Pavol XY
06.03.13,14:12
Od 2004 som znalcom zapísaným v zozname znalcov MS SR a zároveň som zamestnaný ako bežný zamestnanec. Každý rok som som si podával sám daňové priznania z príjmu zo závislej činnosti a zo znalectva. Nikto odo mňa na DÚ nechcel, aby som sa registroval na DÚ. Minulý rok mal DÚ problémy s programom. Sociálna poisťovňa ma minulý rok nevidela v programe DÚ. Preddavky do SP som platil, podľa predloženého daňového priznania za predošlý rok. Teraz som bol znova v SP a chcel som, aby mi povedali, koľko mám platiť preddavky v 2013. Zase ma nevideli v programe DÚ. Šiel som na DU a tý odo mňa chceli IČO. To som si vybavil a doniesol im ho. Zároveň mi dali vypísať registráciu a pridelili mi DIČ. Do vtedy som všetko na DU vybavoval cez RČ.

Keď som s papiermi prišiel do SP, tak mi oznámili, že od r. 2011 môže platiť do SP len ten, kto je registrovaný na DU. Ja som na DU zaregistrovaný v r. 2013. Povinnosť registrácie mám od 2004, kedy som bol menovaný za znalca. SP mi chce teraz vrátiť všetky platby, čo som im zaslal od roku 2011 do dnes. Teraz sa naťahuje DU so SP navzájom o dátume registrácie. Povinnosť registrácie vznikla dňom začatia znaleckej činnosti v 2004 ale fyzicky som sa zaregistroval 2013. Od 2004 do 2011 to ,žž nie som registrovaný na DU a nemám DIČ nikomu nevadilo a platby do SP sú O.K. Od 2011 chce SP od DU doklad, že som na DU registrovaný, ale ja som registrovaný od 2013.

Nechápem to celé. Neviem kde je pravda a zákon.

Podľa mňa je logické, že keď mám príjmy, mám platiť do SP bez ohľadu na to, že či mám alebo nemám registráciu na DU. Ak nemám registráciu, mal mi DU dať pokutu a spätne ma registrovať k roku 2004 a SP by mala spätnú registráciu akceptova.

Zaujímavé, že DU dlhé roky nevadilo, že nie som registrovaný, hoci v daňových priznaniach videli, že mám príjmy zo znalectva. Až teraz to vadí SP.

Som z doho zúfalý. Vie mi to niekto vysvetliť alebo napísať v čom majú DU a SP problém?