sviatuct
06.03.06,10:58
(JU, platca DPH)

Dobry den,

chcem sa spytat, "ci" a "ako" sa zapisuju zalohove FA do knihy zavazkov.
Ak ano, tak co sa tam uvadza ako "datum zaniku" a cislo dokladu?

V pripade, ze ano, a ja som ich do zavazkov za rok 2004 neuviedol, mam podat dodatocny vykaz o majetku a zavazkoch? Aka sankcia mi tam hrozi?

Zapisuje sa potom FA ktora bola uhradena zalohou do knihy pohladavok?

Zapisuju sa do knihy zavazkov FA ktore boli hned po vystaveni uhradene v hotovosti? (ked som nieco kupil v hotovosti, a je k tomu FA a aj blocek z pokladnice).

Zapisuju sa do knihy zavazkov "blocky" (bez FA, napr. za PHM)?

Dakujem.
renča1
06.03.06,11:17
(JU, platca DPH)

Dobry den,

chcem sa spytat, "ci" a "ako" sa zapisuju zalohove FA do knihy zavazkov.
Ak ano, tak co sa tam uvadza ako "datum zaniku" a cislo dokladu?

áno zapisujú sa aj uhradené zálohy do kníh pohľadávok a závazkov, ale iba uhradené zálohy. Číslo dokladu uvedieš variab.symbol. Dátum zániku nerozumiem čo máš na mysli, máš na mysli , ked sa faktúra uhradí zálohou?, ak áno zapíšeš dátum priradenia zálohy k faktúre. Ten istý dátum napíšeš aj k uhradenej faktúre.

V pripade, ze ano, a ja som ich do zavazkov za rok 2004 neuviedol, mam podat dodatocny vykaz o majetku a zavazkoch? Aka sankcia mi tam hrozi?

ak máš na mysli neuhradené zálohy, neuhradené zálohy nie sú nič ani pohľadávka ani závazok. Ak si nezaradil do závazkov uhradené zálohy, tak ja osobne by som to nechala tak. Počkala by som na DÚ pokiaľ ma nevyzve na podanie nového výkazu. Sankcia ti podľa mňa za to nehrozí, aspoň neviem o tom, možno ma ešte k sankcii niekto doplní.

Zapisuje sa potom FA ktora bola uhradena zalohou do knihy pohladavok?

Každá vzniknutá faktúra sa zapisuje do kníh pohľadávok a závazkov.

Zapisuju sa do knihy zavazkov FA ktore boli hned po vystaveni uhradene v hotovosti? (ked som nieco kupil v hotovosti, a je k tomu FA a aj blocek z pokladnice).

Zapisuju sa do knihy zavazkov "blocky" (bez FA, napr. za PHM)?

Znova ti odpoviem tak ako v predchádzajúcej vete všetky i ked uhradené daňové doklady sa zapisujú do kníh závazkov, pohľadávok aj ked faktúru máš uhradenú bločkom z ERP. Bloček použiješ ako doklad o úhrade k spomínanej faktúry. Bločky za PHM sa neevidujú sa v knihe závazkov. Daňové doklady v tvojom prípade si ako platca dph musí mať náležitosti a musia byť vystavené podľa § 71 až § 75 zákon o dph.

Dakujem.

odpovede vyznačené červenou.
sviatuct
06.03.06,11:25
Dakujem :)

Len to mi vrta v hlave, ze ked niekde nieco kupim, a vystavia mi blocek, ktory hned uhradim v hotovosti, tak to do zavazkov nemam pisat.

Ale ked niekde nieco kupim, a vystavia mi FA a k nej aj blocek, ktory hned uhradim v hotovosti, tak to do zavazkov mam pisat.

:confused:
Jozef I
06.03.06,11:28
V pripade ze mas nieco uhradene v hotovosti a dostanes k tomu fa., je na tebe ci si to das do knihy zavazkov a potom zauctujes uhradu fa. alebo ako to robim ja : zaevidujem do pokladne vydavok ako ked mam blocek z registracky ale miesto neho prilozim do pokladne fa. Ziadne zavazky v tomto pripade neevidujem.
renča1
06.03.06,11:30
ak ti vystavia daňový doklad treba ho zapísať do knihy závazkov, aj z dôvodu pretože si platca dph. Dátum = daňov.povinnosť na faktúre je deň kedy ti vzniká nárok na odpočet dph. Doklady vystavené z ERP nemusíš evidovať v knihe závazkov, slúžia ti tiež na uplatnenie odpočtu dph, ale slúži hlavne ako daňový výdavok.
Jozef I
06.03.06,11:35
ak ti vystavia daňový doklad treba ho zapísať do knihy závazkov, aj z dôvodu pretože si platca dph. Dátum = daňov.povinnosť na faktúre je deň kedy ti vzniká nárok na odpočet dph. Doklady vystavené z ERP nemusíš evidovať v knihe závazkov, slúžia ti tiež na uplatnenie odpočtu dph, ale slúži hlavne ako daňový výdavok.

podľa mňa nie je rozdiel medzi dokladom z registračky a fa. oba su to daňové doklady. Prečo by sa mal jeden zapisovať a druhý nie, keď sú oba uhradené v deň vystavenia dokladu v hotovosti? Aky záväzok mi vznikol z fa ktorá bola už uhradená?
sviatuct
06.03.06,11:36
No prave pre vypocet DPH mi je tato kniha na dve veci, a dosial som neprisiel na jej prakticke vyuzitie - nie je v nej vsetko.

Preto si na DPH-cku vediem zmes penazneho dennika a tychto knih, kde pisem uplne vsetko, a pre kazdu polozku vsetky mozne datumy (vystavenie, splatnost, dodanie, zaplatenie).

Tieto knihy ponimam teda ako nieco, kam si akoze zapisem to co nezaplatim hned pri nakupe / nedostanem zaplatene hned pri predaji...
sviatuct
06.03.06,11:37
podľa mňa nie je rozdiel medzi dokladom z registračky a fa. oba su to daňové doklady. Prečo by sa mal jeden zapisovať a druhý nie, keď sú oba uhradené v deň vystavenia dokladu v hotovosti? Aky záväzok mi vznikol z fa ktorá bola už uhradená?

Presne toto mi vrta v hlave :)
renča1
06.03.06,11:44
ja mám taký názor, že ako náhle sa vystav.daňový doklad beriem ho ako závazok. Doklad z ERP nie je môj závazok , ale doklad už o uhradení, kde mi závazok ani nevznikol.
Jozef I
06.03.06,11:46
Presne toto mi vrta v hlave :)

No pocul si dva nazory ale rozhodnut sa budes musiet sam. Podla mna sa nic nestane ked to spravis tak ci tak. Daňovy urad neoklames, zaevidovane to mat budes, dph odvedies alebo si uplatnis, tak sa predsa nic nedeje. Podla mna za to, ci to islo cez knihu zavazkov alebo nie, ti nik pokutu neda. ;)
renča1
06.03.06,11:53
áno je to len vec názoru, nič tým nepokazíš. Je na tebe ako sa rozhodneš.
sviatuct
06.03.06,11:58
Dakujem :)
JAJA11
06.03.06,11:59
Ja si rovnako ako Jozef myslím, že uhradená fa môže byť účtovaná aj ako záväzok, aj cez pokladňu. Z bločkami, ktoré boli uhradené platobnou kartou to až také jednoznačné nie je, pretože ich úhrada sa zväčša vykoná až za 2 - 3 dni, takže záväzok vzniká. A čo s bločkom v JÚ, ktorý bol vydaný 31.12.2005 a uhradený až v novom roku. Je to predsa náklad až roku 2006, aj keď DPH si možno uplatniť už v 2005?
sviatuct
06.03.06,12:05
Uctovat cez pokladnu znamena iba zapisat to do penazneho dennika?
Heleč
06.03.06,12:21
V podstate áno.
Ak účtuješ v PC tak si pokladňu vytačíš
sviatuct
06.03.06,12:25
Pisem si penazny dennik v exceli.
Zita5
06.03.06,12:29
Ja ak niečo nakúpim a dostanem faktúru s blokom z RP o úhrade fa , tak faktúru zapisujem do záväzkov v ten deň a v ten istý deň robím úhradu z pokladne na základe VPD . No , ale skutočne je to vec názoru , u mňa potvrdzuje pravidlo už len názov .... faktúra ..... záväzok ...... alebo došlá faktúra , neovplyvňuje to fakt , že je uhradená v hotovosti , ale je to faktúra a tá patrí do evidencie došlých fa čiže záväzkov .
renča1
06.03.06,12:29
ak vedieš JÚ nie v elektron.forme, eviduj.len ručne, treba si písať aj pokladničnú knihu. Prečo si nezaobstaráš program pre JÚ ak toho nemáš veľa, tak si zožeň program niektoré firmy ich dávajú zadarmo do určitého počtu položiek...
renča1
06.03.06,12:30
Ja ak niečo nakúpim a dostanem faktúru s blokom z RP o úhrade fa , tak faktúru zapisujem do záväzkov v ten deň a v ten istý deň robím úhradu z pokladne na základe VPD . No , ale skutočne je to vec názoru , u mňa potvrdzuje pravidlo už len názov .... faktúra ..... záväzok ...... alebo došlá faktúra , neovplyvňuje to fakt , že je uhradená v hotovosti , ale je to faktúra a tá patrí do evidencie došlých fa čiže záväzkov .

Vysoko stebou súhlasím....:)
sviatuct
06.03.06,12:38
ak vedieš JÚ nie v elektron.forme, eviduj.len ručne, treba si písať aj pokladničnú knihu. Prečo si nezaobstaráš program pre JÚ ak toho nemáš veľa, tak si zožeň program niektoré firmy ich dávajú zadarmo do určitého počtu položiek...

Lebo tie softy su pre mna absolutne nepouzitelne - zivim sa vyvojom SW, a par instalacii, ktore som volakedy skusil, mi tak vsetko rozhasili (mi zlikvidovali vyvojove prostredie a nastavenia), ze som mal co davat do poriadku. Odhliadnuc od toho, ze komfort zadavania bol nemozne neprakticky a pracny, nicim mi to moje snazenie neulahcovalo, a ja nie som masochista. :)
renča1
06.03.06,12:41
Lebo tie softy su pre mna absolutne nepouzitelne - zivim sa vyvojom SW, a par instalacii, ktore som volakedy skusil, mi tak vsetko rozhasili (mi zlikvidovali vyvojove prostredie a nastavenia), ze som mal co davat do poriadku. Odhliadnuc od toho, ze komfort zadavania bol nemozne neprakticky a pracny, nicim mi to moje snazenie neulahcovalo, a ja nie som masochista. :)

:D :D :D :) :) :)
valimeka
08.03.06,19:21
Chcela by som sa spytat na platenie zaloh na energie v JÚ - uctovat ako vydavok?