Vladi87
04.03.13,11:19
Približne v marci pred rokom som si kúpil zo zábavy malý citrónovník. Bol vysoký asi 30 cm a mal asi 4 plody + 3 kvety. Podotýkam, že som čisto mladý a mestský človek a na záhradku a pod. som úplne ľavý :D:D:D V "návode" k citrónovníku bolo napísané, že má byť na slnečnom mieste a treba ho zalievať zvrchu aj zospodu 1x denne.

Dodržal som rady, ale 4 plody (ešte zelené) mi doslova zhnili a odpadli. Kvety v priebehu týždňa tiež, no mali už plody. Prvý plod mi odpadol keď nemal ani centimeter a druhý asi po dvoch mesiacoch od kúpy, keď mal asi 3 cm. Keďže máme v byte vlhko - a najmä pri okne, došlo mi, že asi má citrónovník veľa vlahy a tak som svojvoľne upravil zavlažovanie na raz za týždeň. Musím teda uznať, že sa mi podarilo posledný plod udržať pri živote a v decembri sa mi urodil môj prvý krásny citrónik. Lenže, čo ďalej.

Troška som citrónovník zanedbal, keďže nemal plody a všimol som si, že je na takom mieste, kde funguje "samozavlažovanie". Jednoducho ho nemusím polievať a substrát je stále mokrý. Takto bezúdržbovo som si všimol, že za posledné dva týždne bez polievania sa mi objavili nové halúzky aj s pukmi. Keď som citrónovník raz zalial, halúzky sa asi zdvojnásobili a veľkosťou dobehli tie pôvodné, akurát sú zelenšie.

Rád by som sa teda spýtal, že čo ďalej? Ak citrónovník nepolievam, rastie, ale pomaly. Ak ho polievam, hnijú mi plody. Ten týždeň stačí. Nemám obtrhať halúzky, ktoré majú len zoschnuté listy a po obtrhaní sú z nich len pahýle?

ďakujem

P.s. vyzerá to asi takto
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/citrcitr_1.jpg
Danielle369
04.03.13,10:36
Vlado to si musel zle prečítať, každý deň zalievať citronovník neexistuje, sa čudujem že ti žije....ja mám ten istý, ale mal málo svetla , listy mu opadali, mala som jeden citron a plody mi zase opadli...ked listy opadli, dala som ho na slnečné miesto, teraz rastie jak divý, kvety mu odtrhávam, čakám až na jar....polievam ho raz za týždeň, len zospodu, ked sa viacej kúrilo., tak som trošku priliala vodu. Teraz už začínam hnojiť,aby do jari spevňal, bude vonku až do jesene, samozrejme až ked sa oteplí . Halúzky čo sú zoschnuté odstrihni a radšej nech rasttie pomaly, bude pevnejší....
Držím palce, aj ja mám prvýkrát citronovník....
Vladi87
04.03.13,10:47
Dan, ďakujem. No je možné, že som zle prečítal, ale ten "návod" je už preč. Skúsim ho polievať len zospodu. Miesto má dosť slnečné, aj keď raz v lete som ho dal na balkón a večer bol tak zoschnutý, že som myslel, že už definitívne skončil :) každopádne, budem ho polievať menej aj vzhľadom na to, že je v byte vlhko.

Nápodobne držím palce :)
lujza.j
04.03.13,10:54
Je tu zvlašt tema citrusy.....skus pohladat....zadaj do vyhladavaca
ajuschka
04.03.13,18:35
na balkon ho kludne mozes dat, ale aspon na prve 2 tyzdne nie na priame slnko. cize von, ale do tiena. potom ho mozes presunut tak ze bude mat pol dna svetlo a pol dna sa z toho zase bude spamatavat a tak. ja to takto robim so vsetkymi citrusmi.
Urcite nepolievaj tak casto, raz za tyzden staci, v lete ked bude na slnku podla toho aky je substrat. ak bude suchy tak polej. ale nenechavaj ho stat vo vode urcite. ak si do 2 hodin nevycuca vsetku vodu z misky tak mu zvysok vylej. aby ti neodhnili kornienky. Kup si aj hnojivo na citrusy, uz je nacase hnojit.
Este sa spytam - po kupeni si presadzal? ak nie, kup mu kvetinac tak o prst vacsi ako ma, pekne s dierkami a miskou, a presad. mozes aj do obycajnej zeminy, ale lepsia bude zemina na citrusy. pokial bude na dne stareho balu taky silny prstenec korenov, mozes odcvaknut. on sa z toho spamata :)