AGRO
06.03.06,18:53
Mám pripravené cesto na prešovsku štrúdlu vaľkanú ale nemám čas ju spraviť. Môžem pripravené cesto nechať v chladničke do zajtra?
bezradná
08.03.06,07:56
Mám pripravené cesto na prešovsku štrúdlu vaľkanú ale nemám čas ju spraviť. Môžem pripravené cesto nechať v chladničke do zajtra?
Môžem sa spýtať, aká je tá prešovská štrúdla?
:eek: K otázke: podľa mňa, ak to nie je cesto kysnuté, nič by sa tomu v chladničke nemalo stať.
AGRO
11.03.06,16:16
Recept na Prešovsku štrúdľu som našla tu na PORADE a robím ju dosť často.
250g múka hl. špeciál
80 g maslo
1 žĺtok
1 dl mlieko
trošku soli.
Postup: na dosku preosejeme múku, pridáme maslo, žĺtok, soľ a mlieko. Vypracujeme cesto, ktoré necháme odpočívať v chladničke 1/2 hofiny.

Cesto rozdelíme na 3 časti. Každý diel rozváľkáme na pomúčenom obrúsku. Pokvapkáme maslom, posypeme troškou strúhanky, a dáme plnku - jablkovu alebo makovu alebo tvarohovu a zvinieme pomocou obrúska. Po každom stočení cesto natierame maslom, aby sa pri pečení lístkovalo. Vyrobíme tri štrúdle. Vložíme ich na vymastený plech alebo na papier na pečenie. Počas pečenia ich aspoň 1-2 krát potrieme maslom. Pečieme ale nie veľmi prudko aby nepraskli.
Najviac nám chutí plnka - jablka s orechami - štrúdľa je taká šťavnatá.
bezradná
16.03.06,13:03
Aj som sa zabudla poďakovať za recept. Cez víkend si ho vyskúšam.
Zatiaľ vďaka, potom sa ozvem ako sa to podarilo.:rolleyes:
STRELEC
16.03.06,13:07
Aj som sa zabudla poďakovať za recept. Cez víkend si ho vyskúšam.
Zatiaľ vďaka, potom sa ozvem ako sa to podarilo.:rolleyes:Aj ja ďakujem. Som Prešovčan de Prešov a nevedel som, že máme aj štrúdľu. Idem manželke vytlačiť. (mám ju ako import. Zo Západu). (Slovenska).:p
ormika
16.03.06,13:14
Aj ja ďakujem. Som Prešovčan de Prešov a nevedel som, že máme aj štrúdľu. Idem manželke vytlačiť. (mám ju ako import. Zo Západu). (Slovenska).:p
A dokonca sa tá štrúdla volá Rýchla prešovská štrúdla. Raz som si ju opísala z nejakého časopisu. A naozaj je rýchla, lebo cesto je zarobené raz-dva, na pol hodinku sa dá do chladničky, medzitým si pripravím plnku jablkovo-hrozienkovú, vymastím plech a mňam... mňam..... dám upiecť a je to fakt bomba! Výjdu z toho tri štrúdle a na šupu s manželom zjeme 1,5 :D .
Simonab
16.03.06,13:17
Ja som ju piekla v nedeľu a môžem potvrdiť že je vynikajúca. Len sa tak po nej zaprášilo. Ďakujem aj ja za recept. Odložila som si ho s poznámkou -Prešovská štrúdľa vynikajúca.
ormika
16.03.06,13:24
A namiesto masla dávam palmarín. Nič sa tým nepokazí.
Simonab
16.03.06,13:26
A namiesto masla dávam palmarín. Nič sa tým nepokazí.
Ja som dala Heru.
bezradná
27.03.06,07:49
Milá AGRO!

Veľmi pekne ďakujem za recept. Už len toto mi chýbalo. Minulú nedeľu som tú štúdlu spravila a po obede z nej zostali len omrvinky. Túto sobotu som spravila zasa a večer ma čakali len omrvinky. Teraz to vyzerá, že mám 2 možnosti:
- každý týždeň vypekať normálnu dávku a čakať kedy sa to našincom zunuje
- spraviť hneď dvojitú dávku a snáď sa im to rýchlejšie preje

PS: U nás letí najviac maková s višňami a tvarohová s hrozienkami.
Teraz, keď som plnila štrúdlu, nemala som už po ruke palmarín ani heru, tak som ju natierala rozpustenou CEROU a zdá sa mi to ešte lepšie,také krehkejšie
monspa
29.03.06,10:01
Vyzerá to dobre, mám doma podobný recept, ale tam ide kyslá smotana. Zajtra ho napíšem /ak v tomto kritickom čase nezabudnem /:D
vema
29.03.06,10:52
Tak túto štrúdlu určite vyskúšam aj ja, keď bude viac času.Ja momentálne pečiem štrúdlu z hotového štrúdlového cesta. U nás ho maju skoro všade.Sú tam 4 pláty.Každý plát potriem rozpusteným maslom dám vrstvu maku na to nastrúham jablká,dám trochu škorice,hrozienka a znovu mak.Zatočím,potriem maslom a dám piecť, tak pri 180 stupňov 35-40 min.Keď je ružová je hotová.Tá štrúdla je taká papierová,ale keď 10-15 min.postojí zmäkne.Je skoro ako ťahaná štrúdla.Páči sa mi, že je rýchlo hotová a je tam málo cesta a vela jabĺk.Môže sa plniť rôzne.To ja len tak mimochodom, pre spestrenie.:p
monspa
30.03.06,08:52
Zistila som, že ten recept na štrúdľu je už napísaný v téme koláče. Tak ho znova písať nebudem.
lutik
30.08.06,11:25
Milá Agro,

upiekla dom štrúdľu podľa Tvojho receptu...chcem sa len opýtať...to má byť navrchu po upečení to cesto také tvrdšie, chrumkavé?
Urobila som niečo zle, že ho mám také tvrdé?
AGRO
30.08.06,18:33
lutik - nestalo sa mi ani raz / piekla som ju často / aby bola tvrdšia a chrumkavejšia.
Potierala si ju počas pečenia maslom ? Netreba ju piecť prudko ale pomaly a pri miernej teplote. Pozri ešte raz recept či si to robila presne tak . Ja som tento recept našla tu na PORADE a som spokojna. Predtým som štrúdľu vôbec nepiekla.
Elena Navrátilová
30.08.06,18:36
Ja som ju piekla niekoľkokrát a je fakt jednoduchá a vynikajúca.
lutik
30.08.06,20:29
Piekla som ju pri 180 v elektrickej rure...treba este menej?
Nechapem, co som pokazila...
bezradná
31.08.06,10:29
Piekla som ju pri 180 v elektrickej rure...treba este menej?
Nechapem, co som pokazila...

Ja to pečiem tiež na 180 v el. rure. Podľa mňa to bude len v tom, že si to možno menej potierala maslom(mne sa to na prvý krát podarilo, že bolo cesto po upečení tvrdšie ale ja som si vtedy neprečítala dosť pozorne recept, že sa to má počas pečenia viac krát potierať)
Itababa
02.09.06,15:34
ja som raz mala kysnuté cesto na lángoše nemala som čas ho spracovať tak som to dala do chladničky na druhý deň som bez problémov vysmažila lángoše a boli super .ved aj cesto na lángoše do chladničky sa môže skladovať aj týždeň