vevjurka
19.03.13,08:06
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, ako pomôcť mojej známej. Je to abstinujúca alkoholička, je už viac ako rok "čistá". Jej manžel je alkoholik, ktorý si to ale vôbec neprizná...je to taký frajerík a chválenkár. Navonok je to krásna rodina s dvoma deťmi, majú prerobený starší dom, ktorý on zdedil po starom otcovi. Ona je učiteľka, krehké žieňa. Zdôverila sa mi, že ju svokra psychicky týra - chodieva ju kontrolovať, prehľadáva jej veci, chodí jej po dome keď nie je doma, berie jej a otvára poštu, nadáva jej a neustále podceňuje a vysmieva sa jej. Nedávno sa stala taká vec, že ju doslova vysácala na chodbe - ostali jej modriny na rukách a odrenina, lebo narážala do steny, keď ju svokra drmala. Jej muž sa len nemo prizeral, ako jeho vlastná matka ubližuje jeho manželke a potom sa otočil a zmizol za dverami izby. Jej deti všetko počuli ale nevideli, lebo tiež boli zatvorené v izbe. Svokra hucká vnúčatá proti nej, hovorí im veci, ktoré nepatria do detských uší a už vôbec nie o ich vlastnej mame. Ostala som stáť ako drevená so slzami v očiach, keď mi to rozprávala. Ako jej mám pomôcť? Existuje vôbec niečo, čo by zabránilo svokre prístup do jej domu (keď jej muž drží stranu matke). Svokra ju stále vidí ako alkoholičku a tak sa aj k nej správa. Pritom je obdivuhodné, že po tom, ako sa vrátila z liečenie zasa do toho istého prostredia nezačala piť. Má však samovražedné myšlienky, lebo je to už na ňu veľa. Existujú nejaké právne zákony, ktoré by ju ochránili pred bláznivou svokrou a nenormálnym mužom? Prosím, poraďte...
kačkapoliačka
19.03.13,07:53
pekný deň.
Je mi smutno z toho, čo tu píšete. Veľmi Vám a Vašej priateľke fandím.
Tu sa asi treba obrátiť na odborníkov, lebo je to veľa právnych vecí, v ktorých sa nevyznám. Viem, že potešiť dušičku môže iba blízky človek a to ste asi vy, keď sa vám zdôverila.
Viem o tomto zariadení a viem, že majú aj poradne (právnikov, psychológov....) a hlavne majú skúsenosti....

http://www.centrumslniecko.sk/sk/niekto-vam-ublizuje--kde-najdete-pomoc--

prajem všetko dobré...kp
GabiZ
19.03.13,08:13
Ako píše kačkapoliačka, v tomto prípade by bolo asi naozaj lepšie obrátiť sa na niekoho takého, ako je uvedené v linku. Ide tu o viac nielen právnych ale najmä psychických problémov, ktoré sama jednoducho bez odbornej pomoci nevyrieši. Je veľmi ťažko riešiť takýto problém, ak sa odohráva za múrami bytu/domu a manžel je nielen alkoholik ale ešte aj zastáva matku v jej konaní. Zrejme by aj ako svedok všetko popieral, len aby matku ochránil (alebo zo strachu pred ňou?). Dali by sa urobiť kroky, napr. v prípade fyzického násilia podať trestné oznámenie, ktorému by predchádzalo lekárske vyšetrenie a pod. Možno by sa dalo získať aj predbežné opatrenie na zákaz priblíženia......ale to je v rovine teoretickej. Prax a okolnosti môžu byť úplne iné. V prípade psychického týrania je to veľmi ťažko dokázateľná vec ale nič nie je nemožné. Pomôžte svojej známej, ak teda máte záujem, potrebuje mať hlavne pri sebe niekoho, kto ju vypočuje a u koho bude mať aké také zázemie, ak sa rozhodne urobiť nejaké kroky. Je to veľmi ťažké bojovať v prípade takéhoto psychického týrania, keď je v tom naviac sama, preto si myslím, že tu musí ísť ruka v ruke psychológ s právnikom a toto by mohla zabezpečiť aj taká organizácia, ktorá tu bola spomenutá. Každopádne si myslím, že by mala zvážiť hlavne to, či s takýmto mužom vôbec má cenu žiť ďalej a deti podrobovať tiež psychickým traumám nielen z toho, čo zažívajú pri útoku na matku, ale možno aj v alkoholickom opojení zo strany otca. Takto týraný človek má strach urobiť čokoľvek, každý krok je pre neho nemožný, má strach urobiť niečo proti nim a to je začiatok konca. Keď dokázala zvíťaziť nad závislosťou od alkoholu a vydrží napriek tlaku zo strany blízkych, má obdivuhodne pevnú vôľu a je treba, aby zachránila seba i svoje deti kým nie je neskoro. Držím palce!
Fero11
19.03.13,08:21
Ja len ako obycajny clovek so sedliackym rozumom, by som poradil:
Kedze maju opraveny dom (po starom otcovy) ide o to, na koho ten dom je napisany.
Ak s domom nema svokra nic spolocne, nema tam co hladat ak si to majitel nepraje a ked tam uvidim cudziu (svokru) osobu, zavolam policiu ... dokonca by som policii oznamil, ze tato osoba ma v minulosti fyzicky napadla.
Dalsie moznosti su vodit si do domu kamaratky navstevy z prace atd ... aby svokra nemala moznosti robit blbosti, v pripade ak blbosti bude robit, mas svedkov
Dalsia moznost je, dat svokre priucku, prefackat ju, samozrejme nie take krehke ziena, ale niekto mocnejsi
To je asi tak na zaciatok
GabiZ
19.03.13,08:26
Ja len ako obycajny clovek so sedliackym rozumom, by som poradil:
Kedze maju opraveny dom (po starom otcovy) ide o to, na koho ten dom je napisany. Pravdepodobne bude napísaný na manžela, keďže ho zdedil....
Ak s domom nema svokra nic spolocne, nema tam co hladat ak si to majitel nepraje a ked tam uvidim cudziu (svokru) osobu, zavolam policiu lenže jej manžel zrejme nemá chuť tento problém riešiť, skôr uteká pred ním a pred svojou matkou, takže o tom je to ťažšie ... dokonca by som policii oznamil, ze tato osoba ma v minulosti fyzicky napadla....toto by som urobila pri každom fyzickom útoku okamžite!!!
Dalsie moznosti su vodit si do domu kamaratky navstevy z prace atd ... aby svokra nemala moznosti robit blbosti, v pripade ak blbosti bude robit, mas svedkov
Dalsia moznost je, dat svokre priucku, prefackat ju, samozrejme nie take krehke ziena, ale niekto mocnejsi
To je asi tak na zaciatok

Feri, súhlasím, aj tak by sa dalo. Len to, čo som písala v texte, mohla by to riešiť ako si napísal, ale ak nie je majiteľkou a muž je taký, aký je, tak si nepomôže. Inak rada je to dobrá, až na to prefackanie. Načo si vyrábať problém ešte väčší ako je. Muž by mal zasiahnuť a rázne!!! ;)
bjuty smis
19.03.13,08:29
v1. rade sa za ňu musí postaviť manžel...
ak nebude mať oporu v ňom-stará si bude stále dovolovať..
nech sa vážne porozpráva s manželom, čo je preň priority -žena s detmi, alebo mamička..
neviem, čo si presne predstavuješ pod tým, že je alkoholik...pre niekoho je alkoholik aj ten, čo sa v piatok nadrbká s kámošmi v krčme , inak ok, pracuje, stará sa o rodinu...
pre niekoho nie je alkoholik ani 10 r. nezamestnaný, 2 x denne ožratý-on má len teraz smolu...

takže ak je naozaj manžel alkoholik-skôr tá druhá skupina, stojací na strane svokry...nechápem, čo ju tam drží...nech sa zbalí aj s detmi a uvidí, čo na to manžel....či sa spamätá a bude bojovať o rodinu, alebo či mu stačí mamička....

viem, nie je to lahké,ale tak to to má ešte ťažšie...sú poradne, krízové centrá, rodina, kamaráti...
command
19.03.13,10:20
Kvoli tej poste co svokra otvara to je mozne dat na sud porusuje totiz zákon č. 507/2001 § 32 Otvorenie poštovej zásielky (1) Zakazuje sa iným osobám, ako sú odosielateľ a adresát.
vevjurka
21.03.13,08:51
Každý deň z práce zakotví v krčme, je tak až do záverečnej a v sobotu hned od obeda rovnako aj v nedeľu ide na omšu o 11:00 a domov príde po zotmení...podľa mňa môžem takéhoto človeka titulovať "alkoholik". Inak celá dedina vie o ňom, že nevie žiť bez poh
IvetaH
21.03.13,10:23
Nech len uteká z toho domu skôr, ako začne znovu piť.