miro24679
04.03.13,09:28
Ak chcem, aby mi jablone a hrušky vyhnali pevné konáre, ktoré by som mohol vešať od spodu na prvý drôt, je správne, keď stromčeky skrátim, tak ako som to naznačil na obrázku??

Tak mi to poradil jeden záhradkár, ale nie som si istý, či dobre urobím, keď všetky stromčeky takto drasticky skrátim.

http://data.mci.sk/x/02.jpg
arizona
04.03.13,08:49
Obrazok nevidime ;)
Ak chces pestovat stromky na drote, treba zacat tvarovat hned mlade stromceky.

Viac pozri tu, mas tam popis aj s obrazkami
http://urobsisam.topky.sk/zahrada/uzitkova-zahrada/ovocna-stena-v-zahrade-1271.html
buchač
04.03.13,08:57
Ak chcem, aby mi jablone a hrušky vyhnali pevné konáre, ktoré by som mohol vešať od spodu na prvý drôt, je správne, keď stromčeky skrátim, tak ako som to naznačil na obrázku??

Tak mi to poradil jeden záhradkár, ale nie som si istý, či dobre urobím, keď všetky stromčeky takto drasticky skrátim.


...moje stromy svojho času na záhrade strihal záhradkár ...

Furt sa ma pýtal , čo môže a čo nemôže strihať .
Nuž som sa ho spýtal , či on je vyučený v odbore alebo ja ...;)

Jééézuskové husličky ...zo stromov ( boli už staršie - nik sa im nevenoval dlhšiu dobu ) mi urobil pomaly telegrafné stĺpy ...:rolleyes:
Na druhý rok samozrejme ništ nebolo z úrody ...
Ale na nasledujúci rok ???...pohľad na krásne plody sa naskytol ...:)
wabi
07.03.13,06:21
Nuz ja na srihanie pouzivam zahradne noznicky takze odpoved znie - "noznickami".
Ale ved na tuto temu su napisane knihy a je ich mnoho. Hadam nechces aby som ti to vtesnal teraz a tu do jednej vety ci hoci aj 10 stran.
Je fakt ze uvazujem o tom napisat nieco jednoduche a strucne na tuto temu, co by sa lahko citalo, bolo putave, kazdy by to pochopil a hned by to vedel aj aplikovat...
Mozno v najblizsich dnoch nieco sem naozaj zavesim, pretoze uz vela som aj na poradu pisal o strihani a reze, iste by si si vedel najist z mojich pocetnych prispevkov. Ale to by sa ti najprv muselo chciet tomu aspon hodinku hladania citania venovat, ale ty by si to chcel rovno naliat do hlavy. Tak to asi nedokazem, to co sa 20 rokov ucim, praktickymi zkusenostami a pozorovanim ako aj precitanim asi 100 knih na tuto temu, naliat bahom okamihu niekomu do hlavy.

Ale aby som nebol stale len ustipacny a zly, tak ti na zaciatok vazne dobre poradim. Nestrihaj vobec, alebo len minimalne.
Proste to ohni a tak to uviaz k tomu drotu, ked to tak chces silou mocou to silit a tlacit k tomu drotu...
Este raz ak by si nahodou nepochopil, proste nestrihaj ale ohybaj k drotu. O tom to je, cim viac stihas tim viac rastie a nemas to potom male a pri drote, ale prave naopak bujne to rastie sade a najradsej mimo drotu...
Ked ohibs nerastie bujne a o to ide, bude ta to posluchat, ked zahodis noznice von oknom.
Rychlo chod tie noznice pohladat, dufam, ze si to nehodil niekomu na hlavu.:D
buchač
07.03.13,06:33
Prvú vetu si odpísal odo mňa ????.....hehe,že nožnicami ...:-)
Ferdosondo
07.03.13,06:52
Ak chcem, aby mi jablone a hrušky vyhnali pevné konáre, ktoré by som mohol vešať od spodu na prvý drôt, je správne, keď stromčeky skrátim, tak ako som to naznačil na obrázku??

Tak mi to poradil jeden záhradkár, ale nie som si istý, či dobre urobím, keď všetky stromčeky takto drasticky skrátim.

http://data.mci.sk/x/02.jpg

zahradkar Ti poradil dobre, nie je na tom nič drastické, aj keď to na prvý pohľad tak vyzerá. Veľa Ti napovie tretí obrázok v odkaze od arizony. Ak by si to nechal v tomto stave, tak to spodné rozvetvenie by zaostalo v raste a hlavná koruna by sa tvorila na vrchnom rozvetvení, čo je nežiadúce.
Nad rezom vyrastie stredník, ktorý bude mať bočné konáre a jeden stredový. Na ďalší rok budeš postupovať takisto, len o poschodie vyššie podľa obrázku.
Dúfam že si zasadil na nizkorastúcom podpníku.
Ferdosondo
07.03.13,07:03
...moje stromy svojho času na záhrade strihal záhradkár ...

Furt sa ma pýtal , čo môže a čo nemôže strihať .
Nuž som sa ho spýtal , či on je vyučený v odbore alebo ja ...;)

Jééézuskové husličky ...zo stromov ( boli už staršie - nik sa im nevenoval dlhšiu dobu ) mi urobil pomaly telegrafné stĺpy ...:rolleyes:
Na druhý rok samozrejme ništ nebolo z úrody ...
Ale na nasledujúci rok ???...pohľad na krásne plody sa naskytol ...:)

Ani sa mu nedivím že sa furt vypytoval. Vzhľadom na Tvoju priamočiaru povahu:).
A pre toto ja nechodím druhým strihať zanedbané stromy. Lebo, ak to mám urobiť dobre, tak treba väčšinou urobiť prerezávku a hlboký rez. Následne v ďalších rokoch na to, vyrezanie vyhnatých vlkov a tvarovanie koruny.
Ľudia samozrejme čakajú, že hneď po reze bude strom obsypaný plodmi. Príde sklamanie a nedokončené tvarovanie má za následok zhustenie koruny a tým vlastne zničenie celej snahy
buchač
07.03.13,09:02
Ani sa mu nedivím že sa furt vypytoval. Vzhľadom na Tvoju priamočiaru povahu:).
A pre toto ja nechodím druhým strihať zanedbané stromy. Lebo, ak to mám urobiť dobre, tak treba väčšinou urobiť prerezávku a hlboký rez. Následne v ďalších rokoch na to, vyrezanie vyhnatých vlkov a tvarovanie koruny.
Ľudia samozrejme čakajú, že hneď po reze bude strom obsypaný plodmi. Príde sklamanie a nedokončené tvarovanie má za následok zhustenie koruny a tým vlastne zničenie celej snahy
Nejde o to , že sa vypytoval a o moju priamočiarosť ...tu šlo o inšie , nepodstatné teraz ....

Ako vravím ...šrac urobil brutálnu prerezávku a ja som ho aj sledoval , vypytoval a učil sa ...
Potom , to udržiavanie a tvarovanie som si už aj sám vedel ...
Teraz už viem ( ??? ) , respektíve by som povedal , že mi to celkom ide ...samozrejme , že odborník by chyby určite našiel ....