strakulka22
12.03.13,20:24
Dobrý večer poraďáci,
máte niekto skúsenosť so zavlažovacími systémami do záhrady? Tento rok by sme chceli zrealizovať plnoautomatický zavlažovací systém, nevieme si však vybrať medzi dostupnými značkami a zatiaľ ani nie sme rozhodnutý, či si závlahu dáme spraviť na kľúč, alebo si dáme vypracovať len projekt a realizáciu si spravíme sami. Prípadne ak viete aj poradiť šikovnú firmu z okolia Trenčína, budeme radi.
Ďakujem
Samir
16.03.13,10:57
Neodporúčal by som robiť automatickú závlahu svojpomocne, pokiaľ sa tomu nerozumiete. Ani v prípade, že máte projekt. Je to pomerne zložitá záležitosť s veľkým množstvom komponentov a určite si to nenastavíte sami. V prípade potreby mám kontakt na pána, ktorý je od Senice, ale robí kde je treba.
Evanka
16.03.13,11:08
Ahoj, si priamo z Trenčína? Ja mám záhradu v Motešiciach, kde mám automatickú závlahu. Funguje zatiaľ bez problémov tretí rok. (Ak si z TN, alebo okolia, asi tú dedinu poznáš). Môžem Ti dať kontakt na človeka, ktorý to robil mne. Ja však bývam v Žiline a on je tiež zo Žiliny. Možno nájdeš aj bližšie niekoho. Poznám tiež pána z Prievidze, ktorý sa tým zaoberá. Skús si však vygugliť, viem, že je nejaká firma aj v TN, ale referencie na nich nepoznám.
draik
16.03.13,12:11
Najzložitejšie na celom závlahovom systéme je správne ho navrhnúť, aby zavlažoval tam kde treba a spôsobom ako treba. Samotná realizácia je úplne jednoduchá a zvládne ju aj laik. Orientoval by som na známe značky (napr. Hunter, Toro, vyhol by som sa amatérskej Gardene), konkrétnu značku komponentov by som vybral podľa toho, aké komponenty sú v okolí v ponuke. Komponenty sú často zameniteľné. Na diskusných fórach a na stránkach výrobcov je o závlahách popísané dosť. Na samotnej realizácii najdlhšie trvá vykopanie rýh na hadice, ak nepoužijete na to určený drážkovač. Ak ešte nemáte čerpadlo, je to jednoduchšie, lebo môžte s projektom viac pracovať, avšak pri projekte už treba vedieť, aké čerpadlá pripadajú do úvahy (treba poznať ich výkonové krivky). Po naštudovaní základov závlahového systému sa nemusíte obávať ani projektovania závlahy - stačí väčší štvorčekový papier, na ktorý prenesiete pomery na pozemku (stavbu, chodníky, záhony, trávnik...) a potom stačí použiť kružidlo. Cena práce je zhruba toľko, koľko cena materiálu. Cena materiálu závisí predovšetkým od toho, aké a koľko postrekovačov je potrebné inštalovať. Keďže to robíte pre seba, zvolil by som kvalitnejšiu sériu postrekovačov.
Samir: Zaujímalo by, čo je zložité na realizácii závlahy podľa projektu - či šrobovacie spojky, ktoré sa uťahujú rukou, alebo strihanie hadice na to určenými nožnicami, prípadne výkopové práce ;-)
Samir
16.03.13,12:35
Draik, strakulka22 hovorí o plno automatickom systéme. Verím že narezať a spojiť hadice dokážeš aj ty. Žiaľ funkčný závlahový systém nepozostáva len zo zakopania hadice ;). A videl som aj takých "odborníkov" závlahárov, ktorí dali kvapkovú závlahu do suchomilného bylinkového záhona a postrekovanie trávnika zasahovalo do trvalkových záhonov alebo obmývalo kmene stromov a rastliny následne odhnívali. Títo závlahári si dokonca mysleli, že automatické zalievanie trávnika, kvapková závlaha a zalievanie záhonov, ktoré sú zamulčované kôrou môžu byť zapojené na tú istú vetvu. Takže keď to niektorí odborníci robia zle, ako to spraví laik? A čo také elektromagnetické ventily, zapojenie ovládacej jednotky, čidlá, elektrorozvody, filtrácia, dažďový senzor, naprogramovanie sekcií a kopec iných vecíi. Takže ak si myslíš, že stačí štvorcový papier, kružítko a už len zakopať hadicu, tak vidím, že si riadny odborník. Zakopané hadice a pripojené postrekovače nerobia závlahu automatickou.



Najzložitejšie na celom závlahovom systéme je správne ho navrhnúť, aby zavlažoval tam kde treba a spôsobom ako treba. Samotná realizácia je úplne jednoduchá a zvládne ju aj laik. Orientoval by som na známe značky (napr. Hunter, Toro, vyhol by som sa amatérskej Gardene), konkrétnu značku komponentov by som vybral podľa toho, aké komponenty sú v okolí v ponuke. Komponenty sú často zameniteľné. Na diskusných fórach a na stránkach výrobcov je o závlahách popísané dosť. Na samotnej realizácii najdlhšie trvá vykopanie rýh na hadice, ak nepoužijete na to určený drážkovač. Ak ešte nemáte čerpadlo, je to jednoduchšie, lebo môžte s projektom viac pracovať, avšak pri projekte už treba vedieť, aké čerpadlá pripadajú do úvahy (treba poznať ich výkonové krivky). Po naštudovaní základov závlahového systému sa nemusíte obávať ani projektovania závlahy - stačí väčší štvorčekový papier, na ktorý prenesiete pomery na pozemku (stavbu, chodníky, záhony, trávnik...) a potom stačí použiť kružidlo. Cena práce je zhruba toľko, koľko cena materiálu. Cena materiálu závisí predovšetkým od toho, aké a koľko postrekovačov je potrebné inštalovať. Keďže to robíte pre seba, zvolil by som kvalitnejšiu sériu postrekovačov.
Samir: Zaujímalo by, čo je zložité na realizácii závlahy podľa projektu - či šrobovacie spojky, ktoré sa uťahujú rukou, alebo strihanie hadice na to určenými nožnicami, prípadne výkopové práce ;-)
alabut
16.03.13,15:58
Mam zavlahu asi od federacie. Kupil som trysky, vyskusal kolko mi ich utiahne cerpadlo, aby spolahlivo striekali naplno, tolko ich treba dat na jeden okruh, radsej o jednu menej. Zaroven som si odskusal dosah striekania a uhly a hura do kopania. Hlavne hadiice treba pouzit hrubsie kvoli zasobe vody a strate tlaku. Mam mensiu zahradu, pouzil som 1", ale vyhodnejsie je viac. Som spokojny. Nemam plnu automatiku, ani nechcem, ale nic proti nej nemam. Mna celkom bavi skoro rano a neskoro vecer krutit ventilmi. :-)
draik
16.03.13,18:50
Samir, stačí poriadne čítať, čo som písal. Nerobme z automatickej závlahu žiadnu vedu a už vôbec nie vtedy, ak je projekt hotový. Neviem, čo je náročné na zapojení ovládacej jednotky (nebodaj to pripojenie káblov cez vodotesný konektor alebo zapojenie do elektriny?), čo je ťažké na naprogramovaní sekcií a zapojení dažďového senzora (to pripojenie jedného káblika do ovládacej jednotky na vyznačené miesto podľa priloženého návodu?). Navyše na istom webovom fóre je postup aj s fotografiami, na webe existuje tiež slušný slovenský manuál, k tomu x informácií od výrobcov.
Ak si laik naštuduje základy, o ktorých som písal, nemôže spraviť takú hlúposť, ktorú robia "majstri", čo si za takúto prácu nechajú zaplatiť. Debata by skôr mala byť o detailoch, aké tesnenie použiť, aký tlakový spínač, či treba v danej situácii expanzku a podobne.
Poznám viacero ľudí (som jedným z nich), ktorí si závlahu nakreslili a zrealizovali po naštudovaní príslušných vecí a všetko funguje bez problémov. Ak niekto tvrdí, že je to hotová veda, tak ja oponujem, že je úplne vedľa. Nie je to žiadna veda, ako to prezentajú podaktorí "odborníci". A to ešte nehovorím o tom, ako realizátori neprenášajú na klientov vysoké zľavy, ktoré majú na materiál.
alabut
17.03.13,07:43
Tiez s tym suhlasim. :-)
Adam.O
17.03.13,08:10
Ja zase nesúhlasím s draikom. Samozrejme všetko sa dá naučiť, naštudovať a spraviť svojpomocne. Nič nie je problém. Ale sú veci, ktoré by som prenechal odborníkom a ľuďom, ktorí v tom majú prax. Rovnako, ako mi obkladačky v kúpelke robil majster, kuchyňu mi priviezla a nainštalovala firma, rovnako aj dlažbu na terase a altánok, či krb v obývačke. Mám aj automatickú závlahu a tiež som rád, že mi ju spravila firma a som spokojný. Takisto viem, že keď by som si to všetko naštudoval, tak to zvládnem aj sám. Veď keď to zvládne ten majster, tak by som sa to naučil aj ja. Ale nemám toľko času ani energie, aby som študoval všetky profesie a práce, ktoré sú pri stavbe domu alebo záhrady potrebné, a dom staval metódou učenia sa na vlastných chybách. Takže verím, že draik si dokázal spraviť automatickú závlahu aj sám a že to zvládnu aj iní. Nie každý je však asi taký dokonalý, že všetko vie, všetko zvládne sám a na všetko má čas. Takže rád to prenechám niekomu, kto sa v tom vyzná a ja budem robiť to, v čom sa vyznám zase ja.
alabut
17.03.13,09:23
Na to, aby si si vybral spravnu automatiku a spravnu firmu, aj tak si musis problematiku nastudovat, aj ked vo forme otazok a odpovedi, alebo najlepsie navstivit odbornu vystavu. Ak clovek nema cas, znamena, ze ma naprd podriadenych, alebo naprd zivot. Kazdy clovek ma 24 hodin casu denne, ktory by mal maximalne vyuzit pre seba, nie pre inych. :-)
Adam.O
17.03.13,09:39
Zaujímavý názor. Ja veru nemám 24 hodín denne času, aby som ho strávil sprostosťami, zbytočnou prácou a študovaním X rôznych profesií. Keď sa mi pokazí auto, tiež si ho dám do opravy a nezačnem kvôli tomu študovať automechaniku. Študovanie toho, ako sa inštaluje závlaha, z akých komponentov sa skladá a pod. nepovažujem za maximálne využitý čas pre seba, obzvlášť, keď sa tomu nerozumiem. Ale svoj čas využijem radšej pre seba a rodinu. Veci, do ktorých sa nevyznám si dám radšej spraviť ako tým zabíjať čas sám. Ale uznávam, že keď to niekoho baví, alebo si to vie spraviť, tak prečo nie. Sme predsa rozdielni. Niekto si chalupu kúpi, niekto si ju dá postaviť a niekto ju stavia sám.


Na to, aby si si vybral spravnu automatiku a spravnu firmu, aj tak si musis problematiku nastudovat, aj ked vo forme otazok a odpovedi, alebo najlepsie navstivit odbornu vystavu. Ak clovek nema cas, znamena, ze ma naprd podriadenych, alebo naprd zivot. Kazdy clovek ma 24 hodin casu denne, ktory by mal maximalne vyuzit pre seba, nie pre inych. :-)
alabut
17.03.13,10:09
Keby si upravil svojich 24 hodin casu denne, napokon zistis, ze kopu veci nepotrebujes, ani automaticku zavlahu. Niekomu je 24 hodin casu malo, osobne by som mu pridal, nalozil na chrbat, aby bol vyuzity naplno. Snazim sa ist cestou ako medved, co najviac oddychovat, pozorovat, co najmenej robit. Majster v zistovani nepotrebnych veci bol Diogenes. :-)
Adam.O
17.03.13,10:46
Správne, preto mám automatiku a robila mi ju firma. načo by som sa s tým mal zaoberať ja :D :D :D
Adam.O
17.03.13,10:51
sám si protirečíš
strakulka22
17.03.13,15:51
Ahoj Evanka.
Ďakujem za príspevok. Budem rada, ak mi dáš kontakt na toho, kto robil závlahu Vám. Žilina nieje tak ďaleko. Prípadne ak máš kontakt aj na tú Prievidzu, budem rada. A akú značku máte? Trenčiansku firmu sme už oslovili, ale rada by som získala aj inú ponuku.
strakulka22
17.03.13,15:58
Ďakujem všetkým za názor. My sme boli odhodlaní dať si závlahu spraviť odborníkom. Manžel však potom naštudoval kopec materiálov a keďže je technicky veľmi zdatný, čoraz viac sme naklonení samorealizácii. Veľa firiem ponúka možnosť pripraviť len návrh a dodať komponenty. Určite to má aj svoju nevýhodu, hlavne čo sa týka záruky, ale na druhej strane, ušetrí sa tým kopec peňazí a mám pocit, že sme svojpomocne už zvládli aj kopec iných a možno náročnejších vecí.
Ešte raz ďakujem. Keď sa do realizácie pustíme, dám vedieť ako to prebehlo.
Fanny62
17.03.13,18:06
Skúste mulčovať, nemusíte toľko zavlažovať.
slobodajozef
17.01.14,15:03
Že vymazane :) ja skapem :) aký čitatelia, taky admin...

Poznamka moderatora:
Nebol vymazany tvoj prispevok, iba odkaz na stranku. Dnes si sa zaregistroval, tak predpokaldam, ze mas v cerstvej pamati pravidla Porady, ktore si si pri vstupe na stranu precital.
Kde sa okrem ineho pise :

Zákaz reklamy

V odpovediach, komentároch a príspevkoch v debatách neuvádzam odkazy na produkty, služby a firmy s cieľom robiť takto reklamu.
Odkazovanie na môj obsah s cieľom linkbuidlingu je na Porade zakázané a považované za spam. Ak budeme považovať Váš link za spam a lingbuilding, doména sa dostane na blacklist a automaticky budú blokované všetky odkazy na takúto doménu.
Odporúčanie produktov, služieb, firiem, stránok, textov na ktoré mám presonálne prepojenie (či už sú moje vlastné alebo zámerne podporujem niekoho) je zakázané a považované za spam.



Pri registarcii si s tymito pravidlami suhlasil.
buchač
17.01.14,15:16
Fakt je ideálne dať si vypracovať firme........

...a najlepšie tej svojej , kde si dokonca aj konkrétnu reklamu šmaril ....

Ej , ej ...Joži , Joži ....také sa nerobí ....

P.S.:
Pozrel som si aj ceny .......nie si teda lacný .....
A toto ??? Dopredu si pýtať 60 % z ceny ????
" V prípade schválenia cenovej ponuky požadujeme v deň začiatku realizácie 60% z celkovej ceny
v hotovosti ako zálohu na realizáciu diela ! " .....

Choré ....
slobodajozef
17.01.14,15:40
Tak za prvé šuhajko, návrhy závlah spracúva externá firma...

Za druhé, odkazujem na článok, ktorý má pomôcť užívateľom zostrojiť si závlahu svojpomocne! Nikoho v článku nenútime, aby si projekt alebo realizáciu objednal!

A za tretie, ty máš vlastnú firmu?

Čo sa týka zálohy na realizáciu, nieje to dopredu ale v deň začiatku realizácie a to je veľký rozdiel! Skus aj rozmýšľať nad tým, čo čítaš! Navyše záloha je dnes bežná rutina. Objednaj si napr. bazén, myslíš že sa s tebou niekto bude baviť, keď nezložíš zálohu? Ty kde žiješ prosím ťa?

P.S:Chorý je iba tvoj úsudok a názor...
buchač
17.01.14,15:49
add. 1 - šuhajko je ten ,kto Ťa ráno obúval
add. 2 - odkazuješ na článok z blogu , kde si ako kontakt uvedný sám ...
add. 3 - môj úsudok nerieš
add. 4 - názor si utvorí každý sám ...
add. 5 - záloha v takejto výške ???...pre koho ako . Osobne by som dal takých 20 % - maximálne ...

add. 6 - Predmet činnosti s.r.o. bohatý , no na mňa si ešte nedorástol ...

Radšej šošovičku choď muacic .....
draik
17.01.14,16:01
Ten článok je akýsi úvod do závlah, inak povedané PR. Na svojpomocnú prípravu a realizáciu je webe kopa lepších informácií, dokonca v slovenčine.
slobodajozef
17.01.14,16:42
Počuj šuhajko ty čo tu riešiš prosím ťa? Téma bola ako zostrojiť závlahu svojpomocne. Nikoho z tých ľudí nezaujíma to, čo tu ty rozoberáš!

Čo máš nejaký komplex?

Čo je ako na tom, že autor článku som ja? Máš s tým nejaký problém?

Vyjadruj sa k obsahu článku a nie k technickej stránke článku...

Vidieť, že si dlho nič nekupoval keď píšeš, že 20%. Veď ty si daj zálohu aj 5% keď podnikáš! Mňa to vôbec nezaujíma, tak neviem prečo teba áno!

PS: Na teba ani dorásť nepotrebujem... Už som ta podľa toho čo píšeš prerástol zhruba keď som mal 10 rokov...
slobodajozef
17.01.14,16:47
To je samozrejme možné, nikde sa neuvádza, že ten článok je najlepšie spracovaný postup na svojpomocnú realizáciu závlahy na webe, tak čo riešime?
buchač
17.01.14,17:01
RIEŠIME TVOJU REKLAMU !!!!

Si nepochopil pochopiteľné ...Ty starec ???
slobodajozef
17.01.14,17:10
Odkaz smeroval na blog a článok, ktorý mal pomôcť užívateľom. To odporúčanie produktov atď. si potom ako predstavujete? Že na tej konkrétnej stránke nebude žiadny iný odkaz, takú stránku ste už videli? Zaujímavé, že na iných weboch s tým problém nemali.... Keby som sa tu nezaregistroval ako slobodajozef, tak viete prd, tak načo sa tu hráte? Čo som si mal dať nick že buchač :) :)? Zrušte to konto lebo ja nemám čas ani chuť na riešenie takýchto debilin...
slobodajozef
17.01.14,17:47
No nepochopil...

Nedivil by som sa, keby si ty bol aj admin. Dokonca si myslím, že ja to vysoko pravdepodobné.

Reklama by to bola iba ak by som napísal: Chcete projekt zavlažovania? a treskol tam link na formulár objednávky...

Opakujem, odkazoval som na článok na blogu s určitou výpovednou hodnotou. To, že čitateľovi ponúkne hneď aj možnosti riešenia je iba plus pre neho. Lebo ho tá téma zaujíma. Odkaz tam je aj na Wikipédiu alebo Hunter Industries, to Vás netrápi?

Čo sa týka odkazov, keď sa tu trasiete pre nejaký PR, tak si ošetrite zdrojový kód atribútom rel="nofollow" a je pokoj. Navyše PR dnes už nemá skoro žiadnu váhu...

Presne pre tento prístup tu máte 13 komentárov za 10 mesiacov, a čitateľ tu nič zaujímavé nenájde...
draik
17.01.14,18:05
Existuju specializovane fora na dom a zahradu, kde je aj fotodokumentacia. Tu by som rady tohto druhu nehladal, podobne ako rady na pomoc s chybou motora v aute.
arizona
17.01.14,18:55
vies o tom, ze kazdy spamer tvrdi to iste co ty? Ze chcel iba pomoct .-) Porada je o poradeni. Takze,ak hlada niekto radu, mozes pomoct.Tu sa radi dobrovolne a verejne-odpovedami na skolo a radami... Ale podmienkou je, ze poradis na sklo,aby odpoved sluzila aj pytajucemu sa,aj tym ostatnym,ktori hladaju podobnu radu.
Zadaju sa Ti to "debiliny"? Rady z Porady uz pomohli tisickam ludi...
slobodajozef
17.01.14,20:26
tak zakážte pridávanie odkazov, načo tu tu máte keď sa radí iba na sklo? A mimochodom, toto je ako reklama u Vás? Nebuďte smiešny. Ja mám dostačujúce skúsenosti s internetovým marketingom, tak takéto reči na mňa moc neplatia. Moja firma rieši reklamu cez PPC systémy Etarget a Google AdWords, čo je oveľa efektívnejšie. Nehrajme sa tu že tento web má stotisícovú návštevnosť aby som tu chcel nejakú reklamu a keby som chcel, tak si ju zaplatím! Ďalšia vec je ako som písal, keby som sa registroval ako xxx tak je všetko v poriadku... a ten admin by nešmíroval hneď všetky linky v článku.... a posledná, že odkaz bol na článok na blogu, ktorý má pomôcť...
Marcela91
11.08.15,12:27
mozem len odporucit firmu Ekobox s.r.o. z NM, maju aj web stranku, majitel vystudoval zahr. architekturu, realizuje a navrhuje aj zahrady, my sme velmi spokojni aj so zavlahou , servisom, cenami, su dost flexibilni a ak nejaky problem, cosi nastavit , vymenit, hned to riesia. Znamy, co im tiez robili si takisto pochvaluju.