speculator1
08.03.13,10:43
Zdravim, neviem ci sa mi tu dostane pomoci, no skusim :)

Mame doma problem s elektrinou. Dnes nam vypadol prud (chyba je len u nas). Mame stare poistky (take tie biele) Skusackou som zistil ze v 3 z nich nie je prud tak som ich skontroloval, vymenil a odskusal opat skusackou. A teraz uz vsetky "svietia". Lenze problem je ze niektore zasuvky stale nefunguju (napr v kuchyni jedna zasuvka funguje ale druha nie) a takisto niekde nesvieti svetlo, niekde ano.

Potrebujem aspon identifikovat pricinu, na odstranenie problemu, budem vdacny za kazdu radu. Popripade poradit link na forum kde by mi vedeli lepsie pomoct? :)
erik555
08.03.13,11:10
Tak aj ja dufam, ze zasuvky tiez popozeral a popripade podotahoval.
speculator1
08.03.13,11:34
Vdaka, skontrolujem tie zasuvky. A co s tym svetlom ked miekde svieti a niekde nie?
felix1
08.03.13,13:10
urob najprv zásuvky

AKO UROB ??? Okrem dotiahnutia vsetkych skrutiek ( PRI VYSKRUTKOVANYCH POISTKACH ) sa do nicoho nepustaj !!! Prepac, ale podla tvojej otazky nepredpokladam ze mas skusenosti pripadne vzdelanie pre tuto cinnst. Ak ti niekoho v domacnosti ,,natiahne,, pri nespravne zapojenej zasuvke bude uz neskoro.
speculator1
08.03.13,14:52
AKO UROB ??? Okrem dotiahnutia vsetkych skrutiek ( PRI VYSKRUTKOVANYCH POISTKACH ) sa do nicoho nepustaj !!! Prepac, ale podla tvojej otazky nepredpokladam ze mas skusenosti pripadne vzdelanie pre tuto cinnst. Ak ti niekoho v domacnosti ,,natiahne,, pri nespravne zapojenej zasuvke bude uz neskoro.

Ano samozrejme niesom ziadny odbornik, ale niesom ani vytrety a samozrejme som to neopravoval pod prudom :) Inak problem je vyrieseny, odpojil sa nulak v tej "rozvodovej krabicke" v izbe alebo ako sa to vola a narobil sarapatu :)
amoo
13.03.13,16:28
To je veľmi zle ak sa odpojí nulák! je to najhorší a najnebezpečnejší prípad, hlavne ak ide dvoj vodičovú sústavu kde N - PE sú spoločný vodič (Nulák - Zem)
Pozor hlavne vždy všetky nuláky na trase, vedení, káblových rozvodov, svorkovníc, zásuviek pravidelne kontrolovať. Ak pri takej poruche zapnete nejaký spotrebič nebezpečné napätie sa dostane napr. na kolík zásuvky a na kostru napr. práčky a ak sa súčasne dotknete vane... zle pomyslieť
lojko
13.03.13,21:06
Urob kontrolu vadaskov nie obyčaj.skuš.
tienik
14.03.13,08:08
tak tu popisovany stav - prerusenie PEN vodica sa nepovazuje za poruchu. To je uz totiz havarijny stav a neexistuje bezpecny sposob opravy - musi nasledovat celkova rekonstrukcia rozvodov.
Ono ten PEN vodic odhorel na najslabsom mieste, to sa opravilo, ale v blizkej dobe bude nasledovat dalsie a dalsie. Takze pokial sa celkom kamaratite zo zivotom a svojou rodinou, hura do vymeny rozvodov.

PS: nove rozvody budu trojvodicove, kde cez ochranny vodic netecie pracovny prud. Takze tam takto nebezpecna porucha vplyvom pouzivania nemoze nastat.
amoo
14.03.13,08:36
Presne tak a ak sú ešte vodiče hliníkove je najvyšší čas, dokonca som mal prípady že PEN bol prerušený už v rozvádzači dokonca v elektromeri pod zablokovaním