Ivonell
14.03.13,08:44
Chcela by som si urobiť kvetinový záhradu, tento rok sa nato chystám po prvý krát. Môžem začať sadiť už teraz , alebo mám čakať na teplejšie počasie? Nechcem sadiť zeleninu, iba kvety. Poraďte mi nejaké nenáročne a pekné kvietky .Ďakujeem :)
osky
14.03.13,09:02
daj si na vyhladavac trvalky-je ich neurekom.ja sa tym tiez teraz zaoberam,citam,hladam,riesim...je toho veeeeeela.musis si spravit rozhlad a ujasnit kde a co chces.
teraz je ale este asi zavcasu.mozes si tak maximalne predpestovat dao vnutri-zo semienok.
Samir
16.03.13,10:09
Pokiaľ je už zem rozmrznutá, v pohode sa môže sadiť, netreba čakať. Otázne je, aký sortiment trvaliek sa dá kúpiť v tomto období. Z trvaliek sú teraz dostupné hlavne jarné skalničky. Ostatné rastliny rašia neskôr. Sú tisícky druhov trvaliek vhodných do záhrady, takže jednoznačná rada sa nedá poskytnúť. Najskôr treba začať určením stanovišťa, ktoré je na záhrade, svetové strany a svetelné podmienky - priame slnko, polotieň, tieň, druh pôdy, či je ílovitá, hlinito-piesočnatá, piesočnatá, či je niekde vlhký kút, sucho, blízkosť stromov a pod. Až potom je možné začať pozerať rastliny, ktoré sú vhodné pre dané podmienky na záhrade a ktoré sa Ti páčia. Ak by si napr. kúpila tieňomilné rastliny, tak priame slnko by ich okamžite spálilo. Skalničky by v tieni a vlhku rýchlo odumreli. Pri kúpe rastlín by som ešte neodporúčal kupovať z kvetinárstiev, ktoré nakupujú rastliny z holandska. Zväčša ide o umelo produkované, hnojené rastliny pestované v skleníkoch v ochranných atmosférach, aby boli čo najkrajšie, ale v našich podmienkach a zimách často nemajú šancu prežiť, aj keď by malo ísť o odolné druhy. Skôr si pozri rastliny v miestnych záhradníctvach kde vieš, že boli rastliny dopestované v našom regióne. A tiež ako radila osky. Daj si vyhľadať napr. do googlu slovo trvalky. Na internete sa dá nájsť obrovské množstvo inšpirácií a krásnych rastlín. A samozrejme pokojne sa pýtaj :).
Samir
16.03.13,10:20
No a ešte zopár tipov na trvalky. Google tiež pomôže - Echinacea, Delphinium, Astilbe, Hosta, Heuchera, Coreopsis, Aster, Dianthus, Gaillardia, Phlox, Hemerocallis, Leucanthemum, Pulsatilla, Rudbeckia, Sedum, Saxifraga, Arabis, Veronica, Lavandula, Kniphofia, z okrasných tráv Miscanthus, Pennisetum, Imperata, Festuca, Carex a veeeeeeĺa veľa iných.
lavanda
17.03.13,13:35
Odporúčam túto stránku, sú tam fotky a stručné info k rastlinám, ostatné si pre každú konkrétnu rastlinku vyhľadaj cez Google. Vytvoriť záhradu, kde stále niečo kvitne, je hotové umenie, prajem veľa zdaru:).
http://zahrada.nana.sk/dreviny.htm
lujza.j
17.03.13,13:48