madlin
12.03.13,21:14
Dom vykurujeme v zimnom období krbom umiestneným v prízemí /prieduchmi a radiatórmi na poschodí/ a pieckou v kuchyni na poschodí domu /vytopí aj 2 miestnosti otvorením dverí/. Uvažujeme nad vertikálnou 8t štiepačkou Powersplit. Má s ňou niekto nejaké skúsenosti? Poraďte prosím?
buchač
12.03.13,20:16
arizona
12.03.13,20:25
Martin1310
12.03.13,20:50
Ak chceš na nej kálať velké metrové polená tak sa mi na nej nepáči že chodí podstava ktorá je aj v spodnej polohe dosť vysoko nad zemou,takže polená treba dvýhať.
Neviem si predstaviť ako by som na tomto kálal nejaké chlpate 70 kilové meter dlhé poleno ked to náhodou vystrelí tak dostanem rovno po hlave.Ja som rozhodne za to aby chodil klín a podstava bola pevná.Pokial to chceš na menšie polená tak OK.
madlin
13.03.13,10:33
Som žena a uvážujem štiepačku kúpiť manželovi k národeninám, ktorý sa toho v živote dosť narobil a ešte robí. Sme už obaja starší a ja vídim, že už nevládze. On o tom nevie. Keď by sme boli mladí, tak to by ma nenapadlo, ale keďže síl už ubudlo, tak nechceme nikoho zaťažovať a preto som sa rozhodla poradiť sa, aby sme neoľutovali.
alabut
13.03.13,12:40
J500j
04.04.13,10:08
Skús toto .......

http://www.potrebydodomu.cz/pic_zbozi/5407.jpg

Tá sekera vyzerá ako okrasná, práve zvesená z klinca v nejakej miestnosti pre oddych a stretnutia známych. Len smola, ak ich tam máš náhodou viac a rôznych tvarov, tak upozorňujem že si zvesil práve tú nepravú. To nie je sekera na štiepanie dreva.
Nemal si náhodou deda alebo pradeda ktorý bol debnárom, kolárom, korytárom alebo mäsiarom? Podobá sa totižto na inštrument ktorý používali oni.

Jano
Nandrolon
04.04.13,10:16
Buchač, on ale nepotrebuje štiepať mäso, ale drevo !
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
alabut
04.04.13,11:48
To je sekera na okresavanie hranolov z gulatiny. Byva lavoruka i pravoruka. Najlepsie sa okresava v mrazoch.:-)
účtovník 007
04.04.13,12:14
Som žena a uvážujem štiepačku kúpiť manželovi k národeninám, ktorý sa toho v živote dosť narobil a ešte robí. Sme už obaja starší a ja vídim, že už nevládze. On o tom nevie. Keď by sme boli mladí, tak to by ma nenapadlo, ale keďže síl už ubudlo, tak nechceme nikoho zaťažovať a preto som sa rozhodla poradiť sa, aby sme neoľutovali.

madlin, netráp sa s vysvetľovaním. tu sa vždy nájdu dobráci, ktorí Ťa vysmejú.;)

Ja som založila prvú tému na ktorú je tu link a aj sme si štiepačku zakúpili, ale horizontálnu, takú, ktorú viem bez problémov ovládať aj ja. Som s ňou spokojná, s deťúchmi po poobediach sme pokáľali väčšiu časť dreva. Mali sme požičanú aj vertikálnu, nakoľko nám priviezli jednu kopu takých 60-90 cm v priemere veľkých pňov:confused:, ale narezaných na 30 cm podľa mojej požiadavky.:D To však bola už robota pre chlapov, tam som sa nechytala, ale videla som, ako ľahko ten klin išiel cez peň. V porovnaní s ručným mlátením sekerou- káľačkou po klinoch do metrovice, to bola skutočne veľká pomoc. Pne nebolo treba vykladať do výšky, plošina bola asi 15 cm nad zemou. Treba si nechať poradiť od chlapov, ale nie predajcov, lebo tí Ti vychvália všetko, čo potrebujú predať. A možno aj chlapo-poraďáci poradia.
Nandrolon
04.04.13,12:28
Len podotknem, že treba si zistiť aj kde sa to dá servisovať /zvlášť ak to bude nejaké zložité zariadenie a nie taká ako dal alabut/, nakoľko niektoré značky sú na SK úplne bez podpory...
buchač
04.04.13,12:52
madlin, netráp sa s vysvetľovaním. tu sa vždy nájdu dobráci, ktorí Ťa vysmejú.;)

Ja som založila prvú tému na ktorú je tu link a aj sme si štiepačku zakúpili, ale horizontálnu, takú, ktorú viem bez problémov ovládať aj ja. Som s ňou spokojná, s deťúchmi po poobediach sme pokáľali väčšiu časť dreva. Mali sme požičanú aj vertikálnu, nakoľko nám priviezli jednu kopu takých 60-90 cm v priemere veľkých pňov:confused:, ale narezaných na 30 cm podľa mojej požiadavky.:D To však bola už robota pre chlapov, tam som sa nechytala, ale videla som, ako ľahko ten klin išiel cez peň. V porovnaní s ručným mlátením sekerou- káľačkou po klinoch do metrovice, to bola skutočne veľká pomoc. Pne nebolo treba vykladať do výšky, plošina bola asi 15 cm nad zemou. Treba si nechať poradiť od chlapov, ale nie predajcov, lebo tí Ti vychvália všetko, čo potrebujú predať. A možno aj chlapo-poraďáci poradia.
...na takéto pňaky sa hociaká štiepačka nechytá ...

Hm ....metrovicu káľať ???
Nuž ja metrovicu najprv narežem na tie 4 kusy ...
Potom príde na šór tá sekera ...

P.S.:
Nie taká , ako je na hornom obrázku ( to som dal len tak - zo špásu )...
Sekier mám totiž viacero a každú používam na patričný účel ...
Ale mám aj takú - viď vyššie ...
účtovník 007
04.04.13,13:43
...na takéto pňaky sa hociaká štiepačka nechytá ...

Hm ....metrovicu káľať ???
Nuž ja metrovicu najprv narežem na tie 4 kusy ...
Potom príde na šór tá sekera ...

P.S.:
Nie taká , ako je na hornom obrázku ( to som dal len tak - zo špásu )...
Sekier mám totiž viacero a každú používam na patričný účel ...
Ale mám aj takú - viď vyššie ...

Vidíš, u nás sa najskôr metrovica klinmi rozbila na štvrtiny a potom šup na cirkulár. Ale každý sa po svojom narobí:D

PS: inak som vtedy skoro odpadla, keď to doviezli. Ja som sa s nimi dohodla, že mi to narežú na 30 cm kusy a ja si to už na káľačke pokáľam. Keď mi volali, či môžu byť aj hrubšie pníky, ani som netušila, že to budú také hebedá s priemerom skoro meter. Ale dobrí chlapi mi pomohli.:D
Vtedy bola tá káľačka k nezaplateniu. Na jeseň sme 10 m3 kúpili, aby bolo na 2013 , ale po tejto zime idem hneď ešte jednu fúru objednať. Sme veru drevo tento rok poriadne potiahli.
buchač
04.04.13,16:30
Narobí ???...hehehe....namaká jak černej ... Ale zopakujem , u mňa je táto činnosť spojená ako liečebná procedúra . Na DIA je nejlepší liek ten pohyb ..
Martin1310
07.04.13,21:19
Trochu mi nejde do hlavy jedna vec.Podla toho čo tu čítam tak ked vám dovezú drevo narezané na 30 cm kúsky a vy ho pokálate tak v takomto pokálanom stave (nadrobno) ho potom dva roky sušíte? Príde mi to kapku nepraktické.
Normálne sa to robí tak že sa pokálajú metre a tie potom dva roky schnú a až ked sa už s nimi ide kúriť tak sa porežú.
buchač
07.04.13,21:30
Trochu mi nejde do hlavy jedna vec.Podla toho čo tu čítam tak ked vám dovezú drevo narezané na 30 cm kúsky a vy ho pokálate tak v takomto pokálanom stave (nadrobno) ho potom dva roky sušíte? Príde mi to kapku nepraktické.
Normálne sa to robí tak že sa pokálajú metre a tie potom dva roky schnú a až ked sa už s nimi ide kúriť tak sa porežú.
Čo je normálne pre jedného , pre druhého je zasa opakom ...
Máš v podstate jedno ...
Nik nepovedal , nespomínal tie časy sušenia predsa ..
Každý sa zachová a koná tak , ako mu vyhovuje a aké má skladovacie priestory ..

Ja jeden rok doveziem ( alebo si nechám doviezť ) siahovicu a nechám rok na lufte ..
Následne porežem a porúbem a do kôlne naukladám na uvoľnené miesto ...
Čas od dovezenia cez to spracovanie a šmarenia do pece vychádza na tie 2 roky ...
Martin1310
08.04.13,20:09
Ved hej , jasné,no práve že ked si zoberiem že mám spotrebu 20metrov za rok tak mám vlastne doma vždy min.40metrov alebo aj 60 no a to uschnutie a skladovanie v metroch mi práveže príde ovela jednoduchšie ako niekam ukladať polienka a potom ich zas prenášať niekam ku kotlu ked prídu na radu.Ale ok,neviem kto ako to má.

Tie siahovice necháš ten rok schnúť neprekálané? Bukové drevo ked sa neprekála tak po roku už je večšinou vovnútri odstredu zhnité,dubové zas odvonku pod kôrou,jedine agát je schopný uschnúť bez ujmy aj neprekálaný.
buchač
08.04.13,20:12
Tie siahovice necháš ten rok schnúť neprekálané? Bukové drevo ked sa neprekála tak po roku už je večšinou vovnútri odstredu zhnité,dubové zas odvonku pod kôrou,jedine agát je schopný uschnúť bez ujmy aj neprekálaný.
Aké mi donesú , také naukladám ...
Nejak nestihnú odhnívať ...teda aspoň zatiaľ nie ...
wagner
08.04.13,20:15
Ved hej , jasné,no práve že ked si zoberiem že mám spotrebu 20metrov za rok tak mám vlastne doma vždy min.40metrov alebo aj 60 no a to uschnutie a skladovanie v metroch mi práveže príde ovela jednoduchšie ako niekam ukladať polienka a potom ich zas prenášať niekam ku kotlu ked prídu na radu.Ale ok,neviem kto ako to má.

Tie siahovice necháš ten rok schnúť neprekálané? Bukové drevo ked sa neprekála tak po roku už je večšinou vovnútri odstredu zhnité,dubové zas odvonku pod kôrou,jedine agát je schopný uschnúť bez ujmy aj neprekálaný.

Každý to rieši tak, ako uzná za vhodné. Ja mám vonku doj-trojročnú metrovicu. Ideme to popíliť, naštiepať a uložím do pivnice a do šopy. Postupne sa minie. Dám doviezť metrovicu a zase sa vonku suší dva roky. Alebo si dám doviezť poštiepané a kúrim s ním o rok.
vulxy
08.04.13,20:31
na stiepanie jedine fiskars x27 ...... pre zeny.. model x25 :D http://www.ceskykutil.cz/cache/thumbs/8/d/1/c0099ee92f31a5b2e8898e29ef44e579fccf8
wagner
08.04.13,20:39
na stiepanie jedine fiskars x27 ...... pre zeny.. model x25 :D http://www.ceskykutil.cz/cache/thumbs/8/d/1/c0099ee92f31a5b2e8898e29ef44e579fccf8

Presne také sekery mám a tiež štiepačku dreva. Pozri v inej téme štiepačka dreva
vulxy
08.04.13,20:43
ja mam x25 ako kalacku a x17 ako stiepacku .....fiskaes je rollsroys medzi sekerami ale stoji cely majetok.....ale raz za zivot som si ich doprial:D
vulxy
08.04.13,20:49
mne ako chlapovy sa tie velke stiepacky nepozdavaju....videl so v dedine ako s nima robia ale nejak ma to nenadchlo....mam velky cirkular na ktorom porezem skoro vsetko co vladzem vylozit do kosa a co su velmi hrube,vacsinou iba par kusov rozstiepim alebo motorovou pilou sa na ne vrhnem a aspon sa trosku vyzurim:D.....problem je podla mna ze tie stiepacky su dost drahe a same to nejde ,jeden sa aj pri tom poriadne spoti:)
Martin1310
08.04.13,21:00
Aj ja mam velký cirkulár 7,5kw motor a dám na nom aj poleno z polmetrovým priemerom,lenže ono to nepreštiepané drevo pomali schne a hnije.Tu ako čítam ludom nehnije,netvrdím opak ale tisíckrát som videl ako ludom drevo zhnilo ked ho sušili v guláčoch neprekálaných,zvlášť buk najpoužívanejšie drevo je v tomto najhorší.

Stiepačku sme si robili z otcom doma ale aj tak vyšla skoro na 1000€ ale zas oproti tým čo výdam v obchodoch je to delo.
Elka7
13.12.13,14:07
Dá sa na x25, prípadne x27 od Fiskarsu aj tlct kladivom, bez toho aby sme ju znicili? Alebo je lepsie kupit kalacku 3700,alebo 2500 od Fiskarsu? Dakujem
srska
13.12.13,16:24
Dá sa na x25, prípadne x27 od Fiskarsu aj tlct kladivom, bez toho aby sme ju znicili? Alebo je lepsie kupit kalacku 3700,alebo 2500 od Fiskarsu? Dakujem
ja mám 25-ku ale nekúšal by som to. kúp radšej kálač
Martin1310
13.12.13,18:02
Nie, nesmie sa po nej buchať kladivom.
To máš ako Lamborghini, parádne fáro ale len do dobrých podmienok.
fakmar
25.12.16,07:20
Ja mám takúto lacnú a výkonnú. Elektromoto 3kW, prevodovka zo žigulík, kužel za 50€.