nadmilka
22.03.13,08:24
v záhrade máme vysadený strom moruše čiernej už okolo 15 rokov. pred dvoma rokmi bola orezaná úplné, ponechané boli "základné kmeňové konáre",, ktoré však nerodia. vlani na jar vypustila veľmi vela tenkych konárov, husto pri sebe, akoby štíty z nej vyrástli, dlžky asi 1,2m, avšak na týchto konároch nič nezarodilo, iba sa zalistili a v jeseni lístie opadalo :) moja otázočka znie, co teraz s tymi konarmi, kedze sme ich nechali na strome, ako ich orezat, kolko, v akej dlzke idealne, aby sa postupne obnovila uroda na strome...vopred velmi pekne dakujem za podnetné rady :) pekný deň :) bola by som velmi rada, ak by sa niekto vyjadril.
wabi
23.03.13,05:52
Orez to je skoro ako nerez ale napokon, hlavne ze sa rozumieme...
Iste, viem si predstavit ako to asi vypada...
Viackrat som nieco podobne uz strihal...
Nie je sice z toho zrejme ci sa jedna o morus nigra, ktora ma sladkokysle plody, alebo morus alba s ciernymi plodmi, ktorych je viacej a mnohy sa nespravne domnievaju ze maju morusu ciernu a maju vlastne len morusu bielu s ciernymi plodmi.
Je to ale jedno lebo v oboch pripadoch treba postupovat rovnako...
Predpokladam ze na vrcholcoch kostrovych konarov vyrastli tie tenke konare tak nahusto ze niektrore smeruju dohora kolmo ine do stran a napokon mnohe i nadol...
Ja teda neviem ako chces aby ti dalej tento strom rastol.
Hlavne pravidlo je, ze cim viac strihas tym viac rastie a ked prekrocis urcitu hranicu tak potom aj samozrejme menej rodi, jednak nema na com a jednak sa snazi bujne rast aby dohnala velkostoy stromu nad zemou adekvatne mnozstvo korenov...
Takze ponechal cele niektore konare nestrihaj ich vobec alebo len koncek a pucik nechas na stranu kde chces aby talej konar rastol...
Ostatne konare odsrihni uplne, teda tak, aby nezostal s neho ani kusok. Hlavne nestrihaj na capiky, teda na urcity pocet ociek. To by bolo najhorsie co by si mohla urobit. Pretoze by si dalej len podporila bujny rast a obmedzila dodivost...
Takze bud ponechat cely a koncek len trocha zastrihnut, alebo uplne cely od zakladne odstrihnut.
Treba si uvedomit, ze na ponechanych konaroch smerujucich nadol bude najviac urody a naopak na tych smerujucich hore bude malo urody. Cim kolmejsie tym bujnejsi rast a cim viac vodorovne ci dokonca dole tym slabsi rast a viac urody. Stromu treba ponechat aj nieco smerujuce do hora ale nie kolmo ale radsej do stran a zas tie smerujuce dolu ako smutna vrba kvoli urode samozrejme ponechaj aj viac. Konare, ktore nesmeruju tam kam chces vies do ziaduceho smeru ohnut. Celkovo ale vecsina konarov by mala ist prec uplne...
Samozrejme je to na tebe...
Kedze je vela tenkych konarov, je predpoklad bohatej urodz v tomto roku, ale aj prehustenej koruny, keby si neostrihala vobec.
Ako chces aby ti strom rastol? Staci tolko?
nadmilka
23.03.13,10:17
dakujem pekne za vyjadrenie, snad sa to podari