stef1103
12.03.13,20:36
Zdravim,
chcem si doma vypestovat bylinky, ale narastu mi na nejake 1-2cm, lahnu a uvadnu. v com moze byt problem? polievam v nedelu a v stredu. mam ich na parapate, no u nas je malo slnecneho svetla. moze i to byt problem? sestra spominala, ze moze byt problem i v zemi. aky postrek by som mala pouzit? no chemie by som chcel co najmanej. to si uz mozem kupit v obchde :o(.
dakujem
magda26
13.03.13,06:20
Ja pestujem bylinky doma. Zatial som ich sadila do hliny priamo určenej na výsev.Ale mám ich v tom minisklenniku čo som si kúpila v lidli. a pekne mi poschádzali. Teraz ich budem presádzať do kvetináčov, a dám priamo hlinu na bylinky. Polievam ich každý deň. Ale ja ich mám na okne kde je slnko skoro celý deň, Tažke ich musím otáčať. Chyba prečo vednú može byť aj tá, že majú málo vody, mne sa toto stalo s čilli, jeden deň som ich nepoliala a všetky mi uvadli, takže som musela sadiť nanovo. Ale problém može byť aj v hline. Existuje priamo hlina na bylinky, a je dostat aj hnojivo na bylinky, ktore neobsahuje vela dusika.
Radkaklatka
13.03.13,11:19
stef, zalezi aj na tom, ake bylinky. Ja pestujem bylinky uz roky a kazdej sa dari inde :) Matu napr. nic neznici, bazalka potrebuje vela tepla a svetla, ale napr. takej pazitke alebo kopru sa dari v takych umiernenych podmienkach. Daj konkretny priklad
alabut
13.03.13,11:32
Do kvetinaca na kvetinovy substrat poloz co najtensi a najredsi toaletny papier, posyp semenami a opat prikry tym istym papierom. Polej najlepsie rozprasovacom, z flase od pat, dvoj, trojlitroveho oleja alebo ineho patoku odrez dno a zakry kvetinac. Je tam dostatok vzduchu, aby sa neprehrial a udrzoval dostatocnu vzdusnu vlhkost a branil kadejakej lietajucej havedi okusovat tazko dopestovany chlorofyl. Ak bylinky podrastu, flasu mozme odlozit. :-)
taiko
13.03.13,11:35
a to tie bylinky pusita korienky cez ten papier, ktory tam potom ostane?
arizona
13.03.13,20:29
ved ten sa hadam rozpadne, nie?
stef1103
14.03.13,19:57
dakujem za rady, skusim este raz a dam zem na bylinky.
uz raz som skusal no uz ani neviem ake. vysledok bol ako teraz. teraz mam bazalku - este nevzrastla, pazitku - zatial je malinka a len tak som skusil i spenat. s tym mam takyto problem a obavam sa, ze i s ostatnymi bude. mame ho radi a v zahrade sa mu dari, no vo vnutri nie. v zahrade sa dari mate, doma som ju este neskusal. este by som chcel doma vyskusat tymian a kopor.
to s tym papierom uplne nerozumiem. na papier mam dat este i zem, nie?
dakujem este raz a neprestavam skusat
arizona
14.03.13,20:55
Zdravim,
chcem si doma vypestovat bylinky, ale narastu mi na nejake 1-2cm, lahnu a uvadnu. v com moze byt problem? polievam v nedelu a v stredu. mam ich na parapate, no u nas je malo slnecneho svetla. moze i to byt problem? sestra spominala, ze moze byt problem i v zemi. aky postrek by som mala pouzit? no chemie by som chcel co najmanej. to si uz mozem kupit v obchde :o(.
dakujem
Semiacka po zasadeni treba drzat vo vlhku,ale zas neprelievat. Potrebuju nielen slnko, ale aj teplo a rovnomernu,izbovu teplotu.
Skus ich premiestnit na vhodnejsiu parapetu.

V zahradkarstve dostat aj nejake hnojivo na vadnuce semenaciky, neviem, ako sa presne vola,ale popytaj sa...
tweedle
14.03.13,21:04
Ja pestujem bylinky doma. Zatial som ich sadila do hliny priamo určenej na výsev.Ale mám ich v tom minisklenniku čo som si kúpila v lidli. a pekne mi poschádzali. Teraz ich budem presádzať do kvetináčov, a dám priamo hlinu na bylinky. Polievam ich každý deň. Ale ja ich mám na okne kde je slnko skoro celý deň, Tažke ich musím otáčať. Chyba prečo vednú može byť aj tá, že majú málo vody, mne sa toto stalo s čilli, jeden deň som ich nepoliala a všetky mi uvadli, takže som musela sadiť nanovo. Ale problém može byť aj v hline. Existuje priamo hlina na bylinky, a je dostat aj hnojivo na bylinky, ktore neobsahuje vela dusika. a kde prosím Vás kupujete tú hlinu na bylinky? Mne tiež vždy všetko zahynie, len čo trocha podrastie, minulý rok som si kúpila set na bylinky od Tescomy, ale ani to neprežilo. Už mám obavy skúšať pestovať so semienka :(
alabut
14.03.13,21:14
Bazalka cez toaletak vyrastie bez problemov.
alabut
14.03.13,21:17
Ved niektore semena sa predavaju lisovane v papieri, drzi vlhkost.
Radkaklatka
15.03.13,05:26
MNe bazalka vzdy vyrastie aj bez papiera, davam ju do substratu na izbove rastliny, rovno do kvetinaca s priemerom takych 15 - 20 cm, a ako vravim, potom chce vela slnka a tepla, v lete ju davam na balkon, len ju treba raz - dvakrat denne polievat, ked je 30 °C. pazitka nema rada az take horucavy, na okne sa dost natahuje a potom je taka tenka ako vlasok, ale na balkone v miernom zatieneni sa jej dari. Kopor sa mi minuly rok velmi vydaril tiez (najprv na parapete, potom od aprila na balkone), ale ked prisli horucavy, uplne mi ho slnko vysusilo :-( tymian som si kupila na trhu, uz v takom kelimku predpestovany, ale vydrzal potom vsetko! Tiez ma rad slnko, je to teplomilna bylinka a ma take drevite stonky, takze dobre zadrziava vlhko a len tak ju nic neznici. No a s mätou mam taku skusenost, ze sa lepsie ujme z vykopanych odrezkov s kuskom korienka, t.j. ked najdes niekde "v prirode" alebo u niekoho na dvore lozisko mäty, vysklbni si 2 - 3 rastlinky, doma do vody a potom do barsakej hliny (to je uplne jedno) a bude bujniet pekne. Len tiez nie na velmi prudkom slnku.
magda26
15.03.13,06:43
Minuly rok mi ju manžel kúpil nieviem už kde. Ale dnes ideme do Baumaxu tak pozriem ju ta. Ja budem už tento tyžden presádzať. Vysadila som semiačka do hliny určenej na vysev a množenie, ta je dostat v zahradkarskych potrebach, a pekne mi to všetko poschádzalo. Okrem tymiánu, ten budem musieť ešte raz zasadiť. Bazalka ta mi vzišla medzi prvými.
tweedle
15.03.13,07:42
hlinu z Baumaxu nechce, mám z nej plný byt mušiek a neviem sa ich zbaviť :(

skúsim neaké menšie záhradkárstvo, ale tento rok nakúpim hotové sadeničky na trhu, presadím a budem ich opatrovať ako oko v hlave :) a s tou mätou skúsim teda zobrať od švagrinej, tá má na dvore nádhernú, môžem už teraz alebo počkať kým bude teplejšie?
magda26
15.03.13,14:40
Dnes som bola v baumaxe a uz tu hlinu nemali. Jeden pán zobral poslednu. Tak ich presadim do zahradnej hliny. Ale v tescu som priamo kupila hnojivo na bylinky. Tak uvidim ako sa bude bylinkam pacit.
Adam.O
17.03.13,08:45
Lacný substrát z hypermarketov by som už určite nekupoval, tiež som sa na tom kedysi popálil a už niekdy viac. Bývajú plné smútiviek a kadečoho iného. Keď tak, radšej kvalitný substrát zo záhradníctva, ale pozor, aj tam niekedy majú lacný a nekvalitný.
erzet
05.06.13,06:53
Kúpil som si v Kaflande a u záhradkárov bylinky a teraz neviem, ktoré sú aké. Samozrejme rozmarín, pažítku, majorán poznám. Neviem či tam mám matu. Ktoré bylinky mám?
Radkaklatka
05.06.13,07:20
Ja tam vidim bazalku a rozmarín, tie zubkate listy moze byt medovka, Mäta by mohli byt tie male listocky, skus odtrhnut listocek a pomädliť medzi prstami, zanechava tu typicku mentolovu vonu :)
wirgi
05.06.13,09:05
a ešte je tam aj šalvia
erzet
05.06.13,09:34
V rade je ich päť. Sú v dvoch radoch, v dvoch obrázkoch. Prosím takto, ak je to možné. Obrázok č. 2, zľava:
Obrázok č. 3, zľava:
magda26
06.06.13,07:17
Tie druhé od konca, také vyššie, to čo má podlhovasté listy je šalvia.
erzet
06.06.13,10:13
už viem, vďaka Vám, takmer všetky, ďakujem.
taiko
06.06.13,10:17
..a uz aj mne rastu. Som zvedavy ako dlho im to vydrzi :-)
paťuška
07.06.13,12:14
len tak mimochodom nemáš ich tam nahusto? Keď sa rozrastú, budú mať málo miesta.