dogicka
06.03.06,16:32
Prosím o radu, mám takýto prípad:
FO od 1.1.2005 do 31.8.2005 podnikal ako SZČO (v živnostenskom liste mal uvedené okrem iných činností aj stolárstvo a ubytovanie). K 31.8.2005 zrušil živnosť a od 1.9.2005 do 31.12.2005 je zamestnanec. Všetky príjmy zo živnosti mal za vykonané stolárske práce, takže tam si chce uplatniť 60%. No okrem týchto príjmov počas celého roka prenajímal nehnuteľnosť. V ŽL má síce uvedené aj ubytovanie, ale tieto príjmy tam podľa mňa nespadajú, nakoľko išlo len o holý príjem za prenájom, a ten podľa živnostenského zákona nie je živnosťou, živnosťou je len ubytovanie spojené s poskytovaním iných služieb (napr.stravovanie). Čiže podľa mňa tieto príjmy nie sú príjmy zo živnosti ale z prenájmu nehnuteľností? Pri týchto príjmoch si totiž chce uplatniť skutočné náklady, čo by nebolo možné, ak by spadali pod príjmy zo živnosti.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, prosím o vaše názory, ďakujem.


Ešte jedna vec:ubytovanie v ŽL má len z toho dôvodu,že pri zakladaní živnosti sa väčšinou do ŽL dáva väčšina voľných činností, ktoré môže niekedy v budúcnosti použiť, aby pri zmene nemusel znova platiť poplatok 1000,-Sk
Johanka
06.03.06,15:36
Ak išlo o čistý prenájom, musíš to dať do §6 ods.3 , pretože ako si správne napísala, to nie je činnosť spadajúca pod Živnostenský zákon.
mysimis
06.03.06,15:36
Príjem spadá určite do prenájmu. Pozri si §6 zákona o dani z príjmov. Tam je to dobre rozpísané.
askam
06.03.06,15:39
Ak išlo o čistý prenájom, musíš to dať do §6 ods.3 , pretože ako si správne napísala, to nie je činnosť spadajúca pod Živnostenský zákon.


Tiez suhlasim, ale za podmienky, ze nehnutelnost, ktoru prenajima, nema v obchodnom majetku SZCO, vtedy by to bol prijem zo zivnosti.
dogicka
06.03.06,15:49
Nehnuteľnosť nemá v majetku. Ďakujem za rady, myslela som so že to tak bude, ale potrebovala som si to overiť, hlavne kvôli tým 60% z remeselných živností, ste zlatí že ste mi tak rýchlo odpovedali, pekný zvyšok dňa Eva