jamosa
06.03.06,20:03
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zdedila som byt, kt.som začala prenajímať za 16.OOO,-/mes. S týmto bytom je spojená splátka úveru, kt. činní 13.4OO,-Sk, elektrina, plyn, nájom a mám príjem zo závislej činnosti. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť do nákladov vyššie spomenuté náklady i úroky z úveru, alebo môžem použiť len paušálne výdavky 25% z príjmu z prenájmu. Dočítala som sa, že si môžem od príjmu z prenájmu odpočítať 5-násobok živ.min. Chápem to dobre, že výdavky 25% potom vypočítam z príjmu z prenájmu zníženého o 5-násobok živ.min. A takto vypočítané výdavky uvediem v DP? Za pomoc Vám vopred ďakujem.
ivab
07.03.06,11:31
Od príjmov si môžeš odpočítať nájom a inkaso, splátku úveru nie. Alebo môžeš si uplatniť k príjmom 25% paušálne výdavky. Ten 5-násobok životného minima sa týka toho, že ak príjem z prenájmu za rok nepresniahne 5-násobok živ. minima, je tento príjem oslobodený od dane. Ale predpokladám, že u teba tak nie je, jedine ak by si mala príjem len za december 2005.
jamosa
09.03.06,20:15
Ďakujem za odpoveď:). Čo sa týka toho 5-násobku živ.min., myslela som tým, že či si ho môžem odpočítať od príjmu z prenájmu. A teraz som sa dočítala, že sa to tak dá. Takže aspoň o niečo budem mať nižší základ dane. Ešte raz ďakujem.
renča1
10.03.06,05:34
Ďakujem za odpoveď:). Čo sa týka toho 5-násobku živ.min., myslela som tým, že či si ho môžem odpočítať od príjmu z prenájmu. A teraz som sa dočítala, že sa to tak dá. Takže aspoň o niečo budem mať nižší základ dane. Ešte raz ďakujem.

ak si uplatňuješ skutoč.výdavky , tak môžeš si upatniť aj..., čítaj pripnutý link, čítaj ho celý.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=200131#post200131
sama
13.03.06,18:40
Chcela by som v prvom rade oceniť všetkých " poraďákov", pretože robia yáslužnú činnosť. Pomáhajú nám, ktorí nie sme až tak dobre zorientovaní....Momentálne riešim takýto problém: v minulom roku sme od júna začali prenajímať byt v OV. Čo môžeme dať do výdavkov okrem nájomného, energie, plynu, poistenia bytu...Môžu to byť aj výdavky spojené s drobnou údržbou bytu napr. výmena svietidiel, farbenie okien, rozmnoženie kľúčov, výmena sprchy a pod. Byt nemáme zaradený do majetku, prenájom je len príležitostný. Prenájom sme riadne zaevidovali na DU.

Vďaka za pomoc