Palincak
30.03.13,20:39
Prosim nikde som sa nedocital ci je odroda ceresne Gersmendorfska samoopeliva alebo treba k nej dokupit opelovaca, sadil som ju v jeseni.

Dakujem.
pablito74
30.03.13,23:27
Čeresne narozdiel od visni, su az na vynimky (lapins a ine) zvätsa cudzoopelive. Spravne sa to pise Germersdorfska (mimochodom velmi kvalitna chrupka), a ano je cudzoopeliva. K dobremu opeleniu potrebuje inu odrodu ceresni/visni ktora kvitne sucastne. Ak su poblizku ine ceresne/visne pripadne dive ceresne (vtacnice), tak by problem nemal byt. Ked po blizku ceresne niesu, tak vysadit alebo privrublovat do koruny napr. Kerešovu, Gastanku, Napoleonovu, Hedelfingensku pripadne mnoho inych odrod ceresni a visni ktore kvitnu sucastne poloneskoro.
Palincak
31.03.13,10:21
Čeresne narozdiel od visni, su az na vynimky (lapins a ine) zvätsa cudzoopelive. Spravne sa to pise Germersdorfska (mimochodom velmi kvalitna chrupka), a ano je cudzoopeliva. K dobremu opeleniu potrebuje inu odrodu ceresni/visni ktora kvitne sucastne. Ak su poblizku ine ceresne/visne pripadne dive ceresne (vtacnice), tak by problem nemal byt. Ked po blizku ceresne niesu, tak vysadit alebo privrublovat do koruny napr. Kerešovu, Gastanku, Napoleonovu, Hedelfingensku pripadne mnoho inych odrod ceresni a visni ktore kvitnu sucastne poloneskoro.

SUPER. Dakujem za radu. Sused ma nejaku odrodu visne alebo ceresne, no bohuzial rastie tam uz roky a neviem ci cca vzdialenost 20 metrov na to postacuje :D no z laickeho pohladu predpokladam, ze ano...popozeram este po inej odrode, lebo na vrublovanie sa este necitim, skor by som to zbabral, ako urobil dobre...literaturu by som aj mal nacitanu, no v praxi je to aj tak vacsinou inac...este raz dakujem za radu.

PS: nazov tej ceresne som opisoval zo stitka na strome, tak i tam je potom nazov skomoleny, to len pre info, ze som to nemal z vlastne hlavy...:cool:
Palincak
31.03.13,20:56
Čeresne narozdiel od visni, su az na vynimky (lapins a ine) zvätsa cudzoopelive. Spravne sa to pise Germersdorfska (mimochodom velmi kvalitna chrupka), a ano je cudzoopeliva. K dobremu opeleniu potrebuje inu odrodu ceresni/visni ktora kvitne sucastne. Ak su poblizku ine ceresne/visne pripadne dive ceresne (vtacnice), tak by problem nemal byt. Ked po blizku ceresne niesu, tak vysadit alebo privrublovat do koruny napr. Kerešovu, Gastanku, Napoleonovu, Hedelfingensku pripadne mnoho inych odrod ceresni a visni ktore kvitnu sucastne poloneskoro.

Este sa opytam, ak mam vysadenu Germersdorfsku ceresnu ktora ma dozrievat v 5-6 tyzdni je dobre k nej vysadit Kerešovu, Gastanku ktora ma dozrievanie v cca 2 tyzdni? Cital som, ze by mali byt zhruba rovnake v rodivosti, aby sa navzajom opelovali, co mi v tomto pripade nesedi. Dik.
pablito74
31.03.13,21:31
Tu nejde o dozrievanie, ale o termin kvitnutia. To ze niektora odroda ceresne kvitne skôr alebo neskôr, este neznamena ze aj skor dozreje, resp. dozreje neskôr. Uvediem lepsi priklad, napr. skora jablon Priesvitne letne nekvitne napr. oproti Jonathanu, nejako velmi v predstihu, no plody vyrastu a dozreju omnoho skôr.
Sam som opelenie konkretne tejto odrody neskumal, a tak som vam uviedol doporucenych opelovacov, ktore su uvedene vo viacerych pomologiach.
Este poznamka k odrode Germersdorfska, niekde som cital ze ma neskorsi nastup do plodnosti.
Poznamka2: Ja by som na vasom mieste, zvolil jednu z odrôd Napoleonova, Hedelfingenska, asi skôr druhu menovanu. Pripadne dobry opelovac je este kvalitna a odolna odroda, Van.
Inak len tak na okraj uvediem, ze je to pôvodom nemecka odroda, ktora je vo svete znama pod nazvom GERMERSDORFI.
Palincak
05.04.13,14:02

Tu nejde o dozrievanie, ale o termin kvitnutia. To ze niektora odroda ceresne kvitne skôr alebo neskôr, este neznamena ze aj skor dozreje, resp. dozreje neskôr. Uvediem lepsi priklad, napr. skora jablon Priesvitne letne nekvitne napr. oproti Jonathanu, nejako velmi v predstihu, no plody vyrastu a dozreju omnoho skôr.
Sam som opelenie konkretne tejto odrody neskumal, a tak som vam uviedol doporucenych opelovacov, ktore su uvedene vo viacerych pomologiach.
Este poznamka k odrode Germersdorfska, niekde som cital ze ma neskorsi nastup do plodnosti.
Poznamka2: Ja by som na vasom mieste, zvolil jednu z odrôd Napoleonova, Hedelfingenska, asi skôr druhu menovanu. Pripadne dobry opelovac je este kvalitna a odolna odroda, Van.
Inak len tak na okraj uvediem, ze je to pôvodom nemecka odroda, ktora je vo svete znama pod nazvom GERMERSDORFI.
Prosim je toto dostatocny opelovac: http://www.diveshortus.sk/product.php?id_product=42 ? Este by som sa opytal, ci je obchod ktory by ste mi odporucal na kupu stromov? Dakujem.
pablito74
05.04.13,14:26
Ahoj, ano je.

Ohlasom obchodu vam neporadim, lebo nakupujem skoro vsetko v zahradnych centrach. Mozno niekto iny bude vediet ....

PS: Van myslim dozrieva v piatom ceresnovom tyzdni, Germersdorfska asi v 6, tak len ci zvladnete zjest potom tolku urodu, ale ked mate velku zahradu tak no problem.
Palincak
05.04.13,15:48
Ahoj, ano je.

Ohlasom obchodu vam neporadim, lebo nakupujem skoro vsetko v zahradnych centrach. Mozno niekto iny bude vediet ....

PS: Van myslim dozrieva v piatom ceresnovom tyzdni, Germersdorfska asi v 6, tak len ci zvladnete zjest potom tolku urodu, ale ked mate velku zahradu tak no problem.

este posledna otazka....bol by problem, ak by som to zasadil teraz na jar, teda ked zmizne ten neoblomny sneh :-) Germersdorfsku som sadil na jesen, niekedy v oktobri...
pablito74
05.04.13,18:55
Nevidim v tom ziaden problem. Akurat teraz v jari uz zvykne byt mensi vyber stromcekov, nakolko sa zväcsa dopredavaju pozostatky z jesene.