maculienka20
26.03.13,13:30
Ahojte,

prosím Vás o radu v tejto komplikovanej záležitosti:
Mám zamestnanca od septembra 2011, ktorý už od roku 2007 má zníženú prac. schopnosť o 50% v porovnaní so zdravým človekom.
Túto skutočnosť mi oznámil minulý piatok....Znamená to, že musím opraviť všetky mzdy od 9/2011, kde sa mi zdravotné poistenie zníži o polovicu, tým sa mi zvýši následne daň v každom mesiaci o nejakú smiešnu čiastku tiež (cca 2,5 eur mesačne)...
Čo sa týka zdravotky: musím urobiť opravné mesačné výkazy, ročné zúčtovanie 2011..
Čo sa týka daň. úradu: po oprave miezd mi vzniknú rozdiely v každom mesiaci od 9/2011, musím podať opravné prehľady, opravné hlásenie za 2011, ak to stihnem ešte do 2/4/2013 opraviť, tak v najbližšom prehľade za marec dorovnám celkový rozdiel za celé obdobie od 9/2011 - 2/2013 a doplatím rozdiel...následne už by aj ročné zúčtovanie za 2012 mohlo byť správne...
Asi aj dostaneme nejakú pokutu, ale to už je asi aj jedno...len s tým bude kopec práce.

Postupovali by ste podobne? Zabudla som na niečo?? Prípadne existuje jednoduchší spôsob opravy???

ďakujem Vám !
maja123
26.03.13,12:57
Neviem. Čo tak opraviť zdravotku ( opravné výkazy), preplatok vyplatiť v nasledujúcom mesiaci ako preplatok zo zdravotného poistenia a to zdaniť bez uplatnenia nezdaniteľnej čiastky. Všetko to dorobiť ručne , aby sa nepohli staré veci. Je to veľa roboty :( A prešli ti výkazy v zdravotke? Ja som na to prišla tak , že sa mi vracali chybné hlásenia. A zamestnankyňa, že ona nevedela, že má zníženú pracovnú schopnosť :( Má niekto inú skúsenosť?
scame
26.03.13,12:58
Nedoplatis rozdiel, skor ho stiahnes, lebo si odviedla viacej ako si mala na ZP, to znamená ze ked urobis opravné vykazy a posles ich vznikne ti na ZP preplatok na ZP za zamestnanca a zamestnávatela. Neviem aký mas mzdový softver, ale konzultuj to potom s nimi ako postupovat a urobit to jednorázovo aby bolo vysporiadane ZP a hned aj vysporiadaná predd. daň. Ja mám Win PAM od sunsoftu a urobil som presne to iste co si pisala ty vyssie s tým že som to cez program poriešil hned naraz v jednej vyplate na konkretnom zamestnancovi...

Davaj si pozor ked bude robit opravneMV musis zmenit: VZ, % odvody o polovicu nižšie, potom ubrať počet ludi zdravých a pridat jedneho k invalidnýmtiež zmenit celkový VZ u zdravých a u invalidných...Je to pracne a lahko sa mozes pomýlit...

Pokutu nedostanete, je to povinnost zamestnanca nahlasit zniženu sadzbu ZL-ovi....Odkial si to mala vediet....
maculienka20
26.03.13,13:02
noo..vieš, ale asi by som to radšej urobila normálne, cez systém, aj s tým, že sa mi veci pohnú...kvôli tomu, lebo sme moc kontrolovaní našou materskou spoločnosťou...radšej to urobím tak ako má byť aby som nemala zbytočné problémy....výkazy v zdravotke mi prechádzali, ale chodili mi nejaké upozornenia naspäť, že to treba preveriť, že tam asi bude nejaký problém...ale tieto upozornenia mi prišli len za posledné dva mesiace, ani som tomu nevenovala pozornosť pri tom množstve práce...Mne to zamestnanec neoznámil, lebo sa vraj bál, že ho vyhodíme, chápeš...absurdné....Takže všetko poopravovať bude asi najschodnejšia cesta....bože, toľko práce navyše... :-(((
maculienka20
26.03.13,13:04
scame: áno, súhlasím s tebou...to je z pohľadu zdravotky...ale ešte sa mi zmení aj daň, a na tej budem mať nedoplatok.....tým, že sa v každom mesiaci zníži poistné, zvýši sa mi daň ....
hena22
26.03.13,13:10
S rokom 2012 by som nerobila nič, nech si to poisťovňa urobí cez ročné zúčtovanie.
A 2011 by som preverila, či bolo zohľadnené v RZZP, možno aj bolo. A ak nebolo, požiadala by som o dodatočné RZZP.
Akurát treba preveriť, či to poisťovňa vie, prípadne nahlásiť.
Daň zamestnancovi z preplatku tiež odvedie ZP a Tebe sa znížia náklady na základe zaúčtovania preplatku RZZP.
maculienka20
26.03.13,13:42
Tak, volala som na zdravotku, vraj mám iba opraviť výkazy za 2011 a 2012, nemám nič robiť s ročným zúčtovaním, že na to to dopad nemá....Mám ešte podať žiadosť o vrátenie preplatku alebo mám urobiť kompenzáciu s ďalšou platbou....To je čo sa týka zdravotky...Už len doriešiť daňový úrad....
scame
26.03.13,15:35
scame: áno, súhlasím s tebou...to je z pohľadu zdravotky...ale ešte sa mi zmení aj daň, a na tej budem mať nedoplatok.....tým, že sa v každom mesiaci zníži poistné, zvýši sa mi daň ....

Dan urobis takto:

1.Najprv urobis opravne MV na ZP a posles ich.
2. Potom po vypočitaní miezd napr. teraz v marci posles riadný MV na ZP tak ako je. Uz máš na ZP opravné výkazy teda evidujes preplatok za ZC aj ZĽ.
3.Potom ako dalši krok urobiš to že, sa postaviš na zamestnaca u ktoreho evidujes znízenu sadzbu poisteneho a vykonas opravu odchýlkami na zmenu zdravotného poistenia u zamestnanca aj zamestnávateľa. Suma bude taka ak je preplatok na ZP. ZP u zamestnanca sa bude správať ze bude minusom teda sa bude pripočitavat k HM, nie odpocitavat ako klasicky kazdý mesiac spolu s ostatnými odovodmi( HM- odvody- NCZD) Chapeme zatial?
KEd to nahodis, daj prepocet mzdy.
Prepoctom dosiahnes to, ze si vysporiadas aj preddavkovu dan voci danovemu uradu hned jednorazovo. Nemusis uz nic riesit.
4.Nakoniec spustis kumuláciu.
5.Po kumulacii vygenerujes MV na ostatne ZP( nové, nie opravne) okrem tej kde si uz poslala riadny výkaz pred zmenou (krok 2)
6. A nakoniec poslel výkaz( nový, nie opravný na danový urad a hotovo

Dufam ze som Ti pomohol, ja som to urobil takto
scame
26.03.13,15:40
noo..vieš, ale asi by som to radšej urobila normálne, cez systém, aj s tým, že sa mi veci pohnú...kvôli tomu, lebo sme moc kontrolovaní našou materskou spoločnosťou...radšej to urobím tak ako má byť aby som nemala zbytočné problémy....výkazy v zdravotke mi prechádzali, ale chodili mi nejaké upozornenia naspäť, že to treba preveriť, že tam asi bude nejaký problém...ale tieto upozornenia mi prišli len za posledné dva mesiace, ani som tomu nevenovala pozornosť pri tom množstve práce...Mne to zamestnanec neoznámil, lebo sa vraj bál, že ho vyhodíme, chápeš...absurdné....Takže všetko poopravovať bude asi najschodnejšia cesta....bože, toľko práce navyše... :-(((
Ja som urobil to na radu Zdr. poistovne ze mi ZC napisal ČP ze neupovedomil ZĽ a v pripade kontroly plne zodpovedá za dôsledky. Takéto znenie mi odobrila kontrolka na ZP.