hirjakova
21.03.13,20:24
Zdravím vás poraďáci,
ukončila som poberanie materskej 4.3.2013, kedy som ju aj celú vyčerpala, tj. z poisteniaz bývalého zamestnania + DNP, pracovný pomer na dobu určitú mi skončil30.6.2012 a momentálne od 5.3.2013 som nezamestnaná vedená na miestnom úradepráce, kde by mi mala vyjsť dávka v nezamestnanosti vyššia ako rodič.príspevok. Chceme, aby manžel poberal rodičovský príspevok. Manžel pracuje viacako 2 roky ako zamestnanec v inom meste a vyšiel by mu nárok na materskú.
Nárok narodič. príspevok podľa úradu práce v mieste bydliska je vraj vtedy, keďnie je nárok na materské, resp. keď sa vyčerpá materské.Možnosť, že by si nárok namaterské vôbec neuplatnil, že sa vraj nepripúšťa. /vychádzam z tlačiva„Potvrdenie o nároku na materské“ zo sociálnej poisťovne/.
Ot. č. 1. Dosiahli by sme, aby manžel poberal rodičovský príspevok, keby sme napriek tomupodali žiadosť s doloženým potvrdením zo SP, že si neuplatnil nárok namaterské a čestným vyhlásením o tom, že ani zamestnávateľa nepožiadalo rodičovskú dovolenku z toho dôvodu?
Ot. č. 2:Po diskusii s vedúcim pracovníkom úradu práce, mi nakoniec povedal, že byaj zobral „potvrdenie o neuplatnením nároku na materské“, ale ešte musímedoložiť potvrdenie z manželovej práce, že nepretržite pracujea nežiadal o materské a rodičovskú dovolenku, čo nastávaproblém, u jeho zamestnávateľa – personalistiek s dôvodom, že prečo bymali také potvrdenie vydať, keďže oni by nástup na rod. dovolenku oznámiliúradu práce, čo sa mi nezdá.
OT. č. 3:Aby sme vyhoveli úradu práce, potvrdila by nám SP v mieste sídla firmy, žemanžel NEMÁ NÁROK na materské, kebypredložil žiadosť o materské priamo jej bez potvrdenia zamestnávateľom/bez požiadania zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku/ a toz toho dôvodu, že nepožiadal zamestnávateľa o rodičovskú dovolenkua vykonáva naďalej zárobkovú činnosť ? Ak áno, podľa ktorého paragrafuktorého zákona by to bolo?

Ďakujemvám veľmi krásne. S pozdravom
bubkoch
21.03.13,19:56
mas pravdu v tom ze nie je mozne sucasne poberat podporu v nezamestnanosti a rodicovsky prispevok, teda ak ty poberas prve, druhe musi manzel ...
no zvysok mi pride ako jeden velky nezmysel ...
na rodicovsky prispevok je po splneni par podmienok zakonny narok, to ci rodic predtym poberal alebo nepoberal matersku je irelevantne ...
zamestnavatel s tym absolutne nic nema a nie je ziaden dovod aby daval nejake potvdenia

momentalne ja poberam RP lebo manzelka bola isty cas nezamestnana a zamestnavatel o tom ani nevie, ani urad sa o mojho zamestnavatela vobec nestaral ...
hirjakova
23.03.13,08:57
podľa mňa je to byrokracia, ako odplašiť ľudí, aby nepoberali RP,

podľa zákona o RP sú spomenuté iba dve podmienky na nárok, a to riadna starostlivosť a trvalý pobyt, ale každý úrad práce rozhoduje o príspevku samostatne,
tak neviem, ako by sme dopadli, keby sme predložili iba potvrdenie zo soc. poisťovne o neuplatnení nároku na materské manželom, bez spomínaného potvrdenia od zamestnávateľa. Dokonca úrad práce požaduje toto potvrdenie zo SP o vybratej materskej aj odo mňa, čo tiež neviem akú to má súvislosť???
Xanti
23.03.13,14:36
ak si ty bola na materskej a vycerpala ju celu, tak manzel uz NEMA narok na materskú ... tak ako mu moze vzniknut narok, nked nemá nárok mýliš sa... ak mng. vyčerpala celú MD.. a mngl. požiada o MD tak je mu vyplácaná zo SP aj MD ... ale nesmie chodiť do roboty.

http://www.employment.gov.sk/rodicovsky-prispevok.html
http://www.upsvar-zv.sk/docs/ziadost_o_rodicovsky_prispevok.pdf
urad nema čo ziadat cokolvek co nesuvisi s posudzovanim naroku, t.j. nic okrem potvrdenia ze ziadatel ma trvaly pobyt na slovensku a ze zabezpecuje dietatu riadnu starostlivost . ako píšem vyššie mýliš sa, aj otec po vyčerpaní MD môže požiadať o svoju MD a tá je v dlžke 28t. Hocikedy do troch rokov veku dieťaťa.

treba tym kreaturam na urade jasne vysvetlit ze na kadejake potvrdenia od zamestnavatela ziadatela nemaju právo ! to je tvoj názor, ale nie je pravdivý
v texte.
hirjakova
23.03.13,14:38
ale má nárok na materskú, zmenil sa zákon o sociálnom poistení, má nárok na 28 týždňov, hocikedy až do 3 rokov veku dieťaťa, je to v § 49
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#48

práve preto sa obávajú, že či nezačne čerpať materskú počas poberania rodič. príspevku, a potom treba peniaze vracať, ale neviem prečo sa o to obávajú, keď to nie je ich problém /že vraj mali taký prípad/ nevýdeš z úradov!!

akurát neviem to, či môže poberať rodičák a potom zas materskú, a potom rodičák, ale myslím, že sa to asi bude dať aj takto - čistý šalenizmus
hirjakova
23.03.13,14:50
Xanti, tak potom môžme žiadať od zamestnávateľa potvrdenie, že nepretržite pracujea nežiadal o materské a rodičovskú dovolenku? Napíš mi, prosím, podľa akého zákona to môžme žiadať, lebo som si s nimi už vymenila názor, pretože v zamestnaní to "ešte len budú posudzovať, či mu také potvrdenie vydajú"

resp. ako sa dá ten RP na manžela poriešiť??
Xanti
23.03.13,14:56
Myslím, že zamestnávateľ môže vydať v pohode také potvrdenie.
Niečo v zmysle,
... Potvrdzujeme, že menovaný XY nar. xyz bytom xzs nepožiadal v súčastnosti o uvolnenie zo zamestnania z dôvodu nastúpenia na materskú resp. rodičovskú dovolenku.
Potvrdenie sa vydáva na vlastnú žiadosť menovaného.
Xanti
23.03.13,15:07
Zamestnávateľ také potvrdenie nechce vydať? Ako žiaden zákon mu to neprikáže, ja som vždy vychádzala v ústrety zamestnancom ked potrebovali nezmyselné potvrdenia pre úrady.
bubkoch
23.03.13,16:04
v texte.

ok, nebudem sa hadat, tak mazem ...
ale ako som pisal vyssie, odo mna nikto od zamestnavatela nic neziadal ...
Xanti
23.03.13,16:05
ok, nebudem sa hadat, tak mazem ...
ale ako som pisal vyssie, odo mna nikto od zamestnavatela nic neziadal ...
záleží kedy si žiadal, iste to nebolo tento rok 2013 :)
veronikasad
23.03.13,17:49
Riešila som úplne rovnaký problém v januári t.r. Stanovisko UPSVaR bolo úplne rovnaké. Požiadala som o stanovisko Ústredie práce :

Otázka :

Dobrý deň,
klient ukončil živnosť 31.12,2012 a zamestnankyňa bola ešte na RD. Keďže prevádzka zanikla, bol skončený prac.pomer dohodou aj s touto zamestnankyňou.Na UP chcela prepísať rod.príspevok na manžela, aby sama mohla poberať dávku v nezamestnanosti. Na UP v Prievidzi tvrdia, že manžel nemá nárok na rod. príspevok, lebo ako iný poistenec má znovu nárok na materské (manželka vyčerpala riadnu materskú pred a po narodení dieťaťa). Dieťa má viac ako 2 roky.

Manžel splňa podmienky nároku na výplatu materského, ale zdá sa mi úplne nelogické, aby na to isté dieťa, ak manželia žijú v spoločnej domácnosti, bolo materské, ktoré je podstatne vyššie ako rod.príspevok - vyplácané nie 34 týždňov, ale 68.

Má manžel zamestnankyne nárok na rod.príspevok alebo materské ?

ODPOVED:

Rozhodovanie o materskom je v kompetencii socialnej poistovne, kde si poistenec uplatnuje ziadost na materske.

V uvedenom pripade matka pocas zakonnej doby poberala materske, nasledne poziadala o rodicovsky prispevok (RP) a ten poberala do dvoch rokov veku dietata. V sucasnosti otec dietata ziada o RP.
Ak otec dietata pocas poberania RP bude vykonavat akukolvek zarobkovu cinnost, postacuje ak platitel RP bude mat v ziadosti o RP vyhlasenie otca dietata, ze do troch rokov veku dietata si neuplatni narok na materske. Narok na materske nevznika ziadatelovi, ktory pocas poberania RP vykonava zarobkovu cinnost alebo je nezamestnany evidovany na urade prace, socialnych veci a rodiny.
Zo zakona o socialnom poisteni do troch rokov veku dietata vznika narok na materske za predpokladu splnenia podmienok matke dietata aj otcovi dietata.
Pokial otec dietata vykonava zarobkovu cinnost a zamestnavatela poziada o rodicovsku dovolenku, v takom pripade je povinny si uplatnit narok na materske. Podla rozhodnutia socialnej poistovne o materskom, platitel RP bude konat vo veci ziadosti o RP.


S pozdravom

Mgr. Jana Kovárová
metodik
odboru štátnych sociálnych dávok
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava
tel. 02/20 455 814
fax 02/20 455 551
e-mail: Jana.Kovarova@upsvr.gov.sk
hirjakova
25.03.13,18:31
no predstavte si, že to potvrdenie od zamestnávateľa už mám, po výmene názorov už manželovi nerobili problémy, vystavili ho hned v ten istý deň po písomnej žiadosti, ako si želali,
no predtým ho označili za špekulanta, a že hľadáme medzeru v zákone, že takto ten RP chceme riešiť.

ešte treba vybaviť SP a na záver úrad práce, tak uvidím, čo z toho bude, Bože tie úrady..., silou mocou musíš bojovať za tým, na čo máš nárok,

veronikasad s Mgr. Kovárovou som hovorila ešte pred pridaním tvojho príspevku, milá pani, vie poradiť, ale čo môžeš robiť, keď úrady si vyžadujú sami, čo chcú, majú určitú samostatnosť v rozhodovaní, len neviem odkiaľ-pokiaľ, no zákon by mali rešpektovať, uvidíme...
hirjakova
02.04.13,12:49
ak mi môžte niekto poradiť, ešte by ma zaujímalo, či môže brať manžel rodičovský príspevok a manželka materskú, nikde som nenašla, aby sa to vylučovalo, ďakujem
Andyke
03.04.13,09:03
§3 zák. 571/2009 (zákon o rodič.príspevku)
(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo

--
Materské a rodič.príspevok brať súčasne nie je možné.
Výnimka : Ak v priebehu mesiaca je nárok na materské a potom sa prechádza na rodič.príspevok. Vtedy vyplatia materské alikvôtne a rodič. príspevok v plnej výške za príslušný mesiac.

§5 zák. 571/2009
(2) Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.
hirjakova
03.04.13,12:43
§3 zák. 571/2009 (zákon o rodič.príspevku)
(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo

--
Materské a rodič.príspevok brať súčasne nie je možné.
Výnimka : Ak v priebehu mesiaca je nárok na materské a potom sa prechádza na rodič.príspevok. Vtedy vyplatia materské alikvôtne a rodič. príspevok v plnej výške za príslušný mesiac.

§5 zák. 571/2009
(2) Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.

Ja si myslím, že
to po a) neplatí, pretože sa to týka nároku na materskú v členskom štáte EU, čiže nie na Slovensku, to neplatí ani teraz u nás, keďže manžel má teoreticky nárok na materskú, a podľa tohto znenia zákona by sme teda nemohli poberať rodičovký príspevok ani ja ani on.
veronikasad
03.04.13,12:47
Ja si myslím, že
to po a) neplatí, pretože sa to týka nároku na materskú v členskom štáte EU, čiže nie na Slovensku, to neplatí ani teraz u nás, keďže manžel má teoreticky nárok na materskú, a podľa tohto znenia zákona by sme teda nemohli poberať rodičovký príspevok ani ja ani on.
Platí to aj na Slovensku. To je presne ten istý prípad ako som riešila v januári aj ja. Prečítaj si pozorne odpoveď z ústredia práce. Je riešenie - ak rodičovský príspevok bude poberať v súbehu s výkonom zamestnania a podpíše prehlásenie, že do 3 rokov veku dieťaťa si neuplatní nárok na materské. Súčasne nesmie zamestnávatela požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky.
Andyke
03.04.13,16:06
Otec dieťaťa nepožiada o materské, lebo stále pracuje – tým pádom ani nárok nevzniká. A pokiaľ nevznikol nárok na materské, tak je nárok na rodič. príspevok.
hirjakova
06.04.13,18:17
veronika, možno sa budem v niektorých veciach opakovať, no neviem či si až celkom rozumieme, takže:
manžel podal už žiadosť, uvidíme, čo z toho bude, mali by vyhovieť,
ale ja som 2.4. písala o inej verzii, len čiste teoreticky, a to dajme tomu, že manželovi schvália rodičák, bude ho poberať a ja o pol roka otehotniem, a dajme tomu, že budem mať nárok na materské na druhé dieťa, napr. z doplnkového poistenia. A otázka znie, či on by mohol poberať rodičák /na 1. dieťa/ a ja súčasne materskú na druhé dieťa. Čiže dve osoby si súčasne uplatňujú rôzne príjmy každý na iné dieťa.
Ďakujem.
ivka70
06.04.13,18:53
veronika, možno sa budem v niektorých veciach opakovať, no neviem či si až celkom rozumieme, takže:
manžel podal už žiadosť, uvidíme, čo z toho bude, mali by vyhovieť,
ale ja som 2.4. písala o inej verzii, len čiste teoreticky, a to dajme tomu, že manželovi schvália rodičák, bude ho poberať a ja o pol roka otehotniem, a dajme tomu, že budem mať nárok na materské na druhé dieťa, napr. z doplnkového poistenia. A otázka znie, či on by mohol poberať rodičák /na 1. dieťa/ a ja súčasne materskú na druhé dieťa. Čiže dve osoby si súčasne uplatňujú rôzne príjmy každý na iné dieťa.
Ďakujem.

Keby si pozorne citala odpovede, mas to tam vysvetlene aj s citaciou zakona, v odpovedi #13.
Nie je to mozne, zakon to vylucuje.
brčko
06.04.13,19:15
ešte tolko, nech manžel potom oznámi poberanie rodič.príspevku svojej zdravotnej poistovni s dokladom o poberaní z UPSVaR (a potom znovu pri ukončení poberania s potvrdením oznámiť ukončenie poberania).

a súhlas s vyššie napísaným, poberať RP+materské za celý mesiac nemôžeš súbežne. Len pár mesiacov môžeš spolu s materským poberať aj príspevok na starostlivost o dieťa (staršie) za mesiac, za ktorý už RP nedostaneš (z dôvodu poberania materského) do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrší 6týždnov veku. Pobera sa to obvykle 3mesiace (no najviac do 3rokov staršieho, ak nejde o dieťa s dlhodobo nepriazn. zdr.stavom). Samozrejme, ak to dovtedy nezmenia. Vybavuje sa to po pôrode, bo treba aj RL mladšieho. Ak staršie dieťa bude doma, u babky.. tak vo výške cca41eur na mesiac, ak v škôlke,jasliach, u szčo tak vo výške preukázaných nákladov, no max. 230eur mesiacne, - platí t.č.

predpokadám prihlášku na soc.poistovnu po pôrode si si podala, aby si bola dôch.poistená odo dna pôrodu (ak ti už netrval prac.pomer).- to taká kontrolná otázka :)

a ešte tolko, že nárok na materské ti bez nem.poistenia nevznikne- ako píšeš, napr. platením si dobr.poistenia. Od ukončenia prac.pomeru ti už nem.poistenie zaemstnanca netrvá (aj ked si poberala materské, ty si už nečerpala MD, tú čerpá len zamestnanec a tým po ukončení pp si už nebola, ty si potom už len poberala dávku)- to mi dosť nie je jasné z tvojho uvodného príspevku, či toto chápeš, dokedy ti nem.poistenie zamestnanca trvalo, aby si si vedela vyrátať, či splnaš 270dní nem.poistenia 2roky pred dalším pôrodom.
bubkoch
07.04.13,07:00
ešte tolko, nech manžel potom oznámi poberanie rodič.príspevku svojej zdravotnej poistovni s dokladom o poberaní z UPSVaR (a potom znovu pri ukončení poberania s potvrdením oznámiť ukončenie poberania).



preco by mal zamestnaný manzel oznamit poberanie RP svojej zdravotnej poistovni ???
veronikasad
07.04.13,07:48
preco by mal zamestnaný manzel oznamit poberanie RP svojej zdravotnej poistovni ???
lebo dochádza k súbehu zdr.poistenia viď § 11 odst. 7 Zákona o ZP

7) Štát je platiteľom poistného za
...
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok33) a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,
brčko
07.04.13,08:44
súhlas s veronikou + pridám § 11 ods.8 Zákon o zdr.poistení
(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.
bubkoch
07.04.13,08:57
ja poberam RP (na dieta do 6. roku), som zamestnany, a zamestnavatelovi ani zdravotnej poistovni som nikdy nic neoznamoval ...
bubkoch
07.04.13,08:58
lebo dochádza k súbehu zdr.poistenia viď § 11 odst. 7 Zákona o ZP

7) Štát je platiteľom poistného za
...
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok33) a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,

kde v tom § 11 odst. 7 Zákona o ZP je uvedena oznamovacia povinnost ? predsa oznamujem to ZP len vtedy, ked chcem aby poistne za mna platil stat ...
veronikasad
07.04.13,09:03
kde v tom § 11 odst. 7 Zákona o ZP je uvedena oznamovacia povinnost ? predsa oznamujem to ZP len vtedy, ked chcem aby poistne za mna platil stat ...
Oznamovaciu povinnosť hľadaj v § 23 Zákona o ZP

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(4) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.
veronikasad
07.04.13,09:06
ja poberam RP (na dieta do 6. roku), som zamestnany, a zamestnavatelovi ani zdravotnej poistovni som nikdy nic neoznamoval ...
Zamestnávatelovi nemusíš nahlasovať poberanie RP, nahlasuješ len nástup na RD - čo nie je tvoj prípad, nakolko zamestnanie si počas poberania RP neprerušil.

Do ZP je potrebné nahlásiť poberanie RP v zmysle § 23 Zákona o ZP.
bubkoch
07.04.13,09:06
Oznamovaciu povinnosť hľadaj v § 23 Zákona o ZP

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(4) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.


uz mi je jasne kde je problem ... totiz ja o koze ty o voze :D

jasne ze oznamovacia povinnost je v pripade kedy poberatel RP, za ktoreho plati poistne stat, nastupi pocas poberania RP do práce ... vtedy zanika platenie poistneho statom a teda nastup do prace treba ZP oznamit ... toto si mala na mysli ty ...

ja som pisal o pripade ako moj, kedy som zacas RP poberat az v case ked som bol zamestnany ... teda z pohladu statu verejne poistenie zacatim poberania RP ani nevzniklo ani nezaniklo ...
veronikasad
07.04.13,09:09
uz mi je jasne kde je problem ... totiz ja o koze ty o voze :D

jasne ze oznamovacia povinnost je v pripade kedy poberatel RP, za ktoreho plati poistne stat, nastupi pocas poberania RP do práce ... vtedy zanika platenie poistneho statom a teda nastup do prace treba ZP oznamit ... toto si mala na mysli ty ...

ja som pisal o pripade ako moj, kedy som zacas RP poberat az v case ked som bol zamestnany ... teda z pohladu statu verejne poistenie zacatim poberania RP ani nevzniklo ani nezaniklo ...
Tak si zvýraznené vysvetluješ ty - možno ZP bude mať iný názor. Preto by som si to minimálne overila v prísl. ZP (nepovažujem sa za odborníka na výklad zákona o zdr.poistení)
brčko
07.04.13,09:22
môj manžel začal v r.2011 poberať RP počas vykonávania práce 4mesiace pred dovršením 3rokov nášho dieťaťa. Riadne bol zamestnaný, teda zdravotne poistený ako zamestnanec a nečerpal RD, pracoval. Najprv sme mzdárke nahlasovali poberanie RP, čo velmi sa čudovala, čo s tým robiť (nemala o tom ponatia, bolo to nové v tom roku, neviem od ktorého mesiaca roku 2011, či od januára, či až neskôr). Ona to aj nakoniec nahlásila, no medzitým Úrad na dohlad nad zdravotnou starostlivostou vydal usmernenie,či výklad či niečo také k tomu, že poberanie RP nahlasuje samotný zamestnanec, ale zdr.poistovne akceptujú aj ked to nahlási mzdárka. Tj. radšej by som si to overila.
bubkoch
07.04.13,10:24
no ja trvam na tom, ze v pripade kedy zamestnany clovek pocas zamestnania zacne poberat RP, nema ziadnu povinnost nieco do zdravotnej poistovne nahlasovat ...
pretoze z pohladu platenia poistneho na zdravotne poistenie nic nevzniklo, nic nezaniklo, ani sa nic nezmenilo ...
hirjakova
25.05.13,13:17
rada by som to ešte uzavrela,

spomínanú žiadosť manžel podal na úrade práce a vyhoveli nám, už 2 mesiace rodičovský príspevok poberá manžel,

takže všetko sa nakoniec dá, aj keď spočiatku konštatovanie pracovníkov úradu bolo zamietavé, len treba trpezlivosť a neodbytnosť, ak nemáš "známych", uff,

týmto vám ďakujem poraďáci za príspevky a cenné rady,

s pozdravom

PS: hlásila som to telefonicky aj na zdravotnú p., najprv mi povedala, že treba doniesť potvrdenie o poberaní RP manželom, manželovi, keď to hlásil osobne, zas pracovníčka nič nepovedala o tom, že niečo treba doniesť, takže asi tak
nela07
30.04.14,10:34
Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
Xanti
30.04.14,12:56
Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
A má otec dieťaťa 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo na priznanie MD pre otca platia tie isté podmienky ako pre matku.
nela07
30.04.14,13:18
Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
A má otec dieťaťa 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo na priznanie MD pre otca platia tie isté podmienky ako pre matku.

áno má
Katy a R
30.04.14,13:21
nelka - manžel stále pracuje a poberá RP? ... tak by to malo ísť (predpokladám, že problémy budú, ale netreba sa dať - len si musí v robote zobrať RD . samozrejme len do troch rokov dieťatka!
nela07
30.04.14,13:26
Katka - áno, pracuje a poberá RP. Keď sme na neho prehlasovali RP, už vtedy bol cirkus a chceli vyhlásenie, že nepoberá materské. Vtedy som ešte nevedela prečo. Takže možno môže na to isté dieťa, na ktoré poberal RP, požiadať o materskú. A v práci nahlási RD a nie materskú. Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
30.04.14,13:28
RD = rodičovská dovolenka, t.z. že nemôže ďalej pracovať - ak chce poberať materské.
nela07
30.04.14,13:33
rozumiem a ďakujem.
veronikasad
30.04.14,13:40
Katka - áno, pracuje a poberá RP. Keď sme na neho prehlasovali RP, už vtedy bol cirkus a chceli vyhlásenie, že nepoberá materské. Vtedy som ešte nevedela prečo. Takže možno môže na to isté dieťa, na ktoré poberal RP, požiadať o materskú. A v práci nahlási RD a nie materskú. Ďakujem za odpoveď.
RD treba žiadať podľa § 166 odst. 1 Zákonníka práce

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.