osky
03.03.13,22:51
pestujete to niekto?
stoji to za to? ako sa o to treba starat,co to potrebuje-ma niekto osobne skusenosti.na nete je toho dost,ale ja chcem vediet ci je to realne mozne pestovat v zahrade s tym ze budu aj plody.
dik.
osky
04.03.13,08:58
nikto nepestuje? tak asi to nebude nic pre nase podmienky...
lujza.j
04.03.13,09:05
Este vyčkaj ,mozno mičurinci v zahradkach okukavaju co zima napachala....urcite sa niekto ozve....alebo skus kuknut na CZ fora....:)
osky
04.03.13,11:02
objavila som to na internetovej predajni KRUH-mate s nimi dakto skusenosti?
wabi
07.03.13,06:05
Nuz samozrejme odskusavam aj osobne aj poznam ludi co to pestuju uz roky...
Existuju dva druhy, 5 listy aj 3 listy a lisia sa vyrazne...
U toho petlisteho je viacero sort, dokonca aj panasovany mam v zbierke.
Zatial som sa stretol len s dvoma ludmi za tie roky co robim tento prieskum, ktorym aj zarodil.
Zato som stretol mnohych ktorym vymrzol. Je totiz stalozeleny, teda je to tahavka ktora nezhadzuje listy a vydrzi okolo -18 potom zamrza bud to uplne, alebo niekedy od korena vyzenie. Jeden co mi takto vymrzol asi pred 4 rokmi mi znenazdajky z korena vyhnal az po 4 rokoch... a to som v Nitre co je pomerne tepla lokalita...
V chranenych podmienkach v zavetri na teplom mieste, ale moze byt aj v tieni, ma rad vlhko, je to popinavka.
Hneva ma ked v tych katalogoch vymyslaju tie smiesne a klamlive nazvy ako napriklad "cokoladovy banan":confused:
Je to hanebnost. Keby to niekto nazval "nasladla uhorka" bol by velmi blizko pravde ale asi by sa to tak nepredavalo...
Nema to s bananom ani s cokoladou ani pri tej najvecsej fantazii nic spolocne...
Je to pekna stalozelena popinavka ktora neznamo preco nechce rodit a iba raz sa pomilila a zarodila na Slovensku a raz v Cechach jednemu panovi, ktory ju pestuje uz 20 rokov a preco mu za tu dobu zarodila iba raz to nevie...
Jednoducho ak mate velmi dobre podmienk y a chcete nieco pekne a zaujimave ktore vam mozno raz za 20 rokov zarodi a mozno aj nie ako mnohym inym, tak to je nieco pre vas. A co sa tyka toho bananu v cokolade, tak zo je len dalsia loz a klamstvo nehanebnych propagacnych letakov...
Ale ved aj uhorky maju niektory ludia dadi...
osky
07.03.13,09:47
jeeej wabi,vitaj opät na porade.
vdaka za info-som si hned myslela ze to bude daky oblbovak,ked sa k tomu nik nema...

ale ako tahac by som to mohla skusit.táhalo by sa to aj po stene,ako brectan?
dala by som to do zadu na dvor,na susedove hospodarske budovy,
ale je tam taky tien,len kratko zo dna tam zasvieti slniecko.ale vlahy by tam mal dost.
otazne je ,co je chranene miesto.
u nas je dost veterno,ale myslim ze len na otvorenom dvore.tu nie.
zijem v Burgenlande,pri Neziderskom jazere./podersdorf,illmitz,apetlon/-vinarska a zeleninarska oblast.
aj tu uz po 2 roky boli riadne zimy,tak neviem ci nevymrzne....co myslis?
ozaj a kedy sa to sadi.na jar ci v jeseni?
Valcake
07.03.13,12:39
...osky, ..ja som sa zamýšlala tiež nad Akébiou, lebo som hľadala niečo, čo môžem dať ako ťahačku na chatu na severnú stranu. Nakoniec som sa rozhodla pre popínavú Hortenziu a pošťastilo sa mi to aj kúpiť. Už je aj zasadená. Je plne mrazuvzdorná.
wabi
10.03.13,01:17
Sadit lepsie na jar, podla mna by to mohlo vydrzat, tiez pekne kvitne