topa
27.03.13,12:14
Dobrý deň.

Uvažujem správne, že ak by valné zhromaždenie rozhodlo o nerozdelenom zisku z roku 2012, že bude v roku 2013 použitý na zvýšenie záklandného imania s.r.o. a napríklad v roku v 2014 by rozhodlo o znížení ZI a následnom vyplatení peňazí spoločníkom zo zníženia základného imania, vyhli by sa tým plateniu odvodov do zdravotného poistenia, keďže už to nie je vyplatenie dividend?
topa
28.03.13,06:18
Nikto mi to nevie potvrdiť?
dufulus
28.03.13,07:45
keď to tak spravila UNIONka - zdravotná poisťovňa... ale ona zas mala zahraničného akcionára. nie som právnik, nemám to až tak naštudované, tak na 100% neviem potvrdiť či to je takto v súlade so zákonom, ale ja by som s tým súhlasil že je to možné.
topa
28.03.13,08:22
Ďukujem za ohlas....Otázka znie aj či by vyplatenie potom podla zákona o dani z príjmu nebolo predmetom dane FO..., aby to malo želaný efekt
topper1
28.03.13,09:03
Ďukujem za ohlas....Otázka znie aj či by vyplatenie potom podla zákona o dani z príjmu nebolo predmetom dane FO..., aby to malo želaný efekt

Toto som našiel na porade ako odpoved z drsr:

Pri znížení ZI obchodnej spoločnosti s následným vyplatením finančnej čiastky rovnajúcej sa zníženému ZI spoločníka nie je jednoznačne riešená problematika definovania tohto príjmu z hľadiska príslušných ustanovení zákona ako aj samotného zdanenia príjmu plynúceho zo zníženia základného imania. Ustanovenie § 123 ods. 3 Obchodného zákonníka neumožňuje počas doby trvania spoločnosti spoločníkom žiadať o vrátenie vkladu, pričom za vrátenie vkladu nie sú považované platby spoločníkom poskytnuté pri znížení ZI. Vzhľadom na uvedené, na vyplatenie súm spoločníkom pri znížení ZI nie je možné použiť režim zdanenia upravený v príslušných ustanoveniach zákona, platný pre podiely na zisku, vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku, t.j. ekonomické kategórie, ktoré sú upravené a vymedzené aj v Obchodnom zákonníku. Pri zdanení súm prislúchajúcich k zníženému ZI je preto využívané ustanovenie § 17 ods. 1 zákona, podľa ktorého sa pri zistení základu dane vychádza z účtovných predpisov. Vzhľadom na uvedené, ak znížením hodnoty ZI (resp. jeho časti) dochádza zároveň k rozdeleniu zdrojov medzi spoločníkov obchodnej spoločnosti, suma z rozdelenia zdrojov, zaúčtovaná do výnosov spoločníka, je zároveň zdaniteľným príjmom. Zaúčtovaný náklad zo zníženia hodnoty finančnej investície je súčasne uznaný za daňový výdavok.
topa
28.03.13,09:14
Moc krát ďakujem aj keď ma odpoveď moc nepotešila :)