Bizzy
27.03.13,14:32
Ahojte,
nieco som si prestudovala, nieco zaroven aj chapem, chcem si to len pre istotu overit a doplnit svoje otazky:
Zamestnancovi plynie vypovedna doba (organizacne dovody). Pocas nej ak by chcel zamestnavatel nariadit prekazku v praci - mal by to dat pisomne predpokladam
je nejaka doba ci zo dna na den ju moze nariadit?
Dalej sa nam jedna o mzdu - tu v bode č.4 sa spomina minimalne 60%, ale samozrejme musi to byt pisomne od zamestnavatela a musi sa dohodnut so zamestnancom - co ak zamestnanec nebude suhlasit?
Dalej mi to pride ako keby sa ten bod ohladne 60% tykal zase iba zastupcov zamestnancov a ak mame kolektivnu zmluvu, pretoze v bode 3 sa konkretizuje zamestnanec. Alebo bod č.4 sa v pripade ak nie je kolektivna zmluva a zastupcovia ak nie su tyka sa vseobecne zamestnanca?


§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na
strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo
inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu,
patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu
zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú
uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného
zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne
prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o
prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume
určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno
nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

(5) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z vážnych prevádzkových dôvodov, môže
zamestnávateľ postupovať podľa § 87a; ustanovenie § 90 ods. 9 sa v tomto prípade nemusí
uplatniť. (toto sa mi stale odvolava ale na kolektivne zmluvy atd a my nemame nic take, ani zastupcov zamestnancov )


Dalej co sa tyka pocas vypovednej doby ak by chcel nariadit dovolenku.
Mal by ju 14 dni vopred pred cerpanim nariadit - co sa stane ak nedodrzi tento termin?
V pripade ak by ju nariadil, ma pravo nariadit cerpat ju uplne celu ktora ostala do konca prac.pomeru? Musi to byt pisomne podpisane zamestnancom ze suhlasi s jej cerpanim ?

vypoved je dana v zmysle paragrafu 63 ods.2 ZP, nemaju moznost dalej zamestnavat v mieste ktore bolo podla pracovnej zmluvy dohodnute ako miesto vykonu prace a to ani na kratsi pracovny cas resp ani po predchadzajucej priprave na inu pracu.
Na zakalde tychto skutocnosti dali vypoved podla paragrafu 63 ods.1 pism,. b) z organizacnych dovodov - 2 mesacna vypovedna.

Moze zamestnavatel so zamestnancom nejako v tomto pripade "vybabrat" ? Dakujem