milka661
15.03.13,10:46
Synovi zistili už 3 roky pozitivitu tzv. pečeňových testov a zistili mu hepatitídu C genotyp 1. Momentálne je pod dohľadom hepatológa. Najnovšie hodnoty testov: S-AST: 7,24* ukat/l , S-ALT: 8,98* ukat/l , S-GMT: 4,00* ukat/l . Berie Lagosa 150mg 2x2tbl. a Ursofalk 250mg 3x1tbl. Momentálne čakáme na schválenie liečby zdravotnou poisťovňou. Má niekto skúsenosti ohľadom tejto liečby, ako ste to znášali, úspešnosť liečby, nežiadúce účinky, ako sa dá fungovať s liečbou... je aktívny športovec ale žiadne problémy momentálne necíti, ani únavu. Ďakujem za odpovede a pomoc.
Milka
buchač
15.03.13,12:29
Synovi zistili už 3 roky pozitivitu tzv. pečeňových testov a zistili mu hepatitídu C genotyp 1. Momentálne je pod dohľadom hepatológa. Najnovšie hodnoty testov: S-AST: 7,24* ukat/l , S-ALT: 8,98* ukat/l , S-GMT: 4,00* ukat/l . Berie Lagosa 150mg 2x2tbl. a Ursofalk 250mg 3x1tbl. Momentálne čakáme na schválenie liečby zdravotnou poisťovňou.
Aké schválenie ??? Nejak nechápem ....
Má niekto skúsenosti ohľadom tejto liečby,
Áno ...
ako ste to znášali,
Dalo sa...
úspešnosť liečby,
Po čase vynikajúce ...
nežiadúce účinky,
Žiadne ...
ako sa dá fungovať s liečbou
Normálka ...
... je aktívny športovec ale žiadne problémy momentálne necíti, ani únavu. Ďakujem za odpovede a pomoc.
Milka
Diéta je samozrejmosťou .....a fest prísna ....
Aankaa
15.03.13,14:01
Milka, aký spôsob liečby zvolili? Ak pegylovaný interferón, tak "my" tým ešte stále prechádzame.

Buchač - liečbu musí schváliť zdravotná poisťovňa. Oficiálne. A môže sa stať, že ju neschvália - vtedy bude dotyčný brať inú formu liečby - zdĺhavejšiu a agresívnejšiu. Ale pokiaľ ide o mladého človeka,
schvália ju.
buchač
15.03.13,17:51
...aha ....jasné .....
milka661
15.03.13,20:16
Aankaa ešte len čakáme na schválenie liečby, áno mal by to byť pegylovaný interferón, ktorý by si pichal podkožne raz týždenne. Máte nejaké nežiadúce účinky? Môže normálne pracovať? Niečo som čítala na nete ale zdalo sa to dosť strašne :( Môžeš mi podrobnejšie rozpísať ako to "znášate"? Viem že to môže byť individuálne, ale chcela by som vedieť nejak na to pripraviť. A čo šport? Hrá aktívne futbal a hovorí že na sebe necíti žiadne zmeny alebo problémy? Ďakujem.
Aankaa
16.03.13,19:15
Aankaa ešte len čakáme na schválenie liečby, áno mal by to byť pegylovaný interferón, ktorý by si pichal podkožne raz týždenne. Máte nejaké nežiadúce účinky? Môže normálne pracovať? Niečo som čítala na nete ale zdalo sa to dosť strašne :( Môžeš mi podrobnejšie rozpísať ako to "znášate"? Viem že to môže byť individuálne, ale chcela by som vedieť nejak na to pripraviť. A čo šport? Hrá aktívne futbal a hovorí že na sebe necíti žiadne zmeny alebo problémy? Ďakujem.


Interferónom sa "bojuje" aj pri hepatitíde B, čo je náš prípad. Liečba je v prvých mesiacoch náročná- fyzicky aj psychicky. Nebudem klamať, keď poviem, že percento úspešnosti liečby je zverejnené poväčšine v čísle 50%.
Ako aj píšeš, Milka, vplyv na každého človeka je individuálny. U nás boli prvé tri mesiace hrozné. Úbytok na váhe asi 12 kg, slabosť, závrate, bolesti kĺbov, nechutenstvo, psychická nepohoda..... neskôr v ďalších mesiacoch sa vyvinie niečo ako slabá závislosť od injekcie, telo si ju vyžaduje. Po "dávke" už nebýva zle, ale slabosť prichádza nečakane, v ktorýkoľvek deň v týždni.
Dá sa to zvládnuť, avšak myslím si, že Tvoj syn by mal byť pripravený na to, že bude musieť šport obmedziť, nebude totiž schopný zvládať aktívnu záťaž.
Teraz sa skutočne môže cítiť v pohode, tá choroba sa totiž neprejavuje bolesťami - to účinky interferónu zmenia jeho stav.
Je možné, že bude zvracať v prvé dni, môže mať svrbivé vyrážky a veľké bolesti najmä hlavy, no časom sa to upraví to stavu "dá sa vydržať". My sme totálne zmenili spôsob stravovania - obmedzenie mäsa, vylúčenie cukru, žiadne jedlá v reštauráciach, viacmenej surová zelená strava a najmä žiadne lieky proti bolesti. Na každom príbalovom letáku sú totiž vypísané nežiadúce účinky - vplyv na pečeň... Lebo na jednej strane sa pečeň lieči a na strane druhej samotní lekári nútia užívať analgetiká....
Naša lekárka nám nepomohla v ničom. Lagosa, vitamíny sk. B. Nič viac. Pred začiatkom liečby bola sladká ako med, ale po schválení a prvých zvládnutých týždňoch sme už boli len číslom. Čistý biznis pre jej ordináciu. Chlapec bude potrebovať silnú podporu - a rodina ho musí podržať.
Ale vraj sú prípady, kedy sa tá liečba znáša úplne v pohode, tak neviem, či to tak naozaj je. U nás bola PN-ka pár mesiacov, v polovičke liečby musí opäť poisťovňa "schvaľovať" ďalšie injekcie.
Každopádne držím palce Milka, ak budeš niečo potrebovať, rada pomôžem.
kaivorus
16.03.13,21:38
Stále je to len o dôsledkoch, zisťovali Vám ich príčinu, a možnú jej likvidáciu, a tým zníženie možnej návratnosti...
milka661
17.03.13,12:51
Ďakujem Aankaa. Mám len obavy ak syn schudne cca 10 kg, ako to bude zvládať (výška 189cm, váha 80kg). Nájdem nejaké recepty na nete? Môžem Vás informovať ako liečba prebieha? 2.4. máme ísť na kontrolu a lekárka hovorila, že ak dovtedy liečbu schvália tak ju hneď začneme. Musíme cestovať 35 km autobusom, nebude mu hneď zle? Alebo si máme nájsť šoféra s autom radšej?
Aankaa
17.03.13,13:20
Milka, absolvovali ste aj biopsiu pečene?
Aankaa
17.03.13,13:22
Nerozumiem tomuto komentáru. Čo je dôsledok, príčina, likvidácia....
buchač
17.03.13,13:23
jéééééžiškové husličky ...pokiaľ nie fakt potrebné , radšej sa tomu vyhnúť ...a poriadným oblúkom...
Aankaa
17.03.13,13:31
Práve preto sa jej pýtam, aby sa nenechali presvedčiť
Aankaa
17.03.13,13:43
Namiesto biopsie sme absolvovali fibroscan. Neinvazívnu možnosť zistenia hodnoty pečeňovej fibrózy.
Na nete nájdeš viac odkazov o štúdiách, aj diskusie. Len pre rýchlu informáciu:
http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-7-8-2010/miesto-tranzientnej-elastografie-fibroscan-v-skale-vysetrovacich-metod-pecene
Tuším boli len dva prístroje pred rokom - v BJ a v BA. Možno už ich je viac.

Injekcie sme si naplánovali na piatok večer, aby sa tie najhoršie hodiny strávili doma. Naučíte sa ich pichať sami, nie je to ťažké. Zle mu bude do niekoľkých hodín, nie hneď, takže prvú cestu by ste mohli zvládnuť autobusom, ale radšej neriskujte. No, je to individuálne, záleží aj od toho, aký "vysoký prah bolestí" má chlapec, ako zvláda bežné chrípky napr. .....
Na nete sa treba orientovať pri hľadaní pečeňovej diéty, je dôležité dodržiavať ju, lepšie bude znášať žaludočné nevoľnosti.
milka661
17.03.13,13:49
Má vyšetrenie fibroscanom, biopsiu nie,ale lekárka niečo spomínala že VZP väčšinou nežiada biopsiu, ale Dôvera áno - to sa týka nás. Takže uvidíme toho 2.4. alebo to budeme mať schválené, alebo bude potrebná biopsia, alebo nám to neschvália :( čo by nás nepotešilo.
milka661
02.05.13,17:54
Aankaa tak liečbu máme schválenú, zajtra si ideme pre prvú injekciu interferónu... dúfam, že účinky nebudú veľmi drastické... som nervózna dúfam že to syn vlastne aj ja zvládneme.
halalihalala
14.06.13,19:59
Ahojte, prosim Vas, je tu niekto kto sa liecil interferonom a nemal velajsie ucinky?
milka661
16.06.13,19:55
Anka až teraz som sa k Vám dostala, prepáčte že tak neskoro...Syn liečbu berie, na počudovanie aj celkom dobre ju znáša. Cíti únavu po podani injekcie a bolesti kĺbov ale zvláda to super. Funguje normálne, chodí do práce aj hra futbal, tie účinky ma cca 24 hodin po podani...Výsledky z krvi po kontrolách vykazujú že liečba zabrala, o dva týždne si ideme po schválené ďalšie injekcie...tak nechcem urieknuť ale primárka povedala že to vyzerá dobre. Som rada. Schudol zatial len 4 kg a mohlo by to tak zostať... Primárka spomenula že má také skúsenosti, keď pacient necíti žiadne účinky väčšinou liečba býva neúspešná...ale to nevypadá na náš prípad. Ďakujem Vám za podporu a ak mäžem, občas sa ozvem ako to so synom je...Pekný večer prajem.
Milka
milka661
13.10.13,20:01
Syn liečbu zvládal super. Fungoval normálne, chodil do práce a v piatok po podaní injekcie mal príznaky podobné chrípke, bolesti kĺbov. Schudol tuším len 3 kg. Po troch mesiacoch primárka liečbu prerušila pre zlú virologickú odpoveď. Musíme čakať cca do februára 2014 kde podá návrh na schválenie liečby trojkombináciou, ktorá je ale extrémne drahá. Dúfame že sa to podarí.
Michal Piják
23.11.13,12:06
Vysoké hodnoty AST, ALT sa pri chronickej hepatitíde C bežne nevyskytujú a treba vylúčiť inú príčinu. Do úvahy prichádza falošná pozitivita sérologického vyšetrenia anti-HCV, akútna hepatitída C, alebo kombinácia infekcie HCV s inou chorobou. Okrem toho vyššia hodnota ALT, ako AST svedčí buď pre užívanie alkoholu, alebo cirhózu pečene, alebo inú chorobu pečene. Keďže je aktívny športovec, konzumácia alkoholu je málo pravdepodobná. Lagosa (Pestrec mariánsky), ani Ursofalk (kyselina ursodeoxycholová) infekciu HCV nevyliečia.

Klasická liečba predstavuje kombináciu interferónu a ribavirínu. Posledné 2 roky sa používa aj 3-kombinačná liečba, kde sa k inteferónu a ribavirínu pridáva jeden z dvoch proteázových inhibítorov boceprevir, alebo teleprevir. Uvedená 3-kombinačná liečba je spojená s vyššou pravdepodobnosťou trvalého vyliečenia, ale má vyšší výskyt nežiadúcich účinkov. Dĺžka liečby závisí od genotypu. Infekcia genotypom 2 a 3 sa lieči 24 týždňov, ostatné genotypy 48 týždňov.

Začiatkom decembra t.r. sa očakáva v USA schválenie prevej liečby bez použitia inteferónu, ktorá bude mať ešte vyššiu účinnosť a prakticky minimálne nežiadúce účinky, ako doterajšia liečba. Viac informácii o tejto liečbe nájdete na mojej FBS: https://www.facebook.com/MichalPijakMDIntegrativeHepatology
Michal Piják
23.11.13,12:28
Väčšina pacientov toleruje liečbu veľmi dobre. Najväčší výskyt nežiadúcich účinkov, ktoré však nie sú závažné (únava, horúčka) je po prvých 2-3 injekciách interferónu. Očakáva sa, že začiatkom decemebra t.r., Americký úrad pre kontrolu liečiv (FDA) schváli návrh na prvú liečbu hepatitídy C bez interferónu.

PREVRAT V LIEČBE HEPATITÍDY C: EURÓPSKA AGENTÚRA PRE LIEKY ODPORÚĆA SCHVÁLENIE SOFOSBUVIRU (SOVALDI) PRE LIEĆBU CHRONICKEJ HEPATITÍDY C:

Fenomenálny liek poskytujúci možnosť voľby prvej neinterferónovej liečby hepatitídy C a dlho očakávanú možnosť liečby pre pacientov s HCV infekciou, ktorí sú na čakacej listine na transplantáciu pečene.

Výbor Európskej agentúry pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil povoliť uvedenie nového lieku Sovaldi (sofosbuvir), pre použitie v kombinácii s inými liekmi na liečbu chronickej hepatitídy C u dospelých.

Infekcia vírusom hepatitídy C je hlavnou výzvou pre Európske verejné zdravotníctvo. Vyskytuje sa medzi 0,4% a 3,5% populácie v rôznych členských štátoch Európskej únie (EÚ). Sovaldi je prvým predstaviteľom novej triedy antivirotík, ktoré účinkujú ako inhibítory základného enzýmu potrebného pre syntézu HCV, tzv. NS5B polymerázy kyseliny ribonukleovej. Tento liek poskytuje prvú možnosť liečby hepatitídy C bez použitia inteferónu.

Klinické štúdie, kde sa sofosbuvir použil v kombinácii s ribavirínom, potvrdili jeho vynikajúcu účinnosť, ako aj vynikajúci bezpečnostný profil. Vysoký podiel pacientov nemal žiadny zistiteľný vírus v krvi po 12 až 24 týždňov od skončenia liečby, čo sa považuje za trvalé vyliečenie.

Navyše, pri kombinácii Sovaldi s pegylovaným interferónom, ako aj ribavirínom, bolo možné skrátiť dĺžku liečby až na 12 týždňov (oproti súčasnému štandardu 24-48 týždňov). Toto znamená obrovský prínos, keď si uvedomíme, s akými závažnými nežiaducimi účinkami je spojená liečba s interferónom.

Infekcia HCV je najčastejším dôvodom transplantácie pečene v EÚ. Avšak pacienti s hepatitídou C, ktorí podstúpili transplantáciu pečene majú horšiu prognózu než pacienti, ktorí tak urobili z iných dôvodov, pretože reinfekcia štepu je univerzálnym fenoménom. Zatiaľ neexistoval účinný spôsob, ako zabrániť tejto reinfekcii, okrem intravenóznej aplikácie vysokých dávok silymarínu, ktorého účinnosť však bola relatívne slabá.

V klinických štúdiách, Sovaldi v kombinácii s ribavirínom preukázal schopnosť zabrániť reinfekcii štepu, a poskytuje tak dlho očakávanú možnosť liečby pre pacientov s HCV infekciou, ktorí sú na čakacej listine na transplantáciu pečene.

Viac informácii môžete nájsť na mojej FBS: https://www.facebook.com/MichalPijakMDIntegrativeHepatology
milka661
08.08.14,21:15
Dlho som tu nebola tak aspon v skratke. Syn liecbu znasal celkom dobre pri prvych injekciach mal teploty a citil unavu a bolesti klbov ale fungoval normalne (praca sport) ale organizmus na liecbu neodpovedal tak sa po troch mesiacoch liecba ukoncila. Presne o tej novej liecbe z USA nas informovala nasa primarka ze zaciatkom roka 2015 by mala byt schvalena aj na Slovensku. Tak sa na nu tesime :)
Gizela Soltesova
15.10.14,14:44
ahoj.ja mam ten isty problem.uz druhykrat sa mi vratila choroba-hcv-a mam uz aj cirhozu.teraz som brala trojkombinaciu -injekciu+lieky ale musela som prestat s liecbou,lebo v polovici liecby zase mam naspet chorobu.teraz len cakam,ze co bude dalej a beriem len lagozu.
milka661
24.02.15,21:45
Tak nova liecba z USA je schvalena zacinaju s nou od marca 2015 ale zatial len pacienti s vaznejsie poskodenou pecenou. Tak nas informovala nasa lekarka. Skoda... dnes sme boli na fibroscan. Vysledok: tuhost pecene 4.9 kPa, IQR 0.3 kPa, IQR/med 6%, % uspesnosti 100% tym hodnotam nerozumiem. Takze my si na liecbu musime pockat tak nam oznamila lekarka. Takze zatial len pravidelne kontroly a Lagosa.
milka661
02.04.15,08:49
Takze nova liecba je zatial len pri vaznejsom postihnuti pecene nas sa to netyka. Momentalne nasa primarka posielala ziadost na schvalenie liecby trojkombinaciou kedze dvojkombinacia zlyhala. No uvidime....