PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Sluzobna cesta s vlastnym motorovym vozidlom



ZUZULAZU
14.03.13, 16:40
Zamestnanec firmy pouzil viackrat svoje motorove vozidlo na sluzobnu cestu.
Vypocitali sa mu cestovne nahrady ( 0,183 Eur /km + phm ) a boli mu zaplatene.
Sluzobna cesta trvala viac ako 5 hodin. Ma narok aj na diety na tieto dni?
Dakujem

avalik
14.03.13, 16:47
Zamestnanec firmy pouzil viackrat svoje motorove vozidlo na sluzobnu cestu.
Vypocitali sa mu cestovne nahrady ( 0,183 Eur /km + phm ) a boli mu zaplatene.
Sluzobna cesta trvala viac ako 5 hodin. Ma narok aj na diety na tieto dni?
Dakujem

pozri §5 zakona o cestovnych nahradach

ZUZULAZU
14.03.13, 16:54
Ja si myslim, ze ano...

avalik
14.03.13, 17:07
samozrejme ze ano, ked splna ustanovenia dane zakonom ;)

ZUZULAZU
14.03.13, 17:24
:-))) , dakujem avalik

mihand
14.03.13, 17:26
A co v pripade ze ide o konatela, ktory nieje zamestnany? a pouzil svoje motorove vozidlo na sluzobnu cestu? aj vtedy diety aj cestovne nahrady?

veronikasad
14.03.13, 17:29
A co v pripade ze ide o konatela, ktory nieje zamestnany? a pouzil svoje motorove vozidlo na sluzobnu cestu? aj vtedy diety aj cestovne nahrady?
ak súkr.mot.vozidlo použil pri pracovnej ceste súvisiacej s výkonom funkcie konatela, má nárok na peňažné plnenie v zmysle zákona o CN.

Evanka
14.03.13, 17:30
Konateľ pri pracovnej ceste z titulu výkonu funkcie konateľa je považovaný z hľadiska Zákona o cestných náhradách za zamestnanca. Pri pracovnej ceste mu patria náhrady ako zamestnancovi.

mihand
14.03.13, 18:05
Dakujem. Mne vsak konatel povedal, ze jemu stacia len cestov.nahrady za pouzivanie vlastne auta.. diet sa zrieka. musim mat o tom nieco aj pisomne?

Nandrolon
14.03.13, 18:13
zrieknutie sa diét zákon nepozná, takže by ste mu ich mali dať.
Nezabudnite ale za to auto zaplatiť aj cestnú daň.
Za rok 2012 to boli mesiace, teda ak v mesiaci použil 1 x vozidlo, tak sa platí za celý mesiac, v roku 2013 to už budú jednotlivé dni.

mihand
14.03.13, 18:22
Auto nebolo na neho pisane ale na jeho otca. Takze tam sa cestna dan nemala platit,vsak? No neviem co s dietami, nema si ich z coho vyplatit, musel by dat do firmy pozicku a to on nechce

Nandrolon
14.03.13, 18:38
V zákone bolo že auto by muselo byť písané na toho kto si uplatňuje cest. príkaz, aby sa muselo platiť.
Lenže to bola taká diera v zákone a neviem, či už pre rok 2013 nie je náhodou zaplátaná...

mihand
14.03.13, 19:44
Ano, v roku 2013 to je uz zaplatane, dan sa musi uz platit aj v tomto pripade

Evanka
14.03.13, 20:03
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, iba doplním:
§85

2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

....... "v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec" po novele vypadlo

Aktuálne znenie:
2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,