Jana G.
06.03.06,12:53
Môže si aj v roku 2005 živnostník uplatňovať cestovné náhrady na stravné pri pracovnej ceste? Ďakujem.
renča1
06.03.06,11:57
ano môže.......
dadika
11.03.06,20:51
hmmm, ja som sa pýtala na daňáku a dotyčná pani mi povedala, že až za r.2006 a pritom som jej jasne vravela, že ide o služobné cesty. Tak teraz som z toho mimo.
Tak teda má nárok na stravné pri služobnej ceste SZČO /auto nezaradené do podnikania/?
Zita5
11.03.06,20:55
hmmm, ja som sa pýtala na daňáku a dotyčná pani mi povedala, že až za r.2006 a pritom som jej jasne vravela, že ide o služobné cesty. Tak teraz som z toho mimo.
Tak teda má nárok na stravné pri služobnej ceste SZČO /auto nezaradené do podnikania/?

Možno ste sa nerozumeli , ale v roku 2005 má nárok na stravné na služobnej ceste .

Ešte by som chcela podotknúť neviem či pracovníčka DÚ nemala pocit , že si sa pýtala na stravné poukážky na ktoré živnostník má nárok v roku 2006 a účtuje si z ceny stravnej poukážky do výdavkov 55%.
dom
11.03.06,20:58
hmmm, ja som sa pýtala na daňáku a dotyčná pani mi povedala, že až za r.2006 a pritom som jej jasne vravela, že ide o služobné cesty. Tak teraz som z toho mimo.
Tak teda má nárok na stravné pri služobnej ceste SZČO /auto nezaradené do podnikania/?

Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) ZDP..... vynaložení v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva...., účinnosť ZDP (novela) bola od 1.11.2004.
DanielaSL
11.03.06,20:58
hmmm, ja som sa pýtala na daňáku a dotyčná pani mi povedala, že až za r.2006 a pritom som jej jasne vravela, že ide o služobné cesty. Tak teraz som z toho mimo.
Tak teda má nárok na stravné pri služobnej ceste SZČO /auto nezaradené do podnikania/?

Určite ťa nepochopila pracovníčka na DÚ , tak ako ti to Zitka napísala. Má nárok na stravné na pracovnej ceste v roku 2005 .
dadika
11.03.06,21:02
Vďaka, tak som si to pôvodne myslela, pretože myslím že to vyšlo nejak koncom r.2004.
No ja som jej jasne povedala, že mi neide o bežné stravné.
Vrrr, idem zase prerábať cesťáky.
Ďakujem, ste zlaté :-)
Zita5
11.03.06,21:03
hm... nezávidím Ti;)
dadika
11.03.06,21:03
:-)) vďaka :-))
JDM
13.03.06,18:22
a v akej výške si môže uplatniť stravné SZČO? Max. 89,-- Sk /teda len 55% z 89/?
a dĺžka cesty v hodinách je neobmedzená?
Zita5
13.03.06,18:25
a v akej výške si môže uplatniť stravné SZČO? Max. 89,-- Sk /teda len 55% z 89/?
a dĺžka cesty v hodinách je neobmedzená?

Teraz sa o čom bavíme o nároku SZČO na stravnú poukážku , alebo nároku stravného na služobnej ceste podnikateľa ?
Zita5
13.03.06,18:29
Nárok na stravné na služobnej ceste :

pásmo 5 hodín až 12 hodín 89,- Sk
12 hodín až 18 hodín 135,-Sk
nad 18 hodín 208,-Sk

Netreba si mýliť nárok na stravné na SC a nárok na stravnú poukážku v hodnote 89,-Sk z ktorých môže živnostník uplatniť vo výdavkoch 55% .

Nie je možné v jednom dni použit súbeh - aj nárok na stravné počas služobnej cesty a zároveň aj stravnú poukážku .
HUPKA64
13.03.06,19:37
Tieto sumy sú platné od 01.01.2006
HUPKA64
13.03.06,19:41
Stravné na služobnej ceste ľudovo nazývané "diéty" má nárok aj SZČO.
V roku 2005 sú platné tieto sumy
čas strávený na služobnej ceste suma v Sk
05 -12 hodín 80,-
12-18 hodín 122,-
18-24 hodín 188,-

Odvolávka v zákone o dani z príjmov § 19, odstavec 2, písmeno e je na zákon o cestovných náhradách č. 283/2002 Z.z.
Zita5
13.03.06,19:45
a v akej výške si môže uplatniť stravné SZČO? Max. 89,-- Sk /teda len 55% z 89/?
a dĺžka cesty v hodinách je neobmedzená?


Hupka, ale zadávateľka otázky neudala rok , tak som odpovedala platným zákonom pre rok 2006.

Ale uviedla si aj rok 2005 , takže je to OK.Môže si vybrať .;) :)
danasv
14.03.06,07:55
Neviete mi prosim poradit kde by som nasla diety do zahranicia??
STRELEC
14.03.06,07:59
Neviete mi prosim poradit kde by som nasla diety do zahranicia??
Poradca, Dane a účtovníctvo, Porada.
danasv
14.03.06,08:02
uz som to nasla- pardon ze som otravovala skor ale tak aspon pre ostatnych co maju podobny problem.- http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=296 tuto v predpise 712/2004 su nahrady cest. pre zahranicie.
annab
20.03.06,10:34
Chcem Vas poprosit o pomoc. Je to jednoduchce, mam vlastne auto a som zamestnana vo firme (s.r.o.) ked pouzijem vlastne auto na firemne ucely a dostanem nahradu za to ze som pouzila vlastne auto mam aj dohodu so zamest. zdanuju sa tieto peniaze alebo nie? Dakujem velmni pekne
Chobot
20.03.06,10:38
Chcem Vas poprosit o pomoc. Je to jednoduchce, mam vlastne auto a som zamestnana vo firme (s.r.o.) ked pouzijem vlastne auto na firemne ucely a dostanem nahradu za to ze som pouzila vlastne auto mam aj dohodu so zamest. zdanuju sa tieto peniaze alebo nie? Dakujem velmni pekne

Záleží od toho, akým spôsobom Ti náhrady vypláca a v akej výške.

Ak je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách pri každej služobnej ceste a prepláca Ti za každý km 6,20 sk plus náhradu PHM na základe vyplneného cesťáku, tak je to v poriadku - príjem sa nezdaňuje.

Ak máte dohodu o nejakej paušálnej sume, napr. 3000 mesačne, tak takýto príjem podlieha zdaneniu.
annab
20.03.06,10:48
Chobot
dakujem za odpoved, ano mame dohodu na 2 500 brutto mesacne a to je zdanene takze to je ok. Cestaky vypisujem a na zaklade cestakov mi to vyplaca + tych zdanenych 2500,-Sk. To iste vyplacame aj inemu externemu pracovnikovi na dohodu 2500 brutto plus nahrady v hotovosti, kolko takto moze na dohodu fungovat nevies nahodou? ma sukromne auto a tiez sa robia cestaky. do danoveho priznania si dal iba tie vyplatne pasky ale nic viac. je to OK? Dakujem este raz za odpoved.
Chobot
20.03.06,11:36
Chobot
dakujem za odpoved, ano mame dohodu na 2 500 brutto mesacne a to je zdanene takze to je ok. Cestaky vypisujem a na zaklade cestakov mi to vyplaca + tych zdanenych 2500,-Sk. To iste vyplacame aj inemu externemu pracovnikovi na dohodu 2500 brutto plus nahrady v hotovosti, kolko takto moze na dohodu fungovat nevies nahodou? ma sukromne auto a tiez sa robia cestaky. do danoveho priznania si dal iba tie vyplatne pasky ale nic viac. je to OK? Dakujem este raz za odpoved.

Nepochopil som úplne presne tento príspevok, tak možno sa odpoveďou netrafím.

Z toho, čo si napísala, Ti teda zamestnávateľ vypláca cestovné náhrady (za každý deň stravné, prípadne pri ZSC vreckové) plus na každý km 6,20 plus náhradu PHM. Okrem toho ešte dostávaš k výplate 2500 SK ako nejaký psušál za to, že si ochotná použiť vlastné auto pre firmu (nie ako cestovnú náhradu).

U externých pracovníkov to záleži od druhu pracovnej dohody (či robia na dohodu, na základe živnosti a výkony si faktúrujú, či inak...). Ak je to na základe dohody, dá sa zahrnúť do dohody o vykonaní práce, že bude dostávať náhradu ako zamestnanec.

"kolko takto moze na dohodu fungovat nevies nahodou?"

Čo tým myslíš, "koľko" - dobu alebo výšku náhrady?

do danoveho priznania si dal iba tie vyplatne pasky ale nic viac. je to OK?

Do daňového priznania treba zahrnúť tú sumu 2500,- SK. Náhrady, ktoré zamestnávateľ vyplatí na základe cesťáku sa do príjmu nezahŕňajú.
annab
20.03.06,12:13
dakujem za odpoved ide vsak o nieco viac ako som sem napisala mozem ti poslat sukromnu postu? dakujem
Chobot
20.03.06,12:26
dakujem za odpoved ide vsak o nieco viac ako som sem napisala mozem ti poslat sukromnu postu? dakujem

Môžeš poslať súkromnú správu.
annab
20.03.06,13:35
sukromna sprava poslana dosla Ti?
Chobot
20.03.06,16:51
sukromna sprava poslana dosla Ti?

Áno došla. Sorry za neskorú reakciu, mal som poradu. Odpoveď Ti pošlem asi až zajtra.
annab
20.03.06,19:01
dakujem to je v pohode ja len ze ci ta posta pesla diky moc.
krasny zvysok vecera. annab
psoky
23.03.06,17:08
:mad: Prosim Vás možem si účtovať diety za rok 2005 ak sidlo živnosti mám v Košiciach a dlhodobo pracujem v BA, chodím na týždňovky. Zmluvu mám s firmou ktorá v zmluve definovala miesto výkonu práce BA.

Vďaka
Chobot
23.03.06,21:16
:mad: Prosim Vás možem si účtovať diety za rok 2005 ak sidlo živnosti mám v Košiciach a dlhodobo pracujem v BA, chodím na týždňovky. Zmluvu mám s firmou ktorá v zmluve definovala miesto výkonu práce BA.

Vďaka

Podľa toho, čo uvádzaš by som povedal, že áno.
psoky
24.03.06,10:24
Dakujem potesil si ma lebo ta ciastka za cely rok nie je zanedbatelna. Staci ak to zauctujem jednym ID a prilozim vyuctovania zo vsetkych sluzobnych ciest?
Chobot
24.03.06,10:32
Dakujem potesil si ma lebo ta ciastka za cely rok nie je zanedbatelna. Staci ak to zauctujem jednym ID a prilozim vyuctovania zo vsetkych sluzobnych ciest?

Áno, ku každej ceste treba mať samostatné vyúčtovanie cesty (hoci dalo by sa použiť aj hromadné, napr. za mesiac, pretože z povahy práce vplýva častá zmena pracoviska). Tieto potom môžeš aj naraz zaúčtovať sumárom.
Silkov
25.03.06,14:01
Klient SZČO má auto na leasing zaradené do majetku.
Pracuje v ČR .
Chcel by si účtovať iba použitý benzín (preukázateľný) ale nechce robiť Cestovné príkazy t.j. účtovať stravné v ČR lebo má veľa výdavkoch aj bez nich t.j.(leasing + benzín + telefóny OSKAR) Ak neurobí CP môže si dať ČR výdavky (dobíjanie - telefón a i., prac. Rukavice zakúpené v ČR)?????
Má evidenciu Jázd
Prosím čakám...
Silkov
25.03.06,17:01
Prosím ako to je
Tweety
25.03.06,17:02
Klient SZČO má auto na leasing zaradené do majetku.
Pracuje v ČR .
Chcel by si účtovať iba použitý benzín (preukázateľný) ale nechce robiť Cestovné príkazy t.j. účtovať stravné v ČR lebo má veľa výdavkoch aj bez nich t.j.(leasing + benzín + telefóny OSKAR) Ak neurobí CP môže si dať ČR výdavky (dobíjanie - telefón a i., prac. Rukavice zakúpené v ČR)?????
Má evidenciu Jázd
Prosím čakám... Nákup PHM je daňovo uznaný, nakoľko automobil je v majetku. Aj ostané náklady v pohode.
Silkov
25.03.06,17:15
Ide mi o to, že keď nebude máť urobený Cest.Príkaz, či môže účtovať benzín.
On si viedol evidenciu jázd
Silkov
25.03.06,17:47
Ja chcem len zaúčtovať sumu z nákupu PHL, ktoré môže preukazať!!!!
Môžem?
Tweety
25.03.06,17:49
Ja chcem len zaúčtovať sumu z nákupu PHL, ktoré môže preukazať!!!!
Môžem? Môžeš účtovať o spotrebe PHM, pretože má auto v majetku.