Pavol XY
06.03.13,13:36
Od 2004 som znalcom zapísaným v zozname znalcov MS SR a zároveň som bol zamestnaný ako bežný zamestnanec. Od 1.3.2013 už nie som zamestnaný z organizačných dôvodov som dostal výpoveď. Prihlásil som sa na úrad práce a oni ma zaevidovali ako nezamestnaného. Problémy a nejasnosti mám vo VŠZP !!!

Otázky:
Pred tým som mal vo VŠZP súbeh "zamestanca" a "znalca". Môže byť súbeh "nezamestnaný"-za koho platí zdravotné poistenie štát a "znalec"- ktorý si platí sám preddavky z minulého roku ?
Do VŠZP som pred tým za znalectvo platil 25,-€ mesačne + išli platby od môjho zamestnávateľa. Teraz, keď som už evidovaný na UPSVaR mám platiť nejaké preddavky, keď za mňa bude platiť zdravotné poistenie štát?

VŠZP tvrdí, že ma ÚPSVaR nemal zaevidovať medzi nezamestnaných.

ÚPSVaR tvrdí, že ma musia zaevidovať ako nezamestnaného, lebo že znalectvo nie je "podnikanie" (čo sa píše i v zákone o znalcoch) a nie je to ani pravidelný príjem.

Obe inštitúcie si tvrdia svoje a ja som medzi dvoma mlynskými kameňmi. Neviem ako ďalej.
veronikasad
06.03.13,16:07
Máš DIČ z DU ? Podľa ktorého § zdaňuješ príjem ako znalec ? (uveď riadok DP)
Pavol XY
07.03.13,07:02
IČO aj DIČ mám, v daňovom priznaní ja samostatná kolónka §6 ods.2 písm. c)
Mila123
07.03.13,07:04
IČO aj DIČ mám, v daňovom priznaní ja samostatná kolónka §6 ods.2 písm. c)
pokiaľ máš Ičo a DIč nemáš čo v evidencii uchádzačov robiť, si predsa szčo!!!!!!
budeš musieť vrátiť PvN.....
Pavol XY
07.03.13,07:04
IČO aj DIČ mám, v daňovom priznaní je samostatná kolónka §6 ods.2 písm. c)
riadok 7 v daň priznaní
Pavol XY
07.03.13,07:09
Na ÚPSVaR som bol 2x a oni si stoja za svojim rozhodnutím. Znalectvo nie je živnosť ani pravidelný príjem a preto ma evidujú ako nezamestnaného. ???
veronikasad
07.03.13,07:42
Na ÚPSVaR som bol 2x a oni si stoja za svojim rozhodnutím. Znalectvo nie je živnosť ani pravidelný príjem a preto ma evidujú ako nezamestnaného. ???
Pokial máš kartičku DIČ, pre účely zdr.poistenia si SZČO. Stanovisko UP sa mi zdá divné. Videli tvoje osvedčenie znalca a kartičku DIČ ? Žiadny živnostník nemá zaručený pravidelný príjem, napriek tomu ho na UP nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
Jana Motyčková
07.03.13,07:46
Podľa mňa si podľa zákona o službách zamestnanosti - §5 písm. c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, a to je na účely tohoto zákona szčo. Takúto szčo nemajú zaradiť do evidencie nezamestnaných.
VÍNO NITRA
07.03.13,08:06
Pani Motyčková, ja by som poprosila poradiť v takejto veci: osoba zaevidovaná na ÚP uzatvorila od 18.1. 2013 PZ na KPČ 20,0 hod.týždenne, mzda 203,00 €. Prihlásila som zamestnanca do ZP. V priebehu 2.2013 mi bolo povedané, že nie je vyradený z ÚP, má nosiť potvrdenia o dosiahnutom mesačnom príjme a za neho a za zamestnávateľa platí ZP štát-povedala mu pani na ÚP, ak neprekročí príjem 143,30 €. Nestretla som sa zatiaľ s takýmto prípadom. Za 1. 2013 mal hrubú mzdu 58,00 €.
Jana Motyčková
07.03.13,08:51
Evidovaný na ÚP môže mať aj pracovnú zmluvu, kým neprekročí príjem 143,?? €. Čiže v januári ešte v evidencii bude. Od februára ho asi vyradia - závisí od výšky príjmu.
Štát za neho poistné do ZP platí, ale to neznamená, že on a jeho zamestnávateľ by platiť nemali. Čiže z príjmu 58 € bolo treba normálne odviesť poistné aj SP aj ZP ako za bežného zamestannca.
Pavol XY
07.03.13,09:05
Všetko videli. Aj kartičku DI4 a IČO. ???
VÍNO NITRA
07.03.13,09:13
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa preto, lebo zo ZP, kde je menovaný evidovaný, som dostala odpoveď:" Ak je vedený poistenec naďalej evidovaný na ÚP a nebol vyradený z evidencie, nakoľko nepresiahol príjem, je naďalej poistencom štátu a nie je povinný odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie."
V dnešnej dobe si človek už nie je istý ničím, preto sa radšej v takejto závažnej veci pýta./ Ale potom by bolo asi dobre všetkých tých evidovaných dohodárov prihlásiť na PZ na KPČ a nemuselo by sa platiť poistné do uvádzanej výšky príjmu, platil by štát podľa odpovede zo ZP, ktorú som dostala./ Ešte raz ďakujem a želám pekný deň.