pojanko
12.03.13,13:08
Som zamestnana ani nie dva mesiace z toho som uz cca mesiac doma pre chorobu deti na OCR. Vzhladom na rodinne zalezitosti uz neplanujem navrat do prace. A preto moja otazka je, co je pre mna vyhodnejsie. Mam pockat kym mi OCR uplynie a az potom ukoncit PP alebo je to jedno kedze OCR plati socialka?
Kedze cca do maja dostavam rodicovsky prispevok, mam sa po ukonceni PP nahlasit na socialku opat na platenie poistenia - plati za mna stat? Ci mam ist rovno na urad prace?

Vopred dakujem za Vase odporucania.
veronikasad
12.03.13,12:37
Mala si vystavených viac OČR-iek ? Lebo SP platí ošetrovné len po dobu 10 kal. dní (píšeš, že si doma pre chorobu už mesiac).

Máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch ? Od toho sa odvíja tvoj nárok na dávku v nezamestnanosti. Počas RD poistenie trvá len v prípade, ak trval pracovný pomer.
brčko
12.03.13,12:42
určite po ukončení pp, či už sa budeš evidovať na UP alebo nie, si podaj prihlášku na soc.poistovnu, ako osba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, budeš dôch.poistená štátom, a to aj v prípade evidovania na up. (pozor, nezaevidujú ťa spätne, tj. najskôr odo dna, kedy tam s prihláškou prídeš, teda treba hned tam íst)

a tiež k tvojim očr-kám. ako píše veronika, tiež je podstatné, ako je to s trvaním očr, či trvajú viac ako 10dní, lebo od 11dna by ti mala mzdárka prerušiť poistenie v soc.poistovni, tj. je to akoby si čerpala neplatené volno či RD. Môj názoj je taký, že aj v takomprípade si môžeš podať prihlášku na dôchpoistenie štátom, lebo ti netrvá povinné dôch.poistenie zamestnanca od 11dna a splnaš podmienku riadnej starostlivosti, lebo sa osobne staráš o choré dieťa do 6rokov.

či by som ukončila pp počas očr, asi podla počtu dní poistenia v období 3roky späť ... ?? ťažko povedať
pojanko
12.03.13,13:23
Ano mala som viac OCRiek. A kedze som bola doma na RD poslednych 5 rokov nie som poistena v nezamestnanosti - nebola som zamestnana. Takze ak to dobre chapem mozem pocas OCR ukoncit PP a potom sa hned prihlasit na socialke . A potom kde mam zaniest papier o ukonceni OCR? Zamestnavatelovi alebo socialke? Mam pockat na ukoncenie OCR alebo je to jedno kedy ukoncim PP. Dakujem Vam moc
veronikasad
12.03.13,13:27
Ano mala som viac OCRiek. A kedze som bola doma na RD poslednych 5 rokov nie som poistena v nezamestnanosti - nebola som zamestnana. Takze ak to dobre chapem mozem pocas OCR ukoncit PP a potom sa hned prihlasit na socialke . A potom kde mam zaniest papier o ukonceni OCR? Zamestnavatelovi alebo socialke? Mam pockat na ukoncenie OCR alebo je to jedno kedy ukoncim PP. Dakujem Vam moc
Ak posledná OČR-ka netrvá viac ako 10 dní, požiadaj zamestnávatela o ukončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe posledným dňom trvania OČR. OČR-ku (ukončenie) odovzdaj zamestnávatelovi.

Ak ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, neeviduj sa na UP (iba ak by si chcela poberať dávku v hmotnej núdzi). Prihlás sa v zdr.poisťovni aj v sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
Ak si však neskôr nájdeš prácu na dohodu, z dôch.poistenia v SP sa musíš do 8 kal.dní odhlásiť.
pojanko
12.03.13,19:05
Dakujem