych firiem....
kopretinka
03.03.13,19:11
Nechapem, aky mate problem.

Kto nechce, nech to nerobi. Pokuta /300-40000 eur/.Opakujem, keby ludia mali len PP psov,alebo by zobrali psika s adopcnou zmluvou, mali by ovela vyssie pravne povedomie aj v tejto oblasti. Lebo ak je niekomu luto dat 20 eur za cip, ktory im psa ochrani, ked sa strati a je lahsie ho najst, tak potom neviem, kolko do psa investuje pocas jeho zivota na kvalite stravy, veterinarnej starostlivosti. len verim, ze aspon ockovanie proti besnote nezavrhujete, aj ked sa besnota nevyskytuje, tak naco ockovat, ze?
Ty si absolútne nepochopila,prečo sme niektorí takí nadšení čipovaním psov.Tento zákon absolútne nič nerieši,je to iba o vyťahovaní peňazí z našich vačkov.Kto to bude sankcionovať? Ako chceš od babky 80 ročnej vymáhať 300 evri? Aj firmy vlastnia psov,sa ti vykašlú na nejaké čipovanie,poznám pár prípadov,keď firma zkrachovala a psov nechali v areáli opustenej firmy odsúdených na smrť hladom a smädom,netrápilo to majiteľa.....povypúšťajú psov aby nemuseli platiť za čipovanie,alebo vieš,koľko neskutočne veľa psov je v rôznychobjektoch iba na stráženie,človek tam príde raz za týždeň možno,taký pes v živote nevidí vetoša,kto donúti majiteľa k čipovaniu?
A za cigánov bude platiť kto čipovanie a pokuty? Kto platí sterilizácie a očkovanie psov v osadách?
Ja nehovorím,že to nemá výhody....teda jednu jedinú to má,že keď sa pes stratí,a niekto ho nájde,tak pomocou čipu možno nájsť pôvodného majiteľa.ALE je tu kopu AK . Ak vôbec psa niekto nájde a nezastrelí ho predtým nejaký snaživý debil,ak ho niekto aj nájde,môže si ho nechať,nie je povinný hľadať majiteľa,alebo nebude tušiť o čipovaní,lebo povedzme si,nikto neveríme tomu,že všetci o tom vedia,ak ho nájdu cigáni,urobia si ho na večeru.Ak sa pes nestratí,ale bude ukradnutý,tak nemá šancu ani s čipom-buď skončí v hrnci,alebo v nelegálnom psom zápase alebo ho nejaký chuj ukradne preto,aby si na ňom vybil svoje zvrhlé chute a utýra ho..........aby tento zákon mal význam,tak by ľudia museli inak myslieť.......a potom takýto zákon by nemal zmysel,lebo by sa starali o psov aj bez čipovania.....
Ingrid Ondruskova
03.03.13,19:24
plný súhlas s KOPRETINKA, celé čipovanie je jedna veľká hovadina, v našom prípade nemá význam ani to:...že, keď sa pes stratí...máme dokonalé oplotenie, z ktorého naša suka nemá absolútnu šancu sa podhrabať....takže asi tak...:o
alaya1
03.03.13,19:30
myslim, ze tak isto, ako aj na ine zakony, najdu sa ludia, co somru aj tu. Opakujem, ja som kupila psa tetovaneho, cipovanie som dala malickemu psikovi, absolutne som neriesila tych 20 eur, ma pas, viem, ze je najditelny, ak by sa stratil, ze hocikto si moze overit v registri, ze mam vsetky ockovania,a pod.

Kazdy ma narok na svoj nazor, ja a ine poradacku tu, tiez.
misstka
03.03.13,19:36
Nechapem, aky mate problem.

Kto nechce, nech to nerobi. Pokuta /300-40000 eur/.Opakujem, keby ludia mali len PP psov,alebo by zobrali psika s adopcnou zmluvou, mali by ovela vyssie pravne povedomie aj v tejto oblasti. Lebo ak je niekomu luto dat 20 eur za cip, ktory im psa ochrani, ked sa strati a je lahsie ho najst, tak potom neviem, kolko do psa investuje pocas jeho zivota na kvalite stravy, veterinarnej starostlivosti. len verim, ze aspon ockovanie proti besnote nezavrhujete, aj ked sa besnota nevyskytuje, tak naco ockovat, ze?

ja do psa investujem dosť, kupujem drahé granule, doplnky výživy atd. proti besnote dávam očkovať pravidelne.
ale v tomto nevidím zmysel, mám staršieho psa, doteraz mi neušiel nakoľko býva v byte a ked idem s ním von, tak dávam pozor. a keby aj ušiel, tu kde žijem ani v okolí nemá nikto takého psa, takže by všetci vedeli, že je môj aj bez čipu.
a zase ako píšu aj ostatný, zodpovední majitelia si na psov dávajú pozor, pravidelne ich očkujú, platia za nich poplatky a tí čo neplatia poplatky, neočkujú atd aj tak psa nezačipujú a pochybujem že ich niekto za to postihne.

je to jedno veľké svinstvo takto to nariadovať, tieto nariadenie únie sú pomaly horšie ako komunizmus. pomaly nám nariadia aj ako často môžme dýchať a že čip máme mať aj mz.
alaya1
03.03.13,19:57
Ja som mala k tomuto neutralny postoj, ani som to neriesila, urobila som si, ako som chcela, opakujem, je to hlavne koli tomu, aby sa zlegalizoval chov - mnozenie psov, ktory sa tymto aspon ciastocne eliminuje, v to verim, ale to uz je ina tema.

Ale niekto je proti cipovaniu psov, niekto si neda zaockovat deti.....no taky je svet. Tot vsjo.
Samir
03.03.13,20:09
Jedna vec ma na tom irituje a to je opakované vyhrážanie sa vysokými pokutami a neposkytnutím zdravotnej starostlivosti nezačipovaným zvieratám. Pokiaľ by bol zákon dobrý, chránil by ľudí alebo zvieratá, nemám s ním absolútne žiadne problémy. Ale tu je očividne vidno, že s ochranou zvierat nemá absolútne nič spoločné a všetky pseudovýhody sú len veľkou nálepkou zastrešujúcou zisk. A akonáhle vidím, že zákon je zlý a po odpadnutí všetkých akože argumentov zostane iba strašiak vo forme vysokej pokuty, tak začnem uvažovať v akej spoločnosti to žijeme. Keď štát snahu po zisku pre niektoré skupiny nemá problém dať na úroveň zákona.

alaya1 - v tom je ten problém, človek nemôže spraviť tak, ako sám chce. Je to zákon, ktorý sa netýka množenia a legalizácie chovu. Týka sa miliónov psov v celej EU. Aj toho, ktorého mám ja na dvore, alebo moja 85 ročná suseda, ktorá ledva vyžije z dôchodku a pes je jej jediný spoločník. S týmito psami nebude nikto nikdy obchodovať, ani ich kradnúť a nikdy v živote sa nedostanú z okresu, nie to ešte do inej krajiny. A takisto verím, že sú aj ľudia, ktorí keby mali riskovať pokutu, tak dajú psa radšej utratiť. Keby bolo čipovanie na úrovni slobodnej vôle každého človeka, nemám s tým absolútne žiadny problém. Ale tu ide o niečo úplne iné. toť vsjo. Myslím, že povedané už bolo všetko.
avalik
03.03.13,20:52
Jedna vec ma na tom irituje a to je opakované vyhrážanie sa vysokými pokutami a neposkytnutím zdravotnej starostlivosti nezačipovaným zvieratám. Pokiaľ by bol zákon dobrý, chránil by ľudí alebo zvieratá, nemám s ním absolútne žiadne problémy. Ale tu je očividne vidno, že s ochranou zvierat nemá absolútne nič spoločné a všetky pseudovýhody sú len veľkou nálepkou zastrešujúcou zisk. A akonáhle vidím, že zákon je zlý a po odpadnutí všetkých akože argumentov zostane iba strašiak vo forme vysokej pokuty, tak začnem uvažovať v akej spoločnosti to žijeme. Keď štát snahu po zisku pre niektoré skupiny nemá problém dať na úroveň zákona.

alaya1 - v tom je ten problém, človek nemôže spraviť tak, ako sám chce. Je to zákon, ktorý sa netýka množenia a legalizácie chovu. Týka sa miliónov psov v celej EU. Aj toho, ktorého mám ja na dvore, alebo moja 85 ročná suseda, ktorá ledva vyžije z dôchodku a pes je jej jediný spoločník. S týmito psami nebude nikto nikdy obchodovať, ani ich kradnúť a nikdy v živote sa nedostanú z okresu, nie to ešte do inej krajiny. A takisto verím, že sú aj ľudia, ktorí keby mali riskovať pokutu, tak dajú psa radšej utratiť. Keby bolo čipovanie na úrovni slobodnej vôle každého človeka, nemám s tým absolútne žiadny problém. Ale tu ide o niečo úplne iné. toť vsjo. Myslím, že povedané už bolo všetko.

mam dojem, ze sa siria dezinformacie ohladne cipovania

cipovat moze len povereny veterinarny lekar ...
nenasla som v zakone ani vyhlaske povinnost lekara odmietnut zdravotnu starostlivost ak pes nie je zacipovany
veterinarny lekar je ale povinny oznamit prislusnemu organu veterinarnej spravy kazde podozrenie na porusenie zakona - technicke vybavenie na identifikaciu je ale povinný mat len povereny veterinarny lekar

zakon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-39
vyhlaska http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-19
kopretinka
03.03.13,21:16
mam dojem, ze sa siria dezinformacie ohladne cipovania

cipovat moze len povereny veterinarny lekar ... tvrdí niekto niečo iné?
nenasla som v zakone ani vyhlaske povinnost lekara odmietnut zdravotnu starostlivost ak pes nie je zacipovany
veterinarny lekar je ale povinny oznamit prislusnemu organu veterinarnej spravy kazde podozrenie na porusenie zakona - technicke vybavenie na identifikaciu je ale povinný mat len povereny veterinarny lekar

zakon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-39
vyhlaska http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-19
.
misoft
03.03.13,21:26
Už to vidím,ako budú cigáni chodiť k vetošovi,aby začipoval psa,ktorého za pár dní zožerú.
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
Už si predstavujem, ako budú cigoši pípať, keď budú mať v sebe psí čip.
Róm: evidovaný na Slovensku, očkovaný proti psinke a besnote, číslo 0213366498, narodený/á: xxxxxx, sučka (a Cigoš bude mať strednú "klobásku" http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11916.gif)
avalik
03.03.13,21:32
.

v tejto teme som postrehla len slovo "veterinar" nie "povereny veterinar" - tak som povazovala za dolezite na to upozornit ;)
SamuelSK
03.03.13,22:11
cip je blbost, nic mi neda, preco mam kupovat produkt, ktory mi nic neda?
nechcem..
a podme sa sudit..

A tomu verte, ze by som svojho psa nevymenil ani za mliardu EUR.
Cize citova hodnota je nekonecne vysoka.

Ale je to bohapuste klamstvo a propaganda, vsetko to "a co ak sa ti strati?"
na to mam jednoduchu odpoved "a co ak mi uleti ruka a dam ti do nosa?"
- riesenie je jednoduche! kup si helmu! odomna! len 19evri! ak nie, dostanes pokutu!
Martin1310
03.03.13,22:14
mam dojem, ze sa siria dezinformacie ohladne cipovania

cipovat moze len povereny veterinarny lekar ...
nenasla som v zakone ani vyhlaske povinnost lekara odmietnut zdravotnu starostlivost ak pes nie je zacipovany
veterinarny lekar je ale povinny oznamit prislusnemu organu veterinarnej spravy kazde podozrenie na porusenie zakona - technicke vybavenie na identifikaciu je ale povinný mat len povereny veterinarny lekar

zakon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-39
vyhlaska http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-19

Takže pán xy má psa ale nemá ho očipovaného
Bolo by ho treba zaočkovať proti besnote tak ako každý rok.Tento rok však nastal problém ak pôjde psa zaočkovať tak k cene za očkovanie si hned môže prirátať nejakú pokutu vo víške svojho mesačného dôchodku.
No čo asi spravý? Hm,snád by sa len na to očkovanie nevykašlal beťár jeden.Možno sa nám tu nakoniec rozšíri už takmer neexistujúca choroba.
Mohol by som napísať mraky prípadov kedy tento zákon majitelom ale v prvom rade psom uškodí a takmer nič čo by niekomu pomohlo.Len samé ak a keby.
Proste tu je k ničomu a mám pocit že EU už nám bude zachvilu strpčovať život viac ako komunisti.
Ako vždy sa politici hrabú v niečom v čom nieje problém a tam kde je,na to kašlú.

Kočky,tie čo to obhajujete,ja viem že to robíte v dobrej viere ale vedzte že vždy ide o peniaze aj tam kde by ste to vôbec nečakali,to že to možno niečomu pomôže je len sekundárny efekt.
SamuelSK
03.03.13,22:17
Ockovanie je ina story, podla zakona a nalepky to ma byt napr na 1 rok (besnota), no vo skutocnosti je ucinna latka funkcna aj viac ako 3 roky.
Cize lobby, "jak hovado" ...

Nech si daju zacipovat svoj pohlavny organ politici z naziBruszelu, aby ich zeny videli, do ktorych bordelov ich cteni manzelia chodia.. Ale mojho psa, jedine cez moju mrtvolu. (a povedzme si uprimne, nova identita na ciernom trhu nestoji az tak vela).

Cip sluzi len ako databaza, ci platim/neplatim dane. Tie platim. Takze nemam strach, nemam moralne ziadny hriech. Dovi dopo... dopi...
SamuelSK
03.03.13,22:22
podla mna je cipovanie dobre aj preto, ze takeho psa ked niekto vyhodi na ulicu, sa vie identifikovat majitel a pes nezostane v utulku ... ak toho psa majitel uz nechce, vlastnictva sa moze zbavit bud predajom, darovanim alebo ...


Nic v zlom, ale ten nazor postrada elementarnu logiku :)
za 1. ak by som chcel vyhodit psa, a predtym bol natolko v nalade, ze ho dam zacipovat, tak mu logicky ten cip vyrezem nejakym nozikom, ci kombinackami. samozrejme, nie som vrah psov, takze mu to urobim za ziva. pes strati identitu. veterinari ho aj tak zachrania a mna nikto nemoze obivinit, lebo ved.. stratil sa mi pes, ale cip nemal, nie je moj, a basta..
za 2. psa nebudem vyhadzovat, ale rovno ho zakopem na zahrade, ci dam susedovmu psovi - vola sa to "prey model"

cize ani tento nazor neberiem, jedine, ze sa chyti par totalnych magorov, co ani nevedia poriadne logicky uvazovat :) (tj. zacipiju a o rok ho vyhodia, mysliac si, ze cipu uz odsli baterie..)





Ak zijes v pravnom state si povinny respektovat zakony statu.Aj s hundranim.
.

Nic v zlom, ale na dejepise sme chybali?
Alebo do koncentracnych taborov chodili dobrovolne ?
HMMMM ??

Nic v zlom, ale osobne povazujem tvoju pasivitu za extremne a najnebezpecnejsiu zo vsetkych.. Cusat a drzat krok.

Opakujem, nie je to utok na tvoju osobu (ani nazor), len sa snazim ZVYRAZIT, moj nazor :)
A moj jasny a tvrdy postoj k danej problematike.





Cip pes nestrati, nezlomi, neosucha .....
Cipovanie nie je o tom, ci ma vyznam pre majitela (aj ked ma), .

Potom povazujes za vydieranie ja to, ze ked si kupis auto,....



UFFF, porovnavat auto so psom, pricom mas psika v avatere?
ufff.. ja mam tiez psa, krasny biely trpasilici pudel s PP a rodicmi blablabla..
krasna srst (aj podla slov kadernicky a podobne), poslusny, povaha extremne v pohode.
dokonaly pes..
ale nikdy by som nepovedal slovne spojenie "kupil som si psa"
hovorim, "zaobstaral som si psa"
auto som si kupil.. a znacky samozrejme ma (slovenske a na moje meno, samozrejme)
a tak isto ako nedokazem (moralne) povedat, ze "vlastnim psa", skor by som povedal ze "mam psa v prenajme" - ale to uz znie morbidne..
ziva vec sa nikdy neda vlastnit, i ked casto si ludia myslia ze ano, a potom kazda stvrta zena znasa nasilie od muza, lebo "vlastnictvo" ci co...

Totalna blbost, zase, nic v zlom, ale mam psa, idem s nim von, mimochodom 49 z 50 pripadov nema voditko, ani vodzku, ani nic - iba obojok (neonovo zeleny) s menom a cislom.

Vyhody?
- clovek ktory ho najde, nepotrebuje citacu?
otazka - aky je pomer citaciek a mobilov vo spolocnosti?

Nemam tie vysacky na nom, on NIE JE vianoscky stromcek !!
- mam ich na klucoch, prijemne to pripomina psika a stale ich mam pri sebe, keby chceli kontrolovat (uz sa stalo, nebol problem, normalny policajti a nie blazni a fanatici do zakonov, pointa je mat, a nie mat na nose tancujuc sambu dole hlavou na trinastom "poschodi" rebriku..)

A ze sa odpoji?
Ehm, no nech.. Kludne sa stavim, - vlastne aj stavkujem svojho psa!

Za dalsie, moj pes JE VYCHOVANY dobre, cize neutecie. (nema psychicky problem, je OK)

A to najdoleiztejsie, - vzdy mam 1 oko na psovi, vzdy ho pozeram, rozmyslam kedy ho privolat (napr deti, nove a nezname deti, ludia a podobne)

jednoducho, triezov a pricetne a blablabla, nepotrebujem NAVOD ako "vlastnit" psa.

Uz aby uzakonili, ze pred velkou potrebou je nutne vyzliect si spodne pradlo.. lebo ani toto neviem, fakt neeee....

Ale nic v zlom :) uz nemam nervy na propagandu a kedze mam tiez psa, nemienim podlahnut tak lahko, moju kozu lacno nedam!


Aaa este nieco, ak si zaobstaram PRASA, tak cip nepotrebujem A ANI DANE MESTU PLATIT NEMUSIM !!

zavedieme novu modu? obcania Slovenska ?

HMmm, ked uz sme pri slove PRASA, zeby zhoda okolnosti, ze politici nemusia platit dane z tych ich platov?

EDIT:
cisto legalne, a tato otazka je hlavne pre mikrocipovych fanatikov.
mam psa, "kupim" si sucku, alebo aj desat.. pes bude mat radost, ta ňe ?
budem mat 10 vrhov naraz, nie som povinny ich zacipovat, vyhodim von oknom.

V COM POMOHOL CIP ?

A EDIT naposledy,
velmi doelzita otazka, taktiez hlavne pre cip fanatikov.
"nasiel sa pes po 3 rokoch, vdaka cipu"
takych medializovanych pripadov sme mal ihabadej, vsak ze?
drzite krok so mnou?
tka to skuste teraz :
CIZE ja mam kupit cip, ktory mi MOZNO najde psa ZA TRI (3) ROKY ???
takze ak by som robil stastistiku v roku 2,99 - tak by pes s cipom nebol najdeny, vsak ze?
este drzim krok spolu?
Co myslite, kolko pripadov je, kde mas pes cip a nenaisel sa?

TAKZE este raz, pytam sa a pytam - O COM JE TOTO CIPOVANIE ????

Moj psik ma pelech vsade, spi mi priamo pod perinou, ma najlepsiu kozmetiku, kefy, hrebene, feny, drahsie ako v profi kozmetickych salonoch, ked sme uz pritom (dolezita regulacia teploty atd..), varim mu jedlo (maso z rakuska, zelenina tiez v zimnom obddobi, vlastna produkcia v lete, klicky/microgreens samozrejmostou), dostava dobry vybeh (okrem velmi dazdiveho pocasia, aco je dobry? kludne aj 15km prechazdky ak vladze (a on vladze viac nez ja :D)), ma socialny konakt (rodina, kamarati, nakupne centra, mesta). ma vsetko co moze mat, hracky (aj intelektualne), na mieru site oblecenie (s tel. cislom), bezpecnostny pas v aute (nie len pre pripad nehody, ale aj prudkeho brzdenia), rozne vitaminove doplnky, starostlivost o vsetko, od labiek az po usi, skrz oci a usi ci zuby, dalej samozrejme vsetku pozornost, kedykolvek len mozem, napr teraz spi o mna oprety, je to vyborny pocit mimochodom..
cize ako vidite, nemam limit ked sa jedna o mojho psa, ci uz financny, alebo casovy, akykolvek proste.
Beriem ho nie ako "je to len pes" ale "je to clen svorky" - sice nemozem povedat ze je pre mna ako dieta, alebo surodenec, milujem ho aj tak, tak ako sa zviera milovat da samozrejme.. mam rad zvierata, asi viac ako ludi (i ked to sa neda porovnat)..

Ale cip nechcem, a pytam sa - pytam sa, PRECO ???

zeby som bol debil, co nevie co je pre mojho psa dobre a správne ?

To uz necham na vas... teda tu odpoved, domyslite si...

a dufam ze dnes uz posledny EDIT :D

cip ma byt 11,5mm "maly ako ryza"
no ok, pytam sa, kto je ochotny si pichnut pod kozu rovnaky cip. lenze v rovnakom pomere cip-telo ? hm? cize ak ma obvod krku moj pes 23cm, ja mam 46cm, tak by to musel byt 23mm cip.
som zvedavy, kto si ho nebude vsimat, ked sa otaca krkom.

funny fact - hovoria ze "pes sa ved nestazuje, tak neciti"
moj realny fakt - je dokazane, ze pes nedava najavo bolest - preto je velmi narocne sledovat jeho zdravotny stav, nie je to ako dieta ze "hej boli ma zub"..

cize dalsi paradox, ci podvod a klamstvo ?!

dalsia vec je, ze mnoho veterinarov (pozdravujem) asi nakupilo privela cipov o dlzke 11,5mm, a klamu ma ze mensi nie je.
Google, 15 sekund, a nasiel som 8,5mm cip, takze o com?

dalsia vec je, ze nakupna cena cipu je tak 50eurocentov, predajna ? no variabilne :)

a mohol by som pokracovat do rana.

Aj keby je ten cip 0,1x0,1mm, z PRINCIPU ho nedam do psa !!!

Ak ho budem potrebovat, dam mu aj ten 8,5mm ..

Ale kedze nepotrebujem helmu proti padajucim kvetinacom z balkonov pri prechadzke, tak nepotrebuje moj pes ani cip.

Ak si myslite ze hej, nech sa paci, spytajte sa ho..
Melnick
03.03.13,23:47
Ja sa bojím , že táto povinnosť spôsobí, že sa na ulici ocitne strašne veľa psov - samozrejme pred začipovaním.
Samir
04.03.13,05:29
mam dojem, ze sa siria dezinformacie ohladne cipovani

Úplne súhlasím, že tu niektoré dámy šíria dezinformácie o čipovaní, však alaya1 - ale keďže som si pozrel Tvoj profil, tak mi to je jasné a už chápem, prečo tu robíš takú propagandu.
Letko
04.03.13,05:41
Čipovanie bude mať ešte aj takú výhodu, že keď prídete do osady na obed s čítačkou čipov a priložíte ju k hrncu, budete vedieť, čo bude na tanieri - či vám varia staré alebo mladé mäsko.
Samir
04.03.13,05:48
Ty si vážne dobrá. A čo ak mi ukradnú peňaženku, alebo mobil, alebo kľúče?
alaya1
04.03.13,06:38
Samuel Sk- Nic v zlom, ale na dejepise sme chybali?
Alebo do koncentracnych taborov chodili dobrovolne ?
HMMMM ??

Nic v zlom, ale osobne povazujem tvoju pasivitu za extremne a najnebezpecnejsiu zo vsetkych.. Cusat a drzat krok.

Opakujem, nie je to utok na tvoju osobu (ani nazor), len sa snazim ZVYRAZIT, moj nazor :)
A moj jasny a tvrdy postoj k danej problematike.


.................................................. .................................



Tak to snad nie-)),
Preboha, to kde si posunul temu?.... Pohybujem sa v prostredi psov s PP, kde uz roky rokuce je evidencia a oznacenie psa, tetovanim, teraz cipom normalna bezna vec, nikto sa nad tym nepozastavuje.

Pises, ze mas tvrdy postoj k danej teme, toleruj aj postoj inych a bude vsetko OK.
Ty si uz o cipoch pisal tu, v inej teme, potom na inom fore si sa tiez prejavil. Mna len zaraza, ze mas pudlika s PP, hoci nestandartneho, ale mas ho tetovaneho,si povinny ho dat cipovat, ved ty sam si sa mna dotazoval, ako je to s cestovanim psov, tam tetovanie nestaci.....Tak v jednej teme tak, v inej inak.

Ale niektore postoje su uz fakt nemiestne a porovnavania tiez. ved ty mas psa tetovaneho, ako boli aj ti ludia tam. To ti nevadi??????????.nemam rada dvojtvarnost.

Zakon neobhajujem. Akceptujem ho.
Vidim v nom prinos a povazujem za dobru vec a tych 20 eur?? za ine sprostosti som uz vyhodila aj viac.

len by som chcela vediet kolki z odporcov tohto zakona si dali tu namahu a precitali si ho a kolki len tak z principu su proti.
alaya1
04.03.13,06:40
Propagandu? ze som napisala svoj nazor, ved ja nie som veterinar, aby som sa na tom nabalila, ci ako si to myslel?
alaya1
04.03.13,06:51
cip ostava navzdy.
alaya1
04.03.13,06:54
Cip s danami nema nic spolocne a urcite cip nesluzi na sledovanie pohybu psa, to ti uz vysvetlovalo x ludi v inych temach.-)
Samir
04.03.13,07:09
alaya1 a Tebe už x ľudí vysvetlilo, že uzákoniť čipovanie psa pre potenciálne riziko straty je nezmysel. Na identifikáciu psa a majiteľa pri strate slúžia evidenčné známky.
SamuelSK
04.03.13,08:05
A preco nedame cipovat deto do 15 rokov?
nemaju obciansky preukaz, chodia do skoly same a mozu sa stratit, ci ? :D

Cip je pre mojho psa umely predmet v tele, preco by som to mal robit? Lebo zakon povedal?

A je tetovany moj pes preto, ze ina moznost nebola (v 10.tom tyzdni som ho tak doniesol), teraz by som kludne mal psa netetovaneho, ved s kotrym by sa zamenil? je tu maximalne tak 5 rovnakych pudlov na sidlisku, "biely trpaslici" ale rozoznam ich aj na kilometer :)

Ja v nom prinos nevidim.. To radsej dam 40eur za to aby mi ho tam nedali, alebo hoci aj tych 800eur pokutu (maximum pre f.o.?) a mam pokoj :D Aj tak im ide len o peniaze..

No a ved tolerujem inych nazor, len poukazujem na to, ze ak niekto povie ze "cip pomoze psa najst" tak je to riadne zavadzajuca polopravda.. i ked :D no "pomoze" - ale asi tak isto, ako ojobok, ak nie horsie..

Cip nic negarantuje (minimalne pre mna nie), takze vonkoncom nevidim ziadny dovod, preco by som si taky produkt mal kupit. Teda.. kupim, neni problem :D ale prilepim ho maximalne tak na tu vysacku od mesta, ci na svoju klucenku :D a "mam cip" a vec vyriesena :)

Ved nie som proti databaze, ale myslim si, ze cip je cudzorody predmet v zivom organizme mojho psa. Implantat do neho proste nechcem, lebo ho povazujem za rizikovejsi, ako pravdepodobnost, ze sa mi pes strati a kvoli absencii cipu nenajde.

Preco zakon netoleruje mna? Ved aj ja som 'štát' (z jednej sestmiliontiny)..

To skor cely brusel je podvod, este bude haluz, ked zjednotia dane, co teraz trepu v mediach, ale minimalnu mzdu, a dotacia, to uz nezdania, cize aj to je v pohode ? :D

Povinny sice som, dodrziavat zakon, ale mam aj pravo sa proti nemu postavit, ak to povazujem za blbost.. ci ? :)

A ten zakon som si cital, a je pisany chaoticky, tak ako kazdy iny..

39/2007

(5) Psy, mačky a fretky určené na obchod musia byť nezameniteľne označené tetovaním alebo mikročipom a ich identifikačné údaje sa musia viesť v centrálnom registri spoločenských zvierat podľa odseku 3.

To je jedine slovo "mikrocip" - zvysok su len take blabla..
Moj nie je urceny na obchod a nikdy nebude (maximalne tak po mojej smrti), cize, zase nevidim dovod na cip :D
misstka
04.03.13,08:15
trocha mimo témy, ale neviem kto už mal nutkanie dať tejto téme vyriešené, trocha ma to prekvapilo.
stále je tu debata na zadanú tému a hoci je jasné, že je to povinnosť, neviem prečo by sa nemohlo diskutovať o tom či je to prínos alebo nie.
či sme už fakt v komunizme, kde nemôžme mať ani svoj názor?
je tu kopa tém, ktoré odbočia od pôvodnej témy a zmenia sa na hádku dvoch osôb o niečom úplne inom alebo sa zmenia na pokec o všetkom možnom, len nie o téme a tam to nik nedá...
takže ak ten človek tému ešte sleduje, zaujímalo by ma, že prečo dal?
arizona
04.03.13,08:40
Cipovanie prikazuje zakon pod hrozbou pokuty.
Je to dasli prikazujuci zakon, ktory taha ludom z vacku peniaze,ale nevyriesi nic, ako tie zakony pred nim, lebo nie je "dotiahnuty do konca", na kontrolu nie lu ludia a nie su peniaze...

- zakon prikazuje povinne ockovanie
- zakon zakon prikazuje platenie za psov
- zakon zakazuje tyranie
- zakon zakazuje opustenie zvierata a neposkytnutie lekarskej, ci inej pomoci
atd.

Kto kontroluje, ci sa tieto zakony dodrziavaju?
Kazdu chvilu mediami prebehnu obrazky a pribehy o brutalne utyranych, v zime opustenych zvieratach, o vyhladovanych psoch ponechanych na pospas na uz neobyvanych pozemkoch, o psoch ktori mali retaze vrastene hlboko do masa,nehovoriac o mnoziteloch, ktori chovaju zvierata v hroznych podmienkach," o vyrodenych", vysilenych,nepotrebnych fenkach, ktore majitel jednoducho vyhodi na ulicu?
Velakrat sa vie o konkretnom cloveku, co tie hrozy spachal.

Kde su ti tvorcovia zakonov, ked toto si nedokazu ustriehnut a porusovatelov zakonov potrestat? Poculi ste aspon o jedinom pripade, ze by niekoho za porusenie tychto zakonov potrestali,alebo ze by skoncil v base? Ja teda nie :eek: Samotne organizacie u ktorych neraz tieto zvierata koncia priznavaju, ze zakony su nanic,ze tychto tyranov aj tak nikto nepotresta.

A veterinari, ze by mali nahlasovat pripady,kedy chovatelia a majitelia psov porusuju zakony? Neverim!
Ti su, cest vynimkam s mnozitelmi jedna ruka.
Velakrat som bola svedkom, ked som cakala v cakarni, prisiel "mnozitel", samozrejme sa neunuval ani len steniatka priniest ukazat,ani necakal v rade, hned sa nahrnul ako stary znamy do ordinacie. Potrebne injekcie,cipy a preukazy nakupil, doktor mu ich len podal v igelitke, vyfasoval prachy a viac sa nestaral. On mal zarobene bez roboty, mnozitel si teiz pride na svoje, len o chudence zvietata sa nik nezaujimal...:mad::mee:
SamuelSK
04.03.13,09:03
Inac, aby som nevyzral len ak kritik, tak...
Ak by bol cip na dobrovolnej baze, tj. ponuknu mi ho, ci ho nechcem, pre akykolvek dovod a ja mozem povedat ano/nie. Tak by som asi povedal ano.. Tak isto ako som si nechal usit obojok s cislom - dobrovolne.. ide dost o psychologiu :D
Paradoxne, takto idu na stiahnutie hotovosti z trhu.. S kreditkami, kdezto si ludia neuvedomuju, ze 2-3% zo sumy ide banke/kreditnej spolocnosti ako poplatok, tym padom sa sluzby nezmyselne predrazuju (a kreditky su nebezpecne, staci mi na nu pohlad z oboch stran (a mozno aj jednej) a viem ju "vybielit" staci mat dobru pamat.. ale to je uz fakt offtopic :) )
A ako vidim, takato dobrovolna vymena hotovosti za nezmyselne karty (a neskor mozno aj cip), im funguje..
Hold, sekli sa, ked chceli cip nanutit, podla mna..

A ze mi nezaockuju psa? No a ? miliony dedinskych psov veterinara a ihlu nikdy nevideli, ani necitili pod kozou a ziju, dozuvau sa pozoruhodneho veku, a to maju akukolvek stravu, a nie granule, cize.. je to fakt diskutabilne..

Skor by sa mali zamerat na neodpratavanie vykalov po psoch, kedze to je skutocna hrozba (parazity) a nie len na par dni, ale aj na dlhe mesiace (ak nie roky, ako som pocul).. Ale tiez nie tak, ze POKUTA POKUTA POKUTA.. ale staci rozdat letaky, a vzdelavat ludi. Nie je nic horsie, ako nevzdelany volič.. A samozrejme aj ist tvrdo po mnoziteloch, lenze - toto je dalsi paradox? Kde je dopyt, tam je ponuka, nedokazu vymazat zo svete obchod so zbranami, drogamy a v neposlednom rade co je najdoleiztejsie ani s ludskym masom a detmi, takze o com to je ? Podla mna je to v genoch, "kde je dopyt, tam je ponuka" .. otazne je, preco su tie geny take egoisticke..
účtovník 007
04.03.13,10:52
My sme si minulý rok vzali psíka z útulku, čip už mal, tak tento problém neriešim, ale som presvedčená, že čipovanie je sprostá buzerácia od sadlom prerastených nečipovaných úradníkov.
U nás má čítačku iba veterinár. Ak sa mi stratí pes, kto ho identifikuje? Nikto. Budem behať po meste, obvolávať útulky, volať na mestskú políciu, či ho neodchytili do karantény. Pre mňa nemá čip žiaden význam.
Diskusia sa však uberá iba smerom psíci. No ja mám aj mačičku, už druhého nalezenca, ktorému som dala domov, dala som ju sterilizovať, očkovať, odčervujem ju. No v žiadnom prípade nedám za čip pre mačku 30 eur (toľko stojí čip u nás). Mačka je tvor slobodný a má množstvo neprajníkov. Už zajtra ju môže zraziť auto, zastreliť nejaký poľovník, lebo si dovolila ísť až na pole a tam loviť myši. Nikdy ju nenájdem a čip bude fuč. Alebo vzlietne vrtuľník MV aby mi vyhľadal zdochnutú mačku s čipom?

Mám svojho dvorného veterinára a rozprávala som sa s ním o tomto nezmyselnom čipovaní. Viete, aký je jeho názor? rovnaký, ako môj. Lebo vraj kedysi, keď prišiel do dediny a dal vyhlásiť v obecnom rozhlase, že očkuje, tak zo 100 psov doviedli majitelia 70. Teraz príde 10-15!!!! Psy nebudú očkované a ak niekoho pohryznú, nikto sa k nim neprizná.
Ľudia, čo ste v živote neboli na dedine? O čipoch môže niekto mudrovať možno vo veľkých mestách, ale celoplošne len ten, kto chce na tom zarobiť.
Moja mačka čip nebude mať.
avalik
04.03.13,10:54
...

A ten zakon som si cital, a je pisany chaoticky, tak ako kazdy iny..

39/2007

(5) Psy, mačky a fretky určené na obchod musia byť nezameniteľne označené tetovaním alebo mikročipom a ich identifikačné údaje sa musia viesť v centrálnom registri spoločenských zvierat podľa odseku 3.

To je jedine slovo "mikrocip" - zvysok su len take blabla..
Moj nie je urceny na obchod a nikdy nebude (maximalne tak po mojej smrti), cize, zase nevidim dovod na cip :D

nazorne si ukazal ako sa siria dezinformacie

mozno si cital zakon, ale nie v platnom zneni ... takze ak dovolis budem citovat:

§ 19
Identifikácia a registrácia zvierat (1) Hospodárske zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri hospodárskych zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register hospodárskych zvierat vedie fyzická osoba alebo právnická osoba poverená ministerstvom.
(2) Centrálny register hospodárskych zvierat obsahuje
a) systém identifikácie zvierat,
b) počítačovú databázu pre centrálny register hospodárskych zvierat,
c) pasy hovädzieho dobytka a koňovitých zvierat,
d) individuálny register vedený v každom chove.
(3) Spoločenské zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.
(4) Systém identifikácie a registrácie spoločenských zvierat obsahuje
a) individuálnu identifikáciu spoločenského zvieraťa,
b) počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat, pre ktoré sú vystavené pasy spoločenských zvierat,
c) pasy spoločenských zvierat,
d) evidenciu vedenú povereným veterinárnym lekárom.
(5) Ku všetkým údajom z centrálneho registra hospodárskych zvierat a centrálneho registra spoločenských zvierat musí byť umožnený trvalý prístup všetkým orgánom veterinárnej správy.
(6) Vlastníkovi zvierat osoba poverená ministerstvom na základe jeho žiadosti vydá výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorým sa preukazuje aktuálny stav zvierat v centrálnom registri zvierat, ktoré sú v jeho vlastníctve.
(7) Ku všetkým údajom a informáciám, ktoré sa týkajú systému identifikácie a registrácie zvierat, musí byť umožnený prístup Európskej komisii.
(8) Označovať psy, mačky a fretky schváleným transpondérom môže len veterinárny lekár.
(9) Psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené101) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-39/znenie-20111101#f6541989) a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat.
Samir
04.03.13,11:26
účtovník 007 - úplne súhlasím. Čipovaním mačiek som sa absolútne nezaoberal, lebo to je utópia a neexistuej žiadny zákon, ktorý by ma k tomu prinútil. Vidno, že to pochádza z pera niekoho, kto sedí v kancli na zadku a nemá o tom ani poňatia. Tiež máme kocúra, ktorý je členom rodiny. Len v našom okolí sa voľne pohybuje po záhradách a okolí min. 10 mačiek. Takže kto bude a akým spôsobom kontrolovať a čipovať to množstvo mačiek, ktoré každý rok príde na dedinách na svet? Kto to bude platiť? Keď má jedna babka mačku, ktorá ročne má povedzme 6 mačiatok, to má akože každé mačiatko dať každý rok začipovať? To mi je naozaj na smiech, rovnako ako každý, kto mi bude tvrdiť, že treba mačky čipovať.. Mačka je slobodný tvor, rozmnožuje sa a žije svojím životom tak, ako ona chce. Samozrejme niečo iné sú čistokrvné mačky, ktoré celý život prežijú na gauči v byte alebo chodením po výstavách. Ale takých je oproti tým bežným mačkám minimum.
arizona
04.03.13,13:22
Ja len nechapem,ako sa do tohto zoznamu dostali fretky. :eek::confused::rolleyes: To akoze ludia u nas bezne na dvoroch chovaju tieto zvierata? ja som fretku videla akurat tak v telke :D

Tiez sa mi zda nezmyselne prikazanie, ze veterinar nemoze osetrit neocipovane zviera.
Je dost ludi, ktori su ochotni pomoct neznamym, cudzim psom, ci mackam, ktore najdu v zubozenom stave,niekde pri ceste a zoberu ho na osetrenie k veterinarovi.
To akoze budu musiet zaplatit aj cip,len aby zviera bolo osetrene a zbytocne netrpelo?

Alebo iny priklad. Mala som susedov, starsich dochodcov, ktori mali radi zvierata a hlavne macky. V dedine sa to vedeleo, takze vsetky zatulane a nechcene maciatka zahadnym sposobom koncili u nich za plotom...
Niekedy mali doma macky dve, niekedy aj 15. Zili iba zo skromneho dochodku,ale macence vzdy nakrmili,postarali sa o ne. Medzitym im hladali novu rodinu,vzdy sa nasli zaujemcovia.
Casto sa ale maciatka nedozili dospelosti, lebo ich pozabijali auta,nakolko byvali pri hlavnej ceste.
Mali by podla zakona davat cipovat? Ved oni tie macky nenamozili,len ich uchylili a chovali,pokym im nenasli novu rodinu.
Keby chceli tento zakon dodrziavat,tak by na to nemali...maju platit za svoju obetavost?
avalik
04.03.13,13:40
Ja len nechapem,ako sa do tohto zoznamu dostali fretky. :eek::confused::rolleyes: To akoze ludia u nas bezne na dvoroch chovaju tieto zvierata? ja som fretku videla akurat tak v telke :D

Tiez sa mi zda nezmyselne prikazanie, ze veterinar nemoze osetrit neocipovane zviera.
Je dost ludi, ktori su ochotni pomoct neznamym, cudzim psom, ci mackam, ktore najdu v zubozenom stave,niekde pri ceste a zoberu ho na osetrenie k veterinarovi.
To akoze budu musiet zaplatit aj cip,len aby zviera bolo osetrene a zbytocne netrpelo?

Alebo iny priklad. Mala som susedov, starsich dochodcov, ktori mali radi zvierata a hlavne macky. V dedine sa to vedeleo, takze vsetky zatulane a nechcene maciatka zahadnym sposobom koncili u nich za plotom...
Niekedy mali doma macky dve, niekedy aj 15. Zili iba zo skromneho dochodku,ale macence vzdy nakrmili,postarali sa o ne. Medzitym im hladali novu rodinu,vzdy sa nasli zaujemcovia.
Casto sa ale maciatka nedozili dospelosti, lebo ich pozabijali auta,nakolko byvali pri hlavnej ceste.
Mali by podla zakona davat cipovat? Ved oni tie macky nenamozili,len ich uchylili a chovali,pokym im nenasli novu rodinu.
Keby chceli tento zakon dodrziavat,tak by na to nemali...maju platit za svoju obetavost?

fretky sa chovaju ... ja poznam dva pripady - znama chovala na balkone v Petrzalke a moj ex pri dome :)

uz som pisala vyssie, nenasla som v zakone ze lekar nemoze osetrit nezacipovane zviera - ak to niekto tvrdi, nech laskavo uvedie § kde je to prikazane

uz ked citujem zakony, tak dam aj definiciu spolocenskeho zvierata:

123/2008 Z. z. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-123

§ 2

Základné pojmy

Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

a) spoločenským zvieraťom jedinec domestikovaného druhu psa, mačky, fretky, králika a jedinec druhu zaradeného medzi hlodavce a okrasné ryby s výnimkou voľne žijúceho zvieraťa a zvieraťa chovaného alebo držaného na farmárske účely1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-123#f6654452) chovaný najmä v domácnosti vlastníka alebo držiteľa na naplnenie jeho záľuby, poskytovanie spoločnosti alebo na ochranu domácnosti a majetku,
Samir
04.03.13,13:52
1Dara, nie, že to je v zákone napísane, že veterinár nesmie ošetriť nezačipované zviera. Skôr si myslím, že to je na rozhodnutí veterinára. A verím, že sú takí, čo odmietnu zaočkovať, kým nedáš začipovať - ale len kvôli peniazom.

Toto tu tvrdila alaya1, aj keď si myslím, že o nejakej povinnosti len zavádzala:

"Je povinnostou kazdeho veterinara, aby pri kazdorocnom preockovbani psa na besnotu, /toto ockovanie je zo zakona povinne a kto ho obchadza porusuje zakon a tomu cloveku sa velmi cudujem, ze sa vystavi ohrozeniu,/ zistil, ci je pes cipovany a ked nie je nema psa na besnotu zaockovat, kym ho majitel neda ciopovat."

"Ale od jesene uz by ich bez cipu (alebo existujuceho tetovania) nebude moct ockovat a bude musiet hlasit, ma tu povinnost danu zakonom."
aktaK
04.03.13,14:00
inač psa proti besnote netreba dávať očkovať každý rok - v závislosti od typu vakcíny, nakolko tie viaczložkové vakcíny obsahujú dlhodobú vakcinu proti besnote (2-3 roky), potvrdila mi to veterinárka, ked som bola minulý rok preočkovať nasu sučku, ale tie dalsie vakcíny v nej - teda proti psinke a parvoviroze maju učinok len 1 rok, preto všetci automaticky každý rok preočkovávajú. alebo sa mýlim?
bromid
04.03.13,14:01
a ak pes nasledkom cipovania umrie co potom? ja mam psa, ktory aj po obycajnej injekcii, ma na vpihcnutom mieste hrb ako tava. mu to musim potom tyzden liekmi lilecit. vsetko co sa da, tak sa lieci bez injekcii, ale akonahle ma injekciu, tak musi nato brat lieky. ja sa skorej u toho mojho havkaca obavam, ze ten cip, mu nebude robit dobre.
Samir
04.03.13,14:04
Inak som tiež išiel písať, že som dnes čítal ten zákon. Veru je otrasne a komplikovane napísaný. A nikde som nenašiel, že by museli byť očipované všetky psy a mačky na území celého štátu. Možno som len zle čítal. Tiež si viem predstaviť, žeby sa to mohlo týkať iba ľudí, ktorí zo zvieratami obchodujú a pod., ale nie kríženca, ktorého si ľudia podarujú na dedine. Takisto v diskusiách veterinári hovorili, že to je totálny nezmysel. Pochybujem, že sa to bude nejako postihovať. Každopádne každý si to vykladá podľa toho, ako mu to vyhovuje. A kto chce na tom zarobiť, tak sa bude vyhrážať, že keď nedáš začipovať, tak dostaneš pokutu. bla bla bla. Kde môžem udať veterinára, ktorý mi odmietne ošetriť nezačipovaného psa?
Inak tu už bolo napísané - je to len produkt, ktorý sa predáva. Takže ďakujem, ale o tento produkt nemám záujem. Kto chce, nech si ho kúpi.
Samir
04.03.13,14:04
Tak nečipovať :)
Zitulda
04.03.13,14:12
Prepáčte tak trochumimotemy ale mám sarkastickú otázku:) Je to príma evidencia všetkého živého tak potom sa natíska otázka - prečo by po čipovaní psíkov, mačičiek či fretiek nenariadiť začipovanie nás ľudí?!..od detičiek, čo sa narodia až do 100 rokov veku. Veď sa uľahčí tým hľadanie osôb a starí ľudia by mali mať "akože majiteľa" písané svoje deti a tie by si tiež rozmysleli či ich zveria do ústavu, alebo vyhodia rodičov ako bezdomovcov. Som zlááá že?
Samir
04.03.13,14:17
neboj, aj to nás čaká....

Prepáčte tak trochumimotemy ale mám sarkastickú otázku:) Je to príma evidencia všetkého živého tak potom sa natíska otázka - prečo by po čipovaní psíkov, mačičiek či fretiek nenariadiť začipovanie nás ľudí?!..od detičiek, čo sa narodia až do 100 rokov veku. Veď sa uľahčí tým hľadanie osôb a starí ľudia by mali mať "akože majiteľa" písané svoje deti a tie by si tiež rozmysleli či ich zveria do ústavu, alebo vyhodia rodičov ako bezdomovcov. Som zlááá že?
anet
04.03.13,14:30
Očkujem 2 ročnou vakcínou proti besnote. Infekčné choroby u veteránov už neočkujem.
avalik
04.03.13,14:44
k alaya1 sa nebudem vyjadrovat ... mam ju zablokovanu, jej prispevky necitam :)
avalik
04.03.13,14:50
a ak pes nasledkom cipovania umrie co potom? ja mam psa, ktory aj po obycajnej injekcii, ma na vpihcnutom mieste hrb ako tava. mu to musim potom tyzden liekmi lilecit. vsetko co sa da, tak sa lieci bez injekcii, ale akonahle ma injekciu, tak musi nato brat lieky. ja sa skorej u toho mojho havkaca obavam, ze ten cip, mu nebude robit dobre.

tie problemy su reakcia na liecivo alebo ockovaciu latku ...

pri cipovani sa ale ziadna chemia nevstrekuje ... je to male zrnko ryze - aspon ten cip co dostal moj pes bol mensi ako zrnko dlhozrnnej ryze - to len na predstavu ... samozrejme moze byt alergia na material, z ktoreho je cip vyrobeny
aktaK
04.03.13,14:50
ináč, ja si myslím, že takmer žiaden veterinár nebude bonzovať svojich klientov, že nemajú čip, veď pôjdu sami proti sebe, budú riskovať, že stratia takto klientelu, predsa hadam nebudu bonzovať niekoho, z koho žijú....
Mária Mojžišová
04.03.13,15:29
No zakrátko sa budú čipovať aj myši v dome a platiť za ne daň. ...
ivka70
04.03.13,19:27
Nuz, asi by si kazdy veterinar rozmyslel, ci pride o par klientov alebo o licenciu na vykonavanie veterinarnej praxe ....
majus1
08.03.13,13:44
podľa tej definície nemeckú dogu, ktorá sa skôr ponáša na koňa čipovať nemusím :D :D
alaya1
08.03.13,18:17
nesluzia, lebo nie su pod kozou a mozu sa stratit, ja ich napr. na psovi nenosim, nosim ich na klucenke!!!!!!
alaya1
08.03.13,18:19
nesluzi.
miroslav1323
12.03.13,10:39
To sa nenajde jeden solídny právnik,ktorému to myslí aj v mene týraných zvierat pomocou čípu a poradil by majiteľom psov ako obísť tento nie demokratický zákon .Ďakujem !
Achelan
14.03.13,22:21
našiel som to o čom tu celý čas debatujete a síce o čipovaní zvierat: 39/2007 Z.z. ZÁKON z 12. decembra 2006 o veterinárnej starostlivosti Zmena: 99/2008 Z.z. Zmena: 274/2009 Z.z. Zmena: 299/2009 Z.z. Zmena: 391/2009 Z.z. Zmena: 342/2011 Z.z. Ná