Adula
07.03.06,09:35
Poprosila by som o pomoc, keď stavame dom od základov, kupujeme všetko klince, kúrenie,drôty, štrky, proste všetko čo sa potrebuje ku stavbe. Kde by som mala dávať klince, skrutky, podložky - drobný materiál, lebo ja som to začala dávať do réžie.Čo myslíte? Mám to dať všetko na materiál alebo nechať na réžii a vo vnútropodnikovej smernici to poznačiť, že to dávame hneď do spotreby? Diki. Adula.
Ľuba
07.03.06,08:38
No ja by som to rozhodne nedávala do nákladov, ak sú to veci, ktoré sa nakupujú na tú stavbu. Sú to položky, ktoré Ti zvyšujú obstarávaciu cenu stavby, ktorú po dokončení zaradíš do majetku a budeš odpisovať.
Adula
07.03.06,08:43
Ľubka , to stavia na základe zmluvy o dielo.
Jozef I
07.03.06,08:47
ak to nestaviate pre seba ale pre inu firmu, tak by to mal byt material a podla spotreby a vydajok davat do nakladov. Rezia by to bola ak si to spotrebujete sami pre svoju potrebu v ramci napr. opráv. Aspoň ja by som to tak zaučtoval.:)
renča1
07.03.06,08:48
ja by som to považovala, ak je to v malom množstve napr...do 100,00 ako spotreb.materiál. ak je to vo veľkých sumách, ako napr. ide stavať dom a na jeden dom spotrebuje nakup.mater. 5 krabíc každého nakúp.materiálu , tak by som to účtovala ako materiál. Záleží od množstve. Môže si účtov.jednotka v inter.smernici stanoviť hranicu od akej sumy sa bude odvíjať takýto nákup.
Ľuba
07.03.06,08:49
Ľubka , to stavia na základe zmluvy o dielo.

Tak to som na prvý dojem nepochopila. V takom prípade by som to dávala ako nákup materiálu.
Zita5
07.03.06,18:51
Takže ak sa jedná o to , že Vaša firma stavia dom na základe zmluvy o dielo , ktorú máte spísanú medzi objednávateľom a zhotoviteľom diela , by som všetok nákup na uvedenú zákazku ..... účtovala v rámci materiálu a zároveň odpisovala zo skladu . V konečnom dôsledku patrí tento materiál k cene diela a bolo by to týmto spôsobom evidované a ošetrené .Ty to potrebuješ vysledovať aj kvôli celkom nákladom materiálu použitého na stavbu . Čiže podľa mňa to patrí do výdavkovv - materiál.

Nemala som čas cez SS , prepáč.:)
alušik
08.03.06,06:17
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve moc doma, tak sa pre istotu opýtam - mám človiečika, ktorý podniká v reklame - presnejšie vyrába rôzne druhy reklamy - pútače, nálepky,vizitky a pod. Keď obdrží faktúru napr. za rezacie práce - sám si to urobiť nevie, tak to dá urobiť väčšej firme alebo tlač vizitiek, potlač tričiek a pod. to všetko dávam do réžie? Predpokladám, že áno, keďže ide o práce. Keď nakupujem samolepiaci, farebný papier to je podľa mňa materiál, súhlasíte? Ale keď kúpim napr. riedidlo - to dám do réžie, áno? Farbu - ak robí napr. náter fasády zase do materiálu. Zaraďujem to dobre?:eek:
Manual
08.03.06,06:25
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve moc doma, tak sa pre istotu opýtam - mám človiečika, ktorý podniká v reklame - presnejšie vyrába rôzne druhy reklamy - pútače, nálepky,vizitky a pod. Keď obdrží faktúru napr. za rezacie práce - sám si to urobiť nevie, tak to dá urobiť väčšej firme alebo tlač vizitiek, potlač tričiek a pod. to všetko dávam do réžie? Predpokladám, že áno, keďže ide o práce. Keď nakupujem samolepiaci, farebný papier to je podľa mňa materiál, súhlasíte? Ale keď kúpim napr. riedidlo - to dám do réžie, áno? Farbu - ak robí napr. náter fasády zase do materiálu. Zaraďujem to dobre?:eek:
Ano dobre uvažuješ, dávam to tak isto.:)
Pekný deň...
Zita5
08.03.06,06:35
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve moc doma, tak sa pre istotu opýtam - mám človiečika, ktorý podniká v reklame - presnejšie vyrába rôzne druhy reklamy - pútače, nálepky,vizitky a pod. Keď obdrží faktúru napr. za rezacie práce - sám si to urobiť nevie, tak to dá urobiť väčšej firme alebo tlač vizitiek, potlač tričiek a pod. to všetko dávam do réžie?

Fakturovanie vizitiek ...... a Tebou vypísané produkty , pohľadávku účtuješ príjem za výrobky a služby .

Pokiaľ si dá porezať napríklad vizitky ....... ďalšiemu subjektu , tak došlú faktúru pri jej úhrade účtuješ do materiálu nie do prevádzkovej réžie .




Predpokladám, že áno, keďže ide o práce. Keď nakupujem samolepiaci, farebný papier to je podľa mňa materiál, súhlasíte?

Je to materiál so zápisom do skladovej evidencie .
Ale keď kúpim napr. riedidlo - to dám do réžie, áno?
Pokiaľ kupi liter tak spotreba , pokiaľ 10 litrov a spotrebúva to 2 mesiace - tak materiál so skladovou evidenciou
Farbu - ak robí napr. náter fasády zase do materiálu. Zaraďujem to dobre?
prevádzková réžia .


:eek:


......................................čítaj tučným písmom .
Manual
08.03.06,06:39
Prečo by malo ísť narezanie vizitiek=vykonaná práca = služba do materialu ?
Zita5
08.03.06,06:43
Prečo by malo ísť narezanie vizitiek=vykonaná práca = služba do materialu ?

Pretože to nepôjde pre jeho osobnú firemnú spotrebu , ale vykonáva služby na základe objednávky a to je len časť spracovania výrobku tohto druhu.
On si spraví grafiku na vizitky , vytlačí ,ale nie je schopný si sám tie vizitky porezať čiže nie je schopný v rámci svojich možností tento výrobok sám spracovať . .Ak mu prídu porezané , ešte ich triedi balí a podobne ana záver ich vyfakturuje svojmu klientovi . Tak preto :rolleyes:
Manual
08.03.06,06:52
Pretože to nepôjde pre jeho osobnú firemnú spotrebu , ale vykonáva služby na základe objednávky a to je len časť spracovania výrobku tohto druhu.
On si spraví grafiku na vizitky , vytlačí ,ale nie je schopný si sám tie vizitky porezať čiže nie je schopný v rámci svojich možností tento výrobok sám spracovať . .Ak mu prídu porezané , ešte ich triedi balí a podobne ana záver ich vyfakturuje svojmu klientovi . Tak preto :rolleyes:
No v tomto máme určite rozdielne názory.:)
alušik
08.03.06,06:57
Zitka, ale podľa mňa tá farba ide do materiálu. Veď on má natrieť fasádu reklamou pre niekoho iného, nie pre seba...
Na tie práce - okolo vizitiek mám tiež iný pohľad. Ale práve preto, že sa na to dá pozerať rôzne, som sa spýtala.:)
Zita5
08.03.06,07:04
No v tomto máme určite rozdielne názory.:)


Manuál ja príjmem objednávku na reklamné tlačiarenské služby , zaevidujem objdenávku v knihe zákaziek , zabezpečím si materiál , ktorý po nákupe uvediem do skladovej evidencie materiálu . Nikdy nekúpiš presne počet A4 hárkov papiera na zhotovenie vizitiek , vždy musí kúpiť veľký formát, ktorý sa reže a má to uskladnené na sklade- robí evidenciu tohto materiálu . Ja idem vyrábať výrobok z toho materiálu ale potrebujem službu od subdodávateľa , jeden mi reže , druhý mi vyrába výsek tretí môže robiť na moj výrobok laminovanie a podobne , musím nakúpiť do tlačiarničky farbu - náplň na tú ktorú zákazku .
O tomto všetkom účtujem v materiáli . Samozrejme aj o dadanej službe , ale bez zápisu v skladovej evidencii , samozrejme ....:)
Poznáš Alfu - potom v materiáli si v rámci členenia evidujem presne podľa dodávateľov - subdodávateľov prác , ktoré som nie schopná sama spraviť, výšku ktorú som za celý rok zaplatila za vstup na spracovanie - respektíve dokončovacie práce zákaziek. V jej prípade to je zákazka .

Sory , máme na fakt dva pohľady :)
Zita5
08.03.06,07:05
Zitka, ale podľa mňa tá farba ide do materiálu. Veď on má natrieť fasádu reklamou pre niekoho iného, nie pre seba...
Na tie práce - okolo vizitiek mám tiež iný pohľad. Ale práve preto, že sa na to dá pozerať rôzne, som sa spýtala.:)

No ja som mala pocit , že Vy ako firma si natierate fasádu , ak je to tak .... tak potom materiál , máš pravdu .
Zita5
08.03.06,07:07
Na tie práce - okolo vizitiek mám tiež iný pohľad. Ale práve preto, že sa na to dá pozerať rôzne, som sa spýtala.:)[/quote]


Vieš ..... viem o čom píšem , a mám s tým zaručenú skúsenosť ......:)
Manual
08.03.06,07:15
Poznáš Alfu - potom v materiáli si v rámci členenia evidujem presne podľa dodávateľov - subdodávateľov prác , ktoré som nie schopná sama spraviť, výšku ktorú som za celý rok zaplatila za vstup na spracovanie - respektíve dokončovacie práce zákaziek. V jej prípade to je zákazka .

Sory , máme na fakt dva pohľady :)[/quote]
To máme v tomto prípade a len doplním, že to ako píšeš si zaevidujem v réžii, aby som vedel že na zhotovenie konkrétnej zákazky som musel nakúpiť práce za XY korún. V tomto konkrétnom prípade je pre mňa materialom niečo hmotné, merateľné atď.
alušik
08.03.06,07:25
Nikdy nekúpiš presne počet A4 hárkov papiera na zhotovenie vizitiek , vždy musí kúpiť veľký formát, ktorý sa reže a má to uskladnené na sklade- robí evidenciu tohto materiálu .
... musím nakúpiť do tlačiarničky farbu - náplň na tú ktorú zákazku.O tomto všetkom účtujem v materiáli. Samozrejme aj o dadanej službe , ale bez zápisu v skladovej evidencii , samozrejme ....:)

Zitka, v mojom prípade je taký malý podnikateľ, že on fakt kupuje len to, čo práve potrebuje. Keď potrebuje 5 hmoždiniek, tak kúpi 5 a nikdy nie viac do zásoby. Rovnako napr.aj s papierom na tlač vizitiek. Predpokladám, že tu skladovú evidenciu materiálu mať nemusím... Aspoň som to tak mala poradené.:eek:
Keď kúpim farbu do tlačiarne - ja ju účtujem ako réžiu. Však na tej tlačiarni netlačí len tie vizitky, tlačí tam aj vystavené faktúry a pod.
Zita5
08.03.06,07:26
Poznáš Alfu - potom v materiáli si v rámci členenia evidujem presne podľa dodávateľov - subdodávateľov prác , ktoré som nie schopná sama spraviť, výšku ktorú som za celý rok zaplatila za vstup na spracovanie - respektíve dokončovacie práce zákaziek. V jej prípade to je zákazka .

Sory , máme na fakt dva pohľady :)
To máme v tomto prípade a len doplním, že to ako píšeš si zaevidujem v réžii, aby som vedel že na zhotovenie konkrétnej zákazky som musel nakúpiť práce za XY korún. V tomto konkrétnom prípade je pre mňa materialom niečo hmotné, merateľné atď.[/quote]

Janko:) áno , ale pre mňa okrem iného je to nedokončená výroba , čo znamená, že už prešla jedným alebo niekoľkými stupňami výroby, nie je síce už materiálom , ale nie je ani hotovým výrobkom . Výrobok je predmet vlastnej výroby určený na realizáciu mimo účtovnej jednotky .Pokiaľ by to bolo pre potreby firmy , tak súhlasím s prevádzkovou réžiou.

Merateľné a hmotné je pre mňa tá vizitka , ktúru som dala na konečné spracovanie firme XY .

Ale veď nič , v konečnom dôsledku si aj tak neznížime a ani nezvýšime DZ . Takže podľa mňa ako sa rozdodne .;)
alušik
08.03.06,07:30
Zitka, ja som tiez toho nazoru, ze stat tym na dani neukratim. Ale kedze som mala pracovnickou danoveho uradu povedane, ze teraz budu danovaci robit dva protokoly z kontroly - jedne z danoveho hladiska - tam nemusim mat vobec ziadny problem a druhy z hladiska metodiky - a tam problem nastat moze. Preto som sa spytala, aby som to mozno raz aj ja vedela obhajit, preco to davam do rezie a nie materialu alebo naopak.;)
Zita5
08.03.06,07:36
Alušík , pozri nemám rada písať , že prešlo mi to daňovou kontrolou a bolo to v poriadku .Neviem nejako sa mi to nepáči , pretože každý daňový kontrolór je názorovo a pohľadovo iný .

Ale gro mojej podnikateľskej činnosti sú podobné služby len vo väčšom ,a na väčších zariadeniach , taktiež potrebujem niečo dorobiť od ďalšieho subjektu , ja používam tento spôsob a nikto proti nenamietal a práve preto som o tom presvedčená , že je to v poriadku .

Ty si svoju prevádzkovú réžiu zdôvodníš , takže nevidím v tom žiadny problém .:)