Tamila
02.03.13,20:14
Chceli by sme si kúpiť vysávač popola ku krbu. Prosím, ak máte niekto skúsenosti, podeľte sa s nimi. Zaujímalo by ma, či sa pri vysávaní popol nevíri viac ako keď ho vyberám ručne a aká značka je dobrá.
buchač
02.03.13,19:57
Chceli by sme si kúpiť vysávač popola ku krbu. Prosím, ak máte niekto skúsenosti, podeľte sa s nimi. Zaujímalo by ma, či sa pri vysávaní popol nevíri viac ako keď ho vyberám ručne a aká značka je dobrá.
Nemám síce .....ALE ak podumeš ??? :rolleyes:

Keď sa zametá , víri sa ten prach viac ako pri tom vysávaní ???

Takže otázka zodpovedaná ...;)
Jasné , že sa nevíri ...na princíp vysávania prídeš aj sama ....že pekne od kraja a nie rovno do stredu popla drbnúť tú hadicu ....

Mienim kúpiť aj ja ... svojho času v Lidli predávali ( Parkside je dobrá firma , už mám viac vercajgu od nich ) ...

...ale šak kukni ....

http://www.youtube.com/watch?v=PV5ceXZNszE
arizona
02.03.13,20:11
Mala som krb 10 rokov,nikdy som ho nepotrebovala.
Mala som krbovu vlozku,kde bol suflik s popolom samostatny, dal sa jednoducho vybrat a vysypat.
Na zbytok stacila metlicka s lopatkou, alebo bezny vysavac.

Ked mas krb, tak mas prach, tak ci tak, na to si treba zvyknut.;)
Tamila
03.03.13,10:50
Krb máme už veľa rokov, najskôr obyčajný, vtedy ešte nebolo chýru o teplovzdušných. Neskôr sme zbúrali a manžel postavil nový. V krbovej vložke je šuflík na popol, ktorý sa vyberá. Ale chcela by som si uľahčiť prácu s upratovaním;).
buchač
03.03.13,11:12
Mienim kúpiť aj ja niečo ...


Mala som krb 10 rokov,nikdy som ho nepotrebovala.
Mala som krbovu vlozku,kde bol suflik s popolom samostatny, dal sa jednoducho vybrat a vysypat.
Na zbytok stacila metlicka s lopatkou, alebo bezny vysavac.
Ked mas krb, tak mas prach, tak ci tak, na to si treba zvyknut.;)
...no hej ....ale ja mám kachle ....
Bežný vysávač nestíha objemovo ...

Ale chcela by som si uľahčiť prácu s upratovaním;).
...veď to .....
arizona
03.03.13,11:14
Krb máme už veľa rokov, najskôr obyčajný, vtedy ešte nebolo chýru o teplovzdušných. Neskôr sme zbúrali a manžel postavil nový. V krbovej vložke je šuflík na popol, ktorý sa vyberá. Ale chcela by som si uľahčiť prácu s upratovaním;).
Myslim, ze vysavac popola vyuziju skor ti, co maju KV bez vonkajsieho suflika na vysypanie popola. Pre nich je cistenie krbu a vysypanie popola problematicke,lebo musia rokou v popole smatrat aby vybrali vanicku s popolom, ktora byva umiestnena dnu...
Inak, krbova vlozka by sa nemala denne cistit od popola celkom do cista. Vela vyrobcov odporuca nechavat na dne asi 1cm vrstvu popola, ktora zabranuje rychlesiemu prepaleniu KV.
Tamila
03.03.13,16:29
Nečistíme denne, ale kúrime v krbe často, aj 5x v týždni. Krb je v obývačke, preto uvažujeme o vysávačí.
wirgi
03.03.13,18:03
Ja mám vysávač na popol, manžel ho kúpil asi v kinekuse ,ale nepamätám aká značka odložený je teraz v pivnici. Nevysávam po každom kúreni vytiahnem ho až keď je už veľa popola a povysávam aj šuflík len ho trochu povytiahnem .Popol musí byť úplne vychladnutý.Popol sa jednoducho vysype, ale treba raz za čas vyčistiť aj filter.
Oliwa
05.03.13,08:38
Keď sme ešte len uvažovali o krbe a videli sme raz takýto vysávač v akcii - našťastie sme ho nekúpili /a to bol nejaký multifunkčný s dvoma nádobami - žltá ako domáci priemyselný vysávač a čierna na popol... Aj keď nás cukalo, že aká dobrá cena a asi aj praktická vec, napokon zvíťazil zdravý rozum a nepodľahli sme :D - že uvidíme až potom, keď ho budeme potrebovať:rolleyes:. Napokon sme si dali postaviť keramickú pec – samozrejme s vyberateľným roštom a riadnym popolníkom. Pri plnej prevádzke ho stačí vysypať raz za 1-2 týždne a malou metličkou zmiesť nečistoty z okraja dvierok dovnútra. Keďže údržba /z času na čas prebehnúť kachlice jarovou vodou + vyčistiť sklo na dvierkach/ a prašnosť je minimálna, nepociťujem ju ako problém /veď aj preto sme si ju nedali rovno do obývačky/. Dnes som rada, že máme o jednu haraburdu - vysávač popola - menej :). Jednak preto, že ho vôbec nepotrebujeme, a aj keby sme ho mali, ležal by nevyužitý v pivnici.

Ale chápem, že ak si niekto postaví krb uprostred obývačky a neuvedomí si, že keď ten praskajúci ohník dohorí, tak ten popol musí niekto aj vyberať. Ak ho zápali príležitostne na Vianoce, no problem. No čistiť ohnisko denne, ako naši susedia - no to by ma asi radosť rýchlo prešla:mad:... Keď vidím tie minizásuvky na niektorých krbových vložkách, tak mi pripomínajú skôr kazety na kubánske cigary :D... Ich majitelia sa potom asi chytajú každého riešenia - aj kúpy vysávača. No myslím si, že ide viac-menej o marketing a je to len ďalšie vyťahovanie peňazí z vrecák ľudí. :( Lebo dať 40-50 eur v podstate za plechové vedro s vrchnákom a s hadicou, ktorá je pod tlakom – tak nehnevajte sa na mňa, ale to je viac o biznise ako o zdravom rozume...

Sorry, že nemám skúsenosti s vysávačom popola /mám len bez neho :D/, ale mám len názor :)... No nedalo mi nedať ho... ;)
No zasa som si pri tejto téme uvedomila ako ten Diogenes, keď sa prechádzal po trhovisku: bez koľkých vecí sa môžem zaobísť... :rolleyes::):D
buchač
05.03.13,09:02
Keď sme ešte len uvažovali o krbe a videli sme raz takýto vysávač v akcii - našťastie sme ho nekúpili /a to bol nejaký multifunkčný s dvoma nádobami - žltá ako domáci priemyselný vysávač a čierna na popol... Aj keď nás cukalo, že aká dobrá cena a asi aj praktická vec, napokon zvíťazil zdravý rozum a nepodľahli sme :D - že uvidíme až potom, keď ho budeme potrebovať:rolleyes:. Napokon sme si dali postaviť keramickú pec – samozrejme s vyberateľným roštom a riadnym popolníkom.

Sorry, že nemám skúsenosti s vysávačom popola /mám len bez neho :D/, ale mám len názor :)... No nedalo mi nedať ho... ;)
No zasa som si pri tejto téme uvedomila ako ten Diogenes, keď sa prechádzal po trhovisku: bez koľkých vecí sa môžem zaobísť... :rolleyes::):D
...hehe....ja rád oponujem ...;)

Nemám ani ja tie skúsenosti , to faktom jesto ... ale aj názor ....:--- :D
Spomínaš , za seba vravíš ..." dali sme si postaviť " ...to znamená , že je to v podstate nóvum , predpokladám pár ročná záležitosť ...
Ešte otázka :..." máš len tú jednu pec ? "...

Ja zasa za seba poviem , že je to celkom dobrá vecička ....
Dôvod je u mňa pragmatický ... totiž , ja mám tých keramických - akumulačných kachlí viacero ...že 4 ...
Síce nekúrim vo všetkých naraz a stále , ale aj tak ...
Nevraviac o tom , že tie staršie kachle nemajú žiadne vyberateľné popolníky ...takže pekne , krásne sa len s lopatkou musí popol vyberať a to je potom už o inej prašnosti ... môže byť jeden opatrný , koľko len chce , furt niečo sa zvíri ...:rolleyes:

Ale Diogenes bol múdry človek ....:)
bjuty smis
05.03.13,09:30
výhodou vysávača do krbu je práve jeho bezprašnosť....
ked zametáš metličkou,, tak naprášiš, narobíš bordel....
a určite to nie je len plechové vedro...kde by sa tam ten podtlak asi vzal ???
Oliwa
05.03.13,13:36
výhodou vysávača do krbu je práve jeho bezprašnosť....
ked zametáš metličkou,, tak naprášiš, narobíš bordel....
a určite to nie je len plechové vedro...kde by sa tam ten podtlak asi vzal ???
Bjuty, nechytaj ma za slovíčka, a už vôbec nie za tie, ktoré som nenapísala... :)
Lebo zametať a "zmiesť z okraja dvierok dovnútra" je v tomto prípade veľký rozdiel - hlavne v tom prachu. ;) Spravidla v sobotu ráno, keď pec cez noc necháme vychladnúť na primeranú teplotu /keďže je schopná bez prikladania akumulovať teplo 12-24 hod/, prebieha "údržba". Môžeš kľudne prísť v bielom obleku a garantujem Ti, že neodídeš ako kominár, ani ako šedá eminencia, lebo žiadny bordel nebude... :D Ak si pod zametaním predstavuješ scénu z Popolušky v Troch orieškoch, keď prútenou metlou zametá pred kozubom a macocha s dcérou sa pracú kade ľahšie, musím Ťa sklamať. Nič také sa u nás nekoná...
A nebuď malicherný :rolleyes: - jasné, že viem, že ten vysávač má aj nejaký motorček :D - ale aj tak to na mojom názore, resp. skúsenosti nič nemení...
mimotemy
Ale "proti gustu žiaden dišputát..." Každý nech si kúpi, čo uzná za vhodné. Ľudia kupujú hocičo, aj strihač chĺpkov v nose... Minule som videla v domácich potrebách odmerku na špagety! :eek: Kúsok kovu s tromi dierkami za nehoráznu cenu - najmenší otvor zrejme pre singl spotrebiteľa :), väčší asi pre dvojicu bez detí a najväčší asi tak pre štvorčlennú rodinu :D... Nechápem, ako som celé roky mohla variť špagety pre celú rodinu len tak - od oka :eek: a nikto sa zatiaľ nesťažoval...
bjuty smis
05.03.13,13:40
ja nikoho nepresviedčam, díleri vysávačov sú na téme o vorwerku...
ked vieš tak stále vypucovať krb, že nemáš žiaden bordel z toho - alebo ako píšeš- biely oblek , tak ok...
ja pucujem krb cca raz za týždeň a vždy sa trošku napráši..
práši sa už len tým, že dávam popol lopatkou do kýbla...
ovela lahšie a čistejšie je to z vysávačom, napr . nemusím vyberať mriežku, prednú kryciu lištu dole, čo drží polená od skla....
Oliwa
05.03.13,13:53
ja nikoho nepresviedčam, díleri vysávačov sú na téme o vorwerku...
ked vieš tak stále vypucovať krb, že nemáš žiaden bordel z toho - alebo ako píšeš- biely oblek , tak ok...
ja pucujem krb cca raz za týždeň a vždy sa trošku napráši..
práši sa už len tým, že dávam popol lopatkou do kýbla...
ovela lahšie a čistejšie je to z vysávačom, napr . nemusím vyberať mriežku, prednú kryciu lištu dole, čo drží polená od skla....
Bjuty nevravím, že je to úplne bezprašné, ale tiež to nie je žiadna katastrofa - bežné sobotné upratovanie /syn povysáva, dcéra umyje podlahy :D/.Kúpili sme si samozrejme aj "výbavu" - krbové náradie, no lopatka sa stále leskne ako nová. Vlastne ju ani nepoužívame, keďže popol sám prepadne cez rošt do popolníka a ten stačí vybrať a vysypať do záhrady ako hnojivo, alebo ním "ekologicky" posypať chodník, keď je poľadovica... :) /Neboli veru tie naše prastaré matere vôbec sprostie ;), všetko vedeli zúžitkovať :D... /A kým to muž urobí, "na cestu" mu zabalím ten popolník do novín, aby sa z neho náááhodou nevírilo. Jediné, čo najčastejšie používame, je obyčajný "kutáč". A vyberanie ochrannej mriežky u nás tiež odpadá, lebo sú to vlastne dvierka, zavesené na pántoch, takže sa jednoducho otvárajú rovnako ako tie presklené. To je všetko. Pekný deň.
bjuty smis
05.03.13,14:18
ja nevravím, že je to katastrofa...sám vysávač na krb nemám...
krb vyčistím vždy v sobotu doobeda a decká potom vysávajú , umývajú dlažku..
len píšem svoju skusenosť...tiež som chcel ten z lidla, čo ukazál buchač, spokojnosť s tou značkou...čakal som, že ho navypredajú a bude v akci o 10-15 .-€ lacnejší, ale nebol , vypredali ho :)
lenže z vysávačom je to nepomerne rychlejšie, kvalitnejšie..
manželka mi to z obyčajným vysávačom zakázala, aj ked máme dáky šmejd za 55.-€...,
ale samozrejme, že ked nedáva na mňa pozor, tak to aspon " dočistím" a rýchlo prebehnem s ním....
a je to rozdiel......

a s tým popolom to máš aké jednoduché....mne prepadne do šuplíka na popol iba to, čo je nad ním.....ostatné musím metličkou...
a iba tolko, čo sa tam zmestí....ostatné musím lopatkou...
čiže aj lopatka aj metlička musí pomáhať....
Oliwa
05.03.13,14:57
Bjuty, netušila som, že sa bojíš manželky... Tak sa tu radšej nepriznávaj, lebo ak Ťa odhalí, v sobotu máš problém...
Oliwa
05.03.13,19:38
...hehe....ja rád oponujem ...;)

Nemám ani ja tie skúsenosti , to faktom jesto ... ale aj názor ....:--- :D
Spomínaš , za seba vravíš ..." dali sme si postaviť " ...to znamená , že je to v podstate nóvum , predpokladám pár ročná záležitosť ...
Ešte otázka :..." máš len tú jednu pec ? "...

Ja zasa za seba poviem , že je to celkom dobrá vecička ....
Dôvod je u mňa pragmatický ... totiž , ja mám tých keramických - akumulačných kachlí viacero ...že 4 ...
Síce nekúrim vo všetkých naraz a stále , ale aj tak ...
Nevraviac o tom , že tie staršie kachle nemajú žiadne vyberateľné popolníky ...takže pekne , krásne sa len s lopatkou musí popol vyberať a to je potom už o inej prašnosti ... môže byť jeden opatrný , koľko len chce , furt niečo sa zvíri ...:rolleyes:

Ale Diogenes bol múdry človek ....:)
Buchy, a v čomže mi oponuješ? :rolleyes: Veď Ty so mnou v podstate súhlasíš, len konštatuješ, že staršie kachle bez popolníkov treba čistiť s lopatkou a pritom sa napráši - éto vsjo. Asi nemáš dnes svoj deň... :D
No aby som Ti nezostala dlžná odpoveď na otázku: jednu, ale riadnu. :)
MáriaPaM
05.03.13,22:58
Vysávač popola je dobrá vec, hlavne keď je o poschodie nižšie v garáži a v podlahe pod krbom je zapustená hadica s hrdlom. To prídem len s hadicou, pripojím, vypínač na vysávač mám tiež vyvedený hore a je to ;)
Ferdosondo
06.03.13,04:31
Mám vysávač na popol od vianoc. Má však jednu chybu- nebol ešte využitý. Čistím svoju krbovú pec raz za dva až tri týždne vždy v sobotu ráno. V popole sa však nachádzajú ešte žeravé uhlíky a predpokladám, že by to vysavaču nerobilo dobre a zrejme by to za výdatného prístupu vzduchu mohlo vo vnútri aj horieť, dymiť...
Takže snáď ho odskúšam na záver sezóny. Zatiaľ len zavadzia.
buchač
06.03.13,07:07
mimotemy

Buchy, a v čomže mi oponuješ? :rolleyes: Veď Ty so mnou v podstate súhlasíš, len konštatuješ, že staršie kachle bez popolníkov treba čistiť s lopatkou a pritom sa napráši - éto vsjo. Asi nemáš dnes svoj deň... :D
No aby som Ti nezostala dlžná odpoveď na otázku: jednu, ale riadnu. :)
Súhlasím s tými kachlami ....
Nesúhlasím s iným názorom ... t.j. s tým názorom na ten vysávač , ktorý si uviedla ...

Ale v podstate ide o každého osobnú vec , nech sa každý zachová podľa svojho ...

P.S.:
Môj - nemôj deň ....hehe , tu nejde o to , či ho mám a či nie ....
Tu ide skôr o to , že všetkého s mierou ... potom by ste si už bááárs zvykli na moje onéééé .....

Čo sa týka otázok , máš pravdu - stačí aj ( občas ) jedna , ale poriadna ...
Máš záujem o nejaké naviac ???... " dobijem " Ťa tými otázkami ...:--- :D

Poniektorým ale nestačia ani celé odseky a mne sa nejak nechce vypisovať ... respektíve dokonca nahrádzať google ( prípadne iný vyhľadávač ) ...
Oliwa
06.03.13,09:53
mimotemy
Buchy, čo to tu splietaš o otázkach, veď som Ti dala jasnú odpoveď, či...? :D
Ty: Ešte otázka :..." máš len tú jednu pec ? "...
Ja: No aby som Ti nezostala dlžná odpoveď na otázku: jednu, ale riadnu. :) /mám pec/ :---
P.S.: Tiež sa mi nechce všetko citovať...
fidel73
06.03.13,10:36
Dam moju skusenost: Robil som to najprv rucne - pozametat do rostu, ten vytiahnut a vysypat do zahrady. Obcas sa zadarilo a zasvinil som si podlahy. Potom som zacal pouzivat priemyselny vysavac Karcher s automatickym oklepom filtra. Ten pouzivam na vsetko okolo domu uz od stavby. Bolo to super, vysavacu to neprekazalo len to malo nevyhodu ze sa mi mixoval bordel z domu ako chumace prachu, vlasy a iny bordel spolu s popolom a to uz som nechcel hadzat do zahrady.
POvedal som si ze kupim si zvlast vysavac.
1) bol Parkside z Lidl. Asi som nemal dobry kus ale ten vysavac vyfukoval cast obsahu aj von, takze mi zasvinil obyvacku este viac ako pri rucnom cisteni. Asi dobre nelicoval filter na ten vrchnak. Co sa mi na tomto vysavaci nepacilo a to je na vsetkych rovnako s HEPA filtrom ze sa to pomerne rychlo ucpalo (sice neskor ako bezny domaci vysavac ale aj tak rychlo) a cistit to bola teda morda. To cistenie absolvovat kazde druhe vysavanie by ma nebavilo. Pri tom som samozrejme strasne prasil, oklepat filter, vycistit kefou tu ochrannu kovovu klietku. Vysavac som vratil.
2) Nakoniec som kupil vysavac popola z Hornbachu ktory ma zaujal technickym prevedenim. stoji 19 eur tusim, ma 1200W, a nema ziaden HEPA, ale ma take latkove vreco ktore je medzi spodkom nadoby a motorovou castou. Vyborne je ze ma zvonku nadoby taku kvazi kluku s ktorou si mozete urobit oklepanie filtra ak zacne uz slabsie tahat bez toho aby ste to vobec otvarali. Vydrzi to do aleluja, vzdy vysypavam skoro plnu nadobu. Ak by to vrecko uz neslo oklepat ze by bolo tak spinave ze sa ani oklepat neda, co si zatial neviem predstavit, staci ho umyt pod tecucou vodou. S tymto som konecne spokojny.
Tolko k tomu z mojho pohladu...
buchač
06.03.13,12:52
mimotemy
Buchy, čo to tu splietaš o otázkach, veď som Ti dala jasnú odpoveď, či...? :D
Ty: Ešte otázka :..." máš len tú jednu pec ? "...
Ja: No aby som Ti nezostala dlžná odpoveď na otázku: jednu, ale riadnu. :) /mám pec/ :---
P.S.: Tiež sa mi nechce všetko citovať...
...ale šak dobre .....

Lenže je rozdiel nový ( novší dom - cca 20 ročný ) a stará chalupa , ktorá má pomaly toľko rokov ako my dvaja dokopy ....
Tá moja je rok 1914 ....

...a s tou jednou pecou by si nevykúrila ten môj dom - chalupu ......neexistuje !
Oliwa
08.03.13,16:22
Tvrdí niekto, že áno? Záleží od dispozičného riešenia domu - my s ňou vykúrime aj poschodie...