prekladateľ
13.03.13,15:46
Mám záujem o stĺpovité jablone, ale neviem si vybrať odrodu. Počul som, že prvé baleríny (Waltz, Tango, Polka) nemali dobrú chuť, ale novšie odrody CATS (Goldcats, Redcats, Starcats, Suncats) sú už vraj lepšie. A že snáď nové české odrody Rondo, Sonata a Rapsodie môžu byť chuťovo ešte lepšie.
Máte s tým niekto osobnú skúsenosť? Podobajú sa tieto jablká chuťou „normálnym“ jablkám alebo je to niečo celkom iné?
wabi
14.03.13,06:39
Nuz samozrejme ze sa nepodobaju. Ved to su jablka, tak preco by sa mali podobat na jablka, ked su jablkami...
Su to normalne jablka aj chtia ako normalne jablka. Iste v sutazi pri degustacii by neziskali popredne umiestnenie popri tych najchutnejsich jablkach, ale verte, ze nie je dvovod, preco by vam nechutili.
Napokon chut je relativna a kazdemu moze chutit nieco ine. Je pravdou, ze z roka na rok budu stale nove sorty stlpovitych jablk pribudat a budu stale lepsie v priemere aj chutovo.
To preco by som si vysadil radsej klasicku sortu ktoru mam chutovo najradsej ci tiez pre to napriklad, ze je rezistent a nebude trpiet aj bez velkeho postrekovania najme hubovymi chorobami je skvor to, ze viem ze stlpovite jablone nebudu po rokoch rast ako stlp ale budu rast ako uplne normalny rozlozity stromcek, ako som tu uz viackrat aj na porade zdvoraznoval, takze miesta budu potrebovat ako ktorakolvek ina jablon a to zavysi zamozrejme od zahradnika nie od stromu. Zahradnik urcuje ako bude strom rast, nie strom. To uz zalezi ale od strihania a tvarovania.
Jedinou skutocnou vyhodou stlpovitych jabloni je nie to ze rastu do stlpa, teda aspon nie takeho ako si vecsina ludi predstavuje. Je to skvor rast do stihlej koruny mierne topolovitej spociatku, neskvor pod vahou plodou vlastne po rokoch uplne normalnej kosatej koruny...
Teda ich jedinou vyhodou je, ze sa vobec nemusia strihat a ovela lepsie sa tvaruju a ohybaju do prisnych tvarov ako klasicke jablone. Pokial teda mate problem zo strihanim jabloni, tak si ich vysadte a nestrihajte vobec. Bude to v poriadku, akurat pocitajte s tym, ze za 10 rokov budu pomerne elke a rozlozite stromy a za 15 ale uplne normalne velke jablone. Iste zavysi aj od podpnika. Vecsinou sa vsak stepia na bune rastucejsie podnoze, nie na M9. Na tej by boli az prilis zakrsle... A na malych stromcekoch samozrejme len par jablk, to je logicke. Pravdepodobne ich na M9 nezozeniete ani...
Samozrejme plati ako pri vsetkom veci okolo presadzania mozete si vyhladat polahky niektore moje prispevky na tieto temy, je ich viacej uz za tie roky...