fransisek-78
11.03.13,07:44
Byt som prenajal 5tim studentom. Su to priblizne 20 rocni ludia (bohuzial bez rozumu) a cca 6 mesiacov islo vsetko "v ramci normy". Obcas hlasna hudba a hluk, ale kedze to sa mi susedia stazovali asi raz za 2 mesiace tak som to nejak extra neriesil, nebolo to sustavne (upozornil som ich a okrem toho pre kazdeho je pojem "hluk" nieco ine... a co si budeme hovorit - ruku dam do ohna, ze tretina susedov len zavidi, ze prenajimam byt a myslia si, ze na tom zarabam miliony).

Niektori z nich ani najom neplatia na cas, ale to som tiez respetkoval, ze nie kazdy ma stale peniaze...

Problem nastal pred par dnami ked si zorganizovali velku oslavu. Opat mi susedia volali, ale ja som tam vtedy nemohol prist.. skratim to: prisli tam policajti, dali im pokutu a ako bonus tych najbesnejsich prefackali :D
Ja som prisiel neohlasene na dalsi den s tym, ked uz som vedel co sa stalo (telefonicky od susedov), ze 2ja najomnici (zvysni boli doma a tych sa to netyka) musia do 30 dni odist.
Lenze som zostal v soku, lebo:
a) ked som prisiel, tak v byte fajcili (co maju v zmluve extra zakazane) - takze za to som ich zvozil hned... akurat ze som mal chut ich minimalne rozstvrtit..ale tak co viac som mohol...
b) bol tam neporiadok (ok - da sa upratat) a nejake detaily ktore mi az tak velmi nevadia - napr stolicka popisana centrofixkov
c) hlavny problem co som si ani nevsimol lebo som sa cely cas pozeral inym smerom - steny (asi 2 alebo 3) boli znecistene nejakym jedlom alebo kto vie cim... a to bolo pre mna k.o.
No oni ma presviedcali ze by tam chceli zostat este 3 mesiace a ze to napravia - vymaluju. Vlastne som uz bol aj nakloneny na ich stranu, ze ak si niekto z nich kychne a sused povie, ze tam bol hluk, tak sa budu pratat do par hodin... no a potom som si vsimol tie steny.
Ako som bol v soku a vytoceny tak som povedal, ze si to este rozmyslim, ale tych 30 dni im plynie.

seria otazok:
1. Aka skoda mi vznikla? Neviem ci mam ratat 3 steny alebo 2 miestnosti, co stoji farba + robota?
2. Mam ich to nechat spravit (vymalovat) samych? Nejako neverim, ze to bude vyzerat dobre a bojim sa aj toho aby som nemam natrety aj nabytok, koberce... mozem im to "zakazat"?
3. Mam to riesit aj nejako "brutalnesie" a zakonnym sposobom si vymahat nejake odskodnenie? Ak ano ako?
4. Mozem im siahnut na zalohu (lenze zase som bol stary dobrak a zaloha bola len 80 EUR/osoba), co neviem ci pokryje skodu kedze v tom case tam boli len 2ja (a navsteva) a nerad by som sa dostal do situacie, ze im nevratim zalohu a na oplatku oni mne nezaplatia najomne za posledny mesiac... :confused:


Dakujem
Ľubomír
11.03.13,07:07
Záleží na tom čo máš v zmluve, čo sa týka poškodenia majetku.
Stanislav 1975
11.03.13,07:10
Pri prenájme bytu 5 študentom, je len otázka času kedy z toho budeš mať kulničku na dřívi...:),5 študentov pokope , to je neriadená strela- však to poznáme zo svojích študentských čias, študenti- najvačšia bagáž...:D
lujza.j
11.03.13,07:14
stanko suhlasim,ale ja som bola dobra a poslušna....:-)))
Stanislav 1975
11.03.13,07:20
hehe, lujzi, to ti verím...
buchač
11.03.13,07:22
Pri prenájme bytu 5 študentom, je len otázka času kedy z toho budeš mať kulničku na dřívi...:),5 študentov pokope , to je neriadená strela- však to poznáme zo svojích študentských čias, študenti- najvačšia bagáž...:D
Mýliš sa Stano ....

Brat dal do prenájmu byt tiež 5 - tim ...tá istá zostava je tam už nejaký ten piatok ...budúci rok končia ...

Chybu zrobil prenajímateľ v jednom ...
Nie zo zasrancami jednať - zmluvy podpisovať ....rodičia by pekne - krásne parafu šmarili ....

Čo sa týka bordelu ???
Jedna výstraha a hajde pod most bývať ...



Náš vchod svojho času zažil iný extrém ....:rolleyes:
Podnájomníci - študenti ona a on začali po susedoch behať , že ich rušia a nemôžu sa na skúšky pripravovať ...;)
Sused šiel do nervov , keď mu zazvonil mladej okolo 18,00 - 19,00 s tým , nech dá tichšie televízor ...
Ale dlho sa nezdržali ...len zo dva mesiace ...potom šli pááá...:---
mattto
11.03.13,07:24
1. ako môžeme my na diskusii ohodnotiť škodu, keď si tie steny videl ty? :)
2. nejde o zakazovanie, ale o dovolenie, nemusíš im to dovoliť
3. to je na tvojom rozhodnutí, pozri predpoklady zodpovednosti za škodu
4. môžeš, v zmluve máte najskôr dohodnuté, načo sa depozit môže použiť
Ferdosondo
11.03.13,07:35
Pri prenájme bytu 5 študentom, je len otázka času kedy z toho budeš mať kulničku na dřívi...:),5 študentov pokope , to je neriadená strela- však to poznáme zo svojích študentských čias, študenti- najvačšia bagáž...:D
Nie vždy je to tak, ale asi som mal vééélké šťastie:)

Dva roky som mal 5-6 študentov v prenájme. Síce za tú dobu boli tri či štyri sťažnosti na hluk. Raz dokonca mestká polícia, pretože grilovali na balkóne. Neviem či sa kôli tomu volá MP, ale budiš. Po upozornení bol kľud.
Na moje prekvapenie byt opustili uprataný a ešte zavolali, či to tak stačilo. Proste slušní chlapci. Na stenách však boli "stopy" študentského života- jamky po klinčekoch z plagátov, kde-tu nejaký fľak. Jednoducho som s tým rátal.
Nie všetky peniaze z prenájmu si človek napchá do vrecka, občas treba aj investovať do údržby.
fransisek-78
11.03.13,09:09
Skusim reagovat na vsetko:
- mam s kazdym standartnu zmluvu, vzor som nasiel niekde na internete... ktoru som si mierne upravil a je podla obcianskeho zakonnika (co je v nej aj spomenute) kde sa okrem ineho pise

§ 683
(1) Ak došlo k poškodeniu alebo nadmernému opotrebeniu prenajatej veci v dôsledku jej zneužitia,
zodpovedá nájomca aj za škody spôsobené osobami, ktorým umožnil k prenajatej veci prístup, za náhodu
však nezodpovedá.
(2) Domáhať sa náhradymožno len do šiestich mesiacov od vrátenia prenajatej veci; inak nárok zanikne.
Dalej je aj v zmule napisane ze byt maju vratit v takom stave ako ho dostali... + bezne opotrebenie
Takze si nemyslim ze by cokolvek dovolovalo konat tak ze mam flaky po stenach... lebo to je uz moc

- ako mate vediet skodu... tak niektore veci dokazem odhadnut kolko stoja... ale pri tomto nemam asi tusenie ze ci ma ist o desiatky alebo stovky EUR ... ved som nekacal ze niekto napise sumu presne na centy

- ci mozem zalohu pouzit aj na tento ucel... no popravde mi to je jedno... ja som spravil ustupkov kopec, stalo ma to kopec nervou a jedine co chcem je, aby sa to "nejako vyriesilo", vobec nemam potrebu sa im "finance pomstit" za to ze su blbi... chcem len co je moje a nie som ziadna charita

Celkovo k situacii - tak som sa poucil :( Sam som bol student VS a kedysi som sa aj sam bol ucastnikom "bytovych party", ale v noci sme si veru nedovoli ani hlasnejsie telku pustit (a ak ano tak prvy a posledny krat lebo ked nas niekto napomenul tak sme si to uz zopakoval nedovolili) a uz vobec nie ze by sme robili nieco (aj neumyselne), pri com by vznikla takato skoda...
Sa to dost tazko vysvetluje a predstavuje: jedna stena vyzera ako by po nej chodili bicyklom (co nie je mozne ani z hladiska fyziky a ani tam ziadny bicykel nemaju), dalsia stena vyzera ako ked niekto slahne tanier s obedom o stemu vo vyske 1,8 m a okolo toho flaky akoby od blata alebo spiny velkostom aj tvarom pripominajuce topanku :(
heja3
11.03.13,09:23
Sa to dost tazko vysvetluje a predstavuje: jedna stena vyzera ako by po nej chodili bicyklom (co nie je mozne ani z hladiska fyziky a ani tam ziadny bicykel nemaju) dvaja požičaným bicyklom chyteným do rúk pobehali po stene, aby sa prenajímateľ čudoval, dalsia stena vyzera ako ked niekto slahne tanier s obedom o stemu vo vyske 1,8m šľahli tanier na stenu - to sa dá urobiť a okolo toho flaky akoby od blata alebo spiny velkostom aj tvarom pripominajuce topanku :(ak to je vo výške 1,8m okolo "šľahnutého" taniera, tak nacvičovali karate-výkopy, do akej výšky to dokážu... asi tak, treba im to dať k náhrade, aby vedeli, že v živote sa platí aj za menšie sprostosti, ktoré vykonajú..., kto ich má učiť úcte k cudziemu majetku, keď nie sú doma? Predsa "pán domáci".